H U 1 HP ENLAND. Geveilde Perceelen. door lien naar zijne woning op den Middelweg gebracht. Het hof te Amsterdam heeft gisteren den persoon, die een zijner kameraden met een steen gegooid had, ten gevolge waarvan deze een maand later gestorven was, veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf voor den tijd van 5 jaren. Het kindje van K.dat, zooals vroe ger werd medegedeeld, door de moeder te 's-Her- togenbosch was achtergelaten, toen ze met haar andere kinderen haar man in 't buitenland ging opzoeken, is gebleken niet ten gevolge van eenig direct misdrijf te zijn gestorven, maar door uit putting en longaandoening. Alleen achtergelaten, heeft 't kindje van een jaar zich vermoedelijk doodgeschreeuwd. Een treurig ongeval had Maandag- namiddag te Arnhem plaats. Schipper W. pas seerde met zijn met grint geladen schip de Rijnbrug; ongelukkig stootte de achtersteven aan der brug- schepen, waardoor het een zwaar lek bekwam, en eenige meters verder zonk. De brugbaas, het ge vaar ziende, sprong terstond in zijne boot, en nam den schipper en diens zoon op. Onmiddellijk zonk het schip, en door de zuiging werd ook de boot medegesleept, waardoor allen door het water werden verzwolgen. Twee moedige mannen, Drent en Hubertus, mochten er in slagen den brugbaas en den schipper met alle krachtsinspan ning te redden; maar de 19jarige zoon kwam niet weder bovenhij was in de diepte verdwenen. Ten gevolge van de restauratie der St.-Martini-kerk te Eraneker en het wegnemen van den daarin bestaanden houten vloer, komen verscheidene fraaie grafsteenen aan het licht. Een van de best geconserveerde is die van Douwo Siaerda, gestorven in den jare 1482. Deze zerk is van rooden zandsteen en zal met andere merk waardige steenen in den zijmuur der kerk worden geplaatst. Maandag-avond omstreeks 9 uren is een felle brand uitgebroken in een der boven lokalen van den achtervleugel der kazerne te Zwolle. De brand nam zoo snel toe, dat zeer spoedig het geheele dak van dien achtervleugel in brand stond en vervolgens de vlammen zich mededeelden aan het dak van 't daaraangrenzende graanpakhuis van den heer Van Laer. Eerst na middernacht slaagde men er in den brand meester te worden, die zich alzoo heeft bepaald tot de vernieling der bovenverdiepingen van den achtervleugel der kazerne en van het dak van het graanpakhuis. Maandag-avond is aan de familieS. te Wageningen het volgend ongeluk overkomen. Van een uitstapje naar Nijmegen terugkeerende, schrikte het paard door eene ter hoogte van Oosterhout op den dijk aangebrachte verhooging; het rijtuig viel om en eene der dames, eene logee, werd door het paard doodgeslagen. De overigen hebben gelukkig geen letsel bekomen. Maandag-middag had bij het slijkgat buiten de Oosterpoort te Groningen H. Harms, bezig zijnde een praam te laden met ier, het ongeluk in de ierdobbe te vallen, waaruit hij evenwel zoo spoedig mogelijk werd gered. Niet tegenstaande terstond geneeskundige hulp werd ingeroepen, is de man eenige oogenblikken daarna overleden. In den nachttuschen ZondagenMaan- dag zijn aan een der vrouwenkloosters te 's-Her- togenbosch eenige ruiten verbrijzeld en de raam kozijnen en deuren met eene olieachtige zwarte stof bestreken. De politie doet onderzoek. Maandag-ochtend is een huis in de Kreuzstrasse te Dresden ten gevolge eener ontploffing van vuurwerk totaal vernield. Bij de afzending van het telegraphisch bericht waren reeds zeven personen, eenigen dood en de anderen zwaar gekwetst, uit de puinhoopen opgedolven. Verleden week werden de noordelijke wijken van Londen verschrikt door 't ontploffen van een torpedo, te Hendon, in een publieken tuin waar juist 2000 personen bijeen waren, 't Plan was de torpedo te doen ontploffen in een vijver; door onvoorzichtigheid of baldadigheid vatte het werktuig ontijdig vuur. De uitwerking was ge ducht. Ver in den omtrek werd de schok gevoeld. In den grond was een kuil gewoeld van 