GemengdNieuws. BUITENLAND. Groot- JBritannië. bedeeld is. Immers, niet alleen dat de eerste trein van hier naar Rotterdam later dan het vorige jaar vertrekt, maar bovendien laat men dien onder weg in Den Haag nog bijna een halfuur stoppen ten einde den eersten exprestrein, die om kwart over achten uit Amsterdam vertrekt, Leiden voor bijgaat wat trouwens met 't oog op den eersten trein van hier geen groot verschil maakt en om zes min. voor tienen te Rotterdam arriveert, te laten passeeren, hetgeen te zamen een nadeel van zeven kwartier oplevert. Moet men daarenboven van den Rijnspoor gebruik maken, dan zijn daar van bij aankomst van den eersten Holl. trein reeds drie treinen vertrokken, waaronder ook die, welke met Noord-Duitschland in correspondentie staat, terwijl men tot den volgenden trein nog een uur over heeft en voor den eerstvolgenden met Duitsch- land in correspondentie staanden trein tot 's mid dags tien minuten voor halfvijf moet wachten. Uit Voorschoten wordt van 14 dezer ge meld Ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der bemanning van het voor eenigen tijd vergane loggerschip „Marie", te Vlaardingen, hield heden avond de heer J. Van der Lof, van Leiden, O.-I. ambtenaar met verlof, een zeer onderhoudende le zing, getiteld; „Naar en in Oost-Indiè". Het nogal goed opgekomen publiek betuigde zoowel met het gehoorde als met het weldadige doel zijne ingenomenheid. In de avondzitting der Tweede Kamer is gisterep aangenomen met 38 tegen 17 stemmen art. (87 van hoofdstuk V (Rotterdamsche water weg) en daarna de geheele verhooging van het hoofdstuk met 54 tegen 2 stemmen. Nog werd na eenige discussie aangenomen de conclusie der meerderheid van de commissie nopens de statistiek der goederen in de doode hand, strekkende om de regeering te verzoeken aan de Kamer eene uitgewerkte tabel over elke gemeente afzonderlijk over te leggen, opgevende den aard en den om vang der bezittingen in de zoogenaamde doode hand. Daarna had de interpellatie plaats van den heer Transen van de Putte over het doel en de resultaten der zending van den gouverneur-generaal naar Atjeh. De minister van koloniën antwoordde, dat het doel was de zaken met eigen oogen gade te slaan en na te gaan of onze vestiging gecon solideerd was en het constateeren van den toestand om tot duurzame bestuursregeling te geraken. Omtrent de resultaten heeft de minister meegedeeld eene uitvoerige nota van den gouverneur-generaal, waarin vele geruststellende verzekeringen voorkomen over dp onderwerping der bevolking en de toene mende consolidatie. De heer Transen van de Putte bedankte den minister. De Kamer is daarna op reces gescheiden. Naar men verneemt heeft de heer K. Ent hoven Lz. zijne aanvrage om concessie voor een spoprweg van 's-Gravenhage door het Westland naar den Hoek van Holland ingetrokken, naar aanleiding van de door de regeering gestelde, voor waarde van voorafgaande verzekering der exploitatie door eene bestaande spoorwegonderneming. Daar nu de Ilollandscke IJveren-Spoorwegmaatschappij, die met 't oog op de aansluiting en richting van den geprojecteerden weg de eenig aangewezen onderneming voor deze exploitatie was, in de tegen woordige omstandigheden daaromtrent geen over- eenkojnpt meende te kunnen sluiten, is de con cessie-vraag, waarvan de onmiddellijke uitvoering overigens, voor zooveel den aanleg van den weg betreft, reeds verzekerd was, op de quaestie der exploitatie afgestuit. Aan de Utrechtsche hoogeschool zijn be vorderd: tot doctor in de rechten de heer W. G. Thomas, van Edetot doctor in de wis- en na tuurkunde, de heer E. H. Groenman, van Niezijl (Groningen). De sergeant jhr. Talck van het 8ste reg. inf. te Arnhem heeft aan 't examen voor 2den luit. bij dat wapen hier te lande voldaan. De koninklyke academie van België heeft tot geassocieerd lid benoemd dr. M. T. A. G. Campbell, bibliothecaris der kon. bibliotheek te 's-Gravenhage. Van 19 dezer tot 30 Juni heeft te Gro ningen eene tentoonstelling plaats van schilderijen van levende meesters. Het aantal inzendingen wordt gezegd zeer groot te zijn. De commissie tot het afnemen van het eindexamen aan de adelborsten 2de kl. zal bestaan uit: den gepensioneerden vice-admiraal T. A. A. Gregory, als voorzitterden kapt.