Trein n°. 40 van Vlissingen naar "Roosendaal, die tegen 7 uur 2S rain, te Bergen- op-Zoom moest aankomen, is Vrijdag-avond ter hoogte van het station Woensdrecht ontspoord. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Gelukkig was sneltrein n°. 26, die om 7.7 van Bergen-op-Zoom naar Vlissingen vertrekt, Woensdrecht reeds gepasseerd. Enkele waggons, zoomede de locomotief, zijn beschadigd, zoodat naar Bergen-op-Zoom om een andere locomotief moest geseind worden. In den nacht van 3 op 4 dezer ont stond brand in eene bakkerij te Purmerland, ge meente Ilpendam. Aangewakkerd door den wind zijn in korten tijd vier huizen in de asch gelegd. De brandweer der gemeente Ilpendam is er in geslaagd de kerk en de school te behouden. Een achtjarige knaap had de stout heid, om te Deurne bij een horlogemaker, die met zijne vrouw naar Helmond was, in te breken en wel op het midden van den dag in eene druk bezochte straat. Hij 6loeg eene ruit in en nam vier zilveren horloges mede. Hij schijnt hier wat te Veel aan gehad te hebben, want hij gaf aan twee andere kinderen elk er een van cadeau. Thans zijn er drie van terecht, als een van hem zelfendeZe twee, doch n°. 4 is nog zoek. Het knaapje is door de maréchaussée van Helmond in arrest ge nomen. Naar men verneemt moeten vóór eenige dagen in het tuchthuis te Leeuwarden door eenige gevangenen pogingen zijn aangewend om te ontvluch'en. Zij werden evenwel gelukkig in die pogingen verhinderd. Rechtzaken, dienst, de zoutïerkooppakhuiaro. te Bodjooegoro G. A. A. N. Heyligers; idem de klerk op het ads. res. bur. te Goroutalo N. Bendsutyder. Benoemd: Tot ads res. vau Lematang Oeloe en Ilir en de Pasoemahlandeo, H. C. Van Houten; tot adsp.- contr. bij het binnenl. best, op Java en Madura, J. H. B. Ooinen; tot 2den commies bij 's lands kas te Batavia, J. B Van Middelkoop; bij het binnenl. best, op Java eD Madura, tot contr. 2de kl., Ch. K. Zeemantot adsp.-coutr., M. J. A. Masthoff Jr bij bet binnenl. best. op de bezitt. buiten Java en Madura: tot contr. Isle kl., G A. Scherer. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, w. ziekte, aan den otf-van-gez. 1ste kl J. G. Kroon en den mil. apolh. 2de kl. J- A. K. Erkeleos; een tweej. verlof naar Ned., wegens 12 jaren onafgebr. dienst in Ned -Indië, aan den lsten luit. der inf. A. J. Slicher. On ts lagenOp verzoek, eervol, w. voortd. ongeschiktbeid voor den milit. act. dienst, met behoud van recht op pensioen, de kapt. der inf. B. Van Moer kerken. Bevorderd: Bij den milit. geneesk. dienst, tot dirig. officier-van-gez. zde kl., E. P. Tornbrink en H. L. Benjamins. Geplaatst: Infanterie: bij het linker 8ste bat., de 2de luit. M. C. Sitsen en A. J. L. Le Maitre; bij het depot bat. te Willem I, de kapt. C. E. J. Schweys; bij het depot bat. te Meester-Cornelis, de 1ste luit. A. F. d' srnaud Gerkens. Artil lerie: bij het magazijn van oorlog te Batavia, de magazijum. 3de kl. (2Je luit.) J. Veifloe-en. Cavalerie: bij de escadrons te Salatiga, de nde luit. L. Vos. Overgeplaatst: Milit. admia.bij de intend, te Atjeb, de 2de luit. kwartierm. L. Maurer; by den raad van admiu. van het l&de bat., de 2de luit. kwaitierm. P. Van Exter. Infanterie: by het 3de bat., de kapt. H C. Eenhnizen en W. J. J. Rijuders; bij het 6de de kapt. A. H Spaan en R. J. G. M. Ue Bruyn; bij het rechter 8-te, de kapt. J A. Vink; bij het 9Je de late luit. H. F, O. Köppelmanu; bij bet rechter 13de bat., de 1ste luit. W. K. Van Meusch en J. F. Breyer; bij het 17de de lste luit. J. C. Kasten; bij het 18de de lste luit. B G. L. Buttricius; bij de garn.- comp. vau Bantam, de kapt. J W. Marckert; bij de garuizoens- comp. van Cheribon, de 2de luit. C. A. T. Ebellbij het garn.- bat. van Celebes eu onderb, de kapt. M, A, Visen£, C Kufar; by het depot-bat te Meester Cornells, de kapt. A. Bosch eu de 2de luit. A Wijbraudi; bij het garu.