80 voet wijd en 6 voet diep. Gelukkig had de kracht verticaal gewerkt, zoodat niemand onder de me nigte ernstig letsel bekwam. Bij den loopwedstrijd tusschen de beide Amerikanen Weston en O1 Leary in de Agricultural Hall te Londen, heeft O' Leary de overwinning behaald. Hij legde in zes etmalen 520 Eng. mijlen af; Weston slechts 510. O'Leary gaat met den prijs van 1000 pd. st. strijken. De belangstelling in dezen geheel nutteloozen en uiterst afmattenden wedstrijd was bijzonder groot. Den laatsten dag bedroeg 't aantal bezoekers 20,000. In het proces van den heer P. Regout te Maastricht heeft het hof van cassatie te Brussel uitspraak gedaan. Men weet, dat de heer Regout van oplichterij beschuldigde iemand, die zich graaf noemt, handel drijft in dgcoratiën en hem (Regout) voor 13,000 fr. het commandeurskruis der orde van Nicham Iftihar van Tunis verkocht had. De beklaagde werd door de correctioneele rechtbank vrijgesproken, doch door het hof van appèl tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij voorzag zich in cassatie, maar tevergeefs: het veroordee- lend vonnis werd bekrachtigd. In het arrest wordt verklaard dat de ridderorde-verkooper misbruik van vertrouwen gepleegd heeft, dewijl hij, bij het le veren aan den heer Regout van de door dezen verlangde decoratie, niet is nagekomen de voor waarde door den kooper gesteld, nl. dat de 13,000 fr. zouden worden aangewend tot het stichten van een matrozenhospitaal te Tunis. Het geneeskundig tijdschrift „the Lancet" oppert de vraag, met 't oog op 't ge beurde bij de jongste terechtstelling te Leeds, of 't wel wettig is, een veroordeelde tweemaal te hangen. De wet bepaalt dat de patiënt moet worden opgehangen aan den hals, totdat er de dood op volgt. Deze laatste bepaling werd toe gevoegd om te voorkomen dat op gebrekkige wijze opgeknoopte personen spoedig werden afgesneden en weder in 't leven geroepen eene praktijk, die vroeger maar al te vaak werd toegepast. Of echter 't wettelijk vonnis eene herhaling van de eenmaal mislukte operatie toelaat ziedaar wat „the Lancet" betwijfelt, 't Gebeurde te Leeds, meent 't blad, is wel in staat om de doodstraf in Engeland geheel te helpen doen vervallen. Duitsschla nd. Uit gewoonlijk goed ingelichte bron verneemt de „Post", dat de keizer het verzoek van Bis marck om gepensioneerd te worden heeft afgewezen, doch dat hem een verlof van eenigen duur werd toegestaan. In alle zaken het rijk betreffende wordt de vertegenwoordiging van den rijkskanselier opge dragen aan den Pruisischen minister-president Camphausen, als oudste minister. Bismarck heeft Maandag van den koning van Italië een prachtige, doorzichtige albasten vaas als verjaargeschenk ontvangen. Een aantal personen uit Berlijn, Dresden, Weimar, Gotha enz., allen vereerders van Richard Wagner, hebben te Leipzig eene vergadering ge houden, om te beraadslagen over de vestiging eener door hem gewenschte „Patronaats-vereeniging ter instandhouding en bevordering der Bühnen- festspiele te Bayreuth". Van een aantal zijner voorstanders te Weenen, Londen, Keulen enz. ontving de vergadering verklaringen van adhesie aan haar doel. Er werden drie ontwerp-statuten ingediend, waarvan er een, namelijk dat van Emil Heckel te Mannheim, na een zeer langdurig debat met nagenoeg algemeene stemmen werd aangeno men. Ingevolge dit besluit zal de vereenigiug overal in Duitschland afdeelingen oprichten tot het bijeenbrengen van gelden. Het hoofdbestuur wordt te Bayreuth gevestigd. De contributie van ieder lid bedraagt 10 mark 'sjaars. Zoodra de vereeni- ging 2 a 3000 leden telt, zal zij bij den rijksdag eene jaarlijksche subsidie aanvragen. Karl Fr. Glassenapp, schrijver van „Richard Wagner's leven en werken", uitgegeven te Kassei en Leipzig, heeft zijn geheele daarvan ontvangen honorarium aan de vereeniging ten geschenke gegeven. België. Baron Osy, clericaal, werd gisteren tot lid van den senaat gekozen. Hij