iement van buitenlandsche zaken medegedeeld de volgende proclamatie, uitgevaardigd door den opperbevelhebber van hetTurksche leger, betreflende de maatregelen op den Donau genomen„De opperbevelhebber brengt, krachtens het recht en de bevoegdheid die hem toebehooren, het volgende ter algemeene kennis: De oorlog tusschen het Ottomanische rijk en Kusland uitgebarsten zijnde, wordt dat gedeelte van den Donau, hetwelk door het Ottomanische grondgebied wordt omgeven, als defensie-linie beschouwd. De elders met betrek king tot de scheepvaart en den handel der onzijdige schepen gevolgde regelen zijn hier niet van toe passing. Dientengevolge is het aan ieder schip verboden, zich in dat gedeelte van den Donau te bewegen en aldaar handelsbedrijven te verrichten. De bepalingen omtrent spioneering zullen van 21 April (oude stijl) af worden toegepast op de kapi teins en gezagvoerders van alle stoom- en andere vaartuigen, klein of groot, die dit verbod zouden overtreden of die zich niet tot de autoriteiten zouden wenden. De vaartuigen zullen evenals hunne ladingen worden in beslag genomen en verbeurd verklaard. Intusschen mag de lading van elk schip, dat tot op 21 April op de bedoelde punten van den Donau mocht zijn opgehouden, niet worden in beslag genomen, bijaldien zij niet in oorlogs contrabande bestaat. De onderwerpelijke bepalingen zijn van algemeene toepassing. De burgerlijke en militaire autoriteiten zullen aan de stipte tenuit voerlegging daarvan de hand houden." De generaal-majoor Van Willes, gouverneur der koninklijke militaire academie te Breda, heeft Woensdag eene conferentie gehouden met den minister van oorlog. Op verlangen van den minister van binnenl. zaken heeft de commissaris des konings in Zuid- Holland aan burgemeesters doen opmerken, dat inenting van vee, van longziekte verdacht, moet plaats hebben op bevel van den burgemeester, na ingewonnen advies van den districts-veearts. Daaruit volgt, dat op het advies van gemelden ambtenaar, door den minister schriftelijk bevel behoort te worden gegeven tot bedoelde bewerking door een geëxamineerden veearts en dat die stukken, bij het in rekening brengen der daarvoor verschuldigde kosten, in originali aan het depart, van binnenl. zaken zijn over te leggen. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Botterdam, ter standplaats de gem. Overschie, mr. B. G. Ten Pol, thans notaris te Teteringenden rijks-telegraaf klerk 2de kl. W. D. Nol ting benoemd tot telegr. 3de kl. bij den rijks telegraaf. GemengdNieuws. Te Amsterdam trok Woensdag een conflict tusschen de politie en het personeel der tramwagens, aankomende op den wissel bij het monument op den Dam, den geheelen dag de aandacht. De wagens reden nl. niet tot het eind van het dubbel spoor, maar stopten op een vijftal passen afstands. De reden daarvan is dat de Dam glooit, zoodat tramwagens, tot het einde van de lijn loopende, allicht uit het spoor kunnen raken cn bij het vertrek weder met moeite tegen de helling moeten worden opgesleept, vooral indien de rijtuigen vol zijn. De hoofdcommissaris van politie gebood dat de rijtuigen die vijf schreden verder zouden rijden. Het personeel der omnibus maatschappij zette echter de rem vast als de wagens tot de helling waren geloopen, en of politieagenten al poogden de rijtuigen verder te trekken, de rem bleef vastgeschroefd en natuurlijk hunne moeite vruchteloos. Toen werd bij eiken aankomenden wagen proces-verbaal gemaakt. Tegen het vallen van den avond was de politie reeds aan het 170ste verbaal. Het is haar echter toen gebleken, dat zij geen grond had tot verbaliseeren en zij is er daarom maar mede opgehouden. Op de tentoonstelling van een- en tweejarige stieren vau inlandsch ras, Dinsdag te Woubrugge gehouden, hebben de volgende be kroningen plaats gehadeenjarige stieren1ste prijs, aan den zwartblaar stier, van W. Den Hertog te W oubrugge2de prijs, aan dien van J.P. Boderijs, te Ter Aar, mede zwartblaar; tweejarige stieren: lste prijs, aan den zwart-witkop stier van J. Beineveld, te Koudekerk2de prijs aan den grijsbonten stier van