LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5261. Dinsdag A0. 1877. 10 April. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersm 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIESt Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.171 Grooiere letters naar plaatsruimte. ST A DS-BE RICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 JuDi 1851 (Staatsblad n°. 85) dat alle preteusien over het jaar 187G, ten latte der gemeente, vóór of op den laatslen Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gebonden. En wordt deze door plaatsing in de Lcidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LeideD, 9 April 1877. LEIDEN, 9 April. De 53ste verjaardag van 's konings zuster, de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, geb. prinses Sophia der Nederlanden, werd gis teren alhier op de gebruikelijke wijze herdacht- Bij de regimenten infanterie zullen na 1 Mei a. s. slechts 500 miliciens van de lichting van 1S76, als blijvend gedeelte, onder de wapenen worden gehouden, zoodat tegen gezegd tijdstip van elk dezer corpsen ongeveer 300 miliciens met groot verlof znllen vertrekken. B. en Ws. geven in overweging het volgend adres van den heer Dr. A. Ileynsius te stellen in handen van de commissie voor de strafverordeningen, met verzoek daarop bij eventueele herziening of wijziging der algemeene politie-verordening, voor zooveel uoodig, te willen letten De ondergeteekende, Adrianus Heynsius, hoog leeraar, geeft met verschuldigden eerbied te kennen, dat uit de disenssiën van den gemeenteraad (zitting van 12 en 17 Juli 1873) duidelijk blijkt-, dat de gemeenteraad het gooien van sneeuwballen door jongens onderling niet heeft willen strafbaar stellen en om die reden met 8 tegen 5 stemmen het amendement Van Heukelom heeft aangenomen om het „werpen met sneeuwballen", dat in de concept-verordening voorkwam, te doen vervallen, zoodat in plaats van het voorgestelde artikel 30 „het op of over de straat werpen met sneeuw ballen, steenen of andere voorwerpen is verboden", als artikel 28 in de vigeerende verordening staat te lezen „het op of over de straat werpen met steenen of andere voorwerpen is verboden." dat desniettemin door den commissaris van politie Vink tegen een zijner kinderen, zonder dat eenigerlei waarschuwing is voorafgegaan, proces verbaal is opgemaakt, omdat hij met eenige zijner kameraden op Donderdag 1 Maart 's middags te 12 nren op het Pieterskerkplein voor Gravestein zich met sneeuwballen gooien vermaakte dat uit dit feit door het openbaar ministerie bij het kantongerecht grond is ontleend om daarin te zien overtreding van art. 28 der verordening en de eisch is gesteld die overtreding te straffen met 5 gulden boete, subsidiair twee dagen gevan genisstraf en de kosten dat dergelijke vervolgingen voor het gezag der politie zelve verderfelijk en voor de jongens, die zich onschuldig vermaken, evenzeer als voor hunne ouders hoogst onaangenaam zijn dat in elk geval de toepassing van art. 28 der verordening blijkbaar is tegen den geest en de bedoelingen van hen, die haar hebben vastgesteld. Weshalve de ondergeteekende beleefdelijk ver zoekt, dat er eene zoodanige wijziging in die verordening worde gebracht of althans de gevorderde maatregelen worden genomen, dat dergelijke onge rijmde en belachelijke vervolgingen voortaan worden voorgekomen. Naar aanleiding van de stemming in de laatste zitting van den gemeenteraad over het voorstel van mr. P. A. Van der Litb, om terug te komen op het besluit, eene som van 48000 beschikbaar te stellen voor het bouwen van eene school volgens de plannen van B. en W., acht de plaats, schoolcommissie zich verplicht, voordat in die zaak eene eindbeslissing genomen wordt, nog eene poging aan te wenden om den raad te doen besluiten zich met het voorstel van den heer Van der Lith te vereenigen. Door aanneming van dat voorstel zal de gemeente een schoolgebouw verkrijgen, dat in alle opzichten aan de vereischten eeuer goede school voldoet en dat de goedkeuring wegdraagt van alle autoriteiten, die over deze plannen haar advies hebben uitgebracht. Wordt daarentegen het voorstel verworpen, dan zal men moeten besluiten uitvoering te geven aan de plan- nen, welke zoowel door den schoolopziener als door de schoolcommissie zijn afgekeurd. Daarbij zal de aanneming van het voorstel van den heer Van der Lith het groote voordeel verschaffen, dat het bouwen der school, waaraan sinds langen lijd zoo dringende behoefte bestaat-, geen oogenblik behoeft te worden vertraagd, en hiervan zal de vergadering wel met de schoolcommissie overtuigd zijn, dat iedere vertraging in deze schadelijk is voor den goeden gang van het onderwijs in deze gemeente. Op deze gronden, welke haar van over wegend belang voorkomen, dringt de commissie ernstig aan op aanneming van het voorstel. Na kennisneming van het verzoek van P. J. Van Venetie en A. Verhoog, aannemers van het dempen van de Korte Langegracht, om remissie van boete wegens te late oplevering van het werk, alsmede van de betrekkelijke rapporten, deelt de comm. van financiën mede, dat ook zij van oordeel is dat er termen bestaan om de boete niet tot het volle bedrag toe te passen, op grond van het buitengewoon groot aantal regendagen, waardoor de uitvoering van het werk is moeten worden vertraagd. Inmiddels kan zij zich bezwaarlijk ver eenigen met het voorstel om wegens de ongunstige weersgesteldheid de geheele boete kwijt te schelden, aangezien de aannemers bij de inschrijving een zeker aantal regendagen in rekening zullen hebben gebracht of althans hadden hehooren in aanmerking te nemen. Met eene kwijtschelding van de helft der boete zal alzoo, naar de meening der comm., de billijkheid in deze behoorlijk worden betracht-. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 20, ƒ4.10, ƒ2; de laagste 20, ƒ4, ƒ2. Tot nieuwe leden van de vereeniging voor de statistiek in Nederland zijn benoemd de heeren D. Drost, te Amsterdam; Mr. I. Evertz BIIz., te Arnhem; Mr. T. H. J. Tavenraat, te 's-Hage; Mr. A. H. Brandt, te Zoeterwoude; O. II. Van Tienhoven, J. C. Muller, te AmsterdamCh. M. Dozy, te Haarlem D. N. Brouwer, te Wormerveer David J. A. Samot, te RotterdamJ. II. Dijkman, te Dordrecht; Mr. P. A. Tukker, te Gorcum; Jhr. O. R. Van AudriDga de Kempenaar, Marquis de Livio, te AmsterdamMr. T. H. De Veye, te Zaandam; Mr. B. C. J. Loder, B. H. De Clercq, te RotterdamDr. J. W. Gunning, W. E. Mercier, Mr. A. P. K. Hartogh, te AmsterdamA. Jansen, te 's-Bosch; Mr. S. C. H. Nederburg, te Leiden; Dr. T. Ilalbertsma; J. T. Cremer, te Arnhem; M. Rutten, te Breda; Mr. W. H. De Beaufort, te Leusden. Tot lid van het bestuur is benoemd Jhr. Mr. G. De Bosch Kemper, referendaris bij het ministerie van binncnlandsche zaken. Ds. J. A. De Vlieger, te Katwijk a. Zee, is beroepen naar de Ned. hervormde gemeente te Hardenberg (Overijsel)de heer Van Laer te Haarlo naar die te Waverveen; dr. P. L. Rutgers te Vlissingen naar die te 's-Hertogenbosch. Van de negen candidaten voor de akte in de Pransche taal werden Zaterdag te 's-IIage 7 afgewezen; toegelaten de heeren J. Appeldoorn en H. Hulleman uit Rotterdam. Voor de hoofd onderwijzers-akte werden 15 candidaten geëxami neerd 2 trokken zich terug, 9 werden afgewezen toegelaten de heeren J. C. Brandt uit Dordrecht, G. A. Van der Heyde uit Leiden, J. Mulder uit Oud-Beierland en II. Schuddebeurs uit Rot terdam. Dezer dagen verscheen de eerste aflevering van den tweeden jaargang van „Euphonia", week blad gewijd aan letterkunde en welsprekendheid, dat onder de flinke redactie van den heer A. J. Servaas van Rooyen en door vele Nederlandsche letterkundigen gesteund, zich gedurende den korten tijd van zijn bestaan reeds een groot aantal vrien den heeft verworven. Het tijdschrift beweegt zich eenigszins in de richting van „Onze Tolk" in zijn goeden tijd, maar geeft meer dan dal. Behalve letterkundige critiek levert het ook berichten van rederijkerskamers en hare werkzaamheden, bijdra gen van Noord- en Zuidnederlandsche auteurs en nu en dan eene vertaling. De nu verschenen afle vering bevat behalve berichten en mededeelingen een artikel van Gerard Keller, 5 propos van de zesde uitgave der Boertige Zangster van Ooster- wijk Bruyn; een critiek van John Brinckmann's Ausgewahlte Plattdeutsche Erziihlungen door dr. E. Mehler; een ingezonden stuk van den heer H. Th. Boelen, aan 't adres van Martin Kaltl', met eenige opmerkingen over de tooneelschooleen penneschetsje van Virginie Loveling en een paar gedichtjes van Em. Hiel. Men ziet het, de inhoud is velerlei, en de namen der medewerkers hebben een goeden klank. Mogen velen, die het tijdschrift nog niet kennen, zich opgewekt gevoelen er kennis mede te maken. Een nieuw feit in zake belasting, verschul digd door het instituut der paters-jezuïeten te Kat wijk a/d Rijn, zoo meldt men uit Leiden aan de „N. R. Ct." verdient ten volle de aandacht- Volgens hunne eigene opgave bestond het bedien- denpersoneel, dat aan bovengenoemde inrichting verbonden en voor hetwelk belasting verschuldigd was, uit 3 bedienden der 1ste, 2 dito der 2de en 11 dito der 3de klasse, in het geheel dus 16 personen. In de vergadering van zetters tot vast stelling der kohieren voor de belasting op het per soneel, in het vorig jaar gehouden, werd twijfel geopperd over de juistheid dezer opgave en bij onderzoek bleek, dat niet 16 maar 26 bedienden voor de belasting in aanmerking kwamen en wel 9 voor de 1ste, 5 voor de 2de en 12 voor de 3de klasse. Eenparig besloot men dus ambtshalve den aanslag vast te stellen, wat eene vermeerde ring gaf van 351.36. Na de uitreiking van het biljet van aanslag werd vanwege den directeur verzet aaugeteekend bij gedeputeerde staten cn de handelwijze der zetters met de namen van vitterijen, tracasserieên, enz. bestempelddoch het mocht niet baten, want ged. staten handhaafden dezer dagen de meening van het college van zetters, in zoo verre dat zij den aanslag met de luttele som van 7.32 verminderden, op grond dat twee in dienst zijnde personen als niet in het instituut inwonend werden beschouwd. Door den minister van oorlog zijn benoemd tot kapt.-kwartierm. 1ste kl. J. M. Jansen en A. L. Trippelaar, werkzaam aan het depart, vail oorlog; C. "W. Engelen, van het lste reg. huzaren.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1