100 en 50 meter in doorsnee, aangebracht. In het midden van dit laatste bevinden zich de palen met trapezes, touwen enz. voor gymnastische spelen. De vertooningen zullen overdag, in de open lucht, plaats hebben; de toeschouwers echter zijn door een hemel beschut. Aan eene zeer ruime koffie kamer en een restaurant ontbreekt het niet, even min als aan eene mauège voor de repetitiën, waar men ook rijles kan nemen, stallen voor honderd paarden, eene veeartsenij-inrichting, eene zadel makers-werkplaats enz. Gravin Eugenie Auersperg, eene 23- jarige dame, is het slachtoffer van onvoorzichtigheid geworden. Zij zocht iets in een kastje waarin een revolver lag, nam dien in handen om hem een oogenblik te beschouwen, doch het pistool was geladen en het schot ging plotseling af. De gravin werd doodelijk in de richting van het hart geraakt. KOLONIËN. BATAVIA, 21 April. Omtrent den brand langs de dokken te Singapore op 13 dezer wordt nader gemeld, dat er een hoe veelheid van 30 a 40 duizend ton kolen vernield is en een schade van ruim 500,000 pd. st. aange richt. Onvoldoende bluschmiddelen, gebrek aan ■water, hevige wind, maar bovenal de bedekking van bijna alle loodsen met rieten daken zijn oor zaak van den grooten omvang van den brand. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd: Tot dir. van het dep. van oud. rar. W. Stortenbeker jr.tot voorz. van de landr. te Ponorogo en Soe- moroto, mr. A. De Vries; tot ing. 3de kl. bij den waterst. J. C. Kibbers, J. De Booy, J. W. O. H. Bueninck, D. H. Have- laar, J. K. E. Triebart en H. H. Van Kol. Bij het mijnwezen: tot ing. 1ste kl. P. A. Reuaud, 2de kl. R. Tonnema. Bij de in- en nitvoerr. enz. tot ver. 5de kl., W. M. Ketting Olivier; tot tjjd. ver. 5de kl. P. A. Andrescn. Bij den post- en telegraafd.: tot comm. 1ste kl. A. N. Kalmus, 2de kl. P. Swildens; tot «omm. 3de kl. bij den post- en tel. M. V. Simon, F. Van de Pol eu W. J. J. Hagenaar; tot 3den comm. bij het dep. v. fin. J. J. Swart; op het res.-kaut. te Socrabaya: tot hoAJcomm., W. F. Betz; tot 3den comm., F. H. Ciebrandt; tot hoofdond. aan de 0. 4de 1. s. te Soerabaya, D. S. De Joug; aan de o. 1. s. te Blitar, 11. W. Beek. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan deD hoofdond. aan de o. 1. s. te Pasoeroeau, M. Valk Lzn. Benoemd: Tot bniteng. subst.-griff. te Rembang, Th. Van Dissel en mr. W. C. Van Benthem Jutting. Ontsla gen: Eervol, uit '3 lands dienst, met recht op pensioen, de dir. van het dep. van ond. enz. mr. W. A. llenDy; eerv., met be- hond van recht op pens., de ambt. op nonact. E. halfstermao. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den uff.-van-gez. 1ste kl. N. P. Van dei- Stok; een tweej. verlof naar Ned., w. 15 jaren onafgebr. dienst in N.-I., aan den kapt. der inf. C. P. Roskcs. Geplaatst: Bij het isle bat. inf. te Soerakarta, de 2de luit. A. H. Colen brander en J. M. J. L. Du Boisbij het 1ste te SalatLa, de 2de luit. E. C. Ontrop en W. F. L. Bookmaker; bij het 4de te Djokdjokarta, de 2de luit. G. D. T. Dom; bij het 5de tc Samarang, de 2de luit. B. P. Engelbert van Bevervoorde hij het 7de te Willem I, de 2de lnit. A. N. A. Pauli, bij het Gde de kapt. C. A. E. Necb. Overgeplaatst: Bij den gen. dienst te Atjch, de off.-van-gcz. 1ste kl. J. B. Dumont. Ontslagen Eervol, da burgerl. schrijver 4de kl. H. Evers. Departement van Marine. Benoemd: Tot bootsman bij het mar.-etabl. te Socrabaya J. J. Pas; tot id. bij het mar.-etabl. op Onrust, A. P. Berkhuizen; tot mach.-leert. 2de kl. W. E. Zoutman. Ingetrokken: De benoeming tot mach.-leerl. 2de kl. van F. E. De Jong. Vergunning verleend: Om naar Ned. terug te keeren, wegens langd. verblijf in O.