G. Dorrepaal Sr. aldaar. Voor eenigen tijd werd melding ge- jnaakt van een diefstal aan het hulppostkantoor te Dieren. Terwijl de postdirecteur afwezig was, zou namelijk een onbekend man, die zich voor een oud vriend van hem uitgaf, van de meid ver langd hebben, dat zij haar meester zou gaan halen, en van haar afwezigheid zou de man gebruik hebben gemaakt om zich van de kas meester te maken en eene som van 180 aan gouden tientjes te ontvreemden. Naar men verneemt, is thans bij de meid, die eenige dagen later uit haar dienst vertrok, een groot gedeelte der vermiste gelden gevonden en zij dientengevolge gevankelijk naar Arnhem vervoerd. Te Meppel is tegenwoordig zulk een gebrek aan woningen, dat de nieuwbenoemde grif fier bij 't kantongerecht aldaar geen onderkomen heeft kunnen vinden. Op de verkooping van schilder ij en (oude school) in de Brakke Grond te Amsterdam hebben o. a. opgebracht: Jan Asselyn, Een her berg in Italië, f 506Albert Cuyp, De jonge herder, f 2310; dezelfde, Gezicht in de wallen van Amersfoort, 561; Simon van der Does, De rust der kudde, f 781; Erans Hals, Mansportret en vrouwenportret, te zamen 19,580; dezelfde, De goede vondst, f 9580A. B. van der Heek, Een geleerde in zijn kabinet, f 550Melchior de Hondecoeter, Vogelgevecht, f 4950Nicolaes Maes, Portret van Jan de Wit, f 386.10Michiel Janszoon van Miereveld, Portret van een jonge dame, f 891dezelfde, Mansportret en vrouwen portret, te zamen f 1441Adriaen van Ostade, In een Herberg f 1870; Salomon van Euysdael, Landschap bij het vallen van den avond, f 880 Dirk van Santvoort, Portret van eene dame, f 670.50; Adriaen van de Velde, Christus met de doornenkroon, f 561; Pieter Wouwerman, In een stal, 671Jan Wynans, Bergachtige land schappen, f 880. De trekking der loterij van de tuin bouwtentoonstelling te Amsterdam is Woensdag avond geëindigd. De 2de hoofdprijs, de tuinkoepel van gespleten rotting en gebogen hout, is getrok ken op n°. 502 van de 8ste serie; de 3de hoofd prijs, een kostbare tuinvaas van faience, op n°. 252 der 4de serie. Zaterdag komen de officieele trek- kingslijsten. Buim 42 duizend loten waren geno men. De hoofdprijs is door een inwoner van Am sterdam getrokken: iemand die op een kamer woont. Er wordt beweerd dat hem de helft van de aangegeven waarde geboden is. Gisterochtend is te Leerdam uit de Linge opgehaald het lijk van den luit. der art., gedetacheerd op het fort te Asperen. Naar men verneemt was hij den vorigen avond te acht uren met een bootje te Leerdam aangekomen, vergezeld van een onderofficier, en ongeveer twee uur na middernacht van daar naar het fort vertrokken. Onderweg schijnt hij verongelukt te zijn. Woensdag woedde boven de gemeente Bosendaal (Gelderland) een zwaar onweder, verge zeld van regen en hagel. Het huis van een huis- en rijtuigschilder heeft hierdoor veel geleden. De bliksem verbrijzelde een raam met kozijn, boorde een gat in den muur, baande zich een weg onder den grond en kwam terecht in een kamer, waar hij veel schade veroorzaakte. Een schilderij, han gende in een belendende kamer, was geheel zwart geworden. Een op eenigen afstand van dat huis staande prachtige denneboom is middendoor gespleten. Op 30 Juni en 1 Juli aanst. zal de Nederl. Jachtvereeniging „Nimrod" te Amster dam op de groote veemarkt aldaar een internatio nale tentoonstelling van honden doen houden, waaraan zij de eigenaars van fraaie exemplaren van de verschillende rassen uitnoodigt deel te nemen. Behalve een eereprijs ter waarde van 100 voor den schoonsten jachthond, zijn gouden, zilveren en bronzen medailles voor de verschillende soorten afzonderlijk, ook van niet-jachthonden, uit geloofd. De Parijsche naaisters en modisten lijden groote schade door den Bussisch-Turkschen oorlog; een enkel modehuis heeft totnogtoe een maandelijksch verlies van 250,000 franken. Dit is grootendeels het gevolg van een politiemaatregel, waarbij aan elke vrouw in Turkije verboden wordt Europeesche kleederen te dragen. Een speciaal corps van agenten heeft in last alle vrouwen aan te wijzen of op te brengen, die dit gebod