moeielijk viel, het staan hem niet onmogelijk was. Het was op 's konings vraag: „Wat is eigenlijk het doel van uw komst, mijnheer Mathon?" dat het bedoelde gesprek plaats had. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de politie te Rotterdam aan de Baan aangehouden een persoon, die kort te voren een ander persoon met een mes een diepe wonde in het linkerdijbeen had toegebracht. Misbruik van sterken drank schijnt de oorzaak te zijn geweest. Op de spoorwegbrug en gedeeltelijk op den spoorwegdijk, bij den Zeeburgerdijk buiten Amsterdam, heeft gisterochtend een niet onbelang rijke botsing tusschen twee treinen plaats gehad. Yan den kant der stad kwam de locomotief „Landbouw" met een aantal leege zandwagens, achteruitstoomende, zoodat de tender vooruitliep, langs een verkeerd spoor rijdende. Op datzelfde spoor kwam de locomotief „Kunst" met flinke kracht aanstoomen, hebbende een aantal geladen zandwagens, op de gewone wijze vastgemaakt. Zooveel mogelijk werd door beide machinisten gestopt, doch de schok was onvermijdelijk. „Kunst" drong met kracht in de tender van „Landbouw." Yan de volle zandwagens waren de beide voorsten erg beschadigd. Met de ledige wagens ging het erger. Zes werden tot een soort van gehakt, op, in, door, boven en naast elkander gesmeten. De rails zijn op de plek, waar de schok plaats had, gebogen. Een honderdtal werklieden zijn onmid dellijk, onder leiding van het technisch personeel van den Oosterspoorweg, met de opruiming begon nen, maar waarschijnlijk zou niet voor hedenochtend de weg in berijdbaren toes'and zijn gebracht. De passagiers, van de richting van Weesp komende, moesten uitstappen aan den Zeeburgerdijk, en dan door zand en modder waden tot voorbij de ruïne, om in een anderen trein plaats te nemen. De reizigers van Amsterdam moesten dezelfde ma noeuvre verrichten. Ernstige ongelukken zijn niet te betreuren. Een werkman werd slechts licht gekwetst naar het gasthuis gebracht. Machinisten en stokets redden zich intijds. Omtrent den diefstal in het gebouw der Ned. Bank te Amsterdam wordt nog het volgende medegedeeld: Een kantoorbediende be vond zich in het gebouw om een bankbiljet van /"1000 te wisselen, in /"100 aan goudgeld en f 900 in klein bankpapier. Toen hij 36 bank biljetten van f 25 ieder ontvangen en in den buitenzak van zijn jas had gestoken, om aan een ander loket de 10 goudstukken in ontvangst te nemen en daarna de geheele waarde in den binnen zak van zijn jas te bergen, kwam hij eensklaps tot de onaangename ontdekking, dat 36 bankbil jetten verdwenen waren. Met die papieren waren waarschijnlijk twee deftige heeren naar het opgegeven signalement Engelschen verdwenen, die zeker met geen ander doel in het Bankge bouw waren gekomen dan om op hunne wijze zaken te doen. Te Oud-Beierland is in den nacht van Zondag op Maandag het schoollokaal der Israëlietische gemeente opengebroken. Met geweld schijnt men het sterke slot verbroken te hebben. Aangezien er niets vermist wordt, weet men niet of aan baldadigheid, dan wel aan poging tot diefstal gedacht moet worden. Te Kerkrade heeft een zekere C. den ingenieur der mijnen met een zesloopsrevolver wil len dooden. In dronkenschap had hij echter op den knecht van den ingenieur in plaats van op dezen laatste gevuurd, gelukkig zonder te treffen. De dader is Zaterdag gevankelijk naar Maastricht gebracht. De ruim twee jaren geleden op zijn verzoek naar het Indisch leger overgeplaatste lui tenant Verploegh van Hellow is, na in drie ver schillende gevechten tegen de Atjehneezen gewond te zijn geworden, een paar weken geleden in het vaderland en bij zijne betrekkingen te Oudewater teruggekeerd. De laatste verwonding die hij be komen heeft was een kogel in de linkerzijde, die, eenigszins afgestuit op een horloge, daarvan een gedeelte had verbrijzeld. Terwijl men in Indië meende, dat de kogel niet meer in de wond aan wezig was, was prof. Tilanus te Amsterdam, daar over