uiterste grens van Brisch-Indië is mede de verzen ding toegelaten van brieven en verdere stukken voor Zanzibar, Kashmir, Ladakh (Klein Thibet), Caboel in Afghanistan, en voor Teheran, Ispahan, Shiraz en Djulfa in Perzië. De brieven en verdere stukken waarvan de verzending op de bovengemelde wijze wordt verlangd, zijn op het adres te voorzien van de aanwijzing „via Brindisi en Bombay". Zr. Ms. schroefstoomschip „Van Galen", onder bevel van den kapt.-ter-zee H. P. Van Boneval Faure, is den 16den dezer te St.-Vin cent (Kaap-Verdische eilanden) aangekomen, en heeft zich aldaar met de oefenings-divisie ver- eenigd. De Nederlandsche Bank had op 16 April bij een munt- en muntmateriaal van f 151,679,300.51'/i voor eene som van ƒ164,407,049.65 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 65,762,819.74 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Voor het hoofdkiesdistrict Tiel is heden tot lid van de Tweede Kamer gekozen in plaats van Mr. D. J. baron Mackay, die zijn ontslag heeft ge nomen, Mr. W. H. De Beaufort met 759 st. Inge komen waren 1472 geldige biljetten. De heer Werdmuller von Elgg bekwam 486, Mr. W. baron Van Golstein 85 en Mr. II. J. Dijckmeester 29 stemmen. Voor het hoofdkiesdistrict Amsterdam, in plaats van Mr. G. De Vries Azn., Mr. C Van Heukelom met 481 stemmen. Ingekomen waren 670 geldige biljetten. De heer S. W. Jos. Jitta bekwam 165 stemmen. Z. M. heeft benoemd tot secretaris der Ned. Handelmaatschappij den heer H. Schroder Visser, oud-lid der factorij dier Maatschappij. Gemengd Nieuws. Gistermorgen zijn door den hevigen wind bij den heer M. onder de gemeente Zoeter- woude een massa steigerpalen, die overeind stonden en door een touw waren vastgemaakt, losgeslagen, waardoor zij tegen een schoorsteen aan kwamen, de schoorsteen door het dak viel en de palen met een zwaren knal langs de arbeiderswoningen neer vielen. Gelukkig waren de arbeiders juist niet in hunne woningen, zoodat men met den schrik vrij kwam. Op het Rapenburg alhier kreeg gistermorgen door een rukwind een meisje een blind tegen haar hoofd, zoodat zij gewond werd, bij den heer Garrer op het Kort Rapenburg voorloopig werd behandeld en daarna aan een politieagent overgegeven, die het kind naar hare woning bracht. Men verneemt dat tegen één of meer nachtwachts bij de politie te Amsterdam eene ge rechtelijke instructie is aangevangen wegens kne velarij en omdat zij tegen aangenomen giften zich hebben onthouden van datgene te doen wat hun plicht gebood. Gistermorgen ontstond brand in het heideveld nabij het dorp Elspeet. De brand kreeg een gevaarlijk aanzien bij den hevigen wind en de nabijheid van de uitgestrekte bosschen van Elspeet en van het koninklijk domein het Loo. Binnen korten tijd was eene groote oppervlakte heideveld en eenig akkermaalshout afgebrand. Terwijl de brand eene richting nam naar den grintweg van Elspeet naar Apeldoorn, mocht het aan de inmiddels verzamelde naburige landbouwers geluk ken de vlammen in hun voortgang te stuiten. Hoogstwaarschijnlijk is de brand ontstaan door de onvoorzichtigheid van een boerenknecht, die in het veld heide maaide en, om zich te warmen, een klein vuurtje had ontstoken, hetwelk hij niet in staat was te blusschen. Uit Nieuwe Pekela wordt gemeld, dat de sigarenfabriek van Smit van Wijk en Eerkes aldaar gisternacht geheel uitgebrand is. Niets is gered kunnen worden. Hoe de brand is ontstaan, is onbekend. De fabriek was bij verschillende maat schappijen verzekerd voor p. m. f 40,000. Te Dusseldorf is opgerichteenever- eeniging tegen weelde in kleeding. Zij telt reeds 276 leden, waaronder 63 dames. De proef omtrent de mogel ij k heidom het Prins Hendrik-dok te Middelburg droog te houden door middel van het stoomwerktuig is zeer goed geslaagd. Er zal nog een proef met de schipsluis genomen worden. Slaagt deze ook, dan is het droogdok gereed om weder schepen te