'L. M. heeft aan J. A. De Kort, te 's-Her- togenbosch, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van den II. Gre- gorus den GrootenJ. A. De Lanov, ontv. der in- en uitg. rechten en acc. te Leeuwarden, be noemd tot ontvanger der dir. bei. enz. te Deventer. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen had de timmermans- knecht van den heer L. buiten de voormalige Koepoort het ongeluk onder een stapel hout te geraken. Op zijn hulpgeroep kwamen eenige met selaars toesnellen, die er in slaagden hem onder het hout vandaan te halen. Doordien hij aan het been gekneusd was, kon hij voorloopig zijn werk niet hervatten Het achtjarig zoontje van zekeren J., dat op den walkant zat te spelen, geraakte hedenmiddag in de Geeregracht, en werd door zijn vader gered. In het Levendaal bij het plantsoen geraakten twee jongens te water, v. d. S. en B., die met levensgevaar werden aan wal gebracht door zekeren P. Men meldt uitNieuwe NiedorpSinds eenigen tijd vernam men alhier meermalen van diefstal, ook van vee uit de weide. Zoo werd in den loop van den winter door drie verschillende veehouders een schaap vermistzoo verdwenen ook spoorloos tamme eenden, enz. Dit scheen altemaal goed te gaan, zonder dat de schuldigen ontdekt werden. Eindelijk echter liep het vast. De dieven, op hun goed gesternte vertrouwende, werden hoe langer zoo onvoorzichtiger en brutaler, en kwamen zoo in de val. In de vorige week namelijk, bij helder lichte maan, 's avonds onge veer halfelf, gingen zij weder op hun strooptocht uit, liepen eene weide in, vingen een schaap, dat zij naar hunne woning geleidden en dadelijk slachtten, terwijl zij de huid en anderen afval, met steenen bezwaard, in een nabijgelegen vaart wierpen, waaruit die voorwerpen reeds weder zijn opgevischt. Op dien bewusten avond nu, toen zij het gestolen schaap naar hunne woning brachten, waren zij door een ander gezien, en toen den ochtend daarop bekend werd, dat wederom een veehouder een schaap vermiste, viel natuurlijk de aandacht terstond op die personen. De burgemeester, daarvan onderricht, liet hun huis onderzoeken, en weldra vonden de veldwachters aldaar een schape bout. Naar de herkomst daarvan ondervraagd, verklaarden de bewoners dien van hunne familie, in eene naburige gemeente woonachtig, ontvangen te hebben. Bij onderzoek bleek dat dit onwaar was, en daarop hebben de hoofdschuldigen de moeder, eene weduwe van 51 jaar, en haar vol wassen zoon bekend. De moeder had, toen zij de misdaad niet langer kon ontkennen, getracht zich van het leven te berooven, maar werd daarin verhinderd. Beiden zijn reeds naar Alkmaar ge transporteerd. In het laatst van Eebruari werd een Ilarensche landbouwer, die van do jaarmarkt te Oss huiswaarts ging, te Berchem aangerand en beroofd van zijn zilveren horloge, ketting en portemonnaie met tien gulden. De aanrander bleef onbekend, doch thans ziju die voorwerpen aan den pastoor vau Haren door den berouwhebbendeu straatroovcr ter hand gesteld. Donderdag-middag werd de inrich ting tot het voeren van torpedo's, ten vorigen jare aangebracht aan de stoombarkas van het wacht schip te Hellevoetsluis, door den luitenant-ter-zee lste klasse M. E. ReeriDgh, gedetacheerd bij den marine-torpedodienst, ter reede beproefd. Voor die proefneming werden gebezigd twee torpedo's, elk geladen met 50 KG. buskruit, bevestigd aan een ijzeren spar, welke over geleidebaan en rol loopt en de torpedo tot eene diepte van drie meter onder water vooruitbrengt. De eerste ontploffing, met tegen eb stilliggend vaartuig, was hevigeene ontzetteude waterkolom verhief zich, het vaartuig kreeg een zwaren schok en was een oogenblik aan 't gezicht onttrokken. Dc tweede ontploffing, volle* kracht tegen eb instoomend, had grootere uitwer king; de waterkolom bereikte belangrijker hoogte, het vaartuig kreeg herhaalde schokken en was ge- ruimen tijd niet zichtbaar, de ijzeren spar was gebroken (iets dat bij de proefnemingen der marine nog niet heeft plaats gehad), en aan de