ADVERTENTIE N. de Sorbonne te begeven, en voorts om alle bij eenkomsten te vermijden, die aanleiding kunnen geven tot tumult. De manifestatie aan de Sorbonne, die voortgezet is voor bet gebouw der katholieke hoogescliool, zegt de raad, doet duidelijk zien wat men beoogt. Men wil de katholieke studenten medesleepen in de wanordelijkbeden, om hen er later verantwoordelijk voor te kunnen stellen. Nadat gisteren bij de voortzetting van het debat in de kamer van afgevaardigden de heeren Gambetta, Lavergne, Simon en De Mun het woord hadden gevoerd, werd door de heeren Leblond, Mareère en Laussedat de volgende motie ingediend „De kamer, in aanmerking nemende dat in de toenemende ultramontaansehe manifestatiën een gevaar ligt voor den binnen- en buitenlandschen vrede, noodigt de regeering uit, ten deze gebruik te maken van alle baar ten dienste staande wettige middelen en gaat over tot de orde van den dag." Nadat de heer Simon had verklaard, dat het gouvernement met de motie instemde, werd deze met 361 tegen 121 stemmen aangenomen. T>uitsc)il»ncl. Na Woensdag-middag den Straatsburger Dom te hebben bezichtigd, beeft de keizer ook de uni versiteit en onder geleide van het protestansch consistorie en de predikanten het pantheon der evangelische Thomaskerk bezocht en 's avonds bij den regeeringspresident Von Möller eene soiree bijgewoond, alwaar ook een groot aantal dames aanwezig waren. Den volgenden dag werden door hem de fortilicatiën in oogcnschouw genomen. Op zijn rijtoer daarheen en naar verdere omstreken der stad werden op allo dorpen de klokken geluid en stonden de schoolkinderen onder geleide der onder wijzers en schoolzusters langs den weg geschaard, met de Duitsche kleuren versierd, of met Duitsche vaandels wuivende. Te Niederhausbergen stond eene lange rij meisjes gereed om den weg des keizers met bloemen te bestrooien. Aan de grens van het plattclandsdistrict Straatsburg, tusschen Wan- zenau en Hönheim, alwaar een grootsche eerepoort was opgericht, werd de keizer opgewacht door eene ecrewacht te paard, bestaande uit 200 jonge lieden, waarvan de meesten reeds in militairen dienst waren geweest. Zoowel daar als overal werd hij met aanhoudend gejuich begroet. Naar de be schrijving inoet de ontvangst bij het fort „Kron- prinz" een schilderachtig gezicht hebbeu opgeleverd meer dan 10,000 plattelandsbewoners, allen in de bonte volksdracht sierlijk uitgedoscht; de man schappen der reserve in kolonne geschaard, de geestelijkheid, de schooljeugd, 102 burgemeesters in ambtskleeding, vergezeld van hunne assesso ren, al die groepen verdeeld over de verschil lende terrassen, en de kinderen den keizer het welkom toezingende. Bij de terugkomst te Straats burg (over Scliiltigheim) lagen de bouquetten en bloemenkransen hoog in liet rijtuig des keizers opeengestapeld. (ii'oot-l uniP. In het lagerhuis is tegen Maandag een voorstel aangekondigd om de regeering afschrift te vragen van de verklaringen der getuigen bij het onderzoek ill November 1854- wegens liet vermoorden van gewonde Engelscben door Russen, alsook van sommige dépêches van lord Raglan en den hertog van Newcastle. Sir Stafford Nortlicote heeft verklaard dat, daar in de door Gladstone voorgestelde resolution geen rechtstreeksch votum van wantrouwen ligt, de regeering geen redenen vindt tot bemoeiingen ten opzichte van daarop in te dienen amendementen. Oostenr.