Van daar de misdaad. Hij had, behalve het mes, ook geladen pistolen bij zich. De prefect en de secretaris-generaal vcrkceren in gevaar. Uit Petersburg wordt aan de „Agence Ilavas" gemeld dat Kroonstadt aan een groot gevaar is ontsnapt. Deze sterkte bezit een aanzienlijk buskruitdepot, waar 12 tot 15,000 pond in groote kelders zijn geborgen. Vier dagen geleden moest de administratie van dit depot 200 vaaijes buskruit in ontvangst nemen, haar uit het militair arsenaal van Petersburg toegezonden. Nadat de wagens, die deze vaatjes hadden aangevoerd, vertrokken waren, werden deze, alvorens ze in de kelders te doen, met al dc gebruikelijke voorzorgen onderzocht. De officier, die hierbij tegenwoordig was, deed een vaatje openen, om te zien of het vilt, dat het buskruit van binnen in het vat omgeeft ten einde het schuren te beletten, goed op zijne plaats was, on zag dat op zekere plaats dit vilt eenigszins bolrond was. Hij opende het om te zien wat daarvan de oorzaak mocht wezen en bemerkte toen tot zijn niet geringen schrik eenige lucifers, die in een stuk vilt waren gewonden, en zoo omgeven, dat zelfontbranding volgen moest. On middellijk werd het vat met zijn inhoud in 't water gedompeld, en al de andere werden nauwkeurig onderzocht. Op 't oogenblik dat deze ontdekking plaats had, was men reeds begonnen met het in magazijn brengen der gevaarlijke waar, die bij ontploffing de vernietiging van drie vierden der stad zou ten gevolge hebben gehad. Een versehrikkelijk onheil heeft te St.-Louis in den nacht van 10 op 11 dezer plaats gehad. In het „Southern Hotel", een der grootste van de stad, zes verdiepingen hoog, met huisves ting voor 700 personen, ontstond te halftwee brand in de provisiekamer op de onderste verdieping. Het vuur verspreidde zich door de elevators in de rotonde in tien minuten over alle verdiepingen tot de zolders, waar 't bediendend personeel slaapt, toe. Een paar minuten later waren de drie bo venste verdiepingen opgevuld met rook en de be woners moesten zich door de vensters redden. De rook was zoo dik, dat in sommige kamers het gaslicht er door uitgedoofd werd, hetgeen de vlucht grootendeels belette. Brandspuiten waren spoedig aangerukt en langs brandladders werden tal van vrouwen en kinderen gered, doch nog meer dan 20 personen, meest vrouwen, sprongen de ramen uit en werden bijna zonder uitzondering gedood door den val. Enkelen knoopten de beddelakens in reepen gescheurd aan elkander en wisten zoo te ontsnappen. De gasten van de onderste ver dieping zijn meest ongedeerd gebleven, maar van hen die op de bovenverdiepingen gehuisvest waren zijn er waanschijnlijk een honderdtal omgekomen. De Duitsche consul, dr. Gerlach, heeft bij een sprong uit een venster een been gebroken. Sommi gen der geredden waren geheel van hun verstand beroofd. Een uur nadat de brand uitgebroken was, was het gebouw, dat een geheel blok tusschen vier straten vormt, van binnen één vuurzee en stortten het dak en de binnenmuren in. Het ver lies wordt op 1,000,000 dollars geraamd. BUITENLAND. O root- HritnnniP. In het lagerhuis werd gisteren door Sir S. Northcote het bericht in den „Nord" ongegrond verklaard, dat lord Derby geen dépêche maar een brief naar Konstantinopel zou gezonden hebben, om categorisch aan de Porte te verstaan te geven dat zij op geen hulp van Engeland rekenen kan. De heer Bourke verklaarde dat geen officieel be richt ontvangen was, als zouden in Bulgarije Rus sische revolutionaire agentschappen ontdekt zijn. Eord Hartington viel de politiek der regeering aan, die hem aansprakelijk scheen voor den tegen- woordisten toestand. Northcote zeide dat de toestand der financiën ge zond en soliede is. Er bestaan hulpbronnen, van welke men gebruik zou kunnen maken, doch ge lukkig is dit thans niet noodig. In het hoogerhuis zeide lord Derby dat hij Donderdag de circulaire van de Porte ontvangen had. Hij betreurde dat zij niet van dien aard was om tot eene vreedzame oplossing der quaestie te leiden. Lord Granville gaf te kennen dat hij Maandag dit onderwerp zal ter sprake brengen. Rusland. Luidens een telegram aan de „Polit. Corresp." uit Petersburg had aldaar gisteren een groote krijgsraad plaats. Het keizerlijk kabinet vat de Turksche nota op als eene complete afwijzing van het protocol. Het wijst van zijn kant het voorstel der Porie af tot het zenden van een specialen ge volmachtigde naar Petersburg, zonder 't vooraf aannemen der declaratie van Schuwalofi, daar alle verdere onderhandelingen nutteloos zijn. Het „Journal de St.