-bat. van Gruot Atjeh, de kapt. L). De tijver en de 2de luit. F. A. E. Auffmorth. Ar tillerie: bij de 2de corap. te Banjoe Biroe, de kapt J. A. Nuy, de kapt. I). H. Niepce en de lste luit. E. Stuppendaal; bij de 23ste romp. te Atjeh de kapt. J. H. Van der Burg. Departement der Marine. Benoemd: Tot opzieüer voor de politie bij hel mariDe-etaüi. te Soerabaya, P. J. L. Westerbeek. Bei ast: met de waarneming der betrekking vau marine-maga- zijum. te Suerabaya, de off. van-adm. 2 e kl. L. F. C. Seelkiug. Het „Berliner Tagblatt" verneemt, dat na de overhandiging van de laatste circulaire van prins Gortschakoff, de Russische ambassadeurs bij de groote mogendheden in last haddden te ver klaren, dat de oorlog geen ander doel heeft dan de Turken tot het aannemen der maatregelen te dwingen, welke geschikt zijn om in het Oosten een ongestoorder) binneulandschen vrede tot stand te brengen; die maatregelen werden ter zijner tijd niet slechts door Rusland, maar door Rusland in overeenstemming met Europa vastgesteld. De czaar zou er zich toe bepalen die hervormingen ten uit voer te doen leggen, waaromtrent de mogend heden reeds onderling tot overeenstemming geko- meri waren. Aan Schouwalofi' werd in 't bijzonder gelast te Londen te verklaren, dat Rusland elk plan volstrekt buitensloot, dat niet leiden zou tot verbetering van het lot der christenen in 't Oosten. Volgens berichten uit Wladismuroda is Kars geheel ingesloten; de Russen hebben reeds 24 stukken belegeringsgeschut gesteld en het be schieten zal spoedig beginnen. De „Presse" ontving een telegram uit Wladikawkas (in Kaukasië) van 4 dezer, van den volgenden inhoudGisteren heeft weder een gevecht plaats gehad bij Kars, dat tot de volkomen In sluiting van Kars voerde. De Turken vluchtten deels in de vesting, deels op den straatweg naar Erzernm. Een artillerie-park van 24 stukken werd voor Kars opgesteld. Men verwacht, dat het bom bardement tegen Kars den 5den zal aanvangen. Uit Kischeneff wordt gemeldBij Ceovo is de tocht der troepen over de Pruth vertraagd door de buitengewone stijging van het water; om de bezwaren te overwinnen moesten nood zakelijk maatregelen worden genomen. Dit opont houd zal echter op de samentrekking der troepen geen invloed hebben. Twee Turksche monitors naderden Braila, die na eenige schoten gewisseld te hebben zich weder verwijderdenaan onze zijde werden geene verliezen geleden. Humenie. De commandant der vesting Tultcha heeft, met 't oog op de waarschijnlijke belegering dezer ves ting door de Rassen, bevolen dat alle inwoners, die niet voldoende van levensmiddelen voorzien zijn, binnen drie dagen de stad moesten verlaten. Het bevestigt zich dat de Porte aan Rumenië den oorlog verklaarde. Volgens de „Polit. Corr." is hel 13de Rus sische legercorps bij Kilia Ismail geconcentreerd. De Russen hebben deze beide steden en Reni versterkt. Van Bender uit zijn 40,000 man ge marcheerd om de in Rumenië oprukkende troepen te vervangen. Het opperbevel over de Bulgaarsche vrijwilligers zal Tschernajeff voeren. Door de kamer van afgevaardigden zijn de kredieten voor militaire doeleinden toegestaan. Bij de discussiën over het adres van ant woord in den senaat, dat met 31 tegen 3 stemmen werd goedgekeurd, zeide Cogalniceanu o. a., ter toelichting van de door de regeering bedoelde neutraliteit: Wij zullen ons verdedigen indien wij aangevallen worden; met de Turken sloten wij geene conventie: zij zijn half-wilien en barbaren, immers gaven zij aan de consuls te kunnen, dat zti Tultcha verbranden zouden, indien de Russen den Donau overtrokken. Ons beleedigen zij aan houdend zij ontnamen onzen agent te Konstan- tinopel zijne functiën en behandelden hem als ambtenaar der Porte. Geene mogendheid protes teerde tegen de met Rusland gesloten conventie en zonder deze zouden de Russen zich niet aan onze neutraliteit gestoord en misschien de regee ring des lands verjaagd hebben. De commandant der voor Ottanitza versche nen monitors heeft geëischt, dat het Rumeensche de tachement zich zou terugtrekken. Nadat daaraan voldaan was, legden de Turken torpedo's. De grootvorst Nicolaas zou Vrijdag-nacht te Galatz aankomen en Zaterdag zich naar Bar- boschi begeven, waar hij de daar gelegerde troe pen en de aangelegde sterkten zou inspecteeren. Uit Bucharest wordt gemeld dat het open stadje Reni (aan de monding van de Pruth) Vrijdag door een Turkschen monitor gedurende drie uren is gebombardeerd. Meer dan zestig projectielen kwamen in de stad terecht. De gezamenlijke inwoners van Reni zijn naar Braila en Oltanitza. gevlucht. De arrond.