Departement van Oorlog. Verleend: Een twcej. verlof naar Enropa, w. ziekte, aan dea milit. ambt. lste kl. M. L. Huartz en aan den milit. ambt. 2dc kl. T. Bruyns. Bepaald: Dat bet aan den kapt. der inf. J. Iï. Kievits verleend tweej. verlof naar Ned., w. 12 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, alsnog zal worden beschouwd als te zyn verleend w. ziekte. Ontslagen: Op verzoek, eervol, oit Zr. Ris. milit. dienst, de off.-van-gez. 2de kl. J. Sorabeck. Vergund: Op verzoek, naar Ned. terug te keeren, w. ziekte, aan dcD van het leger in Ncd. bij dat in Ned.-Ind. gedet. 2den lait.-kwartierm. J. A. Keukenmeester. Benoemd: Bij de inf.: lot 2den luit. de serg.E. C. Ontrop, H. Hebbes, jbr. G. J. W. C. H. Graafland, J. M. J. L. Du Bois, K. A. Van der Hart, J. M. R. Laceullc, S. A. H. S. Faber, A. II Colenbrander, W. T. L. Rookmaaker, G. D. T. Dom, J. C. Van Geclen, J. R. Steensma, W. E. Van Kecken, J. A. De Ricl, B P. Eogclbert van Bevervoorde en A. N. A, Pauli. Geplaatst: Infanterie, bij het 2de bat., de lste luit. H. Nny; by het depot-bat. te Meester-Cornelis, de 2de luit. C. G. F. Van Erpers Rooyaards. Departement van Marine. Verleend: Een twecj. verlof naar Ned., w. ziekte, aan den lsten machinist Rl. Van der RIeer. Ontslagen: Eervol, nit 's lands dienst, de 3de stuurman J. Behrcnd'. Vergunning verleend: Om te repatrieeren, w. langd. verblijf iu Oost-Iudic, aan den luit.-tcr-zee lstekl. H. J. De Wal en aan de luit.-ter-zee 2de kl. J. II. Strootman en W. H. Dittlof Ijassens. Benoemd: Tot chef van het hydrogr. bureau te Batavia, A. C. J. Edelingtot lstcn comm. bij het dep der marine in Ned.-Indië, B. E. Broers; tot lsten mach. J. J. Rl. Behrens; tot mach. leerling lste kl., D. C. Swart;tot mach. leerling 2de kl., W. F. E. De Jongh. BUITENLAND. Frankrij k. De „Débats" doet uitkomen, dat de telegraaf, die de onrustbarende of dreigende woorden ten onrechte aan Mollke in den mond heeft gelegd, daarentegen geheel en al gezwegen heeft van het geen er vredelievends was in zijne rede, en bericht, dat zij, ten spijt van het onverklaarbaar weglaten dezer verklaring, allerwegen in Frankrijk met oordeel, met bedaardheid is opgenomen. Duitschland. Gisteren werd kortelijk gemeld, dat de afge vaardigde Lasker in den rijksdag eene vredelievende toelichting van graaf Moltkes redevoering van Dinsdag gegeven heeft en dat de veldmaarschalk zijne instemming met die toelichting heeft betuigd. Een en ander maakte een deel uit van eene dis cussie over den algemeenen staatkundigen toestand, bij de derde lezing der rijksbegrooting, welke door deu afgevaardigde Jiirg namens de centrumspartij werd ingeleid, llij verklaarde voor Ruslands staat kunde sympathie te hebben, voor zooverre deze zich van panslavistische droombeelden en verove ringsplannen vrijhield en alleen de Christenen in Turkije ter hulp kwam. De toestanden in Turkije noemde dr. Jürg onhoudbaar, de nieuwe consti tutie een ondiug. Hij bracht voorts prins Dismarcks rede van 5 December jl. in herinnering, waarin de rijkskanselier als het doel van Duitschlands staatkunde had aangewezenden oorlog te locali- seeren en Duitschland alleen dan handelend te laten optreden, wanneer Oostenrijks vitale belangen be dreigd mochten worden. Spanje. Uit Bilbao wordt gemeld dat de juntas in Biscaye onverwacht op bevel vau generaal Quesada zijn ontbonden, ten gevolge van hunne weigering om de wet van 21 Juli aan te nemen, en dat er groote agitatie heerscht. In het congres is de begrooting door den minister van financiën ingediend. De inkomsten en uitgaven zijn in evenwicht en bereiken een totaal van 735 millioen pesetas. Groot- Britanni§. llartingtou zal Maandag aan de regeering vragen, of zij het voornemen heeft de neutraliteit van Engeland te proclameercn. Gladstone kondigde gisteren aan dat hij eene resolutie zal voorstellen met betrekking tot de Oostersche quaestie en de politiek der regeeriug. Verder verklaarde in de zitting van het lagerhuis Bourke, in antwoord op Gourby, dat de consul te Gdessa kennis gegeven had, dat aan de schepen het binnenkomen en uitgaan niet belet werd; alleen moeten binnenkomende schepen een Russi sche equipage aan boord nemen, waarschijnlijk wegens de in 't. vaarwater geplaatste torpedos. De