dag in de hoofdstad door te brengen. De oud leerlingen vereerden den heer Neelmeyer als blijk van achting eene prachtige pendule. In het sociëteitsgebouw werd den hoofdonderwijzer door de oud-leerlingen een souper aangeboden. De heeren Jorissen en Krüger zijn als ge delegeerden benoemd om in Engeland en Amerika tegen de annexatie van de Transvaalsche republiek te protesteeren. De uitslag van de verkiezing van vijf leden voor de prov. staten voor het hoofdkiesdis trict 's-Gravenhage is, dat herkozen werden de aftredende leden mr. J.F. Schuurbecque Boeye en rar. J. De Bas Jzngekozen de heer W. G.J. Scheurleer; herstemming tusschen de heerenmr. D. Polak Daniels, mr. J. J. "Van Geuns, A. P. Godon en mr. J. J. Bergsma. De minister van oorlog heeft bepaald dat bij de oefeningen in het schieten bij de corpsen steeds een officier-van-gezondheid tegenwoordig moet zijn. Indien door het groot incompleet aan officieren van-gezondheid hieraan niet kan worden voldaan, dan zal steeds een onderofficier, korporaal of sol daat tegenwoor dig moeten zijn, die volgens het oordeel van den eerstaanwezenden ofl.-van-gezond- heid bij het garnizoen voldoende geoefend is, in het verleenen eener eerste hulp en het leggen van een eerste verband en hiertoe van de noodige ver bandmiddelen moet voorzien zijn. In de memorie van beantwoording op het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII dringt de minister van oorlog nader op aanneming er van aan, ten einde de overeenkomst met den heer Krupp te kunnen vernieuwen tot levering van 't geschut. Gaat de regeering dit contract niet spoedig aan, dan zal deze fabrikant, met het oog op den oorlog tusschen Rusland en Turkije, wegens andere aan gegane verbintenissen buiten staat zijn eenig werk ten onzen behoeve op zich te nemen en dan is ons de eenige bron ontnomen waaruit wij de noodig geachte stalen van 12 cM. kunnen putten. Aan H. A. W. Van lteede, te Rotterdam, is tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de stroomen, rivieren en kanalen in acht provinciën. Zr. Ms. schroefstoomschip „Batavia", onder bevel van den luit. ter-zee 1ste kl. W. Van Oorschot, is in den middag van den 7den dezer van Lissabon naar Malta vertrokken. Dr. E. Iianlo en dr. J. De Ligt te 's-Hage zijn benoemd tot ridders in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Tweede Kamer. In de zitting van heden is de algemeene beraadslaging over het ontwerp tot regeling van het onderwijs aan de militaire academie afgeloopen, na zeer uitvoerige discussie, waarbij de ministers van koloniën en oorlog het ontwerp verdedigden, als strekkende om in de behoefte aan officieren te voorzien, en sterk tot aanneming aanraadden. In dit debat verweerde de heer Fransen Van de Putte zich tegen een aanval van den heer Wintgens, die hem verant woordelijk stelde voor den Atjeh-oorlog. De regeering nam de amendementen der commissie van rapporteurs op de artt. 13 en 16 over, maar artt. 3, 57, 10« en 106 zijn aangehouden tot Vrijdag. Z. M. heeft aan de volgende vreemdelingen vergunning verleend om hier te lande lager onder wijs te geven, mej.H. Bechem, M. M. Colany, A. B. G. A. Cordes, A. M. II. Giesen, A. IIop- mann, A. Lüthi, A. M. L. Meyer, M. E. E. Poncelet, C. P. H. Poukens, A. G. Segerath, G. J. B. Specht, A. Ch. E. M. Th. gravin zu Stoll- berg-Stoiberg, A. M. F. Terboven, en M. R. Walter; aan den Javaan Djoto, als blijk van goedk. en tevr., wegens de redding van ofï.-van-gez. van het Indisch leger uit zee ter reede van Samarang op 11 November 1873, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. GemengdNieuws. Een bediende van een der groote e f - fectenkantoren te Amsterdam had Maandag het ongeluk een pakket effecten van meer dan een halve ton gouds waarde, hetwelk door zijn patroon ter beurze was in ontvangst genomen en hem toen ter bezorging was ter hand gesteld, te verliezen. Groot was de blijdschap van den wanhopigen be diende, toen den volgenden morgen in de brievenbus van het kantoor het pakket ongeschonden terugge vonden werd. De onbekende vinder had uit het adres op het pakket zeker gemakkelijk begrepen waar de papieren thuis behoorden en moet ze 's nachts hebben terugbezorgd. De politie te Nijmegen heeft eene Duitsche vrouw gearresteerd, terwijl zij een valsch mnntbiljet van f 10 in een winkel trachtte uit te geven. Te Dieren is Maandag -namiddag de jeneverbranderij van de heeren Sevenstern geheel afgebrand. Men meldt uit Woudrichem; Aange- zien onze visschers na de plaats gehad hebbende