- Hong. Monarchie. In het huis van afgevaardigden heeft de heer Lasser op de interpellatie-Giskra het volgende geantwoord De houding der Oostenrijk-llongaar- sclie monarchie bij het uitbreken van den oorlog was dezelfde die zij sedert de geheele Oosterschc crisis heeft gevolgd. Ilare pogingen ter verbete ring van het lot der Christenen in het Oosten hebben van alle zijden waardeering gevonden. Tegelijkertijd streefde zij naar het behoud des -vredes en werkte mede om, ingeval de oorlog mocht uitbreken, dien te localiseeren. Op de regee ring rust thans de taak, alles in het werk te stellen ter vermijding van Europcesche verwikke lingen en, voor zoover betreft de gevolgen van den oorlog, bij eene definitieve regeling der zaken in het Oosten onder alle omstandigheden haar invloed in zoodanige mate uit te oefenen, als voor de be langen der monarchie wordt vereischt. Ter hand having dier belangen meent zij zich, ook na neu- traliteits-verklaring der Oostenrijk-Hongaarsche monarchie, alle vrijheid van handelen te moeten voorbehouden. Totnogtoe is het haar gelukt, de ontwikkeling der gebeurtenissen te volgen zonder militaire maatregelen te nemen. Zij zal getrouw blijven aan het beginsel: de staatskas door geen ongerechtvaardigde mobilisatie te bezwaren. Tot op dit oogenblik vindt zij ook geen aanleiding tot militaire maatregelen. Dit neemt echter niet weg dat naar hare meening geen mogendheid in Europa bij den staat van zaken in Turkije zulke belangen heeft als Oostcnrijk-Hongarije. Zij kent ook teu volle hare verantwoordelijkheid. Desniettegenstaande ziet zij den loop der gebeurtenissen met vertrou wen tegemoet. Dat vertrouwen is gegrond op hare vriendschappelijke betrekkingen met alle mogend heden, alsook op de openhartigheid waarmede zij het doel der Oostenrijk-Hongaarsche politiek ter rechter tijd heeft bekend gemaakt, en tevens op de overtuiging dat de keizer, waar het aankomt op de belangen der monarchie, met volle zekerheid op de toewijding des volks en de vaderlandsliefde der vertegenwoordiging kan rekenen. In dit ver trouwen en in het gevoel der kracht, die zij, ten gevolge eener juiste medewerking der vertegen woordiging, in eene goed ontwikkelde legermacht bezit, gelooft de regeering ook thans nog dat zonder militaire maatregelen de stem van Oosten- rijk-llong. voldoend gehoor zal vinden.(Toejuiching.) Ituishiiul. Het blijkt ten duidelijkste, meent de corres pondent van den „Times" te Weenen, dat de oorlogsverklaring overhaast geschied is, en dat politieke beweegredenen die overhaasting hebben veroorzaakt. Het is hoogst moeielijk zich een denkbeeld te vormen van de taak van den Russischen opperbevelhebber om een leger van 200,000 man met al zijn benoodigdheden en be- legeringsmateriecl naar den Donau te voeren, maar die er eenig begrip van heeft, weet dat zulks niet in een paar weken geschieden kan. Het vooruit rukken gaat intusschcu nog veel langzamer dan men had mogeu verwachten, na zulk een langen tijd van voorbereiding. Wel hebben de onophou delijke regen, de overstroomingen en de daardoor veroorzaakte schade aan de spoorwegen en heir banen hun deel aan deze vertraging, maar zeer veel moet worden toegeschreven aan de onvolle digheid der voorbereidselen. In de eerste plaats waren de troepen aan de grenzen niet zoo gecon centreerd als voor een spoedig voortrukken ge- wenscht was, en zelfs waar men van gewone wegen gebruik maakt, zijn de bewegingen betrekkelijk loom. De linkervleugel maakt evenwel hierop eene uitzondering. Die avanceerde door Moldavië en Bessarabië over Bolgrad en zal nu bijna geheel de grenzen bereikt hebben. Als reden voor liet plotseling verklaren vau den oorlog geeft de correspondent het volgende op. Toen er geruchten liepen dat men in Kon- stantinopel meer tot den vrede geneigd was, was dit niet geheel ongegrond. Bij de Turksche re geering begon op het beslissende oogenblik eenige aarzeling te ontstaanhet denkbeeld om met een beroep op art. S van het Parijsche tractaat de bemiddeling der mogendheden in te roepen werd niet zoo geheel verworpen, en de Porte scheen zich gereed te maken zulks te doen, voordat Rusland een bcslissenden stap had gedaan. Ware dit ge schied vuur de oorlogsverklaring, dan had Rusland moeielijk kunnen weigeren aan dat beroep het oor te leenen en een nieuwe reeks van onderhande lingen zouden er het gevolg van zijn geweest. Rumenië. Bij de indiening van het adres van antwoord heeft de vorst, onder dankbetuiging voor de man nelijke taal der kamer, de hoop te kennen gege ven, dat