van Rotterdam overreden. Men vond zijn vermorzeld j lijk op de baan. De man laat eene vrouw en twee j kinderen na. Volgens gerucht is Donderdag over dag bij 't klooster Ter Apel een verschrikkelijke moord gepleegd. Een ambtenaarsvrouw moet men een deel van den arm en drie teenen hebben af- j gesneden, terwijl ze mede een snede in den hals had ontvangen Voorts zou men een harer kinderen het hoofd hebben afgesneden. Nadere bijzonderheden I ontbreken. In een kroeg te Enkhuizen heeft in den nacbt van 30 April op 1 Mei een schandelijk tooneel plaats gehad. Een beschonken persoon is aldaar door andere besckonkencu zoodanig op gruwelijke wijze mishandeld, dat er de dood op is gevolgd. De daders schijnen slechts plan op een grap te hebben gehad, doch die in hun dronkenschap zonderling laaghartig te hebben uit gevoerd. Te Rotterdam werd gisterochtend een zeilbootje, waarin de heer B. en zijn drie kinderen zaten, midden op de Maas door een stoomboot aangevaren, en wel zoo hevig, dat het bootje omsloeg, en allen die er in zaten te water geraakten. Door spoedig aangebrachte hulp van eene nabijzijnde tjalk zijn allen met veel moeite gelukkig gered geworden. In Den Ilelder brak gisteren een felle brand uit in de zoldering der Weslerkerk. De toren en de binnen-kerkmuren zijn neergestort; alleen het archief is gered. In dén uur tijds is de gan- sclte kerk uitgebrand. De oorzaak is onbekend. Te zes uren zijn door de vereenigde werking van de gemeente- en marinespuiten en vooral van de stoombrandspuit met twee slangen de vlammen bedwongen. Van liet inwendige der kerk is niets behoudende prachtige preekstoel en het orgel, de gaskronen en de consistorie zijn alle de prooi der vlammen geworden. Te twee uren was de gemeente-architect nog in het gebouw geweest, zonder iets te hebben gemerkt, en om drie uren stonden toren en dak in vlam. Een vierjarig meisje t e W ij k b ij 1) u u r- stcde vond dezer dagen in den tuin harer ouders een mcdicijnfleschje, gedeeltelijk gevuld met vitri ool; het kind dronk het Üesehjc leeg en is on der hevige pijnen den daaropvolgcnden nacht overleden. Men sclirijft uit IJmuidenWoens- dag vertrok door liet kanaal het stoomschip „Stella" naar de Middellaudsche Zee met een diepgang van 55 decimeter,op hetzelfde oogenblik dat de „Pollux" binnenviel, komende van de Middell. Zee, met een diepgang van ruim 50 decimeter. Dit laatste stoomschip is het eerste, dat met ongebroken last en volle lading dadelijk hier is binnengekomen bij grooten diepgang. Naar alle waarschijnlijkheid zal liet bij deze langs hier in- en uitgaande groote schepen echter niet blijven, ten minste in den namiddag van denzelfden dag kwam van Newcastle de monster-baggermachine n°. 5, behoorende aan de River Tyne Company, met hare drie stoom- baggerbakken. Het is een dubbel geladderd werk tuig en werkt met 72 emmers; de afmetingen zijn kolossaal; op liet midden van het gevaarte verheft zich een huis, waar men de beweging der machines regelt. Men verhaalt, dat dit groote werktuig per uur 300 ton grond verbaggeren kan. De drie stoombaggerbakkeu zijn op zichzelf groote stoomschepen, die zich met hun eigen machines met flinke vaart kunnen voortbewegenzij hebben een enkel groot ruim, dat met behulp van klep pen gemakkelijk kan worden geledigd, lloofdma- cbiue en bijmachines zijn voor den tijd van drie maanden aan de Kanaalmaatschappij verhuurd; dit tijdstip acht men voldoende om met beschre ven werktuigen het kanaal bevaarbaar voor de grootste schepen te maken. Op 1 Augustus moet het kanaal daardoor volgens de gewijzigde con cessie de noodige diepte hebben. Ook te N ij in cgen is een va 1 s cli munt biljet van 10 uitgegeven. De dader is niet be kend. liet nagemaakte biljet is van zwaarder papier dan de echte, en met onduidelijk watermerk, terwijl de naam van den minister, die als onder- teekening er op voorkomt, foutief is. De vervaar diger heeft er den stempel van een Nijineegsche firma op gedrukt. Te Assen werd