BUITENLAND. Oostenr.- Hong. Monarchie. loods en de andere tot keuken is ingericht. De slaapplaatsen zijn op de bovenverdieping der kerk, terwijl de kerk zelve gebruikt wordt voor de dagelijksche bezigheden, als eetzaal, enz. Uit Den Haag verneemt men dat de heer De Bas, kapitein bij den generalen staf, werkzaam bij het topographisch bureau van het departement van oorlog, zal verplaatst worden ten gevolge van moeie- lijkheden, veroorzaakt door de benoeming van dien heer tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier. In plaats van den heer De Bas, zal de heer Trip, officier van den gene ralen staf, naar Den Haag worden overgeplaatst. Bij beschikking van den minister van marine is de gouden medaille ter geheele grootte, als bijzondere onderscheiding voor vijftig jaren eer lijken en trouwen militairen dienst, toegekend aan den hofmeester bij de zeemacht H. Busquet. Blijkens een bij het departement van bui- tenlandsche zaken ontvangen bericht van den Duitschen zaakgelastigde in Venezuela, tijdelijk belast met de waarneming der Nederlandsche be langen, is op den 17den Februari jl. door de Venezolaansche regeering het besluit uitgevaar digd, dat, wanneer in den loop van een geding, ingesteld tegen een schip, komende uit het bui tenland en in eene voor den handel niet geopende haven voor anker liggend bevonden, het ten ge volge van kwijtschelding van straf door de regee ring, intrekking der vordering van den fiscus of om welke reden ook, vrijgelaten wordt, de kapitein in geen geval recht heeft schadevergoeding te vorderen voor de inbeslagname, arrest en het daar uit voortvloeiende oponthoud, zelfs wanneer hij in het bezit is van scheepspapieren door den Vene- zolaanschen consul in de plaats van afvaart regel matig gewaarmerkt, tenzij hij die schadevergoeding van den consul zelf vordere, indien de wetten van het land waar hij zich bevindt dit toelaten. Tweede Kamer. In de zitting van heden is na financieele en technische discussie het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk Vin (aanmaak van geschut) verworpen met 42 tegen 19 stëmmen. Bij het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V heeft de heer Kappeyne eene politieke discussie uitgelokt en der regeering verweten, dat het niet behandelen der kieswet en der onderwijswet aan haar te wijten is. Door den minister Heemskerk en verschillende sprekers werd dit pertinent ont kend. Het incident is hiermee afgeloopen. Hedenavond voortzetting der behandeling van het ontwerp zelf. De verjaardag van H. M. de koningin zal o. a. gevierd worden door eene illuminatie van het Haagsche bosch, in den avond van 17 Juni a. s., in afwijking van de laatste jaren, toen te dezer gelegenheid een vuurwerk werd afgestoken. De post ter viering voor de openbare feesten, op de gemeentebegrooting, is dienvolgens met 1500 verhoogd. De Haagsche gemeenteraad heeft heden met eenparigheid van stemmen benoemd tot directeur der hoogere burgerschool den heer dr. J. D. Van der Waals, leeraar in de natuurkunde. Z. M. heeft agreatie verleend der door het kapittel der Duitsche Orde Balije van Utrecht gedane admissie van J. D. baron Van Wassenaer tot ridder-expectant der Duitsche Orde, gerechtigd tot het dragen van het kleine ordenskruis; be noemd tot procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch jhr. mr. A. J. Th. II. Van den Bergh, thans vice-president van gemeld ge rechtshof, zijnde de benoemde tevens tijdelijk belast met de function van directeur van politie voor het ressort van het gerechtshof te 's-Hertogen bosch; tot vice-president van dat gerechtshof mr. T. H. Bondam, thans raadsheer; tot rijks-advi seur voor de monumenten van geschiedenis en kunst II. J. Scholten, te Haarlem. GemengdNieuws. Het is derpolitieinDenHaaggelukt den zoogenaamden jhr. Blois van Treslong in han den te krijgen. Het bleek te zijn zekere N., een persoon die reeds vroeger met de justitie kennis had gemaakt en pas onlangs uit de gevangenis was ontslagen. De administratie der straatreini ging te Amsterdam, welke nieuwe tak van gemeen