N°. 5280. Woensdag A°. 1877. 2 Mei. C&s$ü LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. A Wonderlijke Nommers 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTEXTIEX Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.1', J. Grootere letters naar plaatsruimte. ST ADS-BE RICHTEN. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 3 Mei a. a., des namiddags te 2 uren. SCHATTE KIJt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den llden April 1827 Staatsblad n°. 17), een aanvang zal worden ge maakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1843 tot 1851 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de mili tairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort ver kregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste in schrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen wor den ingeschreven achter in de registers, waartoe zij vol gens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1852 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1877 en het tiende, of dat der geborenen in 1842, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijge stelden of uitgestotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828 Staats blad n°. 6), zullen worden geopend op Dinsdag den 15den Mei aanstaande, en op den lsten Jani daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich voor gemelde sluiting op den lsten Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemde lingen, alsmede de militairen, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog achter de teckening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bij voeging van het woordambtshalve, en volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schut terij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen lot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien bestonden; terwijl in zoo danig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onver minderd zoodanige strafbepalingen als, uit krachte der wet van den 31 sten December 1832 (Staatsblad n°. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren, terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende eenieder verantwoordelijk zyn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorteakte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd dat zij bij de inschrijving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaats, benevens het straatnommer hunner woning, hun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte waarin zij wonen, bet getal hunner kinderen te doen certificeeren, teneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tct de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (af deeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld atloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opge roepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van net Raadhuis, en wel: Op Dinsdag den 15 Mei 1877, de bewoners van wijk I, II en III; Op Woensdag den 16 Mei 1877, de bewoners van wijk IV en Vj Op Donderdag den 17 Mei 1877, de bewoners van wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk. Op l'rijdag den 18 Mei 1877, de bewoners van wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelyk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uil het achter blijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majes- teits besluit van den 7 September 1828 Staatsblad n°. 65), roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algeraeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schuttersrol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te ge ven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voormiddags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aan vang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande, zullende, wanneer de«e kennisgeving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dienten gevolge met bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Bur gemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op den nalatige toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den Cden Maart 1818 (Staatsblad n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste/100,en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij af zonderlijk of wel beide straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den lsten Mei 1877. LEIDEN, 1 .tl cl. Door de jury der internationale tuinbouw tentoonstelling te Amsterdam zijn vanwege het hoofdbestuur nog een aantal prijzen toegekend voor inzendingen welke na afloop der bekroning in de sectiën waren ingekomen. Zoo is daarvoor een eerediploma toegekend aan den heer II. Witte alhier en zijn o. a. nog bekroondJ. W. Otto- lander en Zoon te Boskoop met eene zilv. med., A. Koster Mz. te id. br. med., M. Koster