ontvangen. Chineesche handelaars hebben op het voorbeeld van de groote maatschappijeu, die den handel op hunne zeeën en de rivieren van hun land exploiteeren, een stoombootmaatschappij op gericht voor de kustvaart tusschen de verschil lende Chineesche havens. Die maatschappij heeft zich ook in het bezit trachten te stellen van de stoomvaart op de Blauwe rivier, door van de Ame- rikaausche maatschappij, welke bekend is onder den naam van „Shanghai-Steam-Navigation" haar stoomschepen en stations op de Yang-tse-Kiang voor 14 millioen franken te koopen. Voor het hof van assises te Marseille zal weldra een geval van „baraterie" behandeld worden, dat te dier stede in hooge mate de be langstelling heeft gewekt, vooral in de handels kringen. Een reeder en koopman kocht een oud schip, stelde een zijner vertrouwelingen tot gezag voerder van het vaartuig aan, liet zich door eeuige personen valsche factures van graan en andere gemakkelijk van de hand te zetten koopmansgoederen afgeven ter waarde van 150,000 fr. en maakte met den kapitein een behoorlijk bevrachtings contract. Daarop teekende hij een cognossement en liet de lading van het schip op het cognossement verzekeren, niet bij een assuradeur te Marseille, waar het bedrog misschien ontdekt zou worden, maar bij een Fransch assuradeur te Londen. Hierua sloot hij met denzelfden assuradeur een beleeningscontract van 100,000 franken, waarvoor de lading tot onderpand strekte en die bij den verkoop van deze terug zouden worden betaald. Het schip ging nu onder zeil met een nietswaardige lading, onder anderen van veegsel, en kwam aan de Spaansche kust, waar men volgens afspraak tusschen den reeder, gezagvoerder en stuurman, het vaartuig zou laten zinken. Met dat doel werden door den gezagvoerder en den stuurman in het schip be neden de waterlijn eenige gaten geboord. Het water drong alzoo naar binnen en allen die aan boord waren verlieten in de sloepen het lek ge worden vaartuig Dit was 's nachts gebeurd en mis schien zou het bedrog verborgen zijn gebleven, indien een in die wateren zeilend Engelsche koopvaarder het verlaten vaartuig niet ontdekt had. De Engelsche gezagvoerder draaide bij, zond zeven man aan boord van het schip en trachtte, het met een zwaren tros te doen sleepen. Maar het schip had reeds te veel water in gekregen. Het zonk, en van de zeven man, die de Engelsche kapitein er heen had ge zonden, vonden zes den dood ia de golven. Slechts één, een timmerman, bracht er als door een won der het leven af. De timmerman nu is een der voornaamste getuigen in deze zaak. De instructie, die reeds maanden lang geduurd heeft, is nog niet ten einde. De reeder zit reeds meer dan een half jaar preventief gevangen. Met hem, den kapi tein en den stuurman worden de personen vervolgd, die valsche factures aan den reeder afgeleverd hadden. HUM ENL.AND. Groot-HritanniP. In het lagerhuis heeft de heer Bourke gisteren verklaard dat er onder het Parijsche of eenig ander tractaat geen waarborg bestaat voor Rumeuië's on zijdigheid. Rumenië, onder zijn titel van vorsten dom, wordt in zijne officieele relaties tot de andere mogendheden beschouwd als een deel van het Turk- sche rijk. De „Times" van Maandag bevatte het vol gende telegram uit Southampton: „De Union Stoomboot-maatschappij heeft een particulier schrij ven ontvangen uit Kaapstad, van 20 Maart, waarin bericht wordt, op grond van de beste inlichtingen, dat de Transvaal binnen weinige dagen zou worden geannexeerd." Rusland. Uit Petersburg wordt van 17 dezer gemeld: Het vertrek des keizers naar het leger kan elk oogenblik verwacht worden. Hij zal niet aan den veldtocht deelnemen, maar slechts over de troepen een revue houden. De oorlogsverklaring is tot dusverre nog niet verzonden. De tegenwoordige toestand dwingt Rusland in zekere mate tot een zijdig handelenRusland alleeu mobiliseerde zijn leger. De barsche wijze, waarop Turkije het pro tocol verwerpt, zou van Rusland, indien het niet handelend optrad, een retraite verlangen die zich door niets laat motiveeren. Uit Londen wordt aan de „Köln. Zeitung" het volgende per telegraaf gemeld: „De regeering heeft eene verzameling officieele dépêches open baar gemaakt over de bekeering van de leden der geünieerde Grieksche kerk in Polen door de Rus sische regeering. In de rapporten der Engelsche consuls te Warschau en te Cherson, zoowel als in die van den ambassadeur te St.