Porte zou weldra eene proclamatie uitvaardigen, waarbij zij zich gebonden verklaart aan de inter nationale wetten ter zee en aan de declaratie van Parijs (kaapvaart)verder zal zij een reglement openbaar maken omtrent de visitatie van neutrale schepen met het oog op oorlogscontrabaude. In het huis der lords verklaarde Derby in ant woord op Stratheden, dat Engeland niet gebonden is door de wijze waarop de Russische regeering hare meening in de circulaire van prins Gortschakoff uitte. Engeland neemt integendeel geen enkel argu ment noch eenige conclusie uit de bedoelde circulaire aan of over. JE£usla.ncl. Uit Tiflis wordt gemeld dat het Russische leger in den Kaukasus den 2'tsten de grenzen is overgetrokken. liet meerendeel der grenssteden gaf zich zonder tegenstand te bieden over. De Russen maakten 107 man krijgsgevangen, onder welke 7 officieren. Twee Turksche escadrons zijn te Alexandropel aangekomen en boden aan dienst te nemen in het Russische leger. Grootvorst Nicolaas heeft te Kischenetr de volgende dagorde aan de troepen uitgevaardigd„De onder het Turksche juk onderdrukte christenen stonden tegen hunne onderdrukkers op; sedert twee jaren vloeide het bloed en alle pogingen van Rusland en de andere mogendheden om verbetering te brengen bleven vruchteloos. De czaar heeft zijn laatste woord gesproken, de oorlog is verklaard. De czaar heeft mij den last toevertrouwd, zijn wil te volbrengen. Wij gaan niet veroveren, maar onze onderdrukte broeders en den christelijken godsdienst verdedigen. Ik heb de overtuiging dat ieder zijn plicht zal doen en den Russischen naam niet zal onteeren. Alle vreedzame inwoners, zon der onderscheid van godsdienst en nationaliteit, zullen ons heilig zijn. Gij moogt niets nemen zonder te betalen. Ik eisch dat de discipline uiterst streng gehandhaafd worde. Om den doortocht te ver krijgen zijn wij llumenic binnengetrokken; ik ben overtuigd, dat wij dezelfde gastvrijheid zullen vinden als onze voorvaderen. Ik verlang dat gij daarvoor uwerzijds de bestaande reglementen des lands zult eerbiedigen en, zoo noodig, aan de Rumeniërs uwe belanglooze hulp tegen de Turken verleenen zult 1" Uit Wladikawkas verneemt de „Presse" van den 25stenGisteravond zijn de Russen op drie punten over de Armenische grenzen getrokken. Op het aanrukken van de 31ste infanterie-divsie en eenige sotniën kozakken trokken de Turksche voorposteu bij Bartanlu en Techuis in de rich ting van Kars terug. liet officieele blad bevat eene kennisgeving, houdende dat, nu het transport der benoodigd- heden voor bet leger geregeld is, het spoorweg verkeer voor personen en goederen weder hersteld is. Servië. Een bericht aan het „Tagblatt" uit Belgrado meldt, dat Turkije van Servië de belofte van strikte neutraliteit cischte en toestemming verlangde voor het doortrekken van een Turksche troepen- afdeeling door Servisch gebied naar Kladova. Abdul Kerim Pacha, opperbevelhebber van het Donau-leger, gaf daarop onmiddellijk kennis aan den commandant der Servische troepen te Negotin, kolonel Horvatovic, dat eene afdeeling Turksche troepen bevel ontving eenige strategische punten aan den Donau, in 't bijzonder Kladova, te bezet ten. De Servische ministerraad besloot een protest naar Konstantinopel te zenden met de stellige verklaring, dat Servië zich met geweld van wape nen tegen het doortrekken van Turksche troepen door het Servische grondgebied zou verzetten. Rumenië. Uit Bucharest wordt gemeld, dat de Russi sche troepen bevel hebben ontvangen hun marsch zooveel mogelijk te bespoedigen. Prins Karei ging niet naar Kischeuefi, uit vrees voor een aanval der Turken op Bucharest. De ltumeensche troepen hebben bevel zich overal voor de oprukkende Russische of Turksche legers terug te trekken. Het Russische leger moet in Rumenië met groote bezwaren te kampen hebben, daar ten gevolge van de slechte wegen de troepen slechts zeer langzaam voortrukken en de legertrein nauwelijks vooruitkomen kan. De Russische generale staf moet er zich dan ook reeds op voorbereid hebben, dat het leger 2S dagen noodig zal hebben, om de Donau linie te bezetten. Men verzekert dat prins Karei, deu Russischen diplomatieken agent, die van Kischenetf terugkeerde, ontvangende, protesteerde tegen het overschrijden