machine ontstond een defect. Aan den wal waren vele toeschouwers. De marine-autoriteiten bevond.n zich in een stoombarkas op de reede. In den namiddag van den 3den dezer is te Putten een gepensioneerd militair door een zijner kameraden met een mes gevaarlijk gewond. Dadelijk werd heelkundige hulp verleend door doctor De Ilartogh. De rijksveldwachter was spoedig den dader op het spoor, en het mocht dezen amb tenaar gelukken, bijgestaan door den gemeente veldwachter, den schuldige, die te Ermelo te bed lag, te arresteeren. Het mes, waarop de bloed vlekken zichtbaar waren, is mede in beslag genome*. De voormalige burgemeester van Nieuw-York, de heer Abram Oakley Hall, s spoorloos verdwenen. Na zijn werkzaamheden e hebben afgedaan, verliet hij op 16 Maart, on- streeks 7 uren 's avonds, zijn kantoor. Ziiju ove- jas, die hij 's morgeus had medegebracht, liet lij op het kantoor hangen. Niemand heeft hem sedert gezien. Al zijn boeken waren in volmaakte orle en in zijne houding was niets bijzonders opge merkt. Ilij had eenige honderden dollars bij ziet. 't Is nu de vraag of hij gevlucht is met het otg op dc openbaringen van Tweed, of dat hij u handen van roovers is gevallen. Geheel Nieuw-Yoik is er van vervuld. Uit Noorwegen wordt een verschrik kelijke ramp vermeld. In het dorp Ellingso, nalij Aalsund, hield de onderwijzer examen op de tweede verdieping van een in aanbouw zijnd huis, waar van de trap nog niet gereed was, zoodat de kin dereu met behulp van een ladder door een venster het lokaal moesten bereiken. Het examen was bijna afgeloopen toen de onderwijzer sterken rook en bijna tegelijkertijd vlammen gewaar werd, die met snel heid om zich heen grepen en weldra het geheel; lokaal met vuur en rook vulden. Hij ijlde naa' het venster en zag met ontzetting, dat te ladder weggenomen was; hij greep eenige kii- deren en wierp ze naar beneden, maar hit vuur bereikte nu ook het venster, zoodat lij gedwongen werd naar beneden te spriDgeu, wihe hij niet onvermijdelijk den vuurdood sterven, kt den va! brak hij een been, zoodat hij hulpelois aan den voet van het brandende gebouw lag, te- wijl vier, allen meer of minder gekwetste kinderin om hem heen luidde jammerden. De mannen val het dorp waren op de vischvangst en de vrouwm op het veld bezig, zoodat aan geen hulp te dek ken viel. Spoedig hoorde men den vloer invallen zestien kleinen in den vuurgloed medesleependi. Verschrikkelijk was de wanhoop der terugkeerené ouders. Omtrent de oorzaak vau 't gebeurde is ea streng onderzoek ingesteld. Even buiten de Porta del popoio t; Rome is Dinsdag eeu Engelschman door dri: met dolken gewapende mannen aangevallen, di; hem geheel uitgeplunderd hebben. Dinsdag zou bij eene terechtstellint in de gevangenis te Leeds zekere Johnson, weger moord ter dood veroordeeld, gehangen wordei Reeds bij '1 maken der toebereidselen werd opgi merkt, dat 't touw voor den strop te kort e onsterk was. Desniettemin liet men de zaak hal loop. 't Luik viel en met 't luik viel Johnsd naar beneden, 't Touw was gebroken, en de mal lag kermend onder de planken van 't schavot Men kan zich de ontsteltenis denken van 4 omstanders. Een nieuw touw werd gehaald. Johusol werd opgeholpen. Nogmaals moest hij de veertiej treden van 't schavot beklimmen, zich de witt muts over de oogen laten trekken, den strop zid laten schikken om den hals en staan te wachta op 't wegschuiven van den grendel, vdbr 't lui ten tweeden male viel. Toen nog duurde zijl doodstrijd volle vijf minuten. Kapitein Gnodde, gevoerd hebbend; het bij Petit Trou verongelukte Ned. schip „Ann Cecilia", meldt bij brief uit Sl.-Domingo dd. li Pebr. aangaande die schipbreuk nog de volgend bijzonderheden: „Nadat het schip I-I Januari o ongeveer 19 Duitsche mijlen van St.-Domiug was gestrand en wij zwemmende aan wal warei gekomen, hadden wij een tent opgeslagen, tei einde over dag tegen de brandende zon en 's nacht tegen de zware regens beschermd te zijnd inboorlingen kwamen 's nachts gewapend om on van dc weinige goederen die wij geborgen haddei nog te berooven, en wij waren genoodzaakt on; van een paar goede revolvers, die wij gelukkir gered hadden, te bedienen. Een brief naar der consul te St.