geraadpleegd, van een ander gevoelen, en de patiënt besloot zich aan eene operatie door genoem den hoogleeraar te onderwerpen. Van achter een der ribben werd toen niet alleen de kogel, ter grootte in middellijn van ongeveer 20 millimeter, maar zijn ook de afgeschoten gedeelten goud van het horloge te voorschijn gebracht. De toestand van den patiënt is na de operatie zeer gunstig. Op den boulevard Richard Lenoir te Parijs heeft voor een paar dagen een hevige brand gewoed. Onder de puinhoopen aldaar heeft men thans een ijzeren kist gevonden, die aan de vlam men weerstand heeft geboden. Toen men de kist geopend had, vond men er eene groote menigte slaghoedjes en patronen voor revolvers en geweren in. Indien de kist niet bestand ware geweest tegen de vlammen, dan zou de inhoud ontploft zijn en de gevolgen er van onberekenbaar zijn geweest. Volgens een ingenieur zou de uitwerking er van gelijkgestaan hebben met het losbranden van drie mitrailleuses op de menigte. 12 echtzaken. Onlangs werd medegedeeld dat een jongeling, die een vervalsching in een postwissel had gepleegd door het cijfer 1 te veranderen in 7 en zich aldus met f 0.60 had verrijkt, door de rechtbank te Arnhem veroordeeld was tot een celstraf van drie maanden. In hooger beroep gekomen, werd hij voor het gerechtshof te Amsterdam bijgestaan door mr. J. W. Tydeman Jr., die met het oog op den jeugdigen leeftijd en het geringe nadeel, op het ruim toepassen van verzachtende omstandigheden aandrong. Daaraan voldeed het hof door hem een cellulaire gevangenisstraf van 45 dagen op te leggen. BUITENLAND. Frankrijk. De heer Emile Ollivier, die onder het keizer rijk benoemd was tot lid derEransche academie, maar wiens receptie nog niet heeft plaats gehad, heeft, naar de „Constitutionnel" meldt, aan de academie een brief gericht met verzoek den dae te willen bepalen voor zijne plechtige receptie. Nadat over dezen brief beraadslaagd was, is door de leden be sloten den dag voor onbepaalden tijd uit te stellen. Rusland. De „Agence Russe", sprekende over de be richten aangaande eene zending der Porte naar Kischeneff, zegt dat de verwachtingen, waartoe dat bericht aanleiding geeft, niet verwezenlijkt kunnen worden. Te Konstantinopel is alles in het werk gesteld om de zaak tot een gewenscht einde te brengen, maar Turkije heeft niets kunnen voorstellen wat ernstige overweging verdiende. In den tegen woordigen staat van zaken kan aan hoffelijkheid geen waarde meer worden gehecht. Rusland kan zich met geen comedievertooningen inlaten. Generaal Tschernayeff is, volgens „Havas", Zondag-ochtend uit Parijs rechtstreeks naar Kische neff' vertrokken. Uit St.-Pefersburg wordt gemeldGedurende den oorlog zullen de ktizer en keizerin meesten tijds verblijf houden op het slot Ulisnsk, bij Mos kou. Yooraf zal de keizer uit Kischeneff hier ter stede terugkomen. Er werd gezegd, dat er bijzondere maatregelen waren genomen ten opzichte van Amerikaansche schepen, wegens vervoer van oorlogsmaterieel uit Nieuw-York naar Turkije. Dit wordt van bevoegde zijde tegengesproken, onder opmerking dat de be trekkingen tusschen Rusland en de Vereenigde Staten van hoogst vriendschappelijken aard zijn en alle aanleiding tot storing dezer goede verstand houding zal worden vermeden. Turkije. De Porte heeft, met een beroep op het tractaat van 1858, Rumenië uitgenoodigd met haar in overleg te treden over de verdediging van het Rumeensche grondgebied, dat met een Russischen inval bedreigd wordt. De „Polit.Corr." meldt van 23 dezer uit Cattaro: De commandant van Albanië, Dervich pacha, is naar Salonika vertrokken en vervangen door Ali-Baïb. De Montenegrijnen hebben de troepenbewegingen hervat. Yirkotic bezet Krstac en heeft van Zubzi eene versterking van 800 man ontvangen, dewijl de Turken toebereidselen maakten om den berg pas bij Duga te forceeren. Een ander Montene- grijnsch detachement is te Bamiani aangekomen. Telegrammen. PETERSBURG, 24 April. Het