der grenzen door Russische troepen, 2onder de Rumeensche regeering daarvan kennis te geven en het bijeenkomen der Kamers af te wachten. De Rumeniërs hebben Kalafat ontruimd en daar slechts het aantal manschappen achtergelaten, dat strikt noodig is voor den plaatselijken dienst. Twee Engelsche kanonneerbooten zijn voor Galatz ge stationeerd met het doel de daar wonende Engel- schen te beschermen voor 't geval van een bombardement der Rumeensche havenplaatsen aan den Donau. De Barboschi- of Barbosch-brug, waarvan herhaaldelijk sprake was, is de spoorwegbrug over den mond van de Szereth, die tusschen Galatz en Braila zich in den Donau stort. Deze brug rust op elf pijlers en de bovenbouw is van ijzer. Zij heeft 8 spanningen van elk 19 meter, 4 aan eiken oever, terwijl twee spanningen elk 47 meter lang zijn. Deze beide laatste liggen over het stroom bed der rivier. Slagen de Turken er dus in, schrijft de „Neue freie Presse", den middelsten pijler te doen springen, dan wordt de brug daardoor over eene lengte van 94 meter vernield. Aan beide zijden der 246 M. lange brug staat het terrein ouder water, en is de spoordam op 't. oogenblik het eenige droge land. Het maken eener noodbrug zou dientengevolge voor de Russen uiterst moeie- lijk zijn en, zooals deskundigen ons verzekeren, een tijd van 2 a 3 maanden vorderen. Deze brug vormt, de eenige spoorwegverbinding tusschen Bu charest en Jassy, zoodat de spoorweg in Wallachije voor de Russen zonder eenig nut zou zijn, indien de Turken deze brug konden vernielen. Daardoor zouden zij het gebruik van den eenigen spoorweg door Rumenië missen, zoodat belegeringsgeschut, ammunitie, proviand, enz. over de landwegen ver voerd zou moeten worden. Tu i-liije. Het manifest van de Porte zegt dat Rusland door zijn aanval op Turkije iu Azië en Rumenië een smartelijke ontknoopiDg geeft aan de onlus ten die het Oosten in beroering brachten en die door het panslavisme in 't. leven waren geroepen, en brengt de aanhoudende pogingen van Europa om het Oosten te bevredigeu in herinnering; Europa heeft recht te onderzoeken op wieu de verantwoordelijkheid rust. Het manifest somt de gebeurtenissen van 1875 af op; het hecht er ge wicht aan Turkije te rechtvaardigen en beschul digt Rusland van de opstanden in Bulgarije, de Herzegowina, Servië en Montenegro te hebben opgestookt en onderhouden. Rusland is de vijand zoowel van de Christelijke als Mahomedaansche bevolking van Turkije, want het heeft haar groote rampen verwekt en bereidt er haar nog meerdere voor. Het manifest doet uitkomen dat Rusland Turkije aanvalt op het oogenblik dat dit onder het genot van de meest vrije constitutie zou geraken. Rusland heeft geen toevlucht willen nemen tot bemiddelinghet verklaarde, met veronachtzaming van alle regelen der beschaafde naties, tegelijk te St.-Petersburg en te Konstantinopel den oorlog en Rusland had reeds den dag vdór de oorlogsver klaring Turkije aangevallen. De Turken gaan hun aanvaller tegemoet om de verachtelijkste aanran ding af te slaan. De geheele bevolking stelt ver trouwen op de zegepraal der rechtvaardigste zaak en is tot alle opofferingen besloten. Telegrammen. WEENEN, 27 April. De „Poiit. Corr." ver neemt uit Cettinje Het Russische oorlogsmanifest is hier met de grootste geestdrift begroet. De vorst, ontving van den czaar de militaire orde van St. George. De woiwode Vukovits heeft bevel naar Grahovo te gaan, waar een sterke voorhoede der Montenegrijnen post vatte. Peko Pejovics is met 1600 man naar Drobniac opgerukt om offensief tegen Berane te manoeuvreeren. De bataljons van Crmitz hebben Donderdag onder aanvoering van Mascha Djurovics Sestane, in Albanië, bezet. De Montenegrijnsche gedelegeerden Pctrovics en Ra- donics vertrekken, na eergisteren door graaf An- drassy ontvangen te zijn, heden van Weenen naar Cettinje. KRAKAU, 27 April. De door den keizer van Oostenrijk ter begroeting van den czaar naar de grenzen gezonden generaal Von Degenfeld mocht zich in een bijzonder hartelijke ontvaDgst door keizer Alexander verheugen. De czaar sprak her haaldelijk van de uitstekende verhouding tusschen Oostenrijk en Rusland. De garnizoenen in Russisch Polen blijven onveranderd.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2