-rechtbank te Zierikzee heeft Vrijdag uitspraak gedaan in zake het appèl van dr. P. S., leeraar aan de hoogere burgerschool aldaar, van het vonnis van het kantongerecht te Zierikzee, waarbij hij veroordeeld was tot geldboete, wegens mishandeling van zijn hondje. De rechtbank heeft, na het hooren van onderscheiden getuigen, het onaannemelijk geacht, dat de heer S. het zooveel gerucht makende feit zou hebben gepleegd, en hem mitsdien vrijgesproken. Gelijk inderiijd werd vermeld, is zekere G. Wijnschenk door de arrond-rechtbank te Am sterdam wegens het als agent houden van een huis van hazardspelen tot 3 maanden cellulaire gevan genisstraf, ƒ600 boete en verbeurdverklaring van het meubilair veroordeeld. Nadat op het ingesteld hooger beroep de zaak voor het gerechtshof aldaar was behandeld en de verdediging van den appel lant door diens raadsman mr Ph. A. Haas Az. was voorgedragen, werd overeenkomstig diens con clusie het vonnis der rechtbank door het hof ver nietigd en geoordeeld dat noch in rechtskundigen, noch in feitelijken zin de appellant kan geacht worden als agent te hebben gehandeld, zoodat hij is vrijgesproken. KOUON1ËN. BATAVIA, 29 Maart. In het mail-overzicht van het „Alg. Dagbl. v. Ned.-Indië" leest men: Uit de berichten omtrent het verblijf van den gouv.-generaal te Aijeh is nog niets op te maken omtrent gevolgen van de reis. Die berichten houden slechts de gewone be schrijving in van de ontvangst van den landvoogd, de versiering der wegen, de opstelling der troepen en haie, de woorden door Z. E. gesproken bij de ontvangst in den kraton, en een bezoek aan het graf van generaal Pel, waarop mevr. Van Lansbersrlie een immortellenkrans legde, en de gouv.-gen. eenige woorden ter nagedachtenis van zijn vriend sprak. Het eenige nieuws, trouwens niet officieel, is, dat Z. E. de plaats, die voor bet nieuwe hospitaal uitgezocht was, afgekeurd heeft, als te laag gelegen. Misschien is het slechts een verzuim, dat daarbij niet bericht werd, dat een andere betere plek is aangewezen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa w. ziekte, aan deu ing. 3de kl. bij den waterstaat enz. F. R. Scberim en aan den adsp. contr. H. R. Pereira; een tweej. verlof naar Ned w. ziekte, aan den c ntr. 2de kl. J. A. Har deman. Ontslagen: Eervol, uit 's lands dienst, met behoud van recht op pens., de collect, vau het kleiozegel te Batavia, jhr "W. H. G. A. L. Du Peyrou van Brengel; eervol, nit 's lands LJLI 1 IE NLAIND. Frankrijk. De „Bien public" deelt mede dat in Marokko, Tripolis, Tunis en Kabylie een groote agitatie heerscht ten gevolge van den oorlog. Het blad voegt er bij, dat de Fransche regeering zich hier over bezorgd maakt en er reeds sprake van is, de troepen in Algerië te versterken en de kusten door oorlogschepen te bewaken. Voor de rechtbank te Parijs stonden Vrijdag terecht een student in de rechten Ondin, mede redacteur van den „Radical", en een werkman, beschuldigd van gewelddadigheden tegen de politie. Toen namelijk Dinsdag de les van den hoogleeraar Saint Reué Taillandier aan de Sorbonne geen voortgang had, begaven zich een hoop studenten naar het gebouw der katholieke hoogeschool. Oudin sloeg met zijn stok op de deur. Op dat oogenblik kwam een politie-agent, die hem den toegang tot het gebouw wilde verhinderen. Oudin kreeg twist met hem, en de agent wilde hem in verzekerde bewaring nemen. De student riep hierop de hulp zijner makkers in, haalde een pistool voor den dag, waarmede hij, naar hij zeide, ieder de her senen zou verbrijzelen, die hem beletten zou te doen, wat zijn plicht was. Een ander uit den hoop, de werkman, gaf hierop den agent een paar vuist slagen. De rechtbank heeft beiden tot 15 dagen gevangenistraf veroordeeld. Duitisohland. Prins v. Reuss is gisteren te Berlijn aangeko men. Hij vertrekt heden met zijne gemalin naar Weenen. Van daar begeeft bij zich, na een op onthoud van weinige dagen, naar Konstantinopel. De Porte heeft officieel doeu weten, in ant woord op de verklaring of de voorstelling van den Duitschen gezant te St.-Petersburg dat hij de bescherming der Turksche onderdanen in Rus land niet aanvaardt, aangezien Turkije besloten beeft de Russische onderdanen niet in zijn gebied te laten blijven, dat zij zich voorbehoudt in en kele gevallen verdachte personen het land uit te zetten en personen uit de nabijheid van punten, die door den vijand bezet zijn, te verwijderen. De personen, die in officieelen Russischen dienst staan, moeten binnen een nader te bepalen korten termijn het land ruimen. Rusland. De groCp van het Disconto comptoir te Parijs heeft aan de Russische regeering 60 millioen roe bels, welke s ,m voor de betaling der coupon barer schuld bestemd is, voorgeschoten tegen het onderpand van staats-obligaties.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2