-I., aan den luit. t/zee 1ste kl. J. A. Waldeck en 2de kl. G. J. Sluyterman w. ziekte aan den lsten luit. der mar. J. W. Van Kiel. BUITENLAND. Frankrijk. „Ilavas" bracht Dinsdag het volgende ter open bare kennis: „Wij hebben hedenochtend geen enkel nieuwsblad uit den Elzas en Lotharingen ontvan gen. De Zwitsersche bladen ontbreken heden. De Belgische organen zijn ons vandaag niet geworden.1' De „Temps" zegt: Wij hebben reden te ge- looven, dat het nieuwe Kabinet, de overleveringen van 24 Mei 1873 trouw volgende, de uitgifte der vreemde dagbladen niet eer toestaat, dan nadat ze aan eene nauwkeurige censuur onder worpen zijn. Het nieuwe kabinet is thans, naar gemeld wordt, voltallig. De vice-admiraal Gicquel des Touches heeft de portefeuille van marine aanvaard. Hij is, evenals de minister van oorlog, noch afgevaardigde noch senator en behoort tot de legi- timistische partij. Duitschland. De „Nordd. Allg. Zeitung" zegt: Voorloopig staat dit alleen vast, dat de Duitsche regeering aan den verderen loop der zaken in Frankrijk eu haar samenhang met de internationale, inzonder heid clericale politiek, de nauwgezetste aandacht schenken zal. Men weet niet of in de tegenwoor dige regeering het Orleanisme of het ultramonta- nisme sterker vertegenwoordigd is, doch in alle geval is een mengsel van Orleanisme met ultra- montanisme het allerbedenkelijkst met het oog op vredelievende ontwikkeling. België. Woensdag heeft de Kamer een begin gemaakt met de behaudeling der artikelen van Malou's kieswetsontwerp, waarvan zij de eerste twintig artikelen, met verwerping van nagenoeg alle amen dementen, heeft goedgekeurd. Eenige discussie is gevoerd over de gewoonte van stembureaux in scholeD en in herbergen te vestigen. Dat dit laatste behoorde te worden tegengegaan, was het gevoelen, zoo het scheen, van de geheele Kamer. De mi nister Malou zeide, dat een onderzoek deswege in gang was. Groot-JBritarmië. De Parijsche correspondent van den „Times" schrijft: //Engeland heeft aan Turkije doen weten, dat het eene belemmering der vrije vaart door het Suez-Kanaal, zoowel voor handels- als voor oorlogschepen van neutrale staten, niet zou kunnen dulden. Ook aan de andere mogendheden is daar van mededeeling gedaan. De Porte schijnt geen bezwaar te hebben tegen deze beperking harer souvereiniteitsrechten en ook Rusland zal waar schijnlijk geen protest daartegen aanteekenen. Zelfs gelooft men, dat de Porte genegen zou zijn om tegen uitbetaling van het gekapitaliseerde tribuut dat zij jaarlijks van den khedive ontvangt, hare suzereiniteitsrechten op Egypte aan Engeland af te staan." Rusland. De speciale correspondent van Reuter te Erzerum telegrapheert van den 22stenDe Russische lin kervleugel is te Ipech gekampeerd en tot op een afstand van 2 uren Karakilissa genaderdeen Turksch detachement staat te Tapack-Kali in 't dorp Penech, op 7 uren afstand van het kamp van Moukhtar Pacha. Twee regimenten kozakken vormen de onderlinge verbinding tusschen de Russische afdeelingen en voorzien den rechtervleugel van proviand. De correspondent van Reuter seint uit KonstantinopelVolgens tijdingen uit Erzerum hebben de Russen hun linkervleugel in zuidelijke richting uitgebreid; Kozakken zijn gezien in de omstreken van Van. Eaik Pacha richtte een kamp in te Abagha. De Russen zouden nog slechts eenige uren daarvan verwijderd ziju. Onophoudelijk vallen schermutselingen voor. Men verzekert dat de Persen in een kamp te Selina, op de grenzen van Turkije, ter verdediging hunner onzijdigheid, 10,000 man voetvolk en 2000 ruiters hebben vereenigd. Tel egrain men. WEENEN, 23 Mei. De Russische regeering heeft aan het kabinet alhier medegedeeld, dat zij de scheepvaart op den Donau ook gedurende den oorlog zal vrijlaten, voor zoover dit niet door gevechten verhinderd wordt. Het ministerie van buitenlandsche zaken alhier tracht van Turkije en Rumenië eene dergelijke belofte te verkrijgen. De vorst van Rumenië heeft een dagorder aan zijn leger gericht en het opperbevel over zijne (roepen aanvaard. PETERSBURG, 24 Mei. De Turken bombar deeren Ardlen en zetten met zeven schepen de medegebrachte Circassiërs aan land. Deze kust streken ziju van Russische troepen ontbloot. Het Russische detachement bij Suchum Kaleh houdt zich staande en wacht versterking. KAIRO, 24 Mei. Prins Hassan is met zijn staf naar Alexandrië vertrokken, van waar het contin gent voor Turkije waarschijnlijk morgen vertrek ken zal. LONDEN, 24 Mei. Reuters correspondent te Konstantinopel seint, dat een gelijktijdige aan val op de Russen morgen zal plaats hebben door Achmet Mouktar en aan den kant van Batum door Hassan. Uit Athene verneemt Reuters Office, dat het Engelsche eskader hedenochtend in de golf van Salamis, van Port Saïd komende, verscheuen is. BERLIJN, 