N°. 5275 Donderdag A°. 1877. 26 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 18 regels1.0». tedere regel meer0.171. Grootere letters Daar plaatsruimte. LEIDEN, 25 April. De „Staatscourant" bevat het kon. besluit van 12 April jl. betrekkelijk de vooruitbetaling van het briefport door middel van postzegels, enz. De frankeering van brieven, gedrukte stukken en monsters of stalen van koopwaren geschiedt door middel van postzegels, die op de brieven en alle andere stukken vóór hunne ter post bezorging door of vanwege de afzenders zijn vast te hechten, of wel door middel van gezegelde omslagen. Het artikel, houdende dat de vooruitbetaling van het port ook met gereed geld in handen der post ambtenaren kan geschieden, wordt ingetrokken. De bepalingen van dit besluit komen in werking met den lsten Mei e. k. Gedurende de maanden Januari, Februari en Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende voor het buitenland bestemde brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden. Noord-AmerikaW. G. T. Aalbersberg, Mont real; M. C. Van Hall, Iowa; J. De Nijs, Nieuw- York; België: mad. De Ket, Antwerpen; B. W. Van Laar, P. Rigidiotti, mej. P. Lecleir, mad. Schmöle-Engels, Brussel; Francken, Leuven; J. Zitman, St.-NicolaasTh. Cornelissen (2 stuks), Seraing; Engeland: W. Hakman, M. Van Bergen, mevr. Treutzen (brief k.) LondenL. Henning, Man chester; Duitschland E. Van den Bosch, Keulen wed. Van den Hoorn, Kleef; Wertgem, Dusseldorf; mevr. P. J. Le Sage ten Broek, mevr. Glinder- man-Mijs, J. C. Meyer, Hamburg; K. A. Niemann, Hannover; Frankrijk: W. De Clercq, Marseille; N. M. De Wal, C. Van Hees, W. Harmens, Parijs; Italië: W. J. Sprenger, Turijn; mej. N. Willem Harmens, Mentone (briefkaart)Zwitser land R. A. Mees Rz., GenèveOost-IndiëP. N. Van Doorninck, Palembang. Op de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam zijn nog bekroond, afdeeling koude-kas- en oranjerie- planten de firma Ph. Fr. Von Siebold alhier 2de pr. groote zilv. med. en 2de pr. zil. med. voor voor werpen van algemeenen aard, twee eerste pr. gouden med. voor planten naar de flora's gerangschikt en lste pr. gouden med. voor planten naar de geslach ten gerangschikt, waarvoor den heer J. D. Speet een lste pr. zilv. med. is toegekend. De sergeanten J. H. Reurts, W. J. VanJJye en L. Oberg van het reg. grenadiers en jagers hebben met goed gevolg examen als 2de luitenant afgelegd, de tweede voor het leger hier te lande, de beide anderen voor dat in Ned.-Indië. Voor de akte in het teekenen deden gis teren in Den Haag 4 candidaten het examen; toegelaten werden de heeren K. C. Hansen en J. G. J. Mallée, uit Den Haag. Voor de gym nastiek werden 6 candidaten geëxamineerd; van ■dezen werden 5 toegelaten, de heerenP. E. Van Leeuwen, H. J. N. Loeven uit Den Haag, A. G. Montfoort uit Schiedam, A. Van Waart uit Hoogvliet en W. T. Witschey uit Den Haag. De kolonel Pfeiffer te 's-Hertogenbosch is door den minister van oorlog aangewezen als toe ziend commissaris van het onlangs aldaar opgerichte fonds tot ondersteuning der weduwen en weezen van vrijwillig dienende militairen beneden den rang van officier. Dezen hoofdofficier is daarmede opge dragen, om het toezicht te houden over het beheer van de subsidie, welke van 's rijkswege aan het fonds wordt toegekend, en om, in overleg met directeuren, te bepalen op welke wijze de sub sidiegelden ten behoeve van de belanghebbenden zullen worden aangewend. Naar de „Tijd" verneemt hebben de aarts bisschop en de bisschoppen van Nederland een adres tot Z. M. den koning gericht, waarin zij „wijzende op de wetten, die blijkens de jongste allocutie, door de Italiaausche regeering tegen de vrijheid van den H. Stoel zijn ontworpen, Z. M. met passenden eerbied verzoeken, aan Hare Re geering te gelasten, om in overeenstemming of in overleg met andere mogendheden, tot de regee ring van Italië zoodanige vertoogen te richten of zoodanige maatregelen te nemen, als strekken kunnen, om in de handhaving der vrijheid van den H. Stoel het recht ook der Nederlandsche katholieken te verzekeren." Men verneemt dat de vicomte Goupy de Luabecq, van Lumme bij Hasselt, die voor zijne granen-expositie op de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam met een gouden medaille is bekroond, tevens is vereerd met de extra-gouden medaille van de Geldersche Maatschappij van landbouw. De verzameling is door hem ten geschenke gegeven aan de landbouwschool te Wageningen. De fraaie verzameling Egyptische houtsoorten ter tentoonstelling te Amsterdam is door den heer Delchevallerie, vertegenwoordiger vau den khedive ter tuinbouwtentoonstelling, ten geschenke aange boden aan Z.'K. H. prins Hendrik. Tot gemeente-archivaris van Gouda is be noemd de heer J. N. Scheltema, rem. pred. aldaar. De Nederlandsche Bank had op 23 April bij een munt- en muntmateriaal van 151,971,967.95 voor eene som van f 162,264,174.91 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 64,901,669.96 