In de rede, waarmede prins Hendrik Woens dag-middag de internationale tentoonstelling van tuinbouw sloot, noodigde Z. K. H. ieder die lust gevoelt de kweekerijen en warme kassen van het lustslot Soestdijk te bezichtigen, daartoe hartelijk uit, terwijl hij tevens de verzekering gaf ze ter wille der studie en verspreiding van botanische kennis in Nederland zooveel mogelijk te zullen uitbrei den en inrichten. Ook gaf hij nog het voornemen te kennen, Nederlandsche jongelieden, wier oplei ding in den tuinbouw een verblijf in het buiten land noodzakelijk maakte, daartoe in de gelegen heid te zullen stellen. Voor de akte als hulponderwijzeres werden gisteren te 's-Gravenhage geëxamineerd 14 can- didaten5 werden afgewezentoegelaten mej. L. A. Cartens, C. G. Doyer, H. C. Humme, R. H. W. J. Van de Laar, M. Ch. Van der Linden, C. H. A. M. Schippers, L. C. Slot, E. W. Van Thiel en A. T. S. Weyhenke, allen uit Den Haag. Voor de vrouwelijke handwerken werden van de 17 candidaten 14 toegelaten, mej.A. M. Bakker uit Heenvliet, J. M. Boers uit Rotterdam, P. M. Van Dijk uit Delfshaven, G. Dijkstra uit Rotterdam (alleen voor nut), J. C. Emeis en J. M. Goudswaard uit Rotterdam, E. J. E. Kemper uit Vierpolder, M. A. Leliveld uit Rotterdam, C. P. Mosterdijk uit Brielle, G. J. Poniatopky uit Delft (alleen voor smaak), J. E. Ruiter uit Schiedam, A. A. Soeleman uit Rijswijk, M. A. Zeeman uit Hellevoetsluis en Misbach uit Schiedam. De commissie, die zich op Terschelling ge vormd heeft tot oprichting van een standbeeld voor Barendsz., heeft voorloopig, in afwachting van de algemeene pogingen voor soortgelijk doel, haar werkzaamheden gestaakt, daartoe door prins Alexander aangezocht. De firma Blom en Olivierse te Kuilenburg is in de afdeeling der „producten1' op de inter nationale tentoonstelling te Amsterdam, met de zilveren medaille bekroond voor het weekblad „De Tabaksplant", Nederlandsch orgaan gewijd aan de belangen van tabakshandel en tabaksteelt. Allen, die tot het tabaksvak in eenige betrekking staan, kan deze vraagbaak worden aanbevolen. De heer mr. A. E. De Savornin Lohman heeft verklaard bij de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer geen candidatuur te zullen aanvaarden. Z. M. de koning-groothertog heeft in de orde van de Eikekroon benoemd den heer W. K. II. Ziegelaar, boekhouder van het leenfonds „Weldadig en Zorgvuldig" te 's-Gravenhage. Z. M. heeft aan den kapt.-luit.-ter-zee jhr. A. C. Van Haeften, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betr. van president van den raad van tucht voor de koopvaardij te Amsterdam aan den élève-muzikant P. Müller, van het 8ste reg. inf., vergund het dragen van de Duitsche medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871; aan den O.-I. hoofdambt. D. Boes Lutjens, laatst, resident van Amboina, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen aan den kapt.-ter-zee bij het sedentair zeewezen in Ned.-Iudië J. P. M. Willinck, laatst, directeur van het marine-etablissement te Soerabaia, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met toek. van pensioen. Gemengd Nieuws. Gisterochtend te ruim acht uren brak er een hevige brand uit bij den landbouwer Engel Van der Voort, in de gemeente Lisse. Door het spoedig aanrukken van twee brandspuiten van Sassenheim, die ook het eerst water gaven, ondersteund door een uit Lisse, heeft de braud zich bepaald tot het woonhuis, terwijl de daaraan gebouwde stalling en naastbijliggende schuur behouden zijn gebleven. De inboedel zoowel als een zestal stuks vee, die nog op stal stonden, zijn gered geworden. De ontvangsten, die door derege- lingscommissie der tuinbouwtentoonstelling te Am sterdam op de begrooting der tentoonstelling geraamd werden op ƒ30,000, hebben dit cijfer nog met ruim f 6U00 overtroffen. Hieronder is niet berekend de winst, welke de loterij der tentoonstelling zal afwerpen. Het aantal personen, dat de tentoon stelling bezocht, wordt