-Pétersbourg" zegt dat, zoo 't christendom in Europa geen middelen bedenken kan om het welzijn te beschermen van de milli- oeuen niet-muzelmansche onderdanen der Porte, het oogenblik voor Rusland gekomen is om zich de fiere woorden te herinneren, door den czaar te Moskou gesproken. De „Gazette de la Bourse" betreurt 't dat het lot geworpen is. Weldra (zegt zij) zal een oorlog uitbreken, waarvan de gevolgen onberekenbaar zijn. „Het uur tot daden en opof feringen is aangebroken", zegt een ander blad. „Turkije wijst alles af. Des te beter. Want de onzekerheid was voor Rusland uitputtend." De „Golos" meent dat de houding der Europeesche kabinetten de geheime hoop der Engelsche Tur- kenvrienden zal teleurstellen. Turkije. De Porte heeft definitief de eischen van Mon tenegro afgewezen. De grootvizier heeft aan vorst Nikita getelegrapheerd, dat, daar de vredesonder handelingen mislukten, de wapenstilstand niet zal worden verlengd. De Montenegrijnsche onderhan delaars zullen Dinsdag vertrekken. Er heerscht veel bezorgdheid. Reuters office ontving via Konstantinopel berichten uit Erzerum, volgens welke met de krijgstoerustingen der Turken aan de Turksch- Kaukasische grenzen zooveel spoed wordt gemaakt als de weersgesteldheid toelaat. De Turksche strijdmacht in die streken wordt op 85,000 man geschat; bovendien zullen de Kurden en Circas- siërs ook tot den strijd worden opgeroepen. Men geloofde aldaar niet dat de Russische troepen vóór den 15den April zouden kunneu oprukken, daar al het noodzakelijke voor 't onderhoud van een leger in dat land ontbreekt. De circulaire der Porte, welke in antwoord op het protocol door Safvet-pacha aan de Turksche vertegenwoordigers bij de groote mogendheden per telegraaf verzonden is, houdt, volgens vrij wel overeenstemmende berichten uit Londen en Parijs, in hoofdzaak het volgende in De Porte verklaart oprecht te wenschen, dat de vrede bewaard moge blijven en wijst op de bereid vaardigheid, waarmede zij een begin maakte met. het toepassen der door haar beloofde hervormingen. Intusschen mag zij haar leedwezen niet verzwij gen, dat zij van de onderhandelingen over het protocol, welke toch wel in de eerste plaats de Turksche aangelegenheden betroffen, buitengesloten was. Tegen den inhoud van het stuk meent zij in 't midden te moeten brengen, dat het doel geen ander schijnt dan eene inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van het Ottomanische rijktegen dit streven nu rekent zij 't zich ten plicht zich te verzetten. Daarom heeft zij bezwaar tegen de controle der locale agenten van de mogendheden, en in 't bijzonder moet zij opkomen tegen de ver klaring van graaf Schouwalofl', welke zij beleedigend en onbillijk acht. Is zij zeker van de vriendschap pelijke bedoelingen van Rusland, dat door zijie wapeningen de Porte in de volvoering harer goede voornemens belemmert, dan is zij gaarne bereid te ontwapenen; de concentratie der Turksche troe pen had geen ander dan een defensief doel, en zoodra Rusland zijne soldaten huiswaarts laat keerca, zal zij onmiddellijk hetzelfde doen. De Porte is ook geneigd tot vrede met Montenegro, zelfs ten koste van eenige offers, maar niet te Konstanti nopel, doch te Cettir.je moeten de mogendheden hare raadgevingen tot gematigdheid doen hooren. De Porte aarzelt geen oogenblik hare vriendschap pelijke gezindheid jegens Rusland te betuigen, mis deze wederkeerig zij. De zending van een specialtn gemachtigde naar St -Petersburg komt haar echter voor in geen verband te staan met eene ontwape ning, welke immers geschieden kan krachtens eel- voudige bevelen, welke aan de legercommandanten gegeven worden. Teu slotte drukte de Porte le overtuiging uit, dat de mogendheden, door