N°. 5277. A°. 1877. Zaterdag 28 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- LEIDSCH f) A ftBL A I). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel nicer0.17 J. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 27 April. In de plaats van wijlen den majoor Swemer is tot commandant van het invalideuhuis alhier benoemd de luit.-kolonel der mariniers Tuning. Onder het 15-tal sollicitanten bevonden zich ver scheidene hoofdofficieren van land- en zeemacht. De minister van marine brengt ter kennis 1°. Van artsen en geneeskundigen, die bevoegd zijn tot uitoefening der geneeskunde in haar ge- heelen omvang, in het geheele rijk, dat er gele genheid bestaat om bij de zeemacht in dienst te tredeu als officier-van-gezondheid 2de kl., voor den tijd van 4 jaren, onder genot eener premie van f 6000, mits niet ouder dan 40 jaren. Zij, die geneigd mochten zijn, op de voormelde voor waarden bij de marine in dienst te treden, wenden zich bij gezegeld adres tot het departement van marine onder overlegging van de vereischte stukken. 2°. Van belanghebbenden, dat aan de hooge- scholen acht studenten, die minstens in het bezit zijn van het diploma van afgelegd medisch pro- paedeutisch examen, kunnen worden toegelaten om hunne studiën in de medicijnen aan de hooge- scholen voort te zetten, ten einde, na het examen als arts te hebben afgelegd, tot officier-van-gez. 2de kl. bij de Nederlandsche zeemacht te worden aangesteld. Zij, die daartoe in aanmerking wen- schen te komen, dienen een gezegeld request in aan het departement van marine. Bij minderjarig heid van den belanghebbende geschiedt zulks door zijne ouders of voogden. 3*. Van ouders of voogden, dat dit jaar 8 plaatsen worden opengesteld voor jongelieden, die wenschen om, in verband met het hooger onder wijs dat te Amsterdam wordt gegeven, bij het garnizoenshospitaal aldaar te worden opgeleid tot officier-van-gezondheid 2de kl. bij de zeemacht. De aan te nemen jongelingen moeten op den dag der toelating (1 October) den vollen leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan 19 jaren. Ouders of voogden, die verlangen hunne zonen of pupillen hiervoor in aanmerking te bren gen, moeten daartoe vóór den 15den Juli e. k. een verzoekschrift op zegel aan den minister van marine indienen. Voor de akte in het teekenen werden gis teren in Den Haag 4 candidaten geëxamineerd. Toegelaten werd de heer J. A. Van der Wulp uit Rotterdam. Voor de akte als hoofdonderwijzeres deden 12 candidaten examen. Er werden 7 toe gelaten, te wetenmej.J. C. H. Bisschop en C. E. G. Van Dobben uit Leiden, J. P. Van Driel uit Gorcum, G. L. M. Duuring uit Den Haag, J. W. Koorevaar uit Gouda, A. G. Kos ters en H. C. Van Veen uit Delft. Woensdag 11. overleed te 's-Hage in den ouderdom van 67 jaar de heer J. M. Obreen, voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten en directeur van het depot van kaarten, plans en modellen bij het departement van marine. In 1834 werd hij benoemd tot onderwijzer en later tot leeraar 1ste kl. in de wiskunde aan het kon. instituut voor de marine te Medemblik. Bij de opheffing van die inrichting aldaar, werd hij in 1850 overgeplaatst bij de kon. milit. academie te Breda, welke toen ook werd bestemd tot opleiding der adelborsten. In 1856 werd hij benoemd tot directeur van het depot van kaarten, enz. en in 1863 tot voorzitter der commissie tot het examineeren van zeeofficieren en adelborsten. De overledene was ridder der orde van denNed.Leeuw en de Eikekroon en versierd met het Metalen Kruis voor het bijwonen van den tiendaagschen veldtocht in België. Zijn stoffelijk overschot zal morgen om elf uren op Eik-en-Duinen worden ter aarde besteld. Dr. A. De Jager is gisteren op 71-jarigen leeftijd te Rotterdam overleden. Vele jaren stond hij aan het hoofd eener school voor lager onder wijs aldaar, totdat hij bij de organisatie van het middelbaar onderwijs tol leeraar aan de hoogere burgerschool werd benoemd. Minder echter als docent dan als man van studie heeft De Jager uitgemunt. Zeer talrijk ziju de geschriften van zijne hand, die getuigen van zijne zeldzame kennis onzer taal- en letterkunde en van zijn stalen vlijt als taalvorscher. De Leidsche hoogeschool heeft getoond zijne groote verdiensten jegens de vader- landsche taal te waardeeren door hem het docto raat in de letteren honoris causa toe te kennen. De poging om te Amsterdam eene vereeni- ging van jongelieden te vormen, welke ten doel zou hebbeu, door gemeenschappelijk streven naar algemeene ontwikkeling aansluiting te bevorderen tusschen studeerenden en niet-studeerenden, is mis lukt. Met eene meerderheid van 60 stemmen werd in eene daartoe gehouden vergadering, het voorstel tot oprichting der vereeuiging verworpen. Andere voorstellen met gelijk doel, doch in anderen vorm, troffen hetzelfde lot. Met bijna algemeene stemmen was de vergadering ten slotte van oordeel, dat de oprichting der vereeniging voorloopig onuit voerbaar verklaard moest worden. Zr. Ms. schrcefstoomschip „Prinses Maria", onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee C. J. Smith, is den 25sten