berekend op 130,000. Door de politie te Dordrecht is proces verbaal opgemaakt naar aanleiding eener klachte wegens gepleegden diefstal op Maandag 11. van eene broche met juweelen bezet, van betrekkelijk aanzienlijke waarde, gepleegd ten huize van den heer v. S., aan de Varkenmarkt aldaar, ten nadeele eener dame uit Rotterdam, tijdelijk ter gelegen heid eener festiviteit er gelogeerd. De schuldige schijnt zich van een oogenblik, waarop groote drukte in die woning heerschte, te hebben bediend, om zich de broche toe te eigenen. Op het Woensdag-ochtend te Vlissin- gen binnengekomen stoomschip „Stad Vlissingen" is een stoker, genaamd Prince, van een trap ge vallen, met het ongelukkig gevolg dat hij den nek brak en onmiddellijk een lijk was. Het verhaal omtrent 't vangen van een zeeslang bij Oban is, gelijk zich liet ver moeden, gebleken 't werk te zijn geweest van een grappenmaker, die echter door 't noemen van lavende personen en 't verzinnen van allerlei bij zonderheden aan zijn geschrijf een tint van waarheid had weten te geven. De beide van het vervaardigen en in omloop brengen van valsch muntpapier beschul digde personen uit Limburg zijn gisteren door het hof te Arnhem veroordeeld tot twaalf jaar tuchthuisstraf en een aantal geldboeten, evenals vroeger door het hof te 's-Hertogenbosch, welk arrest door den hoogen raad was vernietigd. Dinsdag is een tweejarig kind te Oosterbeek, dat door de moeder alleen in de kamer gelaten en op een bankje bij het vuur geplaatst was, door het vuur vatten der kleederen in brand geraakt en was, eer de moeder was toegesneld, met zulke hevige brandwouden bedekt, dat het daaraan is overleden. In de „Prov. Gron. Cour." leest men de volgende advertentie: „Ik laat mij niet zenden als lid naar de prov. staten, maar zendt Huge Muda, boer te Grauwedijk. H. B. Mayer." BUITENLAND. Frankrjj li De hoogleeraar Saiut-René Taill andier heeft, ten gevolge van eenige ongeregeldheden van de studenten, zijne lessen aan de Sorbonne, op aan schrijving van den minister, geschorst. De „Temps" heeft een brief ontvangen van één of meer studenten, uit naam van een groep studenten, waarin gezegd wordt, dat zij hun ongenoegen hebben willen doen blijken aan den hoogleeraar, die van een staatsleerstoel allerheftigst te veld trok, niet enkel tegen die mannen der revolutie, welke de partijen vat tot aanval geven, zooals Robespierre en Danton, maar ook tegen sommige mannen, die Frankrijks grootste roem zijn, zooals een Carnot, wiens vaderlaudsche deugden zelfs geroemd worden door historieschrijvers, die zijne persoonlijke vijanden waren. Vooral ook hebben de studenten hun ongenoegen willen te kennen geven aan een hoogleeraar in de welspre kendheid, die van zijn katheder eene staatkundige tribune maakt. Immers hij verklaarde: „dat men een Danton, Robespierre, Camille Desmoulins niet uit een letterkundig oogpunt beoordeelt, maar dat men zulke mannen voor de balie roept om ze te brandmerken". Wat nu is een cursus in de welsprekendheid, waarbij men de mannen en hunne geschriften niet naar hunne letterkundige verdienste beoordeelt? De demonstratie, die, 't is waar, luidruchtig was, had dus geen ander doel dan den hoogleeraar, die buiten zijn terrein was gegaan, het mistrouwen der studenten te doen gevoelen. Groot- Eïritanni"1. O'Clery zeide gisteren in het lagerhuis, dat hij, wanneer de resoluties van Gladstone aangenomen werden, zal voorstellen de tweede en de derde resolutie, waarin de sultan wordt gelaakt wegens zijn slechte administratie, ook op den czaar toe te passen wegens de marteling, onderdrukking en vervolging van diens onderdanen in Polen en andere provinciën. Northcote zeide in antwoord aan Muntz, dat hij in de neutraalverklaring van het Suez-kanaal niet zou toestemmen, indien deze enkel zou zijn eene schikking, welke de vaart van oorlogschepen in oorlogstijd langs dat kanaal verbood, omdat dan de vaart van schepen met troepen uit en naar Indië belet werd; de regeering zal echter maat regelen nemen om de vaart door het kanaal te beschermen. Bourke antwoordde Collins, dat er geen inter nationale regeling is, waarbij de artikelen van oorlogscontrabande gespecificeerd zijn; het scheen minder doelmatig de oorlogvoerende mogendheden te verzoeken die artikelen vast te stellen. In antwoord aan Harpole zeide hij, dat Egypte vol gens den firman 30,000 man levert aan Turkije;: het getal kan echter vermeerderd worden in oorlogstijd; de betaling van den cijns heeft niets gemeen met de quaestie der levering van de troepen. Oostenr.- Horig-- Monarchie. Het „Eremdenblatt" betoogt, naar aanleiding van de gebeurtenissen aan den beneden-Donau, dat de belemmering der scheepvaart op de rivier, waar zij niet door het Oostenrijksch-Hongaarsche gebied loopt, voor de monarchie geen grond op levert om protest aan te teekenen. Zulk een toe stand is zeker onaangenaam en schadelijk, maar de oorlogvoerenden behoeven niet naar het min of meer aangename der neutrale staten te vragen en met zulk een uitersten eerbied voor hunne belangen kan de oorlog niet gevoerd worden. De hoofdzaak is dat de grenzen der onzijdige staten geëerbiedigd worden. Volgens de „Polit. Corr." zal, dadelijk na dat te Weenen en te Pest tegelijkertijd en in hoofdzaak gelijkluidend geantwoord is op de iuter- pellatiën over den oorlog tusschen Rusland en Turkije, een verklaring volgen omtrent Oostenrqks neutraliteit. In het antwoord op de interpellation zal de nadruk hierop worden gelegd, dat Oosten rijk-Hongarije 't best zijn plicht jegens Europa en zijn eigen belangen zal behartigen, wanneer het alles doet om den oorlog te helpen localiseeren en daardoor de mogelijkheid te verzekeren om hoe eer hoe liever ten behoeve van den vrede bemiddelend op te treden. Rusland- Een Lloyds-dépêche van 30 April uit Sulina meldt, dat de Russen den üonau beneden den mond der Pruth met torpedo's versperd hebben. Alle schepen die de rivier opvaren, kregen streng bevel terug te keeren. De haven van Sulina is vrij. Volgens bericht uit Tiflis van Woensdag verkende Russische cavalerie onder bevel van Tschavlschavdse de streek zuidelijk van Kars. Eenige afdeelingen drongen tot Litschagirt door, waar zij de telegraaf vernielden. Acht Turksche bataljons namen voor de Russische cavalerie de vlucht, met achterlating vau hunne munitie. Den 30sten April had een gevecht plaats tus schen Russische cavalerie en artillerie en eene uit Kars uitgerukte Turksche troepenafdeeling. Uit Bucharest wordt gemeld, dat Maandag ochtend te 10 uren te Braïla het vuur tusschen de Russische batterijen en drie Turksche monitors is geopend. De Turken, vervolgens naderbij ko mende, bombardeerden de staddoch zij zagen zich tegen den middag, ten gevolge van het vuur der Russen genoopt terug te trekken. Het aantal dooden te Braïla en in brand geraakte huizen is nog niet bekend. De „Polit. Corr." verneemt dat slechts één Turksche monitor voor Braïla verscheen, die, na tweemaal te hebben gevuurd, door de Russische batterijen in brand geschoten en tot terugkeeren gedwongen werd. Een gerucht, dat de Rumeen- sche regeering den uitvoer van granen zou ver boden hebben, wordt door het blad ongegrond genoemd. Kumenië. Prins Karei is ter inspectie der troepen in den omtrek van Bucharest vertrokken. Bratianu heeft zich naar Kischenefl begeven. De senaat heeft eene motie aangenomen waarbij hij aan alle hande lingen van het ministerie zijne goedkeuring hechtte. In de kamer is eene interpellatie aangekondigd, om te vernemen of de regeering tegen enkele uit drukkingen in het manifest van den sultan protes teerde, o. a. tegen die, waarin Rumenië eene Turksche provincie genoemd wordt. Het ontwerp van het adres der kamer is in 't algemeen een omschrijving van de troonrede. Bijzondere voldoening wordt uitgesproken over de overeenkomst met Rusland, die de oorlogsrampen

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2