N°. 5284. Maandag A". 1877. 7 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: V.mr l.niilon per 3 maandenf 1.10. I ratirn per pn«t1.40. A /nnderlijke Nommcrs0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.03. Iedere regel meer0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, ft Mei. De brieven, per stoomschip „Holland" naar Ned.-Indië te verzenden, behooren ten postkantore alhier bezorgd te zijn den 7den dezer vóór mid dernacht; drukwerken en monsters te halfeen 's middags. In de „Signale" van April 11. vinden wij uit Hanover, een der hoogst aangeschreven steden in üuitschland op muzikaal gebied, het volgende betreflende den heer Gura, die op het aanst. Leidsche Muziekfeest de solo-baspartij zal vervullen: „Op Witten Donderdag gaf Engel's Zangver- eenigiug eene uitvoering van Bach's Mattheus- Passion, onder medewerking van de dames-solisten Vizthum-Pauli en Riegler en van de heeren solo-zangers Gunz en Gura, die met den schitte rendsten uitslag bekroond werd. Gura, die hier voor 't eerst zong, had in de partij van den Hei land het buitengewoonst succes. Deze solo is in lange, zeer lange jaren, niet zoo uitnemend schoon ten gehoore gebracht. Eenstemmig hoopt men den voortreflëlijken zanger weder zeer spoedig, en dan ook op het tooneel, te zien optreden." Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6071 volwas sen personen en van 1719 kinderen. De aanmelding voor leeraren ten behoeve der hoogere burgerschool te Samarang kan, volgens eene verbetering in de „Staatscourant", geschieden lot 25 Mei e. k. Mr. M. Rutgers van der Loefl', procureur, heeft voor de benoeming tot kantonrechter te Zuidhorn bedankt. Mr. H. Yan der Hoeven, laatstelijk officier van justitie bij de arrond.-rechtb. te Brielle, heeft in de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad den bij de wet gevorderden eed afgelegd als advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gra- venhage. De nieuwe ambtenaar van het openbaar ministerie zal in eene plechtige openbare zitting van het hof op a. s. Woensdag des namiddags te 3 uren worden geïnstalleerd. Voor de vrouwelijke handwerken deden gis teren in Den Haag 16 candidaten examen; 3 wer den afgewezentoegelaten mej.A. M. De Bruyn voor nut en smaak; M. W. Van Dooyeweerd en C. J. W. G. Van Dijk, voor nut; M. H. L. A. Hoedt, voor smaak; J. Ch. Kolijn, voor nut en smaakJ. van Leeuwen en J. E. F. Logher, voor nut; J. H. Schambach, M. H. Van Veen, J. Ch. Van Wijk, J. C. Van Zanten Jut en wed. H. Zon geb. Cohen, voor nut en smaak, allen uit Den Haag. Voor de Hoogduitsche taal wer den 8 candidaten geëxamineerdtoegelaten mej. A. B. Loba, uit Den Haag, J. J. M. Montagne, uit Dordrecht; A. M. H. Visée, uit Den Haag, en M. H. H. Wolvekamp, uit Rotterdam. De keizerin van Duitschland heeft een gift van 300 rm. gezonden als bijdrage voor den op bouw van het asyl Steenbeek. Blijkens een bij het departement van bui- tenlandsche zaken van Zr. Ms. minister-resident te Konstantinopel ontvangen telegraphisch bericht, zijn de Russische havens in de Zwarte Zee door de Porte in staat van blokkade verklaard, en wordt aan koopvaardijschepen eene tijdsruimte van drie dagen, te rekenen van den 5den Mei, gelaten om de geblokkeerde havens binnen te loopen of te verlaten. Z. M. heeft C. A. Gamier, laatstelijk raad van legatie bij het Belgisch gezantschap, be noemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw; met ingang van 1 Juli de waarneming der betr. van voorz. der commissie tot het exa- mineeren van zee-officieren en adelborsten tijdelijk opgedragen aan den gepens. vice-admiraal F. A. A. Gregory; benoemd tot directeur van de model kamer en van de bibliotheek bij het depart, van marine, den gepens. luit.-ter-zee 2de klasse A. Werumóus Buning. GemengdNieuws. Naar men verneemt is niet alleen te- gen een steenfabrikant te Valkenburg, maar ook tegen een pannenfabrikant aldaar proces-verbaal op gemaakt wegens het in dienst hebben van kinderen beneden den bij de wet gevorderden leeftijd. In den afgeloopen nacht is in de Pau- lus-Potterstraat in Den Haag een in aanbouw zijnde woning afgebrand, die naar men verneemt tegen brandschade was verzekerd. Sedert eenige dagen loopt in Den Haag het gerucht dat twee personen aldaar woon achtig verdacht worden van het namaken en in omloop brengen van munt- en bankbiljetten. Een hunner zou zich reeds in handen der politie be vinden, terwijl de ander voortvluchtig moet zijn. Het „Handelsblad" meldt dat tegen een poelier te Amsterdam, die de vogels „levend" plukte en hen daarna doodde, proces-verbaal is opgemaakt. Naar aanleiding van het gebeurde te Groningen in den nacht van Zondag op Maandag jl. heeft eene deputatie uit den senaat der studenten- vereeniging „Vindicat atque Polit" zich beklaagd bij den burgemeester der gemeente. Donderdag is eene dergelijke deputatie naar Leeuwarden gegaan, om met gelijk doel den procureur-generaal