voor zes weken tegen twee jongelingen uit Nieuw-Amsterdam wegens verwonding en mishandeling proces-verbaal opge maakt en beiden werden aangehouden. Ter terechtzitting van Woensdag jl. bleek echter, dat tegen den één zoo weinig bewijs van schuld aan wezig was, dat het O. M. zelf van de vervolging afzag. De tweede werd door de rechtbank vrijge sproken. De verdediger inr. II. Oldenhuis Gratauia liet niet na over zulk een toepassing der preventieve l hechtenis zijn verwondering uit te spreken en wees er op, dat in dit geval nog wel een instructie had plaats gevonden. Bij een onweder, dat Woeusdag-na- middag boven de gemeente Loon-op Zand los barstte, sloeg de bliksem in een op de Kruisstraat aldaar gelegen huis, hetwelk door drie gezinnen werd bewoond. De daardoor ontstane brand nam zoo schielijk toe, dat aan redding van den inboe del bijna niet te denken viel. De bewoners moes ten in allerijl liet brandende perceel ontvluchten. Zekere II. uit Schonveld is sterk geboeid naar de gevangenis te Sittard gebracht, als verdacht van zijn huis in brand te hebben gestoken. Zijne meubels moet hij in den kelder geborgen hebben De stoomboot „Dakota", op reis naar Nieuw-York, heeft nabij Anglesea schipbreuk ge leden. De bemanning en passagiers zijn gered. Uit de proeven bij den Nederland- schen Centraalspoorweg genomen met Fauriat's verwarmingstoestel van spoorwegwaggons, is geble ken dat met een kolenverbruik van 95 kilo cokes, een rijtuig met 4 coupé's ongeveer 77 uren vol doende verwarmd werd, hetgeen dus een gemiddeld verbruik van 1.25 kilo cokes per uur aantoont. Waarschijnlijk zal deze consumptie kunnen worden verminderd tot op één kilo per uur, zoodra men de gunstigste wijze van stoken door de ondervin ding zal geleerd hebben. Volgens de Duitsche bladen heeft de politie te Emmerik bij den aldaar gearresteerden Fried rich Geck, uit Elberfeld, 351 valsche Neder- landsche muntbiljetten van ƒ10 gevonden, bene vens een brief, dien hij juist naar het postkantoor wilde brengen. Aan het slot van dien brief, ge adresseerd aan een medeplichtige te Essen, leest men: „Ik waag een zeer gevaarlijk spel. Mogen de goede geesten mij bijstaan. Als God wil, kom ik Zondag of Maandag teu uwent." K e c h t a keil. De arrond.-rechtbank in Den Haag heeft giste ren vonnis gewezen in de zaak van de wed. Slinke tegen den lieer Kavelaars te Delft, betredende de actie tot uitkeering van een jaargeld aan eischeres, wegens liet veroorzaken van den dood van haar echtgenoot. De rechtbank heeft die vordering ont zegd, op grond dat niet is gebleken dat de hond van den heer K. de oorzaak van den dood van S. is geweest, of diens redding had bemoeielijkt. Wel was dit door getuigen verklaard, maar tegen over die verklaringen stelde de rechtbank die van andere getuigen, die het tegendeel hadden beweerd, en zij was derhalve van oordeel, dat het bewijs niet voldoende was geleverd. Door het gerechtshof te Arnhem is de ma- nufacturier O. te Bameveld, beschuldigd van brand stichting, tot 5 jaren tuchthuistraf veroordeeld. BUITENLAND. Groot- Britannia. In het lagerhuis zeide Bourke gisteren in ant woord aan Errington, dat de regceriug vernomen heeft dat het voornemen bestaat, het Kanaal van Suez te sluiten voor Russische oorlogschepen, doch dat zij nog geen reglementen te dezen aanzien ontvangen heeft. De regeering heeft ook vernomen dat het voornemen niet bestaat liet Kanaal ook voor andere schepen te sluiten. In liet hoogerhuis ontkende lord Derby, in zijn antwoord aan lord Stanley, dat Layard aan dei Porte zou hebben verzekerd dat Engeland de on afhankelijkheid en integriteit vau het Ottomanischei rijk alleen zou hebben gewaarborgd op de voorwaar den, in de tractateu gestipuleerd, van controle der mogendheden. Op verzoek van Frankrijk, heeft de regeering toegestaan het uitstel met betrekking tot het be krachtigen der suiker-conventie met een jaar te verlengen. Jttnslnncl. Een telegram van den grootvorst Michael van 9 dezer meldtDen