-ter-zee A. Riet veld, de kapt.-luit.-ter-zee W. H. T. Van Oordt en C. T. T. Van Woelderen en den luit.-ter-zee lste kl. J. H. Haakman, als leden. Bij de examencommissie voor hoogeren rang van officieren-van-gezondheid en apothekers van den milit. geneesk. dienst te Amsterdam, is een voldoend examen afgelegd door de heeren: H. E. A. Giesbers, in garnizoen te 's-Gravenhage, en H. E. Korndorffer, in garnizoen te Utrecht, bei den off.-van-gez. 2de kl. voor den rang van lste kl. bij de landmacht hier te lande. De gelegenheid tot verzending van brieven enz. naar Constantinopel door tusschenkomst van de Duitsche administratie langs den weg van Napels en verder met de Transche pakketbooten is opgeheven. De brievenmalen worden voor het tegenwoordige uitsluitend verzonden met de Üosten- rijksche pakketbooten, rechtstreeks van Triest, of in aansluiting op die pakketbooten langs den weg van Brindisi. De verzending uit Amsterdam ge schiedt over Triëst eiken Woensdag en over Brindisi eiken Vrijdag per tweeden trein Rijnspoorweg. Blijkens nadere berichten van Zr. Ms. vice- consul te Galacz, zijn de door de Russische regee ring met betrekking tot de Donauvaart geuomen maatregelen niet van toepassing op de zich nog in die rivier bevindende schepen, die aan onzijdige natiën toebehooren. De eigenaars en reeders dier schepen behouden de vrije beschikking over be manning en vracht. De zich tusschen Braïla en Galacz bevindende schepen kunnen zich niet naar de Zwarte Zee begeven wegens de gevaren, aan den doortocht der rivier daar ter plaatse verbonden. Beneden Reni wordt van Russische zijde de door tocht stroomafwaarts vrijgelaten. Blijkens een van Zr. Ms. consul-generaal te Odessa bij het departement van buitenl. zaken ontvangen bericht, zou de tijd, gedurende welken schepen van onzijdige mogendheden de Russische havens in de Zwarte Zee zullen mogen verlaten, tot den 17den dezer zijn verlengd. Zr. Ms. stoomschip „Batavia", onder bevel van den luit.-ter-zee lste kl. W. Van Oorschot, is in den namiddag van den 14den dezer te Malta aangekomen. Door de commissie uit het gerechtshof in Den Haag zijn gisteren als candidaat-notaris toe gelaten de heerenMr. K. Rembges, te Kruinin- gen, en J. H. Lichtenbelt, te Warmond. De Haagsche gemeenteraad heeft besloten den directeur der gasfabriek eene gratificatie toe te kennen van f 7500 ter belooning zijner be- langlooze medewerking bij den bouw der nieuwe gasfabriek. Z. M. heeft M. baron d'Erp, secretaris van legatie bij het Belgische gezantschap te 's-Hage, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; aan C. H. Zoutmaat Brugman, op zijn verzoek, met ingang van 15 Juni e. k., eervol ontslag verleend als notaris te Edam; J. W. C. Strang, commissaris van politie te BrieUe^ tevens benoemd tot commissaris van rijkspolitietot notaris binnen het arrondissement Sneek ter standplaats de gemeente Bolsward, N. L. J. Bruinsma, thans notaris ter standplaats Ameland; aan mr. A. J. Van Deinse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bij het gerechtshof te 's-Gravenhage en de arrond.-rechtbank te Mid delburg; aan de volgende vreemdelingen vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven, mej.T. M. Bryan, K. D. Coles, M. S. Devenoge, N. Easson, L. E. Rauscher, J. H. Rudolph, T. Sponagel en R. E. Udriet; aan mr. J. A. Raedt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. Van Ooststellingwerf; den off.-van-gez. lste kl. bij de zeemacht S. T. Kruyt, op zijn verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld; bevorderd tot off.-van-gez. lste kl. bij de zeemacht, den off.