telijk beheer, en zulks met goed gevolg, nog slechts in eenige wijken wordt toegepast, heeft gisteren kennis genomen van een geheel nieuwe uitvinding op haar gebied. Een Parijzenaar, de heer Léon Blot, heeft nl. een werktuig uitgedacht, dat niet alleen het straatvuil opveegt, maar tevens van de straat verwijdert, door het in een bak op te nemen. De vernuftig uitgedachte toestel kost f 2000. Het „Handelsblad" meldt dat te Amsterdam in een tapperij op Rechtboomsloot Zondag-namiddag een vergadering is gehouden, die door 40 personen werd bijgewoond en waar allerlei theorieën over onderwijs, belastingstelsel, enz. wer den verkondigd. Een der aanwezigen moest wegens dronkenschap worden verwijderd. De politie, door een inspecteur ter plaatse vertegenwoordigd, kreeg de schuld dat er nergens meer een lokaal voor de volksvergaderingen was te vinden en men zich dus in een kroeg moest behelpen. Uit Bergen-op-Zoom wordt gemeld, dat naast de aldaar gevestigde firma's der heeren C. L. De Meulenmeester en Co. en Swaan en Van Renterghem, die zich toeleggen op kunst matige oesterteelt en de oesters in groote hoeveel heden per spoorweg naar het buitenland verzenden, nog eene derde onderneming tot stand zal komen, waartoe de nog overig zijnde gronden in den stadspolder in onderhandsche pacht voor 50 jaren aan den heer J. P. Bredius zijn afgestaan, die voornemens is de oestercultuur op groote schaal uit te oefenen. Te Steenwijk is Zondag-middag bij den apotheker v. U. brand uitgebroken, die binnen korten tijd een dreigend aanzien verkreeg. Door de bemoeiingen van de brandweer werd men het vuur al spoedig meester, zoodat slechts één perceel is afgebrand. Uit Stadskanaal wordt nu weder ge meld, dat volgens gerucht de vrouw uit Horsten, die gruwelijk verminkt werd gevonden, terwijl haar kind de hals was afgesneden, te Winschoten waar ze in arrest zit, verklaard zou hebben, dat haar man de misdadiger was. Algemeen zegt men, dat de man veel misbruik van sterken drank maakte en dat ze dientengevolge een oneenig leven leidden. Men meldt uit Woudrichem, dat door bemiddeling van den commissaris des konings het geschil tusschen het gemeentebestuur en de weer spannige visschers in der minne is geschikt. De visschers, die weigerden hun visch tegen 10 pet. aan den afslag te brengen, zullen nu jaarlijks aan de gemeente eene som van twee duizend gulden afdragen. De op stroom liggende stoombarkas blijft voorloopig nog te Woudrichem gestationeerd. K ech tzaken. Door de arrond.-rechtbank te Zwolle is Theo doras Schut uit Amsterdam, die in den nacht van 8 op 9 Januari jl. in de likeurstokerij van de heeren Doyer en Van Deventer te Zwolle heeft ingebroken en daarna bij zijne arrestatie den agent van politie Kuypers met een revolver heeft trachten dood te schieten, verwezen naar den procureur- generaal bij het gerechtshof te Arnhem. Hij wordt beschuldigd van poging tot moord, waaraan reeds begin van uitvoering was gegeven, doch die ver hinderd werd door omstandigheden, niet van zijnen wil afhankelijk, en van diefstal met braak in een onbewoond huis, na te voren reeds crimineel voor langer dan een jaar veroordeeld te zijn geweest. De hooge raad heeft gisteren arrest gewezen in het cassatieberoep van den onderwijzer C. W. Smit Bz. te Goes, die door de rechtbank aldaar tot geldboete is veroordeeld wegens het op zijne bijzondere school toelaten van leerlingen van wie het niet gebleken was dat zij aan de bepalingen omtrent de vaccinatie hadden voldaan. De raad heeft dat vonnis vernietigd, omdat niet was uitge maakt dat de onderwijzer als het hoofd der school is te beschouwen en de zaak verwezen naar het gerechtshof te 's-Gravenhage. De rechtbank te Amsterdam wees gisteren vonnis in de zaak der assnrantiemaatschappij „Azië" contra II. Oort en de stoomvaartmaatschappij „Nederland", betreflénde het ongeval met het stoomschip „Willem III". Zij nam aan, dat op den schipper het bewijs van overmacht rust en een beroep op brand hem van die verplichting niet ontslaat. Het door den schipper aangeboden bewijs, dat