fideii bezetten het regiment Grabbe von Kuup en zes sotniën kozakken van het Nischni-Novgorodsche regiment, na beide vlie gende kolonnes vooruitgezonden te hebben, zonder tegenstand Kagisman. Zoowel in de stad als in het Sandscliak werd onze administratie ingevoerd. De inwoners verklaarden zich te onderwerpen. De Ssteu werd door generaal Scherentjell' inet het regiment dragonders van Turr en drie sotniën kozakken noordwestelijk van Kars eene verkenning gedaanbij het teruggaan in hunne stellingen hadden deze troepen een levendigen strijd met Turksche cavalerie, die uit. Kars een uitval deed. Vier bataljons, een escadrnn dragonders en twee sotniën kozakken drongen de vijandelijke cavalerie tot achter den berg Beidiktchai terug, doch verder voortdringende werden zij door in hiuderlaag ge plaatste Turksche batterijen en vier balaljons tegengehouden. Hierbij werden door de artillerie een Russisch dragonder gewond en twee paarden gedood, door liet geweervuur 2 officieren, 7 min deren en een koznkkenpaard gekwetst. De verlie zen van den vijand schijnen zeer groot. De „Polit. Corr." heeft een telegram uit Galatz ontvangen, waarin gemeld wordt dat te 5 uren in den ochtend 300 kozakken in barken van Braila naar Chiacet den Donau waren overgestoken, teu einde eene verkenning te doen. Nauwelijks aan wil gestapt, stieten zij op een grootere afdeeliug baschibazoekseen levendig, in den middag nog voortdurend gevecht ontstond, waarbij aan beide zijden reeds dooden en gekwetsten vielen. Vau den mond der Pruth gingen Donderdag kleine Rus sische kanonneerbooten naar Braila. De speciale correspondent vau Reuters office seint uit Erzeruin van 10 dezer: Eene Russische kolonne, langs de Turksch-Perzische grens van Van opgerukt, heeft in de omstreken van Buj'azid halt gehouden, wegens de moeilijkheden die het land, inzonderheid ter verkrijging van fourrage, opleverde. Bij Karaklissa heeft geen gevecht plaats gehad. Berichten uit Kars ontbreken. De „Daily Telegraph" ontvangt eene dépêche uit Pera van den lOden, volgens welke de Russen den vorigen dag bij Reni een brug over den Donau sloegen, maar daarbij op Turksche infanterie en artillerie gesteund door drie Turksche kanonneer booten stieten. De Turken slaagden er in de brug te vernielen, doodden veel Russen, maakten veel krijgsgevangenen eu brachten den Russen eene totale nederlaag toe. JRviiwenië. De „Polit Corr." ontving gisteren uit Bucha rest eene dépêche van den volgenden inhoud Woensdag had tusschen de Rumeensche batterij bij Oltenitza en die, welke voor liet Turksche stadje Turtukaja geplaatst is en door twee Turk sche monitors gesteund werd, een hevige strijd van vijf uren plaats. Turtukaja werd in brand geschoten cn heesch tot tweemalen toe de witte vlag. ook werd een monitor sterk beschadigd. Ten gevolge van den brand in Turtukaja staakten de Turken des avonds het vuur geheel en trokken des nachts hunne batterij terug. Voor Giurgewo, waarheen de vorst vertrokken is, is nog niets voorgevallen. Het oflicieele orgaan maakt een besluit bekend, waarbij prins Karei het opperbevel aan vaardt over het leger eu generaal Slaniceano be noemd wordt tot chef van den generalen staf, generaal Lupu tot. commandant van het eerst; legercorps, welks hoofdkwartier te Crajowa, en generaal Radovici tot commandant van liet tweede legercorps, welks hoofdkwartier te Bucharest en te Giurgevo zal zijn. Telegrammen. DEN HAAG, 12 Mei. Z. M. heeft ingetrok ken de benoemingen vanMrs. Domis tot rechter te Maastricht, Jiir. Van Kinschot tot griflier bij het kantongerecht te Leidenbenoemd tot griffier bij het kantongerecht te Leiden Mr. Van Bins- bergen, kantonrechter te Culemborg. Toegelaten zijn als candidaat-notarisVan Slrijen uit Den Haag; Korteweg uit Koudekerk en Keuls uit Leiden. BUCHAREST, 11 Mei. De Turken gaan voort met het nemen der schepen uit de Rnmeensche havens, eu steken die vaartuigen in brand, welke

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2