de eigen krachten des lands toereikend zouden zijn om te beletten dat Rumenie het tooneel des oorlogs wordt. Hij verklaarde, ten allen tijde in echt Rumenischen geest te zullen handelen. voornemen om aan allle Russen het verblijf in Turkije te ontzeggen en zich slechts voorbehouden, maatregelen te nemen tegen dezulken, die zich door bevordering van woelingen of door andere handelingen verdacht maken. MADRID, 4 Mei. Midhat-pacha is hedenochtend alhier aangekomen. PEST, 4 Mei. De minister-president heeft in het huis van afgevaardigden geantwoord op de vragen, voorkomende in de interpellatie over de Oostersche crisis. Zijne verklaringen, met toejui ching begroet, waren ten volle van gelijken inhoud als die van den heer Lasser in den Oostenrijkschen rijksraad. BERLIJN, 4 Mei. De prins van Reuss zal, véér zijn vertrek naar Konstantinopel wordt bepaald, stellig nog eerst naar Berlijn komen. WEENEN, 4 Mei. Graaf Zichj' zal waarschijnlijk in gezelschap van den prins van Reuss den llden dezer Weenen verlaten en zich den 12den te Triëst naar Konstantinopel inschepen. KRAKAU, 3 Mei. De „Czas" geeft zijn afkeer te kennen over het denkbeeld om een Poolsch legioen op te richten, tot ondersteuning der Turken in den oorlog tegen Rusland. KAIRO, 2 Mei. Eene commissie van notabelen heeft eene gift van 12 millioen voor oorlogs schatting gegeven, waardoor de Egyptische divisie, die voor 't oogenblik ter sterkte van 9000 in Turkije staat, op 12000 mail gebracht zal worden. Het overige deel van liet Egyptische contingent blijft achter in Egypte om het Suezkanaal te be schermen. BUCHAREST, 5 Mei. Het officieele regee- ringsblad bevat een brief van den vorst aan den minister-president, waarin hij verklaart aan de officieren van het leger, ten behoeve hunner uit rusting te velde, 100,000 fr. van de civiele lijst te schenken. De Europcesche Donau-commissie zal de op 7 dezer belegde zitting niet kunnen houden. De Turksche en de Russische gedelegeerden weigeren er aan deel te nemen, terwijl de Eransche en de Engelsche gedelegeerde Galatz vuur de sluiting dier haven verlieten en thans niet meer derwaarts kunnen terugkeeren. LONDEN, 5 Mei. Heden zal een kabinetsraad gehouden worden. Volgens den „Morning Post" heeft de regeering, uit aanmerking van mogelijke gebeurtenissen in het Oosten, besloten om zoo spoedig mogelijk alle kleine torenschepen uit te rusten. Het Blauwe Boek, over het Oostersche vraagstuk, is openbaar gemaakt. Het bevat 520 dépêches, loopende van 6 Dec. 1876 tot 1 Mei 1877. De meeste hebben betrekking op de onder handelingen over het protocol. Ter markt te Lelden aangevoerd. 1 en 5 nel. Win'ertarwe 11 hectoliter f 13.75 a l i.25.Zoiner- tarwc U hectol. 10.75 a 11 25 Winterrogge 12 heet. I O 50 a/I0.no. Zomerrogge 12 hectol./8 75 a/9.25. Zomergerst 15 hectol. 6.75 a 7 25 - Chevalicr-gerst 15 hectol. 7.50 a 8 00. Zware Haver 11 hectol. f 5.00 a 6.50. Lichte Haver 14 hectol. 4.00 a/4.25. Dui- venboonen 8 heclol. ƒ8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 11 hectol. 8.00 a J 8.2*. Ossen stuks a Stieren, stuks /"-.0» a f 0 Kalfkoeien 500 stuks t 195.i»n a 320.00. Varekoeien 410 stuks 145.00 a f 240.00. Vette koeien 40 stuks 200.00 a 295.00. - Kalveren (vette) 45 stuks 35.00 a 15. Kalveren magere) 59 stuks f 4.00 a 8.00. llamels (magere) 1150 stuks 25.00 a 34.00. - Hamels (vette) stuks, a Varkens (magere) 66 stuks ƒ20. a f 48.Varkens (biggen) 300 stuks 7. Grasboter 18230 kilogr., lste qualit. vat/62.00 a 66-00. Schei- 2de qualit. vat 52 00 a J 56.00 Grasboter lste qual. per kilogr. 1.55 a 1.65, Schei- 2de quahteit per kilogr. f 1.30 a 1.40. Ter markt aangebracht 952 runderen, 104 kalveren en 1162 schapen. Telegrammen. St.-PETERSBURG, 4 Mei. Volgens de „Agence Russc" zou de Porie hebben afgezien van haar Vijfentwintigjarige Eclitrereeniging van NIKOLAAS SOLLI en JANSJE STOL. Leiden, 7 Mei 1877. Hunne dankbare Kinderen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2