N°. 5296. A0. 1877. Woensdag 23 Mei. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden.r.T". ."7.7." .7 1.10. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEK ADVERTENTIE*: Van 16 regeltf 1.06. Iedere regel meer0.17J. Groolcre letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 22 Wel. In (le hedennainiddag gehouden gemeenteraads zitting is met 19 tegen 1 stem (de heer Verster) goedgekeurd de wijziging der statnten van de Leidsche Duinwatermaatschappij, in dier voege dat, in afwijking van het vroeger goedgekeurde plan, concessionarissen thans de buizen mogen leggen langs Valkenburg en De Vink. De com missarissen van den grintweg van Katwijk naar Oegstgeest, langs welken weg de buizen zouden moeten gelegd worden, stelden zulke bezwarende voorwaarden aan de vergunning door hen te ver kenen, dat zij met eene weigering gelijkstonden. Zij vroegen onder anderen eene toelage van 7500 zonder dat het concessionarissen mocht gelukken te vernemen tot welk doel deze gelden bestemd zonden zijn. De leiding, nu door concessionarissen voorgesteld, is langer en zal daardoor voor hen kostbaarder zijn, maar zij willen zich liever deze opoffering getroosten, dan een zoo gevaarlijk antece dent daarstellen. Tot nu toe is nooit bij het aanleggen van waterleidingen geld voor de vergunning om met de buizen door wegen te gaan gevraagd; indien deze handeling gewoonte werd, zou bij ge brek aan eene wet van onteigening het maken van waterleidingen onmogelijk gemaakt worden. Alvorens tot de stemming werd overgegaan, deelde de heer De Laat de Kanter mede dat de vennoo- ten met de wijziging bekend zijn en er in hebben toegestemd. Daarna vestigde de heer Van der Lith de aandacht op de regeling van den zomerdienst der Ilolland- sche IJzeren-spoorweg-maatschappij, althans wat deze gemeente betrof. Hij had vernomen dat dien aangaande onder de ingezetenen reeds een adres circuleerde en dat ook Burg. en Wethouders zich de zaak hadden aangetrokkendoch hij zou ook gaarne zien dat door autoriteiten of andere colleges, o. a. de Kamer van koophandel, eveneens de noodige stap pen werden gedaan, en stelde daarom voor dat ook de Gemeenteraad zich tot de bevoegde macht zou wenden. De voorzitter deelde naar aanleiding hiervan mede, dat hij reeds voordat de zomerdienst in werking was, met den minister van binnenl. zaken een onderhoud had gehad, ten einde in gebreken die zich bij vorige diensten in verband met de correspondentie met het buitenland en vooral met Parijs, hadden voorgedaan, te voorzien. Van den minister was toen een missive ontvangen dat aan de bezwaren zooveel mogelijk zou worden tegemoet gekomen door vermeerdering van het aan tal treinen en den eersten exprestrein 's morgens, waarin de passagiers te 's-Hage konden overgaan. De voorzitter bracht nu tevens in herinnering wat de Maatschappij had beloofd bij den afstand van den grond der gemeente tot uitbreiding van het stationsterrein, dat nl. de belangen van Leiden, dat zelfs een hoofdstation zou worden, steeds door haar in 't bijzonder zouden behartigd worden. In weerwil daarvan zijn we met de tegenwoordige dienstregeling achteruitgegaan, ten gevolge waarvan burgemeester en wethouders zich bij missive opnieuw tot den minister hadden gewend, daarbij, behalve op de reeds vroeger door ons genoemde bezwaren, op de vermeerdering van het vertier der gemeente en de belangrijke stijging van de opbrengst van het station alhier wijzende, met verzoek om trein 32 (de laatste trein uit Botterdam tot Den Haag) tot leiden te doen doorloopen en dien dan tot vroegeren ochtendtrein van hier in de richting naar Rotterdam te maken. De heer Scheltema gaf te kennen dat wanneer de Raad diengaande een adres indiende, hij gaarne zou zien dat dan ook de Kamer van koophandel dit deed, tot wier werkkring het vooral eigenaardig te huis behoort. Het voorstel van den heer Van der Lith werd ten slotte met algemeene stemmen goedgekeurd, daarbij aan B. en Ws. de uitvoering er van opdragende. B. en Ws. stellen den gemeenteraad voor den heer J. II. De Haan te Woerden concessie te verleenen tot den aanleg en de exploitatie van een paardenspoorweg of railroute binnen deze ge meente, in twee lijnen, waarvan de eerste zou loopen van de Zijlpoort over de Haven, Haarlem merstraat en Beestenmarkt naar het station van den Hollandschen Spoorweg en de tweede van de voormalige Hoogewoerdspoort langs de Hoogewoerd, Breestraat en het Noordeinde naar de voormalige Wittepoort en verder naar Katwijk aan Zee. Bij de commissie van fabricage bestaan tegen het ver leenen van de gevraagde concessie geene beden kingen, en zij heeft tevens de voorwaarden ont worpen, waaronder de concessie zou kunnen worden verleend. Alvorens de zaak bij den gemeenteraad aanhangig werd gemaakt, is daaromtrent met adressanten in overleg getreden, waarvan de uit slag is geweest dat zij zich vereenigen met de concept-voorwaarden. Een of meer dwarslijnen zullen moeten worden gelegd tot verbinding hetzij door de beide Vrouwenstcgen, hetzij door de Watersteeg langs de Hooigracht en door de Bak- kersteeg, waartoe de verplichting in de voorwaarden is opgenomen. De concessionaris is verplicht zorg te dragen dat de paardenspoorwegen en de ver bindingslijn binnen twee jaren na de dagtceke- ning der vergunning worden gelegd en geëx ploiteerd. Door de heeren P. Van Bleiswijk Ris, mr. J. E. üondsmit, dr. II. G. Hagen en dr. J. Knappert is eene circulaire gericht aan ouders en voogden der leerlingen van het gymnasium en de hoogere burgerschool alhier, tot het houden eener vergadering in het Nutsgebouw, ter bespre king van een adres aan den gemeenteraad, waarvan de strekking is, dat in de verordening op die twee inrichtingen voor onderwijs deze bepaling worde opgenomen: "Door den rector van het gymnasium en den directeur van de hoogere bur gerschool wordt voor elke klasse en parallelklasse een uur uit den schooltijd in de week aangewezen ter beschikking voor het godsdienstonderwijs." Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 34, 17.50, ƒ4, ƒ1.75; de laagste ƒ34, ƒ17.60, ƒ3.50, ƒ1.75. Bij hel eindexamen voor den rang van 2dcn luitenant bij het leger hier te lande en het O.-I. leger zijn geslaagd van den hoofdcursus te Maas tricht de sergeanten J. A. Bussche Iwes en Schoemakers. Aan het examen voor candidaat-notaris heb ben te Amsterdam van de drie candidaten voldaan de heeren Temminck, van Haarlem, en A. C. Guise, van Hilversum. Door de commissie uit het gerechtshof te 's-Gravenhage is als candidaat- notaris toegelaten de heer C. B. W. Oomen, van Delft. De „Bazuin" meldt dat da heer A. Brum- melkamp, te Kampen, die mede in het voorloopig bestuur van het aldaar te houden taal- en letter kundig congres was benoemd, gemeend heeft zich te moeten terugtrekken wegens de ondersteuning, die aan deze private zaak uit de publieke stads kas zal verleend worden. Te Utrecht is een provinciaal comité voor de exploratie en beschaving van Centraal-Afrika gevormd, in aansluiting aan het Nederlandsch Afrikaansch Comité, onder voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik, te 's-Gravenhage ge vestigd. Het is samengesteld uit de heeren Dr. C. H. D. Buys Ballot, president; E. H. Coblijn, secretaris penningmeester; Mr. N. P. J. Kien, Mr. H. Royaards van Scherponzeel, Jlir. Mr. Dr. A. D. Van Riemsdijk en Mr. R. Melvill baron Van I.ynden, leden. Het hoofdbestuur van do Broederschap der notarissen, die meer dan >/4 van do notarissen van Nederland tot leden telt, heeft in een adres aan de Tweede Kamer zijn oordeel uitgesproken over het ontwerp tot wijziging van de wet op het notarisambt, dat thans bij dit staatslichaam in behandeling is. Ofschoon van meening, dat het boter ware geweest de wet van 1842 door een geheel nieuwe te vervangen, meer aan de behoeften van onzen tijd beantwoordende, heeft het zijne beschou wingen beperkt tot het aangeboden ontwerp. Dat de graad van doctor in de rechten wordt vcreischt om tot notaris te worden benoemd, achten de adressanten eene oubillijkhcid tegenover jonge lieden, die in ruime mate do rechtskennis en wetenschappelijke ontwikkeling bezitten, van een notaris vereischt, maar die niet in staat waron te promovceren. Het moet genoeg zijn, dat het af te leggen examen het bewijs levert dat de ver- eischte kennis aanwezig is, onverschillig waar zij is verkregen. In ieder geval zou het in belang der jongelieden, die zich nu op een notarieel kantoor voor het notarisambt bekwamen, wenschelijk zijn, dat hun nog binnen twee jaren na het in werking treden dezer wet gelegenheid worde gegeven, hot examen af te leggen. In de Zaterdag te Haarlem gehouden alg. ver gadering van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen wees de president-directeur, jhr. G. F. Van Tets in zijne openingsrede op het heuglijk feit, dat de Maatschappij haar 125-jarig feest vierdo. Kortclijk doorliep hij de geschiedenis harer wederwaardigheden gedurende dien tijd en toonde aan, hoe do door eenigc weinige llaar- lemsche heeren, die lust gevoelden in wetenschap pelijke ontwikkeling, als een vercenigingspunt opgerichte Maatschappij langzamerhand tot grooten bloei was gestegen. Door directeuren is eene bij drage van 300 verleend aan de commissie, die pogingen in het werk stelt tot het uitrusten van eene Nederlandsche expeditie naar Nova-Zcmbla en andere belangrijke punten aan de Noordpool streken; evenzeer eene bijdrage tot oprichting van een gedenkteeken te Würzburg, ter eero van wijlen onzen vroegeren landgenoot Pb. Freiherr Von Siebold, den bekenden verzamelaar van Ja- pansche planten en etnographische merkwaardig heden. Op de uitgeschreven prijsvragen waren dit jaar geene antwoorden ingekomende Maatschappij schreef ecnige nieuwe prijsvragen uit en benoemde tot biunenlandsch lid dr. E. Van der Ven, direc teur der h. b. school te Haarlem, en tot buiten- landsche leden dr. J. Sachs, hooglecraar in do plantenkunde te Würzburg, dr. Claude Bernard, hoogl. in de physiologic te Parijs, dr. C. Niigeli, hoogl. in de plantenkunde te Muncbcn, dr. T. H. Huxley, hoogl. in de dierkunde te Londen, dr. Ch. R. Darwin te Down (Beckenham, Kent). Den 9den Juni zal van Harderwijk naar Nieuwediep vertrekken een detachement suppletie- troepen sterk 125 militairen om te embarquecren aan boord van het stoomschip „Conrad". Het bevel is opgedragen aan den kapitein A. S. II. Booms van de infanterie, onder medcgeleido van de 1ste luit. Jhr. E. A. F. Lcyssius, B. J. Schip- perheyn, C. Lem en den 2den luit. J. A. P-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1