verkreeg 450 stemmen meer dan de liberale candidaat De Bosschaert. De verkiezing had plaats ter vervulling van de vacature ontstaan door 't overlijden van baron "Van Delft. Portugal. De Kamer heeft zonder discussie een wetsont werp goedgekeurd, waarbij 165,000 fr. ter beschik king der regeering worden gesteld voor de orga nisatie van een wetenschappelijke expeditie tot het onderzoeken van de landstreken tusschen de kolo niën van Angola en Mozambique en het grondge bied van de Congo en de Zambeze. Voorts heeft de heer Thomas Ribeiro een voorstel gedaan tot het onderzoeken van de beschuldigingen, van En- gelsche zijde tegen de Portugeesche koloniale amb tenaren ingebracht en volgens welke deze den sla venhandel zouden bevorderen. Rusland. Uit St.-Petersburg wordt van 10 dezer gemeld Het 'antwoord der Porte is hier niet ingekomen. De regeering stelde, gelijk bekend is, den 13den dezer als den uitersten termijn vast, binnen wel ken de Porte omtrent het zenden van een buiten gewoon gezant beslist zal moeten hebben. Indien deze zending mocht plaats hebben, dan zouden uit dit feit, gelijk de „Correspondance" der „Agence Russe" opmerkt, nog geene gevolgtrekkingen in een of anderen zin gemaakt mogen worden, daar alles afhangt van de besluiten der Porte, welker overbrenger die gezant zal zijn. In elk geval zal Rusland, nadat het in toegevendheid tot de uiter ste grenzen gegaan is, ook niet één enkele schrede van zijn thans ingenomen standpunt wijken. TurRije. Men verzekert dat de circulaire der Porte in houdt, dat zij den vrede wenscht en hervormin gen wil in toepassing brengen, maar elke vreemde inmenging in binnenlandsche aangelegenheden af wijst; zij zal een speciaal gedelegeerde naar St.- Petersburg zenden en ontwapenen, indien Rusland gelijktijdig ontwapent. Ten slotte vraagt zij, dat de mogendheden bij Montenegro haren invloed mo gen doen gelden. Murad-Effendi, Turksch consul-generaal te Dresden, zal, naar de „Köln. Zeitung" verneemt, eerlang benoemd worden tot gezant te 's-Hage en te Stockholm. Hij is een Oostenrijker van ge boorte, maar reeds sedert jaren in Turkschen dienst en heeft ook als schrijver naam gemaakt. Telegrammen. ROME, 10 April. Uit eene dépêche van Melegari, welke in het aan het parlement overgelegde dossier diplomatieke stukken is opgenomen, blijkt dat de regeering ongunstig gestemd is tegen het denk beeld dat Turkije een haven aan Montenegro zou afstaan. WEENEN, 10 April. De „Polit. Corresp." ver neemt heden uit St.-Petersburg, dat, luidens be trouwbare dépêches uit Konstantinopel, de Porte het protocol, de eischen van Montenegro en de speciale missie naar St.-Petersburg weigert. Deze houding verijdelt den wensch naar vrede, dien Rusland met het protocol aan den dag legde. NIEUW-YORK, 10 April. De bondstroepen hebben zich uit het bondspaleis te Columbia te ruggetrokken. KONSTANTINOPEL, 11 April. De kamer heeft definitief, met 65 tegen 18 stemmen, eiken afstand van grondgebied aan Montenegro, verworpen. BERLIJN, 11 April. Op last van den rijks kanselier hebben de verschillende autoriteiten de maatregelen opgeheven, welke indertijd zijn uit gevaardigd tot beperking der veepest, uithoofde zij thans heeft opgehouden te bestaan. ANTWERPEN, 11 April. Ten gevolge van den uitslag der verkiezing voor den senaat heerscht er groote gisting alhier. Groepen van beide partijen trekken zingende door de stad. Eenige botsingen hebben plaats gehad, waarbij verschei dene personen en ook agenten van politie door steenworpen gevaarlijk zijn gewond. Een twaalftal personen zijn in hechtenis genomen. De burger wacht is onder de wapenen. Gehouden verkooping aan Den Burg alhier op 31 Maart 1877, ten overstaan van den notaris Mr. J. L. Klaverwijden Een huis en erf aan de Binnenvestgracht tus schen de Steenstraat en de IJzerengracht, N°. 5, sectie B, N°. 331kooper J. Van Tongeren*, voor ƒ870.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2