N0. 5282. Vrijdag A°. 1877. 4 Mei. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Vnnr Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. AWonderlijke Nommcrs0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meerB 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 3 Mei. De 100ste algemeene vergadering van de Ne- derlandsche Maatschappij ter bevordering van nij verheid is uitgeschreven op Dinsdag 19 Juli e. k. te Haarlem. Yan directeuren zijn voor deze bij eenkomst twee voorstellen ter behandeling inge komen. Het eerste strekt om vanwege de Maat schappij te besluiten tot uitzending van een drietal wetenschappelijk gevormde jongelieden, namelijk een chemicus, een botanicus en een zoöloog naar Ned.-Indië, met het doel om vele tot heden min der bekende voortbrengselen in het gebied van plant-, dier- en delfstof kunde te doen waardeeren en handel en nijverheid voor te lichten omtrent de voordeelen, die de toepassing daarvan zou met zich brengen. In de tweede plaats stellen direc teuren voor te besluiten dat door het museum van kunstnijverheid jaarlijks, tijdens en ter plaatse van de algemeene vergadering, een wedstrijd worde geopend van leerlingen der ambachts-, burger avond- en teekenscholen, in het teekenen, boet- seeren en in de beginselen der verschillende vakken, tot de kunstnijverheid behoorende. Het departement Arnhem heeft het volgende voorstel ingediend om op de algemeene vergadering te worden behandeld: „De Maatschappij spreekt als haar gevoelen uit, dat vischteelt behoort te zijn een voorwerp van staatszorg, en draagt aan directeuren op, zich namens haar tot de hooge regeering te wenden, om den aankoop door het rijk van de inrichting voor vischteelt te Yelp aan te bevelen." Het eeuwfeest dezer Maatschappij zal den 18den Juli met bijzonderen luister gevierd en herdacht worden in een feestrede van den voorzitter der Maatschappij. Een feestcantate met de woorden van den heer J. J. L. Ten Kate en in muziek gebracht door den heer G. A. Heinze, zal bij deze gelegenheid worden uitgevoerd, 's Namiddags te halftwee zal het museum van kunstnijverheid op het Paviljoen geopend worden, terwijl een feestmaal tijd den dag zal sluiten. Voorts zal ter herinnering aan het eeuwfeest eene toepasselijke medaille worden geslagen. Door het gemeentebestuur van Haarlem is een subsidie verleend tot opluistering van deze feest viering. De regeling daarvan is opgedragen aan eene plaatselijke commissie. Ook het departement Haarlem der nijverheid-maatschappij en de besturen der sociëteiten „Trouw moet blijken" en „Vereeni- ginghebben het voornemen, tot opluistering van het feest mede te werken. Door de staatscommissie zijn gisteren tot arts bevorderd de heeren: L. M. J. Verlinden, med. doctor, en J. Van den Berg, med. doctorandus, Het getuigschrift is uitgereikt aan den heer S. B. Banneft, med. doctorandus. Gisteren werden in Den Haag voor de akte in de Engelsche taal 10 candidaten geëxamineerd, van welke werden toegelaten mej.W. B. Van Deventer, G. Jaski en J. Tonnet uit Dordrecht, en J. E. Meyer uit Botterdam. De minister van oorlog brengt ter kennis dat de pupillenschool te Nieuwersluis met 1 Juli e. k. zal worden geopend. Het aantal opengestelde plaatsen bedraagt voorloopig 50, waarvan hoogstens 10 plaatsen kunnen vervuld worden door zonen yan niet-militairen en wel tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van f 50. De ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot de school worden toegelaten, behooren de aanvraag daartoe vóór 1 Juni a. s. aan het departement van oorlog te zenden. ,)Eigen Hulp zoo zal de titel zijn van een Nederlandsche vereeniging, welke zich ten doel stelt de belangen van de Nederlandsche ambte naren, beambten en krijgslieden te bevorderen door voorzieningen aan te bieden voor den ouden dag, voor weduwe of kroost, bij ziekte en dood, als geldelijke rampen komen overvallen, voor goed en niet te duur onderwijs, voor goed- koope woning, bij benoodigden borgtocht enz. enz. Allen, die geheel of gedeeltelijk hun bestaan vinden in belooning van persoonlijke diensteu, door aanwending hunner verstandelijke vermogens en bekwaamheid aan de maatschappij bewezen, kunnen tot leden der vereeniging worden aange nomen beambten van bijzondere ondernemingen zoowel als openbare ambtenaren, letterkundigen zoowel als advocaten, godsdienstleeraars en ge neeskundigen. De statuten zijn zoo ingericht, dat ook de minderbevoorrechten zullen kunnen profiteeren. Door de toetreding en betaling van f 2,50 voor het lidmaatschap wordt men deelnemer, maar zoodra men toetreedt tot eenige afdeeling, hetzij van levensverzekering, ziekenfonds, spaar- of voorschotkas, houdt de jaarlijksche bijdrage op; men wordt dan werkelijk deelhebber, en alwat men bijdraagt, afzondert of spaart, komt dan geheel ten bate van de afdeeling, waarvoor men het lidmaatschap heeft aanvaard. De deelnemer blijft echter geheel vrij of hij zich al dan niet bij één of meer afdeelingen wil aansluiten. Aan het hoofd der vereeniging zal een hoofdbestuur staan, dat op zijn beurt weder flink moet worden gesteund door overal verspreide districtsbesturen, die, het best bekend met de locale belangen en eigenaar digheden, geroepen zullen zijn het initiatief te nemen, waar het de oprichting betreft van coö peratieve spaar- en voorschotkassen en winkelver- eenigingen, van zieken- en begrafenisbussen enz. Het hoofdbestuur zal zich bepalen tot een krachtige leiding en tot de uitoefening van toezicht op het beheer der afdeeling: lijfrenten, uitkeeringen en pensioenen. In Oostenrijk telt een dergelijke ver eeniging reeds 47000 leden uit alle rangen en standen, en de financieele uitkomsten zijn schitte rend. Ook hier te lande wordt en zeker niet zonder grond op aanzienlijke deelneming ge rekend. Voor het lidmaatschap kan men zich aan melden bij den heer J. Kuyper, ontvanger te 's-Gravenhage. Een telegram van den gouv.