9 April. N°. 5260 Maandag A0. 1877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. s T A I) s-li E KIC11 'i EX. LEIDSCÏÏ TA Hf! IA T). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 retrelsf 1.05. Iedere repel meer 0.17^ Grooiere teiier« naar plaaisrmmie. BURGEMEESTER sn WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen, ingevolge de wet van 2 Jnni 1875 (Staatsblad n°. 95), vergunning is verleend aan F. STIJNMAN en zijoe rechtverkrijgenden om eene Bakkerij op te richten in het perceel aan de Nieuwstraat n°. 3. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidscbe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. i). BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 April 1877- LEIDEN, 7 April. •j De afdeeling voor taal-, letter-, geschied kundige en wijsgeerige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal eene gewone vergadering houden op a. s. Maandag. Heden werd alhier gehouden de 28ste alge meene vergadering der vereeniging van Z.-H. onderwijzers en onderwijzeressen om bij overlijden hun weduwen, kinderen, of andere erfgenamen te verzekeren een toelage ineens. Uit het verslag bleek in hoofdzaak dat gedu rende het jaar 1876 aan de vereeniging 4 leden door den dood waren ontvallen en 1 lid zijn deel neming had opgezegd. Aan de weduwen of kinde ren der 4 overleden deelnemers werd uitbetaald ƒ1316. Het getal der sterfgevallen was daardoor geklommen tot 144 en het bedrag der uitkeerin- gen tot 50,718.85. Tot de vereeniging waren toegetreden 4 leden, waardoor het totaal-cijfer op 1 Januari 1877 één lid minder bedroeg dan op 1 Januari 1876. De vereeniging telde nu7 dona teurs en 1 donatrice, henevens 241 leden; de som der uitkeeringen voor de erven van 1 lid der 1ste klasse bedroeg ƒ537.50, 2de kl. 481.50 3de kl. 423.50; 4de kl. 337.50; 5de kl. 237.50; en 6de kl. ƒ124.50. Een warm woord van hulde werd gebracht aan wijlen den inspecteur van het lager onderwijs in Zuid-Holland dr. M. P. Lindo. donateur en com missaris van toezicht der vereeniging, benevens aan wijlen den heer II. L. De Haas, ruim 24 jaren lid der directie en sedert 4 jaren haar voor zitter. Met een ernstig woord ter opwekking tot deelneming aan een zoo gunstig werkende vereeni ging werd het verslag gesloten. Op de gisteren geopende voorjaarstentoon stelling van de Ilaagsche tuinbouwvereeniging zijn o, a. bekroningen toegekend aan de heerenJ. Van Leeuwen alhier, 2de pr. voor araucaria's, lste pr. voor de nieuwste planten nog niet in den handel, 2de pr. voor bloemtafel het fraaist met bladplanten versierd, 1ste pr. voor verzameling dracaena's, id. voor bont- en gekleurdbladerige planten warme kas, id. koude kas, prijs van het bestuur voor varens; P. W. Meyer alhier, 1ste pr. gouden med. voor bloeiende amaryllis, 1ste pr. voor de fraaiste verz. oranjeboompjes; G. T. Hemerik alhier, 2de pr. voor verz. primula chi- nensis, 3de pr. voor verz. planten voor ornament- vakken; C. Driehuys, bloemist-baas van baron Van Brienen te Wassenaar, 2de pr. voor de schoonst gekweekte kasplant in bloei, 1ste prijs voor bladbegonia's, 1ste pr. voor pelargonium zonale, z. med. voor bontbl. idem, 2de pr. voor varens, lste pr. voor stam-heliotropiumsP. Oosthoek van Nes, te Boskoop, 2de pr. voor hulsten, id. voor conifeeren. In de maand Maart zijn binnen de ge meente Leiden geboren 162 kinderen, als: 80 zoons en 82 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweelinggeboorten; overleden 103 personen, als: 16 mannen, 18 vrouwen, 44 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5gehuwd 19 paren. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Verkhuis alhier opgenomen van 6880 volwas sin personen en van 2133 kinderen. Men schrijft ons uit Noordwijk van 6 dezer: de raadsvergadering van heden werd besloten t personeel aan de openbare lagere school te oordwijk-binnen met 2 hulponderwijzers te ver erken. Het beredeneerd en uitvoerig verslag van cbn toestand der gemeente over 1876, dat der plaat- lijke schoolcommissie over den toestand van het ger onderwijs en twee andere verslagen werden aangeboden en zullen bij de leden van den raad cihculeeren. Van harte juichen wij 's raads besluit tot vermeerdering van het onderwijzend personeel toe. Elke uitgaaf ten bate van bet onderwijs zal ontegenzeglijk groote rente afwerpen. Zelfs al noesten, om goed en flink onderwijs te kunnen toen geven, de belastingen worden verhoogd, dan log zouden wij een besluit in dien geest een zegen loor deze gemeente willen noemen. De staat onzer jemeente-financién is evenwel van dien aard, dat rij ons daaromtrent geen schrikbeelden behooren to scheppen. Het is waar, het onderwijs kost hier, ivenals overal in ons land, veel geld, doch beter och is het, thans wat hoogere uitgaven te besteden, tan onze jeugd, de toekomst onzer gemeente, in lomheid en onwetendheid te laten opgroeien. Zoo pit dan zou hier het spreekwoord bewaarheid orden dat leert: „het kwaad loont zijn meester 'Gisteren is het getuigschrift voor het lste jfcdeelte van het geneeskundig staatsexamen uitge tikt aan den heer J. H. Van Welsen. Van de 8 candidaten, die zich gisteren in Jen Haag aan het examen onderwierpen voor de ;kte in de Pransche taal, werden 6 afgewezen en toegelaten, als