-Petersburg worden de daden van geweld en de gruwelen, welke bij deze bekeering voorvielen, in alle uit voerigheid beschreven. Eenige der beschreven gruweldaden zijn hartverscheurend. De rapporten loopen tot November van het afgeloopen jaar." Schijnbaar zonder onderling verband met dit bericht, voegt de berichtgever deze zinsnede aan zijn bericht toe: „De stemming in Engeland, zoo wel in de pers als onder het publiek, wordt blijk baar meer en meer anti-Russisch." Turkije. De Montenegrijnsche afgevaardigden hebben Dinsdag Konstantinopel verlaten. Men verzekert dat de Russische zaakgelastigde te Pera slechts bevel heeft ontvangen zich voor het vertrek gereed te houden. Het Russische manifest kan Donderdag of Vrijdag verwacht worden. De czaar blijft waar schijnlijk 10 dagen te Kischeneff, waar de defi nitieve beslissing omtrent het oprukken der troepen genomen zal worden. Volgens rapport van den Turkschen minister van marine bestaat de Ottomanische vloot uit 116 schepen met 759 vuurmonden en 16,038 man. In aanbouw zijn bovendien de gepantserde fre gatten „Hamidie" en „Nusretie" en de gepant serde korvetten „Peik Cherif" en „Burdj Cherif" op de werven aan de Theems, een schroefstoom fregat in het arsenaal te lsmidt, een korvet in het arsenaal te Souda en een korvet op de werf te Sinope. 1'eleqfr a n m en. BUCHAREST, 17 April. De beweging van het Russische zuiderleger van Kischeneff op Ungheni (P) is reeds voor een groot deel bewerkstelligd voortdurend neemt het aantal punten, waarop nabij de Rumeensche grenzen troepen geconcen treerd worden, toe. Die troepen worden te Kische neff vervangen door andere die uit het binnenland komen. WEENEN, 17 April. De „Polit. Corr." heeft een telegram uit Petersburg ontvangen, dat de Russische zaakgelastigde te Konstantinopel, Neli- dow, bevel heeft ontvangen zich gereed te houden om den 19den dezer Konstantinopel te verlaten. Hetzelfde blad meldt uit Bucharest, dat de minis terraad van Rumenië zich bezig houdt met de quaestie der mobilisatie van 't geheele leger. Gene raal Joan Ghika is gisteren met eene speciale zending naar Kischeneff vertrokken. PETERSBURG, 17 April. Naar tot heden be sloten is, zal de czaar morgenavond naar het leger te Kischeneff afreizen. Generaal Ignatieff zal hem vergezellen. LONDEN, 17 April. Reuters Office meldt dat te Teheran hoegenaamd niets bekend is van aan spraken welke Perzië, gelijk de „Polit. Corr." te Weenen verzekerde, bij de Porte op het bezit van Bagdad zou hebben doen gelden. Integendeel is, om elke aanleiding tot misverstand weg te nemen, het Perzische kamp aan de grenzen bij Kermashan opgeheven en zijn de troepen naar het binnenland gezonden. VARNA, 18 April. De generale staf van het Turksche leger is hier aangekomen en maakt zich gereed om naar Rustschuk te vertrekken. TULTSCIIA, 18 April. Weder zijn twee Turk sche monitors aan de monding van den Donau aangekomen. KISCHENEFF, 18 April. De Montenegrijnsche gevolmachtigden worden hier verwacht. Men gelooft, dat zij een onderhoud zullen hebben met den keizer en met prins Gortschakoff, die eerstgenoemde zou vergezellen. RUSTSCHUK, 18 April. De Russische consul alhier heeft bevel tot vertrek ontvangen Abdul- Kerim-pacha, de opperbevelhebber van het Donau- leger, is gisteravond hier aangekomen in gezel schap van Achmed-Eyoub-pacha en vertrekt heden

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2