N°. 5289. A". 1877.. Maandag (4 Mei. STAD S-B E BI CU T EN. leze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. i.KI I'SCIIɧj|DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke iNommers0.02. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 17 Mei a. s. LEIDEN, 13 Mei. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. W. C. Rit- itershausen, geb. te Weesperkarspel, na verdediging van Stellingen. ft Naar wij vernemen zal bij den uitgever A. Ophorst te Wageningen een werkje het licht zien ten behoeve van het Asyl Steenbeek, van de hand van Eberhard, wiens naam genoegzaam bekend is, dat men mag vertrouwen dat de moeite van den uitgever ruimschoots zal heloond worden. PGedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5672 volwas sen personen en van 1720 kinderen. De minister van binnenl. zaken brengt ter 'kennis, dat aan de rijkskweekscholen voor on derwijzers, met het begin van den cursus 1877/7S, aanvang nemende op 1 September 1877, gelegen heid zal zijn tot plaatsing in het eerste studiejaar van 20 kweekelingen te 's-Hertogenbosch, 20 te Haarlem, 21 te Middelburg, 20 te Deventer en 23 te Groningen, ten einde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De vereischte stukken moeten vóór 15 Juni vracht vrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool bij welke men geplaatst wenscht te worden. Bestuurderen van het „Tollensfonds" hebben ter openbare kennis gebracht, dat, overeenkomstig het doel der instellingondersteuning van hulp behoevende betrekkingen van overleden proza schrijvers en dichters, voor dit jaar weder twee gratificatiën zijn uitgereikt. Met erkentelijkheid vermelden bestuurderen voorts de ontvangst van vier giften, waarvan eene groot 25 uit Rotterdam, twee elk groot 25 en eene groot 10 uit 's-Gra- venhage. Bestuurderen van genoemd fonds zijn de heeren: Jacob De Vos Jacszn., penningmeester A. JDe Buil, secretaris, beiden te Amsterdam mr. H. P. J. Tollens, te Leiden; mr. W. S. Van Reesema, te Rotterdamprof. B. Ter Haar, te Velpmr. C. H. B. Boot en mr. D. Levyssohn Norman, te 's-Gravenhage. De minister van financiën maakt bekend dat onlangs in de arrondissementen Zutfen en Arnhem, alsmede te Amsterdam, valsche munt biljetten van tien gulden in omloop gebracht en aangehouden zijn. De voornaamste, meest in het oog loopende kenteekenen van valschheid dier biljetten zijn de volgendeHet papier is gladder dan dat der echte stukken en in het gevoel eenigs- zins vetachtig. De beelden en de geheele rand der voorzijde zijn minder donker gedrukt dan op de echte stukken. Boven den uitgestrekten arm van den engel aan de rechterzijde van den bovenrand ontbreekt de vleugel. Het hoofd van het vrouwen beeld ter linkerzijde is misteekend, de wang dikker dan op die der echte stukken. i oPf bi'ietten ."Sn alle gedagteekend 1 November 1871 en voorzien van de naamteekening van een der ministers Blussé, Van Bosse en G. H. Bet (in stede van Betz), ofschoon alle onder die dag- teekemng uitgegeven echte biljetten uitsluitend de naamteekening van eerstgenoemden minister dragen. De op de echte biljetten onder het woord „Ge registreerd voorkomende geschreven handteekenin- gen Blaauw, Geesink en Kantelaar, zijn op de onechte stukken gesteendrukt. De op de valsche stukken voorkomende geschreven nommers en letters onderscheiden zich door slordigheid en onduidelijkheid van die op de echte. In het nagebootste watermerk „Muntbiljet" komt de letter J omgekeerd voor. De in de echte biljetten voor komende watermerken „tien gulden" met een daarbij behoorend cijfer ontbreken geheel op de onechte biljetten. De kleur van den achterdruk verschilt zeer merkbaar van die der echte stukken. Zij is op de valsche stukkeu licht groenachtig blauw en op de echte helder en veel donkerder blauw. Ook is aan de achterzijde der valsche stukken de rand der voorzijde veel minder duidelijk zichtbaar dan bij de echte. Door den heer Van den Berch van Heem stede is in eene nota aan de regeering in over weging gegeven, eene commissie van deskundigen te benoemen om een rapport uit te brengen om trent den Nieuwen Waterweg van Rotterdam naar zee, en om de vraag te beantwoorden, op welke wijze voor Rotterdam een haven gebouwd kan worden buiten gevaar voor verzanding. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 22 dezer, des avonds te acht uren. Prof. B. J. Gratama heeft aan het bestuur der kiesvereeniging „Nederland en Orauje" te Dokkum bericht gegeven, dat hij dit jaar voor elke candidatuur voor de Tweede Kamer bedankt. Tweede Kamer. In de zitting van heden zijn verschillende ontwerpen aangenomen, waar onder dat tot onteigening voor den spoorweg ZwolleAmelo, waarbij bij de regeering sterk werd aangedrongen op spoedige uitvoering der spoor wegwet van 1875 en tot wijziging der Indische be grooting. Daarbij verklaarde de minister van koloniën, dat het saldo van 1876 waarschijnlijk een tekort van 14 a 16 millioen zal opleveren. Maandag komen andere wetsontwerpen aan de orde. Z. M. heeft het aan J. Witkop van Royen, burgem. van Kantes, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gem. en