bij het hof te spreken. Een ooggetuige, de heer H. C. M. Van Gorkom, med. stud., verklaart dat eenige studenten voor het stadhuis hadden post gevat om den heer IJpey, commissaris van politie, in lichtingen te vragen, maar nog voordat de com missaris verscheen, werd een der studenten door een inspecteur van politie gearresteerd, „omdat hij zoo'n brutaal gezicht had" (eigen woorden van den inspecteur, den heer Lofvers). Toen daarop de commissaris verscheen, had men hem gevraagd „Mogen we hier nog wat blijven staan?" waarop de heer IJpey had geantwoord„Neen, liever niet! Agenten, jaagt ze maar uit elkaar! Trekt je sabels! Slaat er maar op!" „Na het boven genoemde bevel", zoo schrijft de student verder, „veranderde de houding der agenten, met wie wij kalm stonden te praten, natuurlijk plotseling. Hun sabels vlogen uit de scheeden, hun vuisten kwa men in werking. Alles zeer goed, maar. Niet tevreden, dat wij „uit elkaar gingen", achter volgden ons des commissaris satellieten over de geheele markt, houwend, stootend en duwend zoo goed ze konden. Zelf zag ik, hoe de commissaris een der heeren, die op een hem eigen wijze nog iets wilde demonstreeren, achtervolgde en als een hyena besprong. Veel tijd voor opmerken had ik niet, want al zeer spoedig zweefde ook voor mijn oogen het welbekende wapen. Waarlijk, het was mij alsof een bende Baschibazoeks daarbij maar een kleinigheid zou zijnzoozeer deden de agenten hun best. Ongelukkig diegene der onzen, dieniet snel genoeg kon loopensabelhouwen en stompen werden zijn deel. Iu vliegenden haast zochten wij „Mutua Fides" op; daar hoopten we ten minste beveiligd te zijn tegen onze barbaarsche vervolgers. Maar o schande! Zelfs binnen de deuren van het gebouw zag ik twee agenten dringen! Ik moest er getuige van zijn, dat zelfs daar twee der onzen ten gevolge van een sabelhouw op de trap neervielen! En wij mochten niets doen! Nog nooit heb ik met zooveel lust naar een vol biervat gekeken als toen naar de leege die boven ston den opgestapeld." Woensdag-avond omstreeks halfacht is in de ringvaart van den Haarlemmermeerpol der, nabij Hillegom, de stoomboot Rotterdam Deventer, van de firma L. B. Portheine en Bo- nenberg, te Deventer, in aanvaring gekomen met de tjalk ,,'t Is niet anders", van schipper E. Lindeman en geladen met geperst stroo naar Rot terdam, voor de firma De Swert te Breda. Hoe wel de stoomboot stilhield en achteruit trachtte te werken, was de schok zoo hevig, dat de tjalk met verbrijzelden boeg onmiddelijk zonk. De schipper en knecht redden zich met de jol. Donderdag-avond is bij het doen van schietoefeningen een korporaal-titulair van het instructie-bataljon te Kampen zoodanig aan het hoofd getroffen, dat hij gisterochtend aan de ge volgen is overleden. Uit Wezel wordt gemeld: „In de zaak der vijf personen, gearresteerd als verdacht van valsche Nederlandsche muntbiljetten te hebben vervaardigd en in omloop gebracht, zijnteSterk- rade (regeeringsdistrict Dusseldorf, afd. Mülheim) in beslag genomende door hen gebezigde druk pers, twee lithograafsteenen en verschillende gereed schappen, hetwelk alles bij de districts-rechtbank te Wezel is ingeleverd. Naar men verneemt, had den zij ongeveer 1200 stuks muntbiljetten van f 10 vervaardigd, waarvan er nog 800 bij hen gevonden zijn. Een paar beschuldigden moeten reeds hebben bekend." Te Delft is een valsch bankbiljet van f 100 ontvangen. Het papier er van is steviger en gladder dan dat der echte bil jetten. In een brief uit Malta wordt gemeld, dat het Britsche pantserschip „Alexandra" bij oefeningen met den whitehead-torpedo, in de haven van Malta,' het ongeluk had een Nederlandsche kanonneerboot te treffen. Het schot drong eenige voeten onder de waterlijn in de boot, doch gelukkig slechts 5 duim diep, zoodat geen ernstige schade werd aangericht. R echtzaken. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 4 Mei: H. T., te Leiden, wegens het moedwillig toe brengen van slagen en kwetsuren, 15 d. eenz. opsl.. geldb. van (8 of 1 dag idemJ. D. v. R., te Leiden, wegeus idem, geldb. van f 10 of 2 d. gev.C. S., te Leiden, w. diefstal, 3 m. eenz. opsluiting. BUITENLAND. Frankrijk. Wegens de ongeregeldheden, die aan de Sor- bonne, onder het college van den hoogleeraar Saint-René Taillandier, hebben plaats gehad, is aan de deuren der hoogeschool de kennisgeving aangeplakt, dat niemand tot het bijwonen der lessen in de welsprekendheid toegelaten zal worden, dan die voorzien is van eene toegangskaart, afge geven door de letterkundige faculteit. Het aantal dier kaarten (voor niet-studenten) is beperkt en de vergunning, die aan de dames is gegeven om de lessen te volgen, voorloopig ingetrokken. Heden zou de hoogleeraar zijne lessen hervatten. De raad der katholieke universiteit ie Parijs heeft de kwee- kelingen van deze verzocht, om zich dan niet naar

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1