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed het uitvoeren van eenige werken aan de dammen in de Noordzee aan den Hoek van Holland voor de verbetering van den water weg van Rotterdam naar zee. Minste inschrijver de heer A. Yolker te Sliedrecht, voor f 91.300. Tweede Kamer. Heden is aangenomen mat 64 tegen 3 stemmen het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk YII B (verbetering van de dienstregeling bij het kadaster) na de aan neming van het amendement om de landmeters voor kantoordienst te blijven bezigen. Het wets ontwerp tot nadere regeling der kosten voor de verrichtingen bij het kadaster is eveneens aange nomen. Morgen is het voorstel De Jong betreffende de enquête over de longziekte aan de orde. Z. M. heeft aan den inlandschen fuselier van het N.-I. leger Kasiman, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding van een op 10 Nov. 1876 in de Atjeh-rivier gevallen Europeeschen fuselier van hetzelfde leger, toegekend de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; her benoemd tot burgem. van Benthuizen H. La Rivière, van Den Bommel L. C. C. Kolf van Oosterwijk, van Oegstgeest H. D. Ter Wee, van Moordrecht J. J. Snel; aan H. J. Wansink, op zijn verzoek, met 15 Mei eervol ontslag verleend als leeraar aan de r. h. burgerschool te Warffum den op zijn verzoek eervol ontsl. student voor den geneesk. dienst der landmacht (arts) J. A. W. Verwey benoemd tot off.-van-gez. 2de kl. bij den geneesk. dienst in Ned.-Indië. GemengdNieuws. Maandag-avond te halfelf werd te Rotterdam door den brievenbesteller Dirk Hou- berg een reeds in zinkenden toestand verkeeren- de man in de Rotte opgemerkt. Hij begaf zich onmiddellijk gekleed te water en na veel inspan ning mocht het hem gelukken den man van den dood te redden. De drenkeling verkeerde merk baar onder den invloed van sterken drank. Gistermiddag zijn te Rotterdam, door het breken van een stelling, twee ververs knechts, die aan een pand in de Jufferstraat werkzaam waren, naar beneden gevallen, met dat gevolg, dat de inmiddels ingeroepen geneesheer den dood moest constateeren van een der werk lieden. De ander is in bedenkelijken toestand naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht. Op het Kwakerspad, buiten de Leid- schepoort te Amsterdam, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een brutale diefstal plaats gehad. Door inbreking heeft men zich toegang verschaft tot de woning van een arbeider en bijna alle bezittingen, tot zelfs het zuur verdiende week loon van den arbeider gestolen. De dader is tot heden onbekend. Gisterochtend is daar ter stede een scheepsoptuiger uit den mast van een driemaster in het droge dok gevallen en dadelijk overleden. Hij laat eene weduwe met zes kin deren na. De heeren Stevens, geweerfabrikan ten te Maastricht, zijn Maandag het slachtoffer geworden van een behendigen smokkelaar. Deze had zijn smokkelwaar, 64 liter gedistilleerd, op het voertuig van genoemde heeren geladen. Door de rijksambtenaren ontdekt, werden paard, wagen en lading aangehouden en verbeurd verklaard, terwijl de geleider (de knecht van genoemde firma) ge rechtelijk vervolgd zal worden. Gisterochtend had te Dordrecht een 14-jarige loodgietersjongen het ongeluk uit de dakgoot van een pand aan de Nieuwehaven op de straat te vallen, ten gevolge waarvan hij bijna onmiddellijk is overleden. Uit Alexandrië wordt gemeld dat kapitein Burton van Moilah is teruggekeerd. Zijne zending is volkomen geslaagd. Het doel was, om de juistheid te onderzoeken van het verhaal der inboorlingen, betreffende het bestaan van goud en zilvermijnen. Kapitein Burton meldt de aan wezigheid van dergelijke mijnen te Mugnah, aan den voet van de bergketen, twee dagreizen van de golf van Akabah, waar hij de overblijfselen vond van oude fornuizen, verscheidene oude ins- criptiën, een waterleiding en de overblijfselen van een stad met breede wallen omringd, waarschijnlijk de hoofdstad van het oude Media. De Bedouïnen van die streek zijn oorlogzuchtig en woelig, doch maatregelen tegen verrassing waren genomen en kapitein Burton kon zijn onderzoek in veiligheid voortzetten, hoewel door 1500 Bedouïnen omringd. Het Engelsch gouvernement laat thans een flotille bouwen van ongepantserde sta len schepen, waarin alles aan het belang van licht heid en groote snelheid ondergeschikt is gemaakt. Twee dezer bodems worden te Pembroke gebouwd en zes korvetten staan op stapel bij de heeren Elder Co., te Glasgow. De Siemens-Martin staalplaten, waarvan zij vervaardigd worden, zijn slechts '12 duim dik en bij de samenstelling is een gedeelte van haar weerstandsvermogen aan meerdere taaiheid of rekbaarheid opgeofferd. De platen worden aan de spanten bevestigd met ge smeed ijzeren duims bouten. Op het daartoe ingerichte schip „Nettle" zullen te Spithead proe ven worden genomen, om de uitwerking van ge schutvuur op bovenbedoelde platen en hunne be vestiging te onderzoeken.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1