zelfs in de geringste mate overtreden. Bij onvermogen der delinquenten is de familie aansprakelijk voor de gestelde boeten. Woensdag-namiddag is te Berkel de 74-jarige vrouw van een arbeider van de zolder- trap gevallen en oogenblikkelijk overleden. De Japansche prins KitaSchiraKawi, die de vorige week te Berlijn zijne verloving me eene Pruisische dame heeft bekend gemaakt, is naa Japan vertrokken, om eenige zaken te regelen waarna hij te Berlijn zal terugkomen om he; huwelijk te voltrekken en zich in Duitschlanj metterwoon te vestigen. Te Yevay, aan het meer van Genèv^ in het kanton Waadtland, is eene kade ingestort Bij de daarop gevolgde peilingen bevond men da: het water, dat aldaar laatstleden Vrijdag no; de gewone diepte had van 5 a 6 voet, eensklap eene diepte van 15, op sommige plekken van 1 voet had verkregen. Tevens hebben de duiker eene verdere werking in den grond waargenomen, waardoor er gevaar bestaat voor de geheele lang: de kade gelegen buurt. Een aantal personen hebbe: reeds hunne huizen ontruimd. In geen der Duitsche Bon dstaten zul len de nieuwe rijkswetten op het rechtswezen zulk eene opruiming teweegbrengen als in het vorstendom Lippe. Dat landje heeft eene bevolking van onge veer 110,000 zielen, waaronder 14,000 personen die eiken zomer buitenslands gaan werken. De ingezetenen, uitgezonderd sommige boeren, zijn alles behalve twistziek en toch bestaau aldaar1°. een eerste gerechtshof voor uitspraak in tweede instantie, 2°. een tweede gerechtshof, insgelijks voor zaken in tweede instantie; 3°. eene recht bank in eerste instantie4°. dertien Amtsgerichte" 5°. eene rechtbank van het leengoed Brom bert 6°. eene rechtbank van de heerlijkheid Iggenhaa- sen7°. een „Stiftsgericht" te Kappel8°. ze vet. stedelijke rechtbanken; 9°. eene lands-consistoriale rechtbank voor uitspraak in eerste instantie in zaken van huwelijk en verloving. Op 27 Maart verdween te Gilly, in België, spoorloos zekere Vanot, oud 40 jaren, laarzenfabrikant. Allerlei geruchten kwamen omtrent dit feit in omloop. Daar vertoonde de vrouw van Vanot opeens een brief, door haar uit Duinkerken ontvangen, met het postmerk dier gemeente en de handteekening van haar man voorzien, waarin bij haar te kennen gaf, zich naar Amerika te hebben ingescheept; men stelde geheel te goeder trouw daarin geloof, schreef zijn onberaden stap toe aan verstandsverbijstering en sprak er verder niet meer over. Doch jl. Dinsdag zijn vrouw Vanot, haar minnaar en een derde persoon gearresteerd en naar de cellulaire gevangenis overgebracht; des avonds werd in een tuin, achter het stationsgebouw te Lodelinsart gelegen, het verworgde lijk van den ongelukkigen Vanot opgegraven. BUITENLAND. Frankrijk. Het grootste gedeelte van de Kamerzitting was Dinsdag gewijd aan de tweede lezing van het voor stel, in de maand Juni van het vorige jaar door den Bonapartist Cuneo d'Ornano gedaan en dit jaar, naar aanleiding van de veroordeeling der „Droits de rhomme", weder aan de orde gekomen. Het voorstel strekte om den tweeden titel van Dufaure's drukperswet van 29 December 1875 in te trekken en voorloopig, tot de afkondiging der nieuwe algemeene wet op de drukpers, de in dien titel afgeschafte bepalingen, met name de wet van den 15den April 1871, te herstellenm. a. w. om de menigte delicten, door de wet van den heer Dufaure aan de rechtspraak der gezworenen ont trokken en aan die der correctioneele rechtbanken onderworpen, wederom naar de gezworenen te verwijzen. Dit voorstel, dat zulke verrassende gevolgen had, werd ten slotte met overgroote meerderheid aangenomen. Gisteren vroeg de heer Devoucoux verlof den minister, die zijn ontslag heeft genomen, te interpelleeren over de crisis in het ministerie. Christophle antwoordde dat de interpellatie tot de volgende zitting moest worden uitgesteld, daar de minister, die zijn ontslag had genomen, onmogelijk antwoorden kon. Gambetta betoogde nu, dat er nooit een ministerieele tusschenregeering is, en de Kamer besloot, overeenkomstig Gambetta's meeniDg,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2