ongeregeldheden met de maréchaussées en militaire macht, steeds blijven doorvisschen en halsstarrig blijven weigeren de gevangen visch ingevolge de verordening tegen korting van tien pCt. aan den afslag te brengen, is Maandag hier een stoom- barkas aangekomen en werd gisteren eene aan merkelijke versterking der maréchaussee, rijkspo litie en militaire macht verwacht, terwijl ook de commissaris des konings en de procureur-generaal verwacht worden. Aan de onwillige visschers zal dan het visschen met geweld belet worden. De postkar, welke 's avonds te 9 uren van Maastricht naar Luik vertrekt, kwam in de vorige week voor 't postkantoor in laatstgemelde stad zonder geleider en brieven aan. Aanvankelijk dacht men aan een misdaad, toen kort daarna de conducteur kwam aangereden en het raadsel oploste. Hij was aan 't postkantoor te Visé afge stapt om pakketten af te geven en in ontvang te nemen, van welke gelegenheid het paard ge bruik had gemaakt om zonder hem, midden in den nacht, een afstand van 3 uren af te leggen, waarbij het nog twee bruggen over de Maas te passeeren had. Men deelt aan de „Arnh. Ct." het volgende mede„De mortibus nil nisi bene dit kwam uit den verroesten voorraad van mijn schoollatijn opduiken, toen ik weinige dagen ge leden uit de „A. C." het overlijden van den generaal De la Sarraz vernam en daardoor herin nerd werd aan eene edelmoedige daad van den ontslapene, die mij door een geloofwaardig vriend, destijds in garnizoen te 's-IIage, is medegedeeld. Een voormalig wapenbroeder van den generaal was zeer krank, en toen deze aan den officier van gezondheid R. d. L., die hem bezocht, met belang stelling naar den toestand van den patiënt vroeg, kreeg hij tot antwoord, dat de zieke stervende was, maar, voegde de dokter er bij, nijpende geldelijke zorgen verzwaren in hooge mate den doodstrijd, want een wissel van aanzienlijk bedrag, te zijnen laste, kan niet betaald worden. De generaal gaf geen enkele weeklacht ten beste, maar stapte terstond naar de in het vertrek staande secretaire, kreeg daaruit het bedrag van den wissel en over handigde dit aan den geneesheer met de woorden „ik geef dit gaarne, als ik er het sterfbed van een oud kameraad mede verzachten kan." Het zal overbodig zijn hier iets anders bij te voegen dan den wensch, dat de herinnering aan die daad ook het doodsbed van den edelmoedigen gever moge verzacht hebben. De schrijver van deze regelen kende den generaal niet en heeft nooit in eenige betrekking tot hem gestaan. R echtzaken. De rechtbank alhier heeft gisteren in hare laatste zitting in het bekende proces tegen Villefort en C°. uitspraak gedaanzij heeft de voorgestelde exceptie toegestaan, met veroordeeling van A. B. De Wit, te Amsterdam, in de kosten van het proces. Het openbaar ministerie bij den hoogen raad heeft geconcludeerd tot vernietiging van het arrest van het hof te 's-Gravenhage en tot bevestiging van het vonnis der arr.-rechtbank te Middelburg in de zaak tegen den heer B. P. Korteweg, die wegens hoon in geschrift („De'ifsh. Ct.") tot boete was veroordeeld. KOLONIËN. BATAVIA, 7 April. Met groote plechtigheid is alhier begraven kapi tein De Bordes, die met leverziekte van Samarang naar Europa geëvacueerd, op de Conrad" alhier zijn einde zoo nabij kwam, dat de geneesheer dier boot, in overleg met den offic.-van-gez. van het wachtschip, bezwaar maakte tegen den verderen overvoer. Bij het publiek heeft de terugvoer van den doodzieken lijder naar wal, sterke afkeuring gevondendie terugzending toch kon nimmer een verbetering van de kans op herstel zijn, maar alleen een afschuiving van den last van een sterf geval aan boord. Bij het graf heeft generaal Wiggers van Kerchem gesproken. Ongeveer een week geleden is in het ketting kwartier op Onrust amok gehouden. Een veroor deelde stak daarbij een zijner kameraden een mes tusschen de ribben en ziende, dat hij het hart niet geraakt had, duwde hij het hecht naar beneden, daardoor echter de punt, die reeds te hoog was aangekomen, nog verder van het hart verwijderende. De gewonde is nog niet overleden. Nadat de woes teling overmeesterd was, heeft men gestrenge visitatie van het kwartier gehouden, en een kolen mand vol, ongeveer 150 stuks, messen en verboden voorwerpen verzameld en verwijderd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof n. Ned., w. ziekte, aan den hoofding. late kl. bij den waterst. enz. G. T. Walter en aan den ing. 1ste kl. C. L. F. Post. On ts lag en: Eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens., de hnlp- ond. te SnmaDap G. W. Van Ligten; eervol, uit 's lands dienst, de comm. 2de ki. bij den post- en telegraafd. B. H. Bommezijn. Benoemd: Tot vendum. te Samarang, E. J. Hanibals; tot kassier bij het vendukant. te Samarang, H. Grocneveldt; tot comm. 2de kl. bij den post- en telegraafd. J. W. A. Alting, Siberg; tot comm. 3de kl., E. Ch. Bogaardt; bij den waterstaat enz., tot opz. 1ste kl., A. N. Picters en C. J. Schotel; tot opz. 2de kl., P. Dorland en J. H. Van der Sterr; tot opz. 3de kl., A. D. Janseo, L. Spruyt, L. Sickler en A. Breevoort. Bij het bioncnl. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura, tot contr. 1ste kl., P. D. Vreedc; tot 2den hnlpond. aan de o. 1. s. te Kediri, C. J. E. Gaillardtot zoutverkoopp. te Bodjo- negoro, J. O. A. Boulct. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. weg. ziekte, aan den ads.-res. van TemaDggoeng P. F. Woesthuff en aan den hoofdond. te Soerabaia C. A. Valk. Be noemd: Tot notaris te Bandjermasin, G. M. Schnurmanbij de spoorwegdiensten, tot opz. 1ste kl. F. Van Eldik; tot opz. 2de kl. J. De Graaf; tot opz. 3de kl. H. E. B. Willerasen en F. Lijnis lluffenrcuter. Bij het binnenl. best, op Java en Madura tot contr. 2de kl., F. Fokkens; tot adsp.-contr. J. L. Van Gen nep. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den comm. 3de kl. bij den post-en telegraafd. J. Remmers. Ont- sl algen: Eervol, uit 's lands dienst, met beh. van recht op pens. de vendum. te Soerakarta, W. Mac Gillavry. Benoemd: Tot ads.-rcs. van TemaDggoeng A. Van der Gon Netscher; tot ads.- res. van Kraksaan, E Kotjen; tot chef van het kad. stat. bur. in Pekalongan, dc contr. 1ste kl. T. J. Potter; tot contr. 1ste kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura, VI. C. M. B. Ingentuyff; tot vendum. te Soerakarta, J. G. Altheer. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, w. ziekte, aan den off.-van-gez. 1ste kl. A. Le- deboer; een tweej. verlof naar Ned. w. 15 jaren dienst in Ned-, Indië, aan den kapt. der inf. F. W. Beeckman. Ontslagen: Op verzoek, eervol, nit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens. de dirig. off.van-gez. 2de kl. F. Perk, onder toek. van den tit. rang van dir. off.-van-gez. lstc kl.; eervol uit 's lands dienst, dc burg. schrijver 3de kl. J. H. Kauflmann. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den maj. der iDf. H. K. F. Van Tcyn; een tweej. verlof naar Ned. wegens idem, aan den kapt. der inf. J. A. W. Auf der Heyde en aan den magazijnm. der genie 2de kl. H. W. A. Lohn; een tweej. ver lof naar Europa, w. ziekte, aan de oflic.-van-gez. 1ste cn 2de kl F. J. Cornelissen en H. Van den Broeck. Bevorderd: Tot mil. apoth. 2de kl., S. Bleekrode. Geplaatst: Geneesk. dienst bij het garn. te Ngawie de offic.-van-gez. 1ste kl. A. C. Hoogeveen; bij den genctsk. dienst van Banka en onderh. de off.-van-gez. 2de kl. M. Albricht. Infanterie: Bij hel 11de bat., de kapt. A. Hekmeyer, de 1ste luit. D. C. A. Smit, de 2de luit. D. F. H. Helbach, S. A. H. S. Faber en jhr. G. J. W. C. H. Graafland; bij het lSde bat. de 1ste luit. F. A. J. Roersch. Bij de cavalerie: escadrons te Salatiga, de 1steluit. C. J. GeldermaD. Overgeplaatst: Bij den raad van admin. te Padang, de lstc luit.-kwartierm. H. Stntterheim; te Fort de Koek, de 1ste luit.-kwartierm. F. L. J. De Jeer. Ingetrok ken: Bij de infanterie, de overpl. bij het 5de hat. van den kapt. J. P. G. Van Baer, zijnde hij overgepl. bij het 7de bat. Departement van Marine. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned. w. ziekte, aan den ing. 1ste kl. voor scheepsbouw W. B. MensiDg. Benoemd: Tot eersten stuurman bij de gouv. marine, J. S. Van der Meer. BUITENLAND. Frankrijk. Het „Journal official" behelst de onzijdigheids verklaring van Frankrijk. Aan de Fransche onder danen, hetzij in of buiten het land, wordt onder 't oog gebracht, dat zij zich van alles te onthou den hebben, wat in strijd zijnde met de Fransche wetten of het volkenrecht, beschouwd kan worden als vijandig tegen een der oorlogvoerende partijen, of niet bestaanbaar met eene strikte onzijdigheid. Vooral wordt den Franschen verboden, bij de zee- of landmacht van een der oorlogvoerende partijen dienst te nemen of behulpzaam te zijn in het uitrusten of bemannen van een oorlogschip. Grvoot-Britannië. In de „Times" heeft de beroemde geschied schrijver Carlyle een brief geplaatst, waaruit men zou opmaken, dat hij met zekerheid is ingelicht

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2