dezer te Smyrna aangekomen. Tweede Kamer. In de zitting van heden is met 52 tegen 7 stemmen aangenomen het ontwerp tot wijziging der wet op de militaire pensioenen bij de landmacht. Daarbij zijn aange nomen de amendementen der commissie van rap porteurs tot meerdere verhooging der pensioenen van miütairen en weduwen, en om de verhooging der Indische toelagen alleen in te voeren voor hen die voortaan bij het Indisch leger gedetacheerd zullen worden. Z. M. heeft aan mr. B. O. T. H. Wes tenberg, minister-resident bij het hof van Italië, den persoonlijken titel van buitengewoon gezant en gevolm. minister toegekend, en jhr. mr. D. A. W. Van Tets, secretaris van legatie bij het ge zantschap te Berlijn, bevorderd tot raad van legatie de zilveren medaille toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart: J. Janzen, T. Van Rossen en J. G. Wiebenga, als erkenning voor de diensten door hen aan de wetenschap der zeevaart bewezen door het overleggen van uitmun tende scheepsjournalen. GemengdNieuws. Voor het vensterraam van een nieuw gebouwd huis in de Lange Warande te Rotter dam, waarin binnen eenige dagen een winkel in boter, melk en kaas geopend zal worden, is een biljet aangeplakt, hetwelk letterlijk aldus luidt: „Dit huis Wort in ge Rigt, wegns kreps peden sie tot, hehant having over een kom stig Boer De Rij, Waar een ieder glijk tijding kan ge Bruik ma ken, om te kennen bekomen te gende prijs van 8 cent per pint zoete melk on ver valst, zoo van de koeje Room tege De prijs van 26, cent per pint, Boter Naar ge lang der tijt, kaas in zoo Voors, oopping 3 Mei, 1877." Gisternacht is te Rotterdam zekere P. A., hofmeester en kok aan boord van eene Noordsche brik, liggende aan de Westerhaven, bij het naar boord gaan te water gevallen en ver dronken. Zijn lijk is naar de loods voor drenke lingen overgebracht. Te Peize is een nog zeer jeugdig kind, dat alleen te huis was, in het vuur gevallen en letterlijk verkoold. Gisterochtend is onder IJselmonde een meisje van 5 jaar, dat op een stoel vóór den haard zat te slapen, in het vuur gevallen. De moeder, die even naar buiten was gegaan doch spoedig terugkeerde, had het geluk het kind, dat reeds aan een der armen hevig was gebrand, nog bijtijds te redden. Woensdag-avond viel te IJmuiden binnen het barkschip „Gouv. de Rouville" van Curagao, aan boord hebbende een transport van 20 militairen der koloniale landmacht van West- Indië. Terwijl de commandant van het transport zich naar Amsterdam begeven had om bij den plaatse lijken commandant aldaar zijn aankomst te rappor teeren, wist het grootste gedeelte van zijn man schappen van boord te sluipen en in een vlet de hoofdstad, die zij in jaren niet gezien hadden, te bereiken. Toen de commandant aan boord terug kwam, vond hij van zijn geheel commando slechts 3 manschappen terug. Intusschen vierden de ge bruinde soldaten in hun luchtige uniform den ganschen nacht feest uit den vollen buidel, iu de kolonie overgewonnen. Sommigen reden boven op vigilanten de stad door, anderen hernieuwden oude of sloten nieuwe liefdesbetrekkingen. Er waren er ook die zelfs een vaderlandsch pak slaag beliepen, waarvan de sporen duidelijk merkbaar waren toen gistermorgen de politie een klopjacht gehouden had in de stad om hen op te sporen. Eenigen kwamen terug met gescheurde baadjes of door gezel linnen vriendschappelijk vergezeld; zelfs kwam er een de hoofdwacht binuen met een Europeeschen hoogen cilinderhoed op, hetgeen met zijn Indische uniform en de met medailles versierde borst een eigenaardig geheel vormde. Zeer tevreden vertrok ken zij gisteren per middagtrein naar Harderwijk om daar te worden afgemonsterd. Slechts twee hunner waren nog niet teruggevonden op hun uit stapje door de stad. De soldaat C. van het 3de reg. inf., die ongeveer 25 jaren geleden van het algemeen depot van discipline, destijds garnizoen houdende te Medemblik, waar hij toen was gedetacheerd, deserteerde en sedert dien tijd bij het Eransche leger in Algiers had gediend, is te dier zake door den krijgsraad te 's- Hertogenbosch veroordeeld tot het ontnemen der kokarde gedurende zes maanden en tot eene maand detentie. Gisterochtend te zes uren kwam de bouwman C. v, P., 78 jaren oud, woonachtig in 't Woud, met zijn rijtuig voor het logement den Bolk te Delft, toen hij plotseling ongesteld werd. Hij was ternauwnood het logement binnen gebracht of hij overleed. Onlangs werd te Aardenburg eene verordening vastgesteld, waarbij zij die zich in staat van kennelijke dronkenschap op straat of publieke plaatsen vertoonen, met straf worden be dreigd. De eerste, tegen wien deswege proces-ver baal is opgemaakt, is een aldaar gestationeerd maréchaussée. De tegen Billoir uitgesproken doodstraf is door den president der Fransche Re publiek in levenslangen dwangarbeid veranderd. Wederom is te Parijs een geneesheer, Louis Carrère, 31 jaren oud en vader van twee kinderen, evenals onlangs dr. Cintrat, het offer geworden van zijne plichtsbetrachting, naardien hij, na de tracheotomie bij een aan kroep lijdend kind

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1