gen in het leger bekleeden. De oude hoofdoffi cieren, de generaals en kolonels, kunnen het natuur lijk niet „helpen", dat zij niet weten wat zij „nooit geleerd" hebben, maar is dit niet een afdoende reden, om de jongste officieren, de in „onze eeuw van burgerscholen" geperfectioneerden, terstond bovenaan en in de hoogste rangen te plaatsen? Keer, „nu het feit eenmaal bestaat", de totnutoe gevolgde orde om. Maak van de jonge, kersversch, na de hoogere burgerschool doorloopen te hebben, aan de Militaire Academie gepromoveerde officieren generaals, en laat hen geleidelijk, langs de trappen van kolonel, overste, majoor, kapitein en lsten lui tenant, tot den 2den luitenantsrang afdalen. Dan zijn de verschten, d. i. de knapsten, de van de jongste resultaten der wetenschap doortrokkenen, altijd vooraan en bovenaan, en zij die het niet helpen kunnen dat zij zoo knap niet zijn en niet weten wat zij nooit geleerd hebben, gaan telkens een pas achteruit. Ook uit een financieel oogpunt beveelt zich dit stelsel aan. De jonge officier begiut met een traktement van 6500 a f 5500 en daalt lang zamerhand af tot 4500, f 3400, f 3000, f 2200, f 2000, 1600, f 1200, om eindelijk, tweede luitenant geworden, op ƒ1000 te blijven staan. In de eerste jaren kan hij dus gemakkelijk overhouden en opleggen tegen den ouden dag. Hij pensioneert aldus zich zeiven. En welk een nuttige les in de huishoudkunst! Dit gestadig vooruitzicht op de steeds magerder en magerder wordende jaren in het verschiet, welk een af doende prikkel moet het niet wezen om matig te zijn in de jaren van overvloed en te sparen totdat de onvermijdelijke éénduizendguldensjaren gekomen zijn Bij het comité voor de expeditie naar Mid- den-Sumatra zijn de volgende berichten ingeko men. De heer Schouw Santvoort zal slechts dan beproeven, de reis dwars door Midden-Sumatra te ondernemen, d. i. door de Rantaoe di Batang Hari door te drijven en het Djambische te be reiken, indien zijn verzoek tot den gouverneur van Sumatra's Westkust gericht en door dezen aan de hooge regeering in overweging gegeven, wordt toegestaan om hem te doen vergezellen door het Larashoofd van Soongei Pago, een vertrouwd en bekwaam inlander. Mocht het per telegraaf aan gevraagde antwoord ongunstig luiden, dan zal de heer Schouw Santvoort onmiddellijk naar Batavia, waarheen de machinist Hermans en de stuurman Makkink reeds vertrokken zijn, doorgaan, ten einde met den meesten spoed alles voor de eigen lijke rivieropneming te regelen. De expeditie heeft zich reeds met den heer Van Hasselt, den benoemden chef van het terrein- onderzoek der Zuid-Padangsche Bovenlanden, in verbinding gesteld. Voorloopig is de heer Van Hasselt weder naar Soepajong, zijn standplaats, teruggekeerd, waar hij zijn opvolger afwacht, die, naar hij hoopt, binnenkort zal aankomen. Den 11 den Maart zouden de heeren Veth en Snelle- man hem naar Soepajong volgen, daarna de Om- biliën Kolenvelden en den resident te Port de Koek, die zijn verlangen om de leden der expe ditie te leeren kennen had kenbaar gemaakt, een bezoek brengen, om vervolgens, na een deel hun ner goederen te Solok achtergelaten en de rest in koelie-vrachten verdeeld te hebben, zoodra de heer Van Hasselt gereed was, terstond hun taak aan te vangen. Alle leden der expeditie waren zeer wel, vol moed en lust. Het stoomschip „Celebes" is'17 dezer van Batavia naar Nieuwediep vertrokkende „Conrad", van Batavia naar Nieuwediep, heeft dien dag van Suez de reis voortgezet. Z. M. heeft herbenoemd: tot burgemeester van Montfort W. Van Ophoven, van Stad- en Ambt-Vollenhoven A. J. Ten Cate, van Deventer mr. H. R. Van Marie, van Schayk C. Lorskens; met 1 Mei den luit.-kol. bij het corps mariniers W. G. Tuning, op zijn verzoek, ter zake van langd. dienst, op pensioen gesteldbij het corps mariniers bevorderdtot luit.-kolonel, den kapt. lste kl. J. A. IJ. Van Es; tot kapt. 1ste kl., den kapt. 2de kl. A. H. W. De Gelder; tot kapt. 2de kl., den lsten luit. J. A. Zaal; den telegr. 