haw gevoel van billijkheid voorgelicht, met hare bezwa ren rekening zullen houden en een ander middel zullen opsporen om de bestaande moeilijkheden tot oplossing te brengen. Telegrammen. LONDEN, 13 April. Volgens een particulier telegram uit Philadelphia bestaat er tusschen Venezuela en de Vereenigde Staten eene niet ge ringe spanning. De gezant van laatstgenoemde mogendheid heeft in Venezuela zijüe paspoorten ontvangen. PARIJS, 13 April.',Een artikel van het „Journal des Débats", waarin de schrijver tracht aan te toonen dat Gortschakoffs tegenwoordige houding in strijd is met de circulaire van 1856, heeft in de diplo matieke kringen een hoogst onaannenamen indruk gemaakt. Men heeft opgemerkt dat de „Débats" het eenige Fransche blad is, dat zulk eene hou ding aanneemt, Het artikel wordt algemeen be treurd. KALAFAT (Wallachije), 13 April. Verschei dene Russische consuls in Turkije hebben reeds bevel ontvangen zich gereed te maken om te ver trekken. BUCHAREST, 13 April. In een gisteren ge houden ministerraad werd besloten de reserve op te roepen, en werd gehandeld over de hou ding van Rumenië met betrekking tot gebeur lijkheden. BERLIJN, 13 April. Volgens berichten, gisteren bij ons hof ontvangen, is uit Petersburg, te 10 uren des morgens, aan den Russischen gevolmachtigde te Konstantinopel opgedragen, om den oorlog aan Turkije te verklaren. PARIJS, 13 April. De heden uit Petersburg en Konstantinopel ontvangen dépêches luiden zeer ongunstig. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Porte op geen enkel punt toegeven. Khalil-pacha heeft, in zijn onderhoud met den hertog Decazes, het gedrag zijner regeering met hartstocht verdedigd. De Fransche Tegeering zal de grootste behoed zaamheid in acht nemen. Engeland zal wel steun willen zoeken voor nieuwe onderhandelingen, maar bij de mogendheden tegenstand vinden. De markies d'Harcourt is gisteren naar Londen vertrokken. LONDEN, 14 April. In de redevoering van lord Hartington in het lagerhuis vroeg hij uit voerige ophelderingen. De heer Hardy weigerde de overlegging van het eerste protocol-ontwerp en van de briefwisseling over dat stuk. Het antwoord van de Porte op het protocol was niet geschikt om tot den vrede te leiden, maar Engeland had zijn laatste woord in het belang des vredes nog niet gesproken. Engeland had altijd ge handeld in overleg met de mogendheden ten gunste van de Christenen, doch wilde niet treden in eene staatkunde die moest leiden tot een oorlog met Turkije, dat Engelaud geen ongelijk heeft aangedaan. Zoolang Turkije de eer en de belang en van Engeland niet aanrandt, zou er geen en kele reden bestaan, welke laatsgenoemde mogend heid zou kunnen nopen om het zwaard tegen Turkije te trekken. De regeering heeft het pro tocol onderteekend, omdat zij onderricht was, dat daardoor aan Rusland eene laatste gelegen heid zou worden gegeven om te ontwapenen. Na eene uitvoerige discussie is de motie inge trokken. Ter markt te Lelden aangeroerd. 13 en 14 April. Wintertarwe 15 hectoliter f 11.50 a 12. Zomer» tarwe 15 hectol. J 9.00 a 10 Winterrogge 16 heet. f 7.011 a 7.50. Zomerrogge 10 hectol. 6 2 a/6. 5. Zomergerst 19 hectol. f 6.25 a 6.7 V Chevalier-gerst 19 hectol. 7.00 a f 7.50. Zware Haver '20 hectol. S.on a 6.50. Lichte Haver 20 heclol. ƒ3.75 a/4.oo.Dui- venboonen 8 hectol. 8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 12 heclol. 8.00 a /8.2». Ossen stuks a - Stieren, stuks 0' a —0 Kalfkoeien 210 stuks t 180.no a 275.00. Varekoeien '2G0 stuks 1S5.0U a f 215.00. Vette koeien 60 stuks ƒ180.00 a ƒ265.00. Kalveren (vette) 60 stuks 3-2.no a 65. Kalveren magere) 108 sluks f 3.a 7.00. Hamels (magere) 1100 stuks 22.00 a 34.50. Hamels (vette) stuks, 1 a t Varkens (magere) 120 stuks ƒ20. a t 46.—. - Varkens (biggen) 380 stuks 12.ayl8 Grasboter 10830 kilogr., I ste qualit. J vat 50.0" a 5; 110. Schei- 2de qualit. f vat 42.Ou a 48.00Grasboter ste qual. per kilogr. 1.25 a 1.35, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.05 a 1.20. Ter markt aangebracht 536 runderen, 168 kalveren en 1184 schapen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2