N°. 5266. Maandag A°. 1877. (6 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST ADS-BERI CHTEN. I Heden is aan de hoogescliool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. J. G. Van Swieten, geb. te Brussel, na verdediging van Stellingen. EIDSCÏÏ Vmmm' i i PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden'..".'.7 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Pfommers0.02. DAGBLAD. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.171- Groolere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 19 April a. s. LEIDEN, 14 April. BVan de vijf candidaten, die zich van hier voor de hulponderwijzersakte hadden aangemeld, werden heden in Den Haag toegelaten J. Smit en J. Van der Waals. Gedurende de eerste helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: P. Bakker, L. Engert, J. E. Van Staaten, Bosch, C. Rooy Azn., raej. M. De Looy, Amsterdam; Lutje, Atjeh; C. Bosscher, Batavia; M. Jonker, Bennebroek; wed. Iierfkens en Zn., Breda; J. T. Douwman, D. Bosma (2 stuks), 's-Gravenhage mej. Bos, mej. A. Van Aankomst, Leiden; E. II. Thrös, Maastricht; J. Van der Mark, mej. E. J. Schneider, Rotterdam; Jansen Brugman, Tilburg; Van Rijn, Wijpoort; M. Van Klaveren, Tietsche Schaafsma, mej. H. Van Straten, niet vermeld. BriefkaartenH. De Boer, AmsterdamJ. M. Visser, Rotterdam. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 6278 volwas sen personen en van 1827 kinderen. Gisteren is in de groote zaal van Artis te Amsterdam het congres van tuinbouw- en planten kunde geopend. De openingsplechtigheid werd bij gewoond door Z. K. II. prins Hendrik, die in eene Eransche toespraak den leden, in aanzien lijken getale tegenwoordig, het welkom toeriep, als de tolk van het Nederlandsche volk. Hij verklaarde dat het hem genoegen deed, dat de traditioneele gastvrijheid van het Nederlandsche volk zich ook nu niet had verloochend, en verwachtte dat uit de beraadslagingen van het congres vruchten zou den spruiten ten bate der wetenschap en voordeel voor- de menschheid. Na hem hield prof. Rau- wenhoff, algemeen voorzitter, eene uitvoerige Eransche rede,- waarin hij de taak, die het con gres had te vervullen, uiteenzette en op het be langrijke der te houden beraadslagingen wees. De minister van binnenl. zaken, die evenals de minis ters van buitenl. zaken, van financiën en van oorlog tegenwoordig was, sprak de leden (evenzeer in 't Eransch) toe. Ook hij vestigde de aandacht op het nut, dat in het belang der wetenschap uit dit congres kon worden geboren. Eindelijk riep de burgemeester van Amsterdam, in dezelfde taal als de vorige sprekers, den leden uit naam der stad een hartelijk welkom toe. Hierna werd het hoofdbestuur als definitief congresbestuur bekrach tigd en werden voor de verschillende afdeelingen vice-presidenten gekozen. De officieele lijst van bekroningen der tuin bouwtentoonstelling te Amsterdam zal eerst in het begin der volgende week verschijnen, daar tegen Zondag nog vergaderingen van juryleden zijn be legd. Er kunnen echter nu reeds enkele bekronin gen met goud in de afdeeling „producten" worden medegedeeld.. De Amsterdamsche katoenmakelaars- vereeniging heeft de groote gouden medaille, het Indian Museum de dubbele gouden, Hernby, Ilemelryk C°. te Liverpool en Memphis Cotton Exchange te Memphis de gouden voor katoen. Yoor tabak ontvingen de heeren Van der Jagten Eran<?ois te Utrecht, de groote gouden medaille; de heeren Salm en De Beer en Kreglinger en Co. te Amsterdam, de heer C. A. M. Van der Vliet, te 's-IIage, en de heer J. Hirschhorn, te Mann heim, de gouden. De gouvernements-kina-onder- neming in Ned.-Indië werd met de groote gouden en de gouden medaille voor kina bekroond. Voor meekrap ontving de „Société industrielle" te Rouaan de dubbele gouden medaille; voor caoutchouc 's lands plantentuin te Buitenzorg gelijke bekroning. Prof. P. De Boer te Groningen heeft de dubbele gouden medaille voor. granen, en De Groot en Co. de gouden medaille voor vanielje. Nog verneemt men dat de dubbele gouden medailles zijn toegekend aan de firma's V. Schertzer en Zn., te Haarlem, en B. A. Williams, te Londen groote gouden medailles aan dezelfdengouden medailles aan de heeren Groeuewegen, Kluppel en Galesloot te Amsterdam en Witte, te Leiden, met eerediploma. Van de 8 candidaten, die gisteren in Den Haag het examen aflegden voor de akte in de Eransche taal, werden er 4 afgewezen; toegelaten de heeren: J. Drop, P. E. Euchs, J. R. G. Isbrücker en R. Luyten uit Den Haag. De memorie van antwoord der regeering over het ontwerp op het onderwijs aan de militaire academie is reeds verschenen. Na uitvoerig de strekking der voordracht nogmaals uiteengezet te hebben, dringt de regeering, met het oog op de urgentie eener behoorlijke aanvulling van het oflicierskader hier en in Indië, op eene spoedige behandeling aan en handhaaft zij, met wederlegging der verschillende bedenkingen, de voordracht. Daarin wordt thans echter