ft.®® N°. 5299. A°. 1877. Zaterdag 26 Mei. STAD S-B E UiCHTEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Oproeping Tan de verlofgangers der Nationale Dill tie, tot het bijwo nen der INSPECTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van den 18den April 1877, A. Nu. 1297 (2de afd.), Provinciaal blad N°. 37, houdende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land-, Roepen dientengevolge op al de binnen deze gemeente geves tigde verlofgangers der Militie te land van de lichtingen van 1873, 1874, 1875 en 1876, die vóór den 1 eten April l.l. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzondering alleen van hen, die caeu quo in de maand Juni e. k. in werkelijkcn dienst moeten komen, om te verschijnen in het INVALIDENHUIS (ingang door de KOPPENHINKSTEEG aan de zijde der HOOGLANDSCHE KERK.GRACHT), ten einde door deo Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers behoorende tot de lichtingen van 1873 en 1874 op Vrijdag den Uten Juni 1877, des voormiddags te half tien, en die behoorende tot de lichtingen van 1875 en 1876, op denzelfden dag, des voormiddags te een nnr; in uniform gekleed en voorzien van de kleeding- en uitrusting stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrokken verlof gangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoorden, te zorgen dat hunne kleeding en uitrusting in goeden staat worden voor gesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats voor het onder zoek bepaald, gedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren, ordelijk te gedragen en alzoo zich te vrijwaren voor de toepas sing der strafbepalingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der Wet van 19 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), daar onge regeldheden als anderszins, zoolang de manschappen in uniform zijn gekleed, worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant van den 19Jen enden 26sten Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgem. Leiden, 18 Mei 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 Dei. Gisteren zijn aan de hoogeschool alhier bevor derd tot doctor in de rechten de heeren J. B. Van Berckel, geb. te Botterdam, en T. Henuy, geb. te Pekalongan, beiden met Stellingen. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal Zaterdag eene gewone vergadering houden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat in den loop der maand Juli e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van acten van be voegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afge nomen te Leiden. Zij, die tot die examens wen- schen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan vóór 25 Juni e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie Zuid-Holland, dr. L. J. Egeling, te 's-Gravenhage. Gedurende de Pinksterdagen zijn per diverse stoombooten der Stoomboot-Maatschappij „Vol harding" van LeidenGouda en Leiden-Amslerdam vervoerd 3484< personen tot een bedrag van ƒ1230.95. Van de 40 sollicitanten voor de vacante hoofdonderwijzersbetrekking te Valkenburg hebben 31 aan het vergelijkend examen deelgenomen; 7 werden uitgenoodigd om den tweeden dag het examen voort te zetten, waarvan op de voordracht zijn geplaatst de heeren: A. W. Swart, uit Leiden J. Beumer, uit Schiedam, en W. Groot, uit Gouda. De „Bredasche Courant" meldt dat kapitein De Bas aan den minister van oorlog had mede gedeeld, dat hij eenvoudig wenschte te vernemen of er bij den minister principieel bezwaar bestond dat een officier deel uitmaakte van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, wanneer dat toezicht kan worden uitgeoefend, zonder te strekken ten prejudice voor den militairen dienst. PRIJS DER AJD VERTEN TIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. De wijze, waarop hem de gevraagde vergunning tot verwijdering gedurende eenige uren van de topographische inrichting werd geweigerd immers moest hem doen denken, dat bij zijne onmiddel lijke chefs dat principieel bezwaar bestond. Onge veer eene maand later deelde de chef van den generalen staf, namens den minister van oorlog, aan kapitein De Bas mede, dat hij, om een eind aan de zaak te maken, tegen 1 Aug. zou worden overgeplaatst. Verder antwoord heeft hij op zijne aan den minister ingediende memorie niet ont vangen. De eerste afdeeling onderofficieren van het instructie-bataljon, die te 's-Hage het officiers examen aflegde, hebben allen voldaannamelijk de sergeanten Brak, Dumoulin, Loth, Westerbaan, Smit en Verkouteren. De plechtige inwijding van de nieuwe haven te Harlingen, eerst vastgesteld op den 4den Juni, zal plaats hebben op den lsten, ten gevolge van het plan des konings, om de plechtigheid omstreeks 12 uren bij te wonen, en des avonds te zes uren weer naar het Loo terug te keeren. Men acht de komst van de prinsen Hendrik en Alexander waarschijnlijk. Het aantal genoodigden is omstreeks 200, onder welke ook vele hooggeplaatste Duitschers. Z. M. de koning heeft den commissaris des konings in Limburg aangewezen om den koning van België, tijdens Hd. verblijf te Luik, in Juni e. k., namens Z. M. te