10, varkensvet 5, keukenzout 5, water 15, kaas 15 en kruiderijen 5 deelen. "Volgens opgave kan deze beschuit in normalen toestand, doch ook geweekt en gekookt gegeten worden. In Amerika wordt algemeen staal gebezigd voor landbouwwerktuigen. Ten bewijze dat het gebruik daarvan in den laatsten tijd aan merkelijk is toegenomen, kan de opgave dienen, dat de firma Luney, Wells Co. te Pittsburg in het vorige jaar 500,000 KG. staal voor zoodanige werktuigen heeft afgeleverd. De fabriek van Liebig's vleesch- extract te Pray Bentos in Uruguay is thans de belangrijkste Saladero in Zuid-Amerika. Een Sala- dero (eigenlijkplaats waar men inzout) is een etablissement, waarin het vee bij massa's geslacht wordt, oorspronkelijk alleen om de huiden in den handel te brengen. De Saladero te Pray Bentos verbond voor 't eerst aan dit slachten het maken van vleesch-extract, een denkbeeld dat opkwam bij den nu gestorven directeur Giekert, een Duit- scher, die, door Liebig en Engelsche kapitalisten gesteund, zijn denkbeeld op zeer voordeelige wijze uitvoerde en nog daarenboven het maken van kunst-guano aan 't bereiden van vleesch-extract vastknoopte. Thans staan de actiën zeer boog. Ieder jaar moeten de gebouwen en machines ver meerderd worden, en de Saladero vormt nu met biibehoorende arbeiderswoningen een stad op zich zelf. De plaats Pray-Bentos