N°. 3265. Zaterdag A°. 1877. 14 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regelsf l.OS. Iedere regel meerO.I7J. Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 13 April. Naar men verneemt zullen op het den 24sten en 25sten Mei a. s. door de Leidsche Zangver- eenigiug in de Hooglandsche kerk te geven twee- daagsch muziekfeest de volgende toonwerken worden ten gehoore gebracht: Eerste dag: 1. Cantate van Bach Nu. 3 (Ich hatte viel Bekümmerniss)2. Alt-aria; 3. Bas-aria; 4. Beethovens Christus am Oelberg. Tweede dag1. Koraal-ouverture van J. C. Boers; 2. Alt-solo; 3. Psalm 145 van Verhuist; 4. Niels Gades Die Kreuzlahrer. De heeren Boers en Verhulst zullen hun compositiên zelf dirigeeren. Als solisten zijn geëngageerd mej. Wilhelmina Gips, van Dordrecht, sopraan; mej. Amalia Kling, van Berlijn, alt, en Emii Güra, van Leipzig, bas. De naam van den tenor-solist zal binnenkort bekend gemaakt worden. De heer Verhulst heeft nog een arioso voor alt gecomponeerd om bij deze gelegenheid in zijn Psalm uitgevoerd te worden. Dit feest belooft dus dit jaar bijzonder schoon te zullen zijn. Bij de Woensdag gehouden aanbesteding van verschillende benoodigdheden ten dienste van 's rijks werf ie Amsterdam was de minste inschrij ver voor Riga dekdelen de firma G. J. Boelen voor 14,520voor viagdoek en saai tot kardoezen de firma Van Hartrop en Zn. resp. voor ƒ608.90 en ƒ1090. Voor de akte in de Pransche taal werden gisteren in Den Haag 9 candidaten geëxamineerd 1 werd afgewezentoegelaten de heerenP. Allan, A. M. P. Brinkman, J. J. Herman, A. Mielart, A. M. Mink, C. Pannekoek en J. Vree burg, uit Den Haag, en II. P. Teeuwisse uit Scheveningen. Voor de akte van hoofdonderwijzer werden van de 16 candidaten 11 afgewezen; toe gelaten de heerenS. Van der Loo, uit Over- schie, J. W. Schootemeyer en C. Spruit, uit Rotterdam, H. W. Te Winkel, uit Leiden, en G. Van der Wolf, uit Kralingen. In het vorige jaar is te Utrecht eene inter nationale tentoonstelling vanwege het technologisch bureau (directeur C. A. J. Geesink te Amsterdam) gehouden. Een aantal grieven waren door inzenders geuit, waarom aan eene commissie uit de Uirecht- sche afdeeling der Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid een onderzoek is opgedragen, die zich van hare taak heeft gekwe ten. Zij had daartoe aan de verschillende inzen ders op die tentoonstelling eene circulaire gericht, waarin een vijftal vragen ter beantwoording waren gesteld en daarop ontvangen: van de 125 Duitsche inzenders 54, van de 127 Pransche 28 en van de 160 Hollandsche 53 antwoorden. De ingekomen klachten zijn er in 11 rubrieken geresumeerd. Algemeen was de klacht over de ellendige wijze waarin de goederen bij hunne terugkomst zijn ge vonden. Bij de Nederlandsche en Belgische inzen ders heeft men zich, bij de berekening der plaats ruimte, aan het programma gehouden. Den Duit- schen inzenders evenwel is ruim 18 R. M. per M2 berekend, ook voor die inzendingen die minder dan 2 M2 plaatsruimte innamen en welke volgens het programma vrij zouden zijn. Bijna alle inzen ders beklaagden zich over de wijze van bekroning. Beloouingen in geld, bij het programma beloofd, zijn er niet uitgereikt en in plaats van gouden en zilveren zijn verguld bronzen en verzilverd bronzen kruisen toegekend, terwijl bovendien van alle inzenders voor jurykosten 10 of meer ge vorderd is. Aan de meeste buitenlandsche inzen ders zijn de goederen teruggezonden belast met rembours, zonder in het minst daarvan eene spe cifieke opgave te geven. Voor zooveel enkele in zenders eene gedeeltelijke specificatie hebben ver kregen, zijn de gespecificeerde bedragen buiten verhouding tot de daarvoor gedane werkzaamheden. De commissie is dan ook tot de overtuiging moe ten komen, dat door de directie der tentoonstel ling geen gelegenheid ongebruikt is gelaten om den inzenders kosten in rekening te brengen, welke men zelfs niet vermoeden zou dat van hen zouden gevorderd worden. Een Nederlander is bekroond met zilver; hij had echter niets ingezonden, terwijl ook van hem door de directie eene som van ƒ10 is gevorderd voor jurykosten. Een Leidsch inzen der, die een door hem geëxposeerde kast zonder de kostbare emballage terugkreeg, ontving, naar hij schrijft, tegen 95 cent vracht per Van Gend en Loos, op plechtige wijze een hem toegekend bronzen kruisje. De commissie meent dat wat zij heeft medegedeeld voldoende is om aan te toonen, dat dergelijke tentoonstellingen het belang der in dustrie niet bevorderlijk kuunen zijn en men beter doet daaraan niet deel te nemen. Tot 1 April waren bij de Nederlandsche hoofdcommissie voor de tentoonstelling te Parijs in 1878, 448 inschrijvingen van inzenders inge komen, waaronder van 130 kunstenaars. Bovendien zijn door de ministers van binnenl. zaken en koloniën ter beschikking van de commissie gesteld de voorwerpen, die aan het rijk toebehooren en uit Philadelphia zijn terugontvangen. Evenals voor de tentoonstelling te Philadelphia zal door den heer Van Kerkwijk een overzicht, in het Fransch, van