N°. 5273. A°. 1877. Dinsdag 24 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IN'ommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES I Tan 16 regels1-06. Iedere regel m»*«r0.174 Groolere letters naar plaatsroiate. STAD S-BE RICHTEN. Kohier der plaatseiyke directe belasting 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 264 der Wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85;) doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1877 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 17den tot en met den 30sten April 1877, ter secre tarie dezer gemeente (financieele afdeeling), van 9 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 16 April 1877. LEIDEN, 23 April. Op de internationale tentoonstelling te Am sterdam zijn, voor planten naar de familiën gerang schikt, de heeren H. Witte en J. Van Leeuwen alhier met een eere-diploma bekroond. Bij de heden gehouden openbare verkoo- piug van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 40, 20, 4, 2; de laagste ƒ40, ƒ20, ƒ4, ƒ2. Zaterdag werd te 's-Gravenhage, ten paleize van Z. K. H. prins Hendrik en onder zijn voor zitterschap, de eerste vergadering gehouden van het Nederlandsch-Afrikaansch comité, in aanslni- ting aan de internationale commissie voor de exploitatie en beschaving van Centraal Afrika, tot de oprichting waarvan besloten is op het door Z. M. den koning der Belgen belegd congres. Dit comité, waarvan de leden door prins Hendrik zijn benoemd, bestaat buiten Z. K. H. uit de heeren J. Van Vollenhoven en P. J. Buysker; vicc- presidenteu dr. P. J. Veth en W. J. Versteeg; gedelegeerden bij de internationale commissie mr. C. J. E. graaf Van Bylandt en jhr. mr. II. Van der Wijck, secretarissen, en als leden de heeren jhr. mr. W. C. A. Albcrda van Eikenstein, A. S. Blijdenstein, dr. C. H. D. Buys Ballot, A. R. Dunlop, jhr. W. A. Van der Feltz, mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, mr. II. A. L. Havelberg, jhr. P. Hartsen, jhr. mr. J. J. Van Humalda van Eysinga, H. Kerdijk, mr. D. Van Leeuwen, jhr. mr. P. Van der Maesen de Sombreff, jhr. mr. P. M. E. Van Meeuwen, H. Muller Szn„ G. Nachenius, mr. J. E. H. baron Van Nagel tot Ampsen, L. Pincofl's, mr. J. C. Reepmaker, dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, jhr. mr. J. W. M. Schorer, jhr. mr. C. J. A. Den Tex en J. C. Tromp. Ds. J. A. De Vlieger, te Katwijk a. Zee, heeft voor liet beroep naar Hardenberg bedankt. Voor de akte in de Hoogduitsche taal deden Zaterdag in Den Haag 4 candidaten het examen, waarvan 2 met goed gevolg, alsH. C. Brouwer, uit Rotterdam, eD A. J. Hetterschey, uit Gorcnm. Voor de akte als hulponderwijzer 17 candidaten 11 werden afgewezen; toegelaten: F. D. A. An- tometti, G. R. Beker, IL Bongaards, P. H. De Haan en J. A. Hannik, uit Rotterdam en J. Hoogerwerff uit Vlaardingen. Zaterdag-avond waren de zalen en de terreinen, ook het voorplein van de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam verlicht. Ook Zondag-avond was dit het geval. Voor de bezoekers zijn in de zalen rustbanken geplaatst. Op het voorplein is eene nieuwe verzameling bloemen tot opluistering aan gekomen en eene tweede fontein nagenoeg gereed. In den avond van 26 dezer wordt een concert gegeven door de grenadiers en jagers. Voor de vreemdelingen zullen dan extra-treinen loopen naar Haarlem, Leiden en Den Haag. Men schrijft ons uit Den Haag: Mevrouw Seebach heeft gisteravond met buitengewoon suc ces in den schouwburg de rol van Gretchen in „Faust" vervuld. Als herinnering aan haar op treden in de residentie draagt de gevierde kun stenares een prachtigen krans van goudblêren mede, welk huldebewijs na eene aangrijpende scène voor hare voeten viel. Donderdag zal zij alhier terug- keeren, ter voldoening aan de vereerende uitnoo- diging van H. M. de koningin tot het houden eener voordracht ten paleize. Treurspelen van Shakespeare en Goethe zullen de onderwerpen dezer lezing zijn. Tweede Kamer. Heden is ingekomen 't bekende ontwerp tot droogmaking van het zuider- deel der Zuiderzee enz. Tot rapporteurs van het ontwerp tot wijziging der kieswet zijn gekozen de heeren Van Ktrkwijk, De Roo, Kappeyne, Tak en De Jong. De heeren Van Heukelom en Beau fort zijn beéedigd en toegelaten. Op eene inter pellatie van den heer Mees omtrent den toestand van den Rotterdamschen waterweg heeft de minis ter van binnenlandsche zaken verklaard, dat er een wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting in verband tot dien waterweg reeds zijn departement verlaten heeft. De heer Mees dankte den minister voor die mededeeling. Woensdag is het kadaster-ontwerp aan de orde, daarna dat over enquête bij longziekte enz. Gremeng-tl Nieuws. Hedenmorgen is H. S. met paard en melkkar op den Vrouwenweg onder Zoeterwoude te water geraakt. Dé man en het paard werden door spoedige hulp gered, de kar heeft nogal schade geleden. Sedert de laatste acht dagen zijn te Katwijk 35 schuiten aangekomen. De vangst was door stormweer niet zeer ruimde vischprijzen zijn nog zeer hoog. In het gebouw der Ne d e r 1 a n d s c h e Bank te Amsterdam zijn Vrijdag aan een heer 36 bankbiljetten van f 25 ontrold. Aan een huis op de Heerengracht bij den Amstel aldaar werd dien avond een pakje afgegeven, dat bij onder zoek bleek een fermen jongen te bevatten. De politie heeft het kind, naar gissing zes dagen oud, een plaats in 't vondelingsgesticht bezorgd. Twee pogingen tot brandstichting in hetzelfde huis zijn te Wageningen in ééne week tijds beproefd, doch tijdig ontdekt en verijdeld; o. a. werden in een ledikant doofkoolen en lucifers gevonden. Eene dienstbode wordt van deze kwaad willigheid verdacht gehouden. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft Zaterdag-ochtend in de nabijheid van Sloter- dijk plaats gehad. Een werkman, die tusschen de rails arbeidde en noch het naderen van den trein, noch de stoomllnit schijnt gehoord te hebben, werd een der beenen verbrijzeld. In zijn bloed badende werd hij naar het dorp gedragen. Nadat de geneesheer eeuige pogingen had aangewend om de bloeding tegen te gaan, is de ongelukkige in hoogst bedenkelijken toestand naar het gasthuis in Amsterdam vervoerd, waar hij weldra is overleden. Hij was te Haarlemmermeer woonachtig, waar hij eene vrouw en kinderen achterlaat. Te Soest had Woensdag de vrouw van den arbeider v. d. B., op het land werkzaam zijnde, hare twee kinderen, het een van 1 en het andere van 2 jaren, alleen in huis gelaten. Vdér zij heengegaan was, had zij het jongste kind in den kinderstoel gezet, in welken stoel zij vuur in de daarin zijnde stoof had gedaan, en het andere kind daarvoor geplaatst. Iemand die toevallig hare woning voorbijkwam, bemerkte dat er rook uit het dak sloeg, ging het huis in en vond een kind geheel verkoold en het andere deerlijk gebrand op den grond liggen. Men stelle zich den wanhopigen toestand van de moeder voor, toen zij, inmiddels door hare buren gewaarschuwd, eenige oogenblikkeu later te huis kwam. Vrijdag is door schipper Sc hoonde r- woerd op het vischwater aan den Kop van 't Land, gemeente Dubbeldam, in het drijfwant gevangen een potvisch of cachelot, lang 3 meters, hebbende een gewicht van p. m. 250 kilogrammen; hij is de schrik van alle zeedieren en wordt bijna zoo groot als de walvisch, is geheel zwart van kleur en trekt met troepen door den Oceaan. De hooge uevelkolommen die hij met snuivend gedruisch uit de beide spuitgaten aan het einde van zijn dikken snuit opstuwt, verkondigen zijne nadering; hij heeft in zijn onderkaak een aantal dikke tanden. Het dier werd te Dordrecht denzclfdeu dag aan de zeevischmarkt afgeslagen, voor 30 ingezet en voor ƒ16.50 gemijnd door M. T., die hem kort daarop voor 25 aan een ander overdeed, aan wien later des middags f 50 tevergeefs werd geboden; te 4 uren is hij door een twaalftal mannen op een sleeperswagen gedragen en daar mede vervoerd. Op 12 dezer werd den burgemeester van Elten de mededeeling gedaan, dat eenige Duitschers te Didam, een nabijgelegen plaats in Gelderland, valsche Nederlandsche guldens en dito Duitsche 1-markstukken in omloop hadden gebracht. Twee van de personen, aan dit feit medeplichtig, volgens de aangifte, waren woonachtig te Griet- hauseu. De burgemeester van Elten, dit vernemende, begaf zich onverwijld naar laatstgemelde plaats, alwaar door tusschenkomst van den burgemeester der plaats een huiszoeking plaats had bij een we duwe men vond in hare woning niet slechts een tiental valsche Nederlandsche guldens en 48 valsche 1-markstukken, maar daarenboven werktuigen, metaal, enz., welke naar men onderstelde waren bestemd om valsch geld te vervaardigen. Te Griet - hausen werden 2 valsche guldens en 10 valsche Duitsche markstukken in het bezit van verschillende inwoners aangetroll'en, die hun in de hand waren gespeeld door personen, behoorende tot de betrek kingen der weduwe, bij wie de huiszoeking was geschied. De valsche guldens dragen het jaartal 1847, de valsche markstukken het jaartal 1875. Drie broeders en hun oom, allen inwonende bij de weduwe, zijn in verzekerde bewaring genomen en naar Kleef opgezonden. De zooveel gerucht gemaakt heb bende zaak van mishandeling van een meisje door hare ouders in eene woning op den Haarlemmer dijk te Amsterdam zal Woensdag n. s. voor de arr.-rechtbank aldaar behandeld worden. De kleine patiënte is, dank zij de zorgen, in het gasthuis aan haar besteed, tot een gezond, stevig meisje opgegroeid. Eene belangrijke verzameling, welke de Italiaansohe reiziger Piaggia van zijne expeditie naar het gebied van den Witten Nijl medegebracht heeft, is aan het Britsch mnseum aangeboden, doch het bestuur dezer instelling heeft gemeend de aanvaarding er van te moeten weigeren. Thans is zij aan het ethnologisch museum te Berlijn verkocht voor eene som van 75 pond sterling.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1