2de kl. bij den rijkstelegr., A. Boomsma, benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren C. J. A. Stakman, thans ontv. der dir. bel. en acc. te Rijp, benoemd tot ontv. te Lisse. GemengdN ieuw s. Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van 14 visschers uit Klinge, die jl. Donderdag terechtstonden ter zake van gewelddadigheden en feitelijken wederstand, tegen agenten der rijkspolitie, handelende ter uit voering der wetten, door meer dan twintig ge wapende personen gepleegd. Het hof achtte niet bewezen, dat drie hunner zich bovendien aan voorwaardelijke bedreiging met manslag hadden schuldig gemaakt, maar verklaarde allen schuldig aan hetgeen hun overigens is ten laste gelegd, en veroordeelde elk der beschuldigden, met aan neming van verzachtende omstandigheden, tot eene gevangenisstraf voor den tijd van drie jaren. Onder de gemeente Vught nabij 's-Hertogenbosch woedde Dinsdag-morgen een hevige brand, die, aangewakkerd door den feilen wind, een dreigend aanzien had. Dertien arbeiders woningen werden een prooi der vlammen; de in boedels zijn grootendeels gered. Te Groot- Déuteren nabij diezelfde stad werden tegen den avond mede 3 hofsteden in de asch gelegdvan de inboedels en den voorraad hooi, stroo enz. is weinig kunnen gered worden. Het vee werd met moeite en gevaar uit de stallen gehaaldalleen een geit kwam in het vuur om. De schade is vrij aanzienlijk; al de panden waren tegen brandschade verzekerd. Blijkens officieele opgaven is uit Nieuw-York en Philadelphia gedurende de maand Maart 6,707,000, en in de jongstverloopen 9 maanden 30,000,000 Eng. ponden versch vleesch naar Engeland uitgevoerd. De toestand van 't vleesch, zooals het in Engeland wordt ontscheept, blijft, zoowel wat verschheid als hoedanigheid betreft, onberispelijk. Of hetzelfde gedurende de warme zomermaanden zal kunnen gezegd worden, staat nog te bezien. Deskundigen, zoo verzekert men, maken zich daaromtrent niet bezorgd. E«n der Engelsche bladen meldt het volgende: Den 6den Augustus 1876 stevende een driemaster, „Great Queensland", de Theems uit met bestemming naar Melbourne. De lading be stond uit 5000 tonnen zwavel, een paar dozijn vaten salpeter, een bestelling patronen, onderschei dene tonnen buskruit, eene belangrijke hoeveelheid spiritus, tweehonderd ton ijzerwaren en honderd vijftig ton met steenen vermengd kruit. Indien ooit eenige lading gevaarlijk was, dan ongetwijfeld deze. Nochtans werden ook passagiers aangeno men 35 begingen de roekeloosheid eene vrij groote som te betalen om gedurende eenige maanden op een buskruitvat te mogen zitten. De bemanning bestond uit een gelijk aantal personen. Zes dagen na hun vertrek werd het schip nog gezien door een ander vaartuig, dat de Theems opzeilde, juist bij den ingang van het Kanaal. Sedert heeft men van het schip niets vernomen. Te Melbourne werd het niet gezien. Intusschen spoelde dezer dagen bij Eowey-Hafen in Cornwallis een reddingsboei aan, met den naam van het schip gemerkt en niet verre van den lichttoren van kaap Lizard nog zulk een voorwerp, met eenige overblijfselen van een wrak. Waarschijnlijk zal men verder nimmer meer iets van dit schip vernemen, waar mede vermoedelijk in één oogenblik 7 0 menschen omkwamen. Intusschen besluit het blad niet ten onrechte met de vraagwaarom het aannemen van passagiers in gezelschap van zoodanige lading niet bij de wet verboden wordt. BUITENLAND. Frankrij k. De „Moniteur", die beschouwd wordt als het orgaan van den hertog Decazes, meldt dat er den 17den dezer een ministerraad is gehouden, waarin gehandeld is over de Oostersche quaestie. De minister van buitenlandsche zaken legde de jongste door hem ontvangen dépêches over en voegde er bij, dat hij uit Berlijn en Londen de beste ver zekeringen omtrent de vredelievende en verzoenende gezindheid van Duitschland jegeDs Frankrijk ont vangen had, en die verzekeringen zijn hem door prins Hoheulohe, Duitschlands gezant, bevestigd. De Eransche maatschappij van de vrienden van den vrede heeft een adres tot den czaar ge richt, waarin zij hem uit naam der menschllevend- heid en der beschaving verzoekt den vrede te handhaven. Het stuk draagt de dagteekening van 12 dezer. Oostenr.