de openbare werken in Nederland worden gegeven, terwijl de heer D. J. Steyn Parvé zich belast heeft met het samenstellen van een over zicht, in dezelfde taal, van de drie takken van het onderwijs in Nederland, en de heer mr. De Bosch Kemper met dat van een statistieke beschrij ving van ons vaderland. Voorts ligt het o a. in de plannen der hoofdcommissie om zoo mogelijk een onderwijstentoonstelling te arraugeeren, be staande uit een gemeubeld en van al het noodige voorzien lokaal van een school voor lager onderwijs. Gisteren had met het beste gevolg de be proeving van de spoorwegbrug over de Schie en van nog vijf in de nabijheid gelegen kleinere spoorwegbruggen of viaducten plaats. Alle in den spoorweg door Rotterdam gelegen bruggen en viaducten zijn nu beproefd. Van het bij Blom en Olivierse te Culem- borg verschijnende tijdschrift „Stemmen over staat kundige en maatschappelijke, vraagstukken", is het derde nummer verschenen, getiteld „Nieuw leven", door een leek. Zijn doel is, het standpunt en de beteekenis der nieuwe maatschappelijke en oecono- mische wetenschap te schetsen. In eene eerste afdeeling wijst de schrijver op den bestaanden toestand en zijne oorzaken. Het individualisme is een karaktertrek van onze eeuw. Staathuishoud kunde en wijsbegeerte hebben beiden op maat schappelijk gebied samengewerkt om dat individua lisme te doen ontstaan en te handhaven. Toch werd het in onze eeuw niet algemeen gehuldigd. Zijne heftigste bestrijders waren de socialisten. Van eene andere zijde trad de staat soms met al zijn invloed tegen het individualisme op, wanneer de gevolgen, die het na zich sleepte, dit noodzakelijk en plichtmatig maakten. Hoe de wetenschap, een ruimer standpunt innemende, waar bij zij het individualisme losliet, zuiver weten schappelijk, maar nu met de praktijk rekenende, aan de belangen van allen zich wijdde, toont de schrijver in zijne tweede afdeeling aan. In eene derde af deeling beantwoordt hij de vraag: Hoe moeten wij allen medewerken, opdat de wetenschap meer en meer hare vruchten voor het leven afwerpe? Laat ons onderwijzen, zegt hij, waar wij kunnen, met woord, geschrift en daad. Doch laat ons het doen met liefde, in den ruimen, zedelijken, alge- meenen zin, die noodig is opdat het onderwijs aan zijne grootste roeping voldoe, te zijn een algemeene band. Laat ons gevoelen, dat wij maatschappelijk en oeconomisch voor elkander verantwoordelijk zijn; dat wij het algemeen zedelijk beginsel in ons moeten dragen en toepassen. Vereenigen wij ons hebben wij zeiven het vaderland lief en leeren wij anderen het vaderland liefhebben. In de liefde van het vaderland ligt die van den naaste. Z. M. heeft J. J. P. II. Geelen, thans controleur der dir. bel. in- en uitg. rechten en acc. te Maastricht, benoemd tot ontv. der dir. bel. te Dordrecht. Gemengd Nieuws. Woensdag- middag is te Amsterdam in de Tuinstraat een jongetje van 3 jaar uit een bovenverdieping gevallen, met het gevolg dat het dadelijk overleed. Gistermiddag kreeg te Rotterdam een jongen, H. L. genaamd, aan boord van een aakschip dat aan de Leuvehaven tegenover de Scheepmakershaven ligt, bij ongeluk een zooge- naamden spring op het hoofd. Hij werd daardoor zoo getroffen, dat de geneeskundige, die onmid dellijk ter plaatse was, slechts den dood kon constateeren. Volgens de „Prov. Nb. en 's-Hert. Ct." moet bij het verbrijzelen van een zestal venster ruiten van het zusterklooster te 's-Bosch, alleen aan kwajongens-baldadigheid worden gedacht. Zondag-avond raakten in het theater Beaumarchais te Parijs de kleederen eener jonge figurante in brand, die door onvoorzichtigheid te dicht bij een gasvlam was gekomen. Gillend vloog ze weg. Ze kwam in een nauwen gang een harer vriendinnen tegen en onmiddellijk stond ook deze in brand. Het gelukte wel spoedig de vlammen met kleeden enz. te dooven, maar de beide onge- lukkigen, vooral de laatste, verkeeren in zorgelijken toestand. Men weet dat de fraaie obelisk, die sinds vele jaren nabij Alexandria half onder het zand bedolven ligt en den naam draagt van Cleopatra's naald, door den khedive onlangs formeel aan de Engelsche natie ten geschenke gegeven is. Men heeft haar slechts weg te halen, en reeds zijn toestellen uitgedacht om de zware steenen zuil te vervoeren van 't Egyptisch strand naar de Londensche Theems-kade, die zij tot sieraad zou moeten strekken. Thans echter heeft zich onver wachts een hinderpaal voorgedaan. Een persoon in Egypte, zoo meldt de „Daily Telegraph", moet namelijk op den grond waar de obelisk ligt, en dus ook op de obelisk zelve, eigendomsrechten hebben doen gelden. Hij heeft 't terrein omheind, en eischt, alvorens 't wegvoeren der obelisk te vergunnen, een groote som tot schadeloosstelling. B echtzaken. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 3 April: J. v. D., te Rijnsburg, wegens verzuim van inachtneming der reglementen het onwillig doen ontstaan vao stooten, gev. van 6 d., geldb. van 8 of 1 d. idem; A. E. M. M., te's-IIage,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1