het programma voor het toelatingsexamen opgenomen. V an de verplaat sing der academie naar Utrecht wordt de minister weerhouden door de groote kosten en andere be zwaren. Het denkbeeld tot oprichting van adspirant- cadettenscholen acht hij niet voor uitvoering vatbaar. Zr. Ms. ramtorenschip „Schorpioen" heeft Woensdag met goeden uitslag een proeftocht gedaan langs de zoogenaamde Doodebalg, een vroeger zeer ondiep, maar sedert den laatsten tijd veel verbe terd en nu betond vaarwater, uitloopende op Dok- kum. De „Schorpioen" heeft met 46 palm diepgang langs dien vlieter het Vlie bereikt. De zekerheid is aldus verkregen dat, in geval eene vijandelijke vloot voor onze zeegaten kruist, men uitNieuwe- diep onbelemmerd binnendoor 't Vlie kan bereiken. Z. M. heeft benoemd bij het 1ste reg. vesting-artillerie tot majoor den kapt. B. De Jong van het 3de reg. vesting-art.tot kapt. van de 2de kl. den lsten luit. J. J. De Greve van den staf van het wapen, adj. van den gouverneur der kon. irilit. academie. Z. M. heeft aan den paardenarts 2de kl. V. C. Schimmel, van het personeel van den veterinairen dienst der landmacht, op zijn verzoek, efirvol ontslag verleend uit den milit. dienst, ge rekend van 1 Mei e. k. J GemengdNieuws. Hedenmorgen heeft een matroos van em te Scheveningen aankomende visscherspink op treurige wijze het leven verloren. Na het vaartuig verlaten te hebben om het anker uit te brengen, ^raakte de man in een zoogenaamde trekmui en verdronk. Verschillende personen, die aan het strand let gevaar bemerkten, wendden vergeefsche pogingen t»t redding aan. Sedert 8 dezer wordt te Amsterdam vermist J. P. Kroese, oud 33 jaren, koffiehuisbe- diende. Blijkens een door hem achtergelaten schrif tuur had hij het plan opgevat door zelfmoord een einde aan zijn leven te maken. Op verlangen zijner familie verzoekt de commissaris van politie te Amsterdam (2de sectie) zijne opsporing en bij ontdekking, levend of dood, daarvan onmiddellijk bericht. Door den b rigadier-command ant der maréchaussée te Axel is proces-verbaal opgemaakt tegen tien jongelieden, die zich op 2 April te Sluiskil (Neuzen) hebben „vermaakt" met katknuppelen. Art. 7 der wet van 5 Juni 1875 bepaalt uitdrukkelijk: „Het moedwillig kwellen, pijnigen of mishandelen van een hond of eene kat wordt gestraft met geldboete van f 5 tot ƒ25 en gevangenisstraf van 1 tot 5 dagen, te zamen of afzonderlijk." De stedelijke ambtenaren te Helder zullen van een peilglas worden voorzien om dé hoedanigheid van de melkhoudende watersoorten, die voor melk worden verkocht, te kunnen con troleeren. Men meldt uit Terborgh van 12 dezer: Een met koopmansgoederen zwaar beladen vracht wagen, met twee paarden bespannen, passeerde hedenochtend den steenweg van hier naar Doe- tinchem. Op de hoogte van de ijzergieterij „Vul kaansoord" gekomen, had een negenjarig meisje de onvoorzichtigheid zich, zonder dat de voerman, die bij de paarden ging, zulks bemerkte, op de zich onder den wagen bevindende zoogenaamde schuit te plaatsen, welke met drie vaten petroleum beladen en slechts een paar handen breed van den grond verwijderd was. Plotseling een gil hoorende, bracht hij de paarden onmiddellijk tot stilstaan en zag tot zijn schrik het kind onder de schuit ver pletterd. Met veel moeite en krachtsinspanning slaagde men er in het lijk van de kleine er onder vandaan te halen. Omtrent het ontsporen van een trein nabij het station te Meppel wordt nader gemeld, dat behalve de locomotief ook de tender en bagage wagen geheel verbrijzeld zijn en de 1ste waggon 3de kl., waarin gelukkig geen passagiers gezeten waren, zwaar beschadigd is. De conducteur Pan huizen, die hevig verwond werd aan hals en hoofd, is des nachts in het station Meppel ver pleegd en den volgenden namiddag naar het zie kenhuis aldaar overgebracht; hij verkeert steeds in bewusteloozen toestand en men vreest dat hij er het leven niet zal afbrengen. Den conducteur van Van Gend en Loos vond men bewusteloos aan den kant der sloot liggen; hij was echter ongedeerd. De Hof- en Staatsdrukkerij teWee- nen heeft uitgegeven „Die Alphabete des Erdkrei- ses." Het boek bevat 56 folio bladzijden. Drie hiervan worden door de spijkerschriften, 4 door de Japansche schriften in beslag genomen. Het Phoenicische schrift met zijn talrijke afstamme lingen tot het onze toe is natuurlijk ook ver tegenwoordigd. Alleen de hieroglyphen schijnen te ontbreken. Den 11 den dezer werden de prefect en de secretaris-generaal van het departement Dfume in eene openbare zitting van den gewestelijken raad door een gewezen onderwijzer, And ré genaamd, door eenige messteken gewond. Eenige leden van den raad, die toeschoten om André te vatten, werden almede gekwetst. André, die voor een paar jaren, wegens onzedelijkheid, als onderwijzer ontslagen was en vergeefs verzocht had in zijne betrekking hersteld te worden, wilde zich wreken.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1