-van-gez. 2de kl. W. T. Clous; verplaatst de controleurs der directe bel. enz. P. J. A. Clavareau van Venlo naar Maastricht, H. E. Hulsebos van Charlois naar Venlo; den 2den luit. E. K. H. A. Hamming, van de inf. hier te lande, overgepl. bij de inf. in Oost lndië; den lsten luit. jhr. C. T. A. Roëll van het 4de reg. huzaren, op nonact. gesteld; aan den lsten luit. A. Broese van Groenou, van het 4de reg. inf., op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den milit. dienst verleend. Hedenmiddag om twee uren is een der werklieden aan de Noordeindsbrug door dron kenschap in het Kort Rapenburg gevallen. Toen een ander werkman hem hulp wilde bieden, bood de drenkeling eenigen tegenstand, doch het gelukte weldra hem op het droge te brengen. De beide leden (vader en zoon) der dezer dagen in staat van faillissement verklaarde firmas te 's-Gravenhage zijn gisteravond op bevel der justitie in hunne woning op de Prinsengracht gearresteerd en naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebracht. Maandag-avond omstreeks tien uren is in het Spaarne te Haarlem verdronken zekere A. H., die ten gevolge van dronkenschap in het water geraakt was. Hij was ongehuwd en 33 jaar oud. De eerste prijs, de wintertuin, in de verloting van voorwerpen der te Amsterdam ge houden tentoonstelling van tuinbouw is gisteren gevallen op n°. 3252, 7de serie. Zaterdag jl. is een negenjarig kind van zekeren Jansen in de Haarlemmermeer door den bliksem getroffen. Het kind werd niet gedood, maar was geheel blind door het felle licht, en door den schrik in een staat van krankzinnigheid ge bracht. Het moet thans weder herstellende zijn. Maandag-avond omstreeks halfacht brak in een boerenhofstede aan den weg naar Mill (gem. Yelp), ongeveer een kwartier van Grave, een hevige brand uit. Het dak van het tamelijk groote gebouw stond in een oogenblik in volle vlam en spoedig was 't geheele gebouw een brandende puinhoop. Hoewel de brandspuiten uit Grave, Velp en Escharen dadelijk waren aangerukt, stond men echter door totaal gebrek aan water geheel machteloos, en dat juist op een plaats waar voor ongeveer twee maanden in de onmiddellijke nabijheid de Beerssche Maas haar groene wateren deed voortstroomen. Woning en inboedel waren, hoewel niet genoegzaam, in de Bataafsche Brandwaarborgmaatschappij verzekerd. Van den inboedel zijn eenige voorwerpen gered. Een werkman op het Goirke te Ti 1 burg heeft Maandag zijne vrouw zoodanig mishan deld, dat hij haar een arm bijna afgehakt heeft. De dader wordt door de maréchaussée opgespoord. In den nacht van 8 op 9 dezer had in de gemeente Tijnaarlo een hevige vechtpartij plaats, waarbij een jongeling hevig mishandeld werd, zoodat zijn leven in gevaar verkeert. Zondag middag heeft de officier van justitie enz. uit Assen ter plaatse een onderzoek ingesteld. De vrouw te Nijmegen, die wegens het afgeven aldaar van een valsch muntbiljet was gearresteerd, is onder borgstelling weder op vrije voeten gesteld. Uit Alexandrië wordt gemeld dat met de werkzaamheden tot 't vervoeren van „Cleopa tra's Naald" naar Engeland een aanvang is gemaakt. Uit Kimberley wordt aan de „Capetown Daily News" 't volgende gemeld, van 16 April„De Britsche vlag waait over de Transvaal. Een der passagiers, per postwagen aangekomen, deelt mede dat bij 't binnenrijden te Bloemenhof de Britsche kleuren van den wagen wapperden. De voerman wilde ze neerhalen, uit vrees voor de Boeren. Doch de passagiers lieten de vlag waaien, en toen de wagen midden onder de Boeren stilhield, riepen allenDit is mooiBij 't vertrekken der post wist men te Potchefstroom dat de Britsche troe pen te Pretoria waren. Men geloofde dat er geen direct verzet zou plaats hebben, doch eenige wan ordelijkheden, zoowel te Pretoria als te Potchef stroom, achtte men waarschijnlijk. Te Pretoria waren een 250 vrijwilligers gereed de troepen te ondersteunen." Een later bericht, loopende tot 25 April, meldt echter dat tot dien dag alles rustig was gebleven in de Transvaal. Sir Th. Shepstone's proclamatie was ook te Kaapstad openbaar gemaakt, en ademde een zeer verzoenenden geest. Zij schaft de oorlogs belasting af, en bepaalt dat 't wegens die belas-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2