complimenteeren. Zr. Ms. schroefstooinschip „Batavia", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. W. Van Oor schot, is in den namiddag van den 22sten dezer van Malta naar Port-Said vertrokken. Blijkens eene mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken in Bumenië aan den Nederlandschen consul-generaal te Bucharest, is door het Bumeensche gouvernement de vaart op den Donau van Gruya af verboden, en verklaart die regeering in geen geval verantwoordelijk te zijn voor de verliezen, welke de bevrachters, eigenaars der lading of anderen kunnen lijden doordien de schepen door Bumeensche militaire macht verhinderd mochten zijn geworden hunne reis op den Donau voort te zetten, aangezien deze verhindering uit eene noodzakelijkheid van den oorlog voortspruit. Eerste Kamer. In de namiddagzitting zijn door de benoemde rapporteurs de aanhangige ontwerpen medegedeeld. Morgen zijn een tiental ontwerpen aan de orde, waaronder de indeeling der IJpolders. Mr. H. Timmers Verhoeven, vroeger advo caat te Dordrecht en laatstelijk kantonrechter te Woubrugge, welke rechtszetel is opgeheven, heeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat bij dat college afgelegd. GemengdNieuws. Het door J. H. Thuis, veroordeeld wegens vergiftiging, aan den koning ingediend verzoek om gratie van de levenslange tuchthuisstraf is van de hand gewezen, zoodat. de veroordeelde thans naar Leeuwarden kan worden overgebracht. Te Nieuw-Amsterdam heeftDinsdag een vader zijn zoon doodgeslagen. De man, uit de gemeente Emmen afkomstig, die onder Zweeloo zwaar gewond op den weg werd gevonden, is kort daarna overleden. Zijn lijk is naar Assen vervoerd en daar gerechtelijk geschouwd. Een arbeider is op vermoeden van de dader te zijn in hechtenis genomen en heeft, naar verzekerd wordt, reeds bekend. Te Hull had dezer dagen een zonder- ling ongeluk plaats bij 't oplaten van een lucht ballon. De ballon bekwam eene scheur, 't ontsnap pende gas geraakte in brand, en in een oogenblik waren een veertig knapen, die de touwen vasthielden, in vlammen gewikkeld. Yelen hebben ernstige brandwonden bekomen. De luchtreiziger bleef ongedeerd. Te Maastricht is Woensdag een kind van acht jaren, zoon van een schipper, in het bassin overboord geslagen en verdronken. Door een drietal arbeiders te Wage- ningen is, bij het graven van een put, een potje met een honderdtal zilveren en andere munten gevonden, naar men meent van zeer ouden datum duidelijk zijn de jaartallen echter niet zichtbaar. De eigenaar van den grond, H. Hendriks genaamd, heeft het gevondene den arbeiders laten behouden. Voor liefhebbers van oudheden zijn deze munten niet van waarde ontbloot. Het Nederlandsche schip „Abel", kapt. Oosterhuis, 22 dezer met 53 decimeter diepgang uit IJmuiden Daar Samaraug vertrokken, is het eerste schip dat van daar zonder hulp van een stoomboot naar zee ging. Men schrijft uit Amsterdam dat ons land weder wordt afgeloopen door een bende op lichters, te Londen gevestigd, leden der „long firm", die in het afgeloopen jaar onder de firma „Webb en C°." en nu onder de namen „Van Dijk", „Bour" enz. weder slachtoffers zoeken. Zij koopen alles, betalende doorgaans eerst in klin kende specie, doch liefst nog direct in wissels of cheques op Londensche huizen, waarvan de beta ling natuurlijk achterwege blijft, omdat óf trekkers óf betrokkenen, óf wel beiden onbekend zijn. Te Amsterdam is den vorigen zomer iemand hel slacht offer geworden van die oplichters voor een bedrag van 4000, en zoo zijn er een aantal, die maar zwijgen, omdat zij behalve de schade niet de schande willen dragen. Uit Ede wordt gemeld dat de j ustitie aldaar onderzoek doet naar den vermoedelijk ge- welddadigen dood van een kind van ongeveer drie weken. Door een Duitsch hoogleeraar werd dezer dagen eene belangrijke beschouwing gele verd over de afneming van den veestapel in Europa, tegenover de toeneming der bevolking. Volgens de jongste telling in 17 staten van Europa, zijnde bijna het geheele werelddeel, was aanwezig ruim 28,275 millioen kgr. aan levend slachtvee, tegenover ruim 29,576 millioen kgr. bij bij de voorlaatste telling, hetgeen dus ruim 701 millioen kgr. minder is. Daarentegen nam het aan tal zielen met 13 millioen toe en beliep 256 millioen. Dit verschijnsel, waaraan hij den naam van „depecoratie" geeft, meent hij te moeten toe schrijven aan de onmogelijkheid om op een ge geven oppervlakte, zoodra deze bij reeds intensieve productie alleen in staat is de menschelijke be volking te onderhouden, ook het noodige vee te voeden. Overal waar, niettegenstaande sterk toe nemende bevolking, toch geen „depecoratie" plaats heeft of zelfs de veestapel toeneemt, is dit niet het gevolg van eigen productie des lands, maar wel van invoer van voeder van buiten af. Te Par ij s, bij hetAlma-plein,zal eerlang een nieuw renperk of hippodrome voor het publiek worden opengesteld. Het bestaat uit een rond gebouw, dal niet minder dan een hectare gronds beslaat en 10,000 zitplaatsen bevat, amphitheatersgewijze rondom het eigenlijke perk,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1