24 Mei. Bismarck vertrok heden avond met zijne familie naar Kissiugen. Volgens goed ingelichte personen te Athene weet men aldaar niets van het voornemen, dat Griekenland aan Turkije den oorlog zou verklaren. WEENEN, 24 Mei. Vau 23 dezer verneemt het „Tagblatt" uit Belgrado, dat bevel gegeven is dat de nationale militie aldaar den 29sten in volle uitrusting onder de wapenen moet komen; alle oud-soldaten en manschappen met verlof ziji opgeroepen. Prins Milan vertrekt eerst na de opening der Skupschtina naar Rumenië. ERZERUM, 24 Mei. De Russen hebben gis teren Kars aangetast, doch zijn in twee aanvallen afgeslagen. Van weerskanten was het vuur leven dig en werd des avonds voortgezet. MADRID, 24 Mei. Ten gevolge van gelukkig geslaagde militaire operatiën op Cuba, is de op stand aldaar zoodanig verminderd, dat de gouver neur-generaal een besluit heeft kunnen uilvaardigen, waarbij de verbanningsdecreten en de verbeurd verklaringen worden ingetrokken. Eenige cantonalistische samenzweerders zijn in den afgeloopen nacht in hechtenis genomen. BUCHAREST, 25 Mei. De regeering is voor nemens eeu wetsontwerp aan te bieden tot in voering van staatspapierengeld en den verkoof van domeingoederen tot een bedrag van 30 millioen, uit te geven in schatkistbons aan toonder tot een minimum van 5 fr. LONDEN, 25 Mei. Reuters berichtgever meldt uit Konstantinopel: De softa's hebben zich naar de kamer der afgevaardigden begeven, om de af zetting der ministers te vragen. De kamer heeft eene deputatie van vijf hunner ontvangen. De discussie, welke daarop ontstond, was zoo onstuimig, dat de voorzitter genoodzaakt was de zitting te schorsen. De softa's zijn daarop naar het paleis gegaan en men gelooft, dat eenige der ministers zullen aftreden. BERLIJN, 25 Mei. Het „Tagblatt" meldt: Decazes heeft aan de vertegenwoordigers van Frankrijk te Berlijn, Weenen, Petersburg en Londen eene gelijkluidende nota gezonden, waarin wordt verklaard, dat de buitenlandsche staatkunde van Frankrijk geene wijziging heeft ondergaan door de kabinetsveraudering. In de Oostersche quaestie zal de neutraliteit gehandhaafd worden. Programma's van Muziekuitvoeringen. MUSIS SACRUM. Zondag 27 Mei, te twee uren, door het Muziekcorps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer G. Locher. 1ste afd. N°. 1. Ouverture „Fidelio", L. Van Beethoven; 2. Walzer „Per Kleine Kamerad", Basquit; 3. „Stiindchen" Herfurth; 4. Fautaisie „Zaar und Zimmermann", Lortziug. 2de afd. N". 5. Ouverture „Snip Snap Snor", Hummel; 6. Cavatine (Pi ton-Solo) Snppé; 7. Fautaisie „Das Nachtlager in Grauada", Kreutzer; 8. Polka, Seidel. HET LEIDSCHE MUZIEKFEEST. I. Wie in den laatsten tijd van de woelingen op muzikaal gebied in onze stad is getuige geweest, zal niet zonder eenige beklemdheid de nadering van het aanstaande feest hebben begroet. Het zou toch moeten blijken, of de Zangvereeniging, die, gedurende een aantal jaren, zich in de gunst en belangstelling onzer stadgenooten mocht ver heugen, genoeg levenskracht bezat, om den tijd van beproeving, waaraan zij is blootgesteld geweest, zegevierend te doorslaan. Wij zijn zoo gelukkig met ingenomenheid te kunnen vermelden dat de uitvoering van gisteravond bewezen heeft, hoe de Vereeniging in kracht gewonnen heeft. De samen stelling der koren was voortreffelijk te noemen, zoowel wat bet klankgehalte als de juiste ver houdingen betreft, en aan ijverige studie had het blijkbaar niet ontbroken. Dat men ditmaal geen oratorium van Hiindel heeft ten gehoore gebracht, kunnen wij niet anders dan toejuichen. Hoe groot de verdiensten van dezen grooten componist ziju mogen, bestaat er geen reden, uitsluitend aan hem den geheelen avond te wijden, te meer waar er anderen zijn, die hoogere aanspraken kunnen doen gelden. Een compositie van Bach, den grootmeester der Duitsche toonkunst, op waardige wijze te hooren vertolken, behoort tot de te zeldzame genoegens, om niet de keuze te billijken, die ditmaal op zijn „Cantate für jede Zeit" gevallen was, een profetisch op schrift, zooals de uitvoering van gisteravond be wezen heeft. De „Mattheus-Passion" en „Weih- nachts-Cantate" van den grooten meester werden,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2