de heerenJ. L. A. Poelje uit iouda en L. L. Van Thiel, uit Leerdam. De minister van binuenlandsche zaken brengt tr kennis, dat in de maand Juni e. k. gelegen- leid zal worden gegeven tot het afleggen der «amens ter verkrijging van diplomata voor het erste natuurkundige examen en het natuurkun- dge examen voor hulp-apothekers, het tweede ntuurkundig examen, of van akten van bevoegd- bid als hulp-apotheker. Zij, die tot de examens tenschen te worden toegelaten, moeten daarvan \5ór 20 Mei schriftelijke opgave doen aan den oorzitter der commissie van examenvoor het erste natuurkundig examen en het natuurkundig samen voor hulp-apothekers, den hoogleeraar dr. 1 L. Bijke, te Leidenvoor het tweede natuur- ktndig examen, den hoogleeraar dr. A. Heynsius, t Leiden; en voor het practisch examen van hip-apotheker, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, t Amsterdam. In den loop van de maand Juni e. k. zal glegenheid gegeven worden tot het afleggen der eamens ter verkrijging van akten van bevoegd- id als leerling-apotheker (apothekersbediende), lij zullen worden afgenomen te Utrecht. Zij die Dt die examens wenschen te worden toegelaten, 'orden uitgenoodigd daarvan vóór 20 Mei e. k. chriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor ,et geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland n Utrecht, dr. G. Yan Overbeek de Meyer te Jtrecht. Ter vervulling van drie plaatsen van adjunct- jker der maten, gewichten en weegwerktuigen en pr uitvoering van art. 23 der wet van 7 April 1869, vaarvan de gewijzigde tekst is vastgesteld bij kon. jesluit van 29 November 1874, zal op 28 Mei e. k., n het gebouw der polytechnische school te Delft, jen vergelijkend examen worden afgenomen. Aan lie betrekking is verbonden eene jaarwedde van ƒ1000. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich vóór 18 Mei schriftelijk bij het departement van binnenl. zaken aanmelden. Z. M. heeft benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage mr. H. Yan der Hoeven, officier van justitie bij de rechtbank te Brielle. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de werk zaamheden ter voorbereiding van de internationale tentoonstelling van tuinbouw op het Prederiks- plein en in het. paleis voor volksvlijt in vollen gang zijn. Onder den koepel van het paleis is een groote fontein geplaatst. In de groote zaal en de bijzalen heerscht de grootste bedrijvigheid; van heinde en verre stroomen de inzendingen toe en reeds zijn de commissiën bezig te rangschikken en te regelen. Gisterochtend kwam o. a. een ge deelte van de inzending van Z. K. H. prins Hendrik aan. Dinsdag a. s. moet alles reeds in volmaakte orde zijn, omdat dan de omvangrijke arbeid der jury zal beginnen. De tentoonstelling zal ook op eenige avonden zijn opengesteld. Het Prederiksplein zal bij deze gelegenheden met tien duizend gasvlammen zijn verlicht. In de planten kassen zal geen licht worden ontstoken, maar daar buiten zal een sterk lichtgevend vermogen zoo worden gereflecteerd, dat de inhoud der kasseu goed zal zijn waar te nemen. De koning, de ko ningin, benevens de prinsen Alexander en Hendrik zullen Dinsdag om halftwee uit de residentie naar Amsterdam vertrekken. Z. M. de koning zal op Woensdag den llden dezer des morgens te halftien in het paleis te Amsterdam audiëntie verleenen aan commissiën, civile en militaire autoriteiten, officieren en mi litairen, en op Yrijdag den 13den aan particulieren. Gedeputeerde Staten van Friesland, als be heerders van het ten dienste van de landbouw kunde door wijlen dr. L. A. Buma gelegateerde, vragen, ten behoeve van het onderwijs in de hulp wetenschappen van den landbouw, te geven aan onderwijzers en hulponderwijzers, die eene akte van toelating, bedoeld bij art. 1, litt. m, der wet op het lager onderwijs, verlangen: Een beknopt handboek voor een tweejarigen cursus, waarin na tuurkunde, scheikunde, natuurlijke geschiedenis en aardkunde, volgens opgegeven programma, worden behandeld. Het handboek moet eene grootte hebben van ongeveer 30 vel druks in klein 8°. Yoorhet best gekeurd, mits voldoend, antwoord, wordteen prijs uitgeloofd van ƒ500. Het antwoord blijft bet eigendom van den schrijver of de schrijvers, indien zij zich verplichten, het handboek binnen vier maanden nadat de prijs zal zijn toegekend, bij wijze van goedkoope volksuitgaaf, onder goed keuring van Ged. Staten, uit te geven. Voor het bevorderen van die uitgaaf wordt bovendien aan den schrijver of de schrijvers ƒ300 aangeboden. Indien dit aanbod niet wordt aangenomen, wordt het bekroonde antwoord het eigendom van de prov. Friesland, met het recht een uitgaaf er van te bevorderen. De antwoorden moeten vóór 30 April 1878 worden ingezonden aan den griffier der Staten van Friesland. Eerste Kamer. In de zitting van heden zijn al de rechterlijke wetten aangenomen; de grootste minderheid was 13 stemmen. Het ontwerp betreflende het ressort te 's-Gravenhage werd met 24 tegen 12 stemmen aangenomen. De Kamer is op reces gescheiden. Z. M. heeft tot ridder 3de kl. van den Gouden Leeuw van Nassau benoemd Hd. adj. in buiteng. dienst jbr. W. J. A. Storm de Grave, commandant van het 3de reg. huzaren.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1