manifest van den czaar is heden verschenen, verklarende dat na de verwerping van het protocol, thans na een hardnekkige weigering der Porte, om aan de recht matige eischen van Europa te voldnen, voor Rusland het oogenblik om zelfstandig te handelen is aan gebroken, ten einde met de wapenen te verkrijgen wat Europa langs vredelievend en weg gezocht heeft. Na de revue op gisteren te Kischeneff zeide de czaar: Het doet mij leed u ten strijde te moeten zendenik heb lang genoeg gewacht. Eenmaal is Ruslands eer aangetast. Ik ben over tuigd dat gij u tot den laatsten man zult ver dedigen KONSTANTINOPEL, 22 April. Het geheele personeel van het Russisch gezantschap vertrekt hedenavond met het yacht „Houklik" naar Odessa. De Russische consul te Kars (Aziatisch Turkije) is door soldaten aangevallen. Na daarop zijn huis van binnen te hebben gebarricadeerd, heeft hij den aanval beantwoord met geweerschoten, waarbij hij velen gekwetst of gedood heeft. De Russische consul te Erzerom heeft zich naar Kars begeven om onderzoek te doen. St.-PETERS BURG, 23 April. Gisteren heeft de keizer in Bersula bij eene inspectie van troe pen, behoorende tot het 9de corps, de officieren aangesproken en o. a. gezegd„Als het tot vij andelijkheden komt, houdt u dan dapper. Hand- haalt den roem van uw regiment. Ik hoop dat de jongere troepen, die nog niet in het vuur zijn geweest, voor de oudere niet zullen onderdoen, althans zich zullen beijveren om met hen gelijk te staan!" De keizer werd met geestdrift toe gejuicht. BERLIJN, 23 April. Naar de „Post" verneemt, is prins Hendrik VII van Reuss, vroeger gezant te St.-Petersburg, benoemd tot Duitsch gezant te Konstantinopel. BRUSSEL, 23 April. De „Indépendance" deelt eene dépêche uit Parijs mede, inhoudende: dat prins Orloff te 1 uur de Russische circulaire heeft ontvangen en haar te 2 uren aan hertog Decazes medegedeeld. De oorlogsverklaring zal morgen plaats hebben. WEENEN, 23 April. Door de afgevaardigden Giskra, Herbst en anderen is tot de regeering de interpellatie gericht, of zij in staat is ophelderin gen te geven omtrent de verhouding der monar chie bij het uitbreken en gedurende den eventueeleu loop van den Russisch-Turkschen oorlog. Zoo ja, op welk doel de regeering dan haar oog gericht houdt en op welke wijze zij voornemens is naar het bereiken er van te streven. BUDAPEST, 23 April, De regeering heeft de wetten betreffende den „Aussrleich" heden bij de ka mer ingediend en er bijgevoegd, dat door deze schikking geen enkel recht van Hongarije prijs gegeven wordt, en dat daarvan voor den financi- eelen toestand een belangrijke verbetering verwacht mag worden. LONDEN, 23 April. In het lagerhuis heeft de Bourke medegedeeld, dat hij van den heer Layard een telegram heeft ontvangen, volgens hetwelk Nelidofi' in last had verkregen, alle relatiën met Turkije te schorsen. JASSY, 23 April. De prefect, de leden der magistratuur en der geestelijkheid zijn vertrokken om den czaar te gaan begroeten. De Eransche, Russische en Duitsche consuls zijn insgelijks op reis gegaan. BERLIJN, 23 April. De Russische regeering heeft aan de onze verzocht, dat bij afbreking der betrekkingen met de Porte, de Duitsche vertegen woordigers in Turkije zich mogen belasten met d& behartiging der Russische belangen. Aan dit verzoek is gevolg gegeven. JASSY, 24 April. Uit Ungheni wordt gemeld: De czaar kwam hier gisteren te 5 uren des namiddags aan en hield eene revue over de troepen, vergezeld door Ignatieff, den grootvorst en den generalen staf. Er viel een koude regen. Alleen degenen, die van eene bijzondere vergunning waren voorzien, mochten bij de revue tegenwoordig zijn. De keizer hield eene aanspraak tot de troepen, terwijl al de officieren van den staf een kring om hem vormden. Het was streng verboden om zoo dicht te naderen, dat men den czaar kon verstaan. De keizer keerde te 7 uren naar Kischeneff terug^

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2