de brand in de passagiershut 25 ontstaan was, achtte de rechtbank niet pertinent, daar de plaats, waar de brand is uitgebroken, voor het bewijs van overmacht niets afdoet. De maatschappij „Nederland" was volgens de rechtbank als reederij aansprakelijk en verbonden door de onderteekening van het cognossement door den schipper. Dien tengevolge wees zij den eisch der maatschappij „Azië" toe. Voor de eischeres was opgetreden mr. Knottenbelt, advocaat te Rotterdam, voor H. Oort mr. J. S. De Vriese, en voor de maatschappij „Nederland" mr. P. A. Brugmans, advocaten te Amsterdam. Grroot-JESritarmië. In het lagerhuis zeide de heer Bourke gisteren, in antwoord op eene vraag van den heer Dilke, dat, naar hij geloofde, Oostenrijk, Frankrijk, Duitschland en Italië niet op de Russische circu laire hebben geantwoord. In antwoord op eene andere vraag verklaarde hij, dat het Britsch gou vernement, vernomen hebbende dat een gepantserd schip, hetwelk in Engeland voor rekening van Turkije is gebouwd, kan worden afgeleverd, maat regelen heeft genomen om eene schending der „Foreign enlistment act" te voorkomen. Sir Staf ford Northcote zeide dat, dewijl Egypte aan Turkije behoort, Rusland het Egyptische grondgebied zal kunnen blokkeeren en aanvallen en alle derwaarts bestemde oorlogs-contrabande in beslag kan nemen. De heer Bourke verklaarde, dat het gerucht, volgens hetwelk, er eene overeenkomst tusschen Engeland en Oostenrijk bestond om tegen de onafhankelijk heidsverklaring van Rumenië te protesteeren, juist is. De heer Lowther bevestigde het bericht be treffende de annexatie der Transvaal. In het huis van afgevaardigden antwoordde de heer Tisza gisteren op de interpellatie betreffende de indiening van stukken over de Oostersche crisis. Hij verklaarde, dat die indertijd zijn inge diend bij de vertegenwoordigende lichamen waar zij behoorden te worden medegedeeld, namelijk bij de delegatiën. Op de interpellatie over de gewelddadige bekeering van katholieken in Russisch Polen, gaf hij ten antwoord, dat het niet tot zijne taak behoorde, zich te mengen in de binnenlandsche aangelegenheden van vreemde staten en zulk eene inmenging ook eene ongerijmdheid zou zijn. Op eene derde interpellatie, naar aanleiding van demonstratiën te Agram, zeide hij„De aarts hertog Albrecht werd te Agram officieel ontvangen. Voor het hotel, waar hij zijn intrek had genomen, stond een burgerlijk muziekcorps, dat verscheidene stukken speelde, onder anderen een, hetwelk door sommige personen voor een Russisch volkslied werd gehouden. De kapelmeester echter heeft verklaard dat, ofschoon het eenige overeenkomst met het bedoelde Russische lied mocht hebben, het door hem zeiven was gecomponeerd." Verder deelde spr. mede, dat de Croatische studenten den aartshertog een adres hadden willen aanbieden, doch dat deze het niet had willen aannemen. Al deze antwoorden werden voor kennisgeving aan genomen. Rusland. De luitenant-generaal Klobschis meldt uit Tiflis van 12 dezer: „Na het inrichten van de versterkte positie van het Mukhacsdal den 11 den zijn twee voorposten vooruitgebracht op de hoogten van Khatzubani, langs de rivier de Kintrish. Eene tamelijk sterke positie werd bestormd, waarbij alle troepenafdeelingen zich den roem van het leger in den Kaukasus waardig toonden. De uitwerking der artillerie was bewonderenswaardig. Van onze zijde werden 12 soldaten gedood, 9 officieren en 107 soldaten gewond. Het verlies aan de zijde der Turken was zeer groot." In eene correspondentie uit St.-Petersburg aan den „Nord" wordt gezegd: Rusland stelt zich alleen ten doel de verbetering van het lot der Christenen in Turkije; maar wanneer het bij het einde van den oorlog uitgebreider en vooral meer afdoende waarborgen eischt, zal Europa dit aan zich zelf hebben te wijten en niet aan eerzuchtige bedoelingen, waarvan Rusland ten onrechte wordt beticht. Rusland zal na den oorlog een nieuw be wijs van gematigdheid geven, door Europa te raadplegen over de voorwaarden, die aan Turkije,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2