- Hong. Monarchie. Een kabinetsschrijven van den keizer aan den maarschalk-aartshertog Albrecht brengt 4e ver diensten van den prins zoo in oorlogs- als in vredestijd in herinnering en drukt de oprechte gelukwenscben van den keizer en van het leger bij gelegenheid van het 50jarig dienstjubilaeum des prinsen uit. De rijks-minister van oorlog, omgeven door vele vertegenwoordigers van het geheele leger, wenschte gisteren den aartshertog geluk, die in zijn antwoord zeide, dat hij den keizer zijn hoogen rang en aan de medewerking zijner wapenbroeders de behaalde zegepralen dankte; het innig streven van allen mocht dit doel hebben dat de oud-Oostenrijksche echte soldatengeest in het leger worde voortgeplant, in welk geval de overwinningen niet zouden kunnen achterwege blijven. Vereenigde Staten. Blijkens een verslag van de afdeeling voor landbouw, is de tarweoogst in 218 van de 868 graafschappen ongunstig, in 650 middelmatig of beter dan vroegere opgaven deden vermoeden. De schade, door vorst aangericht, is niet zoo groot als gewoonlijk. De sprinkhanen in sommige streken van Kansas, Nebraska (Indiaansch grondgebied) en Texas bedreigen den oogst met vernieling. Turkije. Uit Konstantinopel wordt gemeldDe Rus sische ambassade zal waarschijnlijk Maandag per post instructies ontvangen over het afbreken der betrekkingen met eene copie van de circulaire, die Rusland aan zijn vertegenwoordigers in het buitenland zal zenden. Het gezantschap zou in de volgende week vertrekken. De sultan heeft een besluit onderteekend, waarbij de bibliotheek van den Hongaarschen koning Mathias Corvinus en andere kostbare voorwerpen, die in vroegere eeuwen door de zegevierende Turken als oorlogsbuit uit Hongarije zijn wegge voerd, aan Hongarije teruggegeven worden. Uit Rustschuk wordt bericht: De opperbe velhebber van het Donau-leger, Abdul-Kerimpacha, bezoekt met een commissie van 4 generaals, 4 kolonels en 2 majoors van den generalen staf, en een majoor van het Engelsche leger, de wapenplaat sen der provincie en zal binnenkort hier aanko men. Te Varna is weder eene versterking ont vangen van vier bataljons en 18 Krupp-kanonnen. In het begin van Mei wordt de khedive te Kon stantinopel verwacht. Telegrammen. DEN HAAG, 19 April. Mr. baron d' Aulnis de Bourouill is op zijn verzoek eervol ontslagen als procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Her- togenbosch, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in verschillende rechterlijke betrekkingen den lande bewezen, ST.-PETERSBURG, 18 April. Het aan vreemde beurzen verspreide gerucht omtrent eene verande ring van ministerie te Konstantinopel wordt door niets bevestigd en schijnt onjuist te zijn. De keizer en de grootvorst-troonopvolger ver trekken Vrijdag-ochtend vroeg naar Kicheneff, waar zij Maandag-avond zullen aankomen. BERLIJN, 18 April. De „Prov. Corr." schrijft: De Oostersche quaestie is een beslissende phase ingetreden. Ten gevolge van de kortaf afwijzênde verklaring der Porte is elke hoop op het slagen van nieuwe onderhandelingen vervlogen. Zoo der halve het uitbreken des oorlogs niet meer te ver dagen is, zal toch het gemeenschappelijk vrede lievend streven der Europeesche mogendheden des te stelliger op het doel gericht zijn, om elke ver dere uitbreiding des oorlogs door alle mogelijke middelen te verhoeden. KONSTANTINOPEL, 18 April. De hee Layard, Engelsch gezant, wordt morgen alhier verwacht. Hobert-pacha is heden vertrokken om de vloot in de Middellandsche Zee te inspecteeren. Volgens een gerucht heeft er in de omstreken van Niksich een gevecht plaats gehad. Men verkeert hier deswege in groote onrust. WEENEN, 18 April. De „Polit. Corr." verneemt van heden uit Bucharest, dat de regeering besloot tot het concentreeren van 10.000 man ter bescher ming der hoofdstad tegen een eventueele verrassing door Turksche ongeregelde troepen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2