en Zoon, Ottolander en llooftman en Flora en Pomona te id. getuigschrift. Op een eenstemmig en bij acclamatie gedaan voorstel van presidenten der jury is besloten aan Z. M. den koning der Neder landen eene bijzonder groote gouden medaille voor de verschillende inzendingen van Z. M. aan te bieden. De vereeniging voor ziekenverpleging te Amsterdam heeft een groot en treffend verlies geleden. De directrice der inrichting op de Prin sengracht aldaar, mejuffrouw J. De Jong, is in 52-jarigen ouderdom, na eene korte ongesteldheid, overleden. Ruim dertien jaren stond zij aan het hoofd der inrichting, waar ze haar edele maar moeilijke taak vervulde op eene wijze, die haar aller achting en liefde heeft doen verwerven. Gisteren werden in Den Haag voor de Engelschc taal 6 candidaten toegelaten, inej.: J. C. Hartevelt, A. Ilonig, M. C. Slothouwer en K. Souther wood uit Leiden, J. E. Kruyfl uit Voor burg en S. P. M. Van der Swalmc uit Delft. Ouder de geslaagden voor de akte van hulponder wijzeres behoort nog mej. M. A. Meyer uit Rot terdam. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3872 portiën, als3436 warme spijs, 353 vleesch en 83 spek. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat de eindexamens van de polytechnische school, vermeld onder B en C in de artt. 6065 der wet regelende het middel baar onderwijs, in de raaaud Juni a. s. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een der examens wenscht af te leggen, moet zich vóór 15 Mei schriftelijk bij het dep. van binnenl. zaken aan melden. Den 19den dezer zal te Nieuwediep embar- keeren aan boord van het via Suez naar Java vertrekkend stoomschip „Voorwaarts", een detache ment suppletietroepen, sterk 200 soldaten, benevens 10 onderoflicieren, onder bevel van den majoor der cavalerie II. K. L. Perië, terwijl tot medegeleidcrs aangewezen zijn de kapt. K. N. Reuter, de 1ste luit. A. Arntzenius en G. F. Van Muiken, hene vens de 2de luit. L. W. A. Medendonk, allen van de infanterie. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de godgeleerdheid de heer J. Van Dijk, geboren te Dussen. Mr. P. baron De Biebcrstcin Rogalla Za- wadsky, lid van gedep. staten van Limburg, is benoemd tot ridder der orde van den II. Grego- rius den grooten. Naar men verneemt heeft de commissie van rapporteurs over het wetsontwerp betreffende do kon. milit. academie nieuw overleg der commissie met den minister van oorlog noodig geacht. Het stoomschip „Prins van Oranje"» van Nienwediep naar Batavia, is 29 April des namid dags te Southampton aangekomen; de „Koning der Nederlanden", via Londen en Napels naar Batavia vertrokken, is 27 April aldaar aangekomen de „Madura'van Nieuwediep naar Batavia, is dien dag te Padang aangekomen. Dezer dagen is te Franeker in den ouderdom van bijna 91 jaren overleden de lieer dr. Jelle Banga. Hij was de oudste van Frieslands genees kundigen. Tot liet laatst van zijn leven was hij het voorbeeld van een krachtig man. Gedurende bijna 70 jaren oefende hij de geneeskunst uit; nog geen veertien dagen vóór zijn dood schreef hij een recept. De overledene was veel langer dan eene halve eeuw (tot de invoering der genees kundige wetten) lid der provinciale geneeskundige commissie. Tot in 't laatst zijns levens wijdde hij dagelijks eenige uren aan de studie; nog vóór weinige jaren verscheen van zijn hand een lijvig werk over de geschiedenis der geneeskunde. Voor de armen en minvermogenden was hij een wel doener velen gaf hij op het einde des jaars eene quitantie in plaats van eene rekening, en zijn keuken werd niet zelden gebezigd om lafenis cn versterkende middelen voor zijno patiënten te be reiden. Ook in andere opzichten was hij nuttig werkzaam. Reeds op zijn 24ste jaar werd hij tot maire van Franeker benoemd, welke betrekking hij later voor die van burgemeester verwisselde. Als zoodanig hielp hij veel goeds en nuttigs stichten, vooral ook in het belang der volksge zondheid. Tot de algemeene post vereeniging zijn toege treden te rekenen van 1 Mei de Spaansche be zittingen van 1 Juni Japanvan 1 Juli Brazilië en al de Portugeeschc bezittingen. Onverschillig langs welken weg de verzending plaats vindt, zal, te rekenen van de bovenvermelde tijdstippen, in Nederland wegens de gefrankeerde brieven en ver dere stukkeu bestemd voor de bedoelde landen en bezittingen, alsmede voor de ongefrankeerde brieven uit die landen herkomstig en voor Nederland be stemd, het volgende port worden gehevenvoor gefrankeerde brieven 25 cent per 15 grammen, voor ongefrankeerde brieven 40 cent per 15 gram men, voor briefkaarten 12'/j cent, voor papieren en bescheiden, monsters en alle gedrukte of daar mede gelijkgestelde stukken, 7'/i cent per 50

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1