de be noeming van J. Daalwijk, burgem. van Oudendijk, tot secr. dier gem. goedgekeurd; met ingang van 1 Juni e. k. aan den ingenieur van den waterstaat 3de kl. II. A. Van der Maaten, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, op zijn verzoek, een verlof verleend voor den tijd van zes maanden. Gr emengdNieuws. Gisteravond ging een onzer stad- genooten naar het postkantoor, ten einde aldaar een brief te bezorgen. Voor de sociëteit „Mi nerva" gekomen, werden door aldaar aanwezige studenten eenige honden op hem afgezonden, die zijn positie onder hevig gekef en geblaf niet al te aangenaam maakten. Van het postkantoor te- rugkeereude, zag bij zich weldra in dezelfde om standigheden geplaatst, zelfs zoo dat hij zich tot zijn veiligheid genoodzaakt zag bij een der be woners op de Breestraat zijne toevlucht te nemen. 'Na in diens woning eenigen tijd te hebben ver toefd, begaf hij zich opnieuw op straat, doch we der werd weldra de troep honden, waaronder niet van de vriendelijkste soort, op hem afgericht. Gelukkig echter was de achtervolgde nu van een 'stok voorzien, waardoor hij zich thans, zij 't, dan ook maar eenigszins, in zijn benarde positie kon verdedigen. Minder gelukkig evenwel mag het heeten, dat, waar men tot veiligheid der ingezetenen zoo ijverig het gooien met sneeuw ballen verbiedt, die veiligheid aan de andere zijde weder zóóveel schijnt te wenschen over te laten, dat men zich niet gerust op straat kan begeven, niettegenstaande men hier een politie heeft, die PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere repel meer0.17^. Grootere tellers naar plaatsruimte. toch waarlijk reeds geld genoeg kost. Mochtjhet even wel toch blijken dat tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van meer dergelijke crevallen als het bovenstaande en zij deden zich in de laatste dagen meer voor de beschikbare middelen niet toereikende zijn, dan twijfelen wij er niet aan of al onze stadgenooten zullen volgaarne bereid gevonden worden ter vermeerdering van hun rust en vei ligheid het hunne bij te dragen. Hedenmorgen te tien uren is iu Den Haag het lijk van een man, naar gissing 24 jaar oud, aan het Kanaal uit het water opgehaald. De weduwe 'tHoen, hoofdbewoonster van het huis op het Plein No. 10 in Den Haag, is bij vonnis van heden schuldig verklaard aan het misdrijf bedoeld in art. 334 van het wetboek van strafrecht en veroordeeld tot eene cellulaire ge vangenisstraf van 3 maanden. Bovendien is iiaar gedurende den tij>1 van 2 jaren alle voogdij of ira- teele en alle deelhebbing in de raadplegingca van nabestaanden ontzegd. Woensdag -avond heeft in een hotel van den eersten rang in Den Haag een brutale oplichterij plaats gehad. Een heer, groot van ge stalte, met zwarten baard en goede manieren, be stelde aldaar twee kamers voor zijn vrouw en haar kamenier, die beiden nog te Arnhem ver toefden. Hij gaf voor te heeten jhr. Blois van Treslong, dineerde in het hotel en zou vervolgens per rijtuig naar Delft gaan om goederen af te halen, die hem toebehoorden en aldaar werden bewaard. Vooraf moest hij echter een wissel ont vangen op het kantoor Scheurleer en Zn., groot ƒ2000. Het werd echter te laat, en daar hij de firma niet voor zulk een kleinigheid wilde lastig vallen, verzocht hij den eigenaar van het hotel den wissel den volgenden dag te willen incasseeren en hem voor den avond eenig voorschot te geven. Aan dit verzoek werd voldaan; de chevalier d'in- dustrie ontving ƒ120 in voorschot, reed, zoo het heette, naar Delft, doch liet uitspannen by een koetsier in Den Haag en bracht den avond en den nacht genoegelijk door, zonder zich verder met den door hem achtergelaten valschen wissel te bemoeien. Men meldt naderuit II aarlemmer meer over het vreeselijk ongeluk, aldaar voorgevallen: Mevrouw de wed. v. d. P., geboren Vr., van Haarlem, haar broeder, de heer Vr., van Amsterdam, hare dochter en schoonzoon, zijnde de heer F. v. Sch. en echtgenoote, en hun eenigst kind, een meisje van drie jaar, allen van Haarlem, keerden te on geveer halftwaalf uit Haarlemmermeer terug, alwaar zij tegenwoordig waren geweest bij de voltrekking van het huwelijk van den zoon van mevrouw v. d. P. Zij waren allen gezeten in een rijtuig, bespan nen met twee paarden. De koetsier, door het licht van een aan de overzijde liggend vaartuig misleid, is aan het eind van den Benne- broekerweg, nabij Bennebroek, in de Ringvaart gereden, met het ongelukkig gevolg, dat alle vijf personen zijn verdronken. Alleen de koetsier is met groot levensgevaar gered kunnen worden. Ook de paarden zijn verdronken. Een der ver ongelukten is spoedig levenloos opgehaaldde overige vond men eerst in den vroegen morgen te ongeveer vijf uren allen nog in het rijtuig. Door de duisternis en de diepte waren alle aan gewende pogingen tot redding vruchteloos. Donderdag-avcnd is op een overweg van den Hollandschen spoorweg nabij Delfc, een oppassend huisvader, bij het naar huis gaan zijn weg willende bekorten, door den laatsten trein

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1