-Domingo gezonden om hulp te vragen bleef 11 dagen onderweg, zoodat dan ook eerst op den 31sten Januari de schoener „Pensacola" kwam opdagen om ons af te halen. Den volgenden dag scheepten wij ons in en zetten zeil naar hier- maar tot op een mijl afstand van de plaats waai! de „Anna Cecilia" gebleven was genaderd zijude strandde de schooner en het mag als een wonder beschouwd worden, dat niemand onzer daarbij het leven verloor. Thans was het uitzicht op redding al zeer gering en slechts aan de goede gezindheid van eenige houthakkers die mij eeu paard afstonden, waarmede ik door bosch en struik eenige op 12 Eng. mijlen gelegene woningen bereikte, had ik het te danken dat ik een boot bekwam, waarmede wij, 12 in getal, den 5den Eebruari vertrokken en na zes etmalen, IS a 20 Duitsche mijlen, bijna zonder voedsel en drinken, tegen wind en stroom opgewerkt te hebben, eindelijk St.-Domingo be reikten." Volgens mede deelingen van het Ruissisch gouvernement zijn er zilverlagen van groote waarde ontdekt op verscheidene eilanden der Witte Zee. BUITENLAND. Ouitschlanct. De zaak van Bismarck is nog niet beslist. Hij heeft in zijne aanvraag om ontslag verklaard, dat hij voor de maatschappelijke en economische her vormingen krachtig medewerkende collega's of eene krachtig medewerkende meerderheid in den rijksdag moest hebben en hij anders moest aftreden. Men gelooft dat de crisis zal worden beslist door ont binding van den rijksdag, of invoering van rijks- ministeriën. De „Nordd. Allg. Zeitung" noemt het bericht eener courant, dat in de pourparlers met den kei zer over het verzoek om ontslag, door Bismarck ingediend, namens dezen laatsten graaf Eulenburg als gevolmachtigde optreedt, eene dwaling; de keizer heeft integendeel over dit verzoek uitsluitend met den kanselier zeiven gesproken. Rusland. De „Golos" meent in zijne beschouwing over den toestand, dal de zaak eindigen zal met con cessies van de zijde der Porte. De onderteekening van het Londensche protocol zou bewijzen, dat Engeland daartoe slechts alleen bereid was om eene gewapende inmenging van de zijde van Rus land in de Turksche aangelegenheden te voorkomen. Deze bereidwilligheid van Engeland zou te ver klaren zijn uit de overtuiging dat de openbare meening in Engeland eene directe ondersteuning van Turkije niet dulden zou. Turkije. Het Weener „Eremdenblatt" meldt uit Kon- stantinopel, dat de sultan den grootvizier als be wijs van erkeuuing en goedkeuring zijner politiek heeft, begiftigd met de orde van Osman, ster met de diamanten. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de Porte bezwaar maakt tegen het protocol, inzon derheid tegen de voorwaarde van ontwapening. Men gelooft, dat zij thans niet tot eene ontwa pening zal willen overgaan. Er loopt een gerucht dat de quaestiën betreflende het protocol en Mon tenegro niet aan de beoordeeling van het parle ment zullen worden onderworpen. Telegrammen. LONDEN, 6 April. De tekst van het protocol en de daarbij gevoegde verklaring van Schoewa- loft' (welke verklaring Ruslands ontwapening in een twijfelachtig daglicht stelt) hebben de hoop op behoud des vredes niet vermeerderd, en dit is te minder het geval, omdat de berichten over de onderhandelingen tusschen Turkije en Montenegro geenszins bevredigend luiden. De ochtendbladen vreezen bijna eenparig, dat de Porte zich zal ver zetten tegen het protocol en tegen het zenden van een gevolmachtigde naar Petersburg. BELGRADO, 6 April. De minister Ristics, de sectie-chef Spasieh en de stadsprefect Turzakovics zijn tot senatoren benoemd, de. eerstgenoemde onder bepaling dat hij zitting heeft nevens den onder-voorzitter. Ristics blijft tevens minister van buitenlandsche zaken en plaatsvervangend minister president,

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2