-gen., 1 Mei bij het depart, van kol. ontvangen en te'n spoedigste ter kennis van het Bestuur van het aardrijkskundig genootschap gebracht, meldt dat de reis van den heer Schouw Santvoort van Padang naar Djambi ge lukkig is volbracht, en dat de onafhankelijke vorsten hem bescherming tegen alle kwaadwilligen verleend hebben. Ook blijkt er uit dat de heer Shntvoort reeds van Djambi, denkelijk langs den nieuwen weg over land, naar Palembang is doorgereisd en aldaar behouden is aangekomen. Van Palembang zal hij zich nu waarschijnlijk met de eerste gelegenheid naar Batavia begeven, de stoombarkas dóar voor het verdere onderzoek uit rusten, en dan van den reeds ingevallen goeden moesson gebruik maken, om de meer nauwkeurige opneming der rivier zoo spoedig mogelijk aan te vangen. Men kan dus zeggen dat de expeditie door het aardrijkskundig genootschap uitge rust, hare taak onder de gunstigste voorteekenen heeft begonnen, en reeds nu het merkwaardig resultaat heeft gehad dat het eiland op een punt, waar dit nog nooit was beproefd, en door velen onmogelijk werd geacht, van de ééne kust tot de andere is doorreisd. In een der zalen van het kon. zoöl. genoot schap te Amsterdam werden gisteren de prijzen uitgereikt aan de bekroonde inzenders ter inter nationale tuinbouwtentoonstelling. Van de vreem delingen waren slechts weinigen aanwezig, doch de opkomst der Nederlandsche bekroonden was nogal aanzienlijk. Z. K. H. prins Hendrik kwam te 1 uur, met de leden der hoofdcommissie en den minister van buitenlandsche zaken, als verte genwoordigende de regeering, in de zaal. De voor zitter der hoofdcommissie, baron Van Wassenaer van Catwijck, hield een korte rede. Prins Hendrik deelde hierna de prijzen uit. Van tijd tot tijd werd het eentonige der handeling afgebroken, als medailles voor bijzonder fraaie inzendingen aan voorname buitenlanders of bekende Nederlandsche liefhebbers of bloemisten werden uitgereikt, want dan klonken luide toejuichingen in de zaal, die geen einde schenen te nemen, toen de prins de hem geschonken medailles in ontvangst nam. Alle aanwezigen stonden op, toen Z. K. H. het eere metaal uit handen van baron Van Wassenaer ontving. Ten gevolge van de rechterlijke benoemin gen zullen, ingeval van aanneming hunner nieuwe bezoldigde ambten, als leden der Staten-Generaal moeten aftredenin de Eerste Kamer mr. J. Thooft, in de Tweede Kamer: mr. D. De Buiter Zijlker, mr. B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten, mr. J&. baron Mackay, mr. W. Van der Kaay, mr. A. J. H. Van Baar en mr. P. J. A. Smitz. Tweede Kamer. De eindverslagen zijn gereed over 't ontwerp betreflende het onderwijs aan de milit. acad., dat tot onteigening van den spoorweg ZwolleAmelo en tot verlenging van den termijn van aanslag der beetwortelsuikerfabrieken. Besloten is die ontwerpen achtervolgens aan de orde te stellen Maandag te één uur. Het stoomschip „Madura" is 29 April via Padang te Batavia aangekomen; de „Prins van Oranje", van Nieuwediep naar Batavia, is Dinsdag des namiddags van Southampton vertrokken. Naar men verneemt zijn de algemeene maat regelen van bestuur, tot uitvoering der wet op het hooger onderwijs, reeds vastgesteld en zullen de besluiten, deze maatregelen bevattende, weldra het licht zien. Z. M. de koning-groothertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon den abt Beyaert, Vlaamsch aalmoezenier te Parijs. Z. M. heeft met ingang van 15 Mei be noemd tot subst.-griffier bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, jhr, mr. L. B. H. Van Bijcke- vorsel, thans subst.-officier van just, bij de arrond.- rechtbank te Nijmegen; met ingang van 1 Juni benoemd tot hoofdonderwijzer aan de pupillenschool te Nieuwersluis, J. N. Van Eekden adelborst lste kl. W. B. J. Van Eyk, met ingang van 6 dezer, bevorderd tot luit.-ter-zee 2de kl.met 1 Juni den telegr. 2de kl. T. Vos benoemd tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren; W. P. B. P. De Salengre, ontv. der dir. bel. enz. te Balk, benoemd tot ontv. derz. middelen te Zijpe W. Van Bochove, thans ontv. der dir. bel. enz. te Noordwelle, benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Goedereedebij het corps ingenieurs, mineurs en sap- peurs, tot kapt, 2de kl., Zr. Ms. ordonnance-officier, den lsten luit. W. M. baron Porstner van Dambenoy, van den grooten staf; aan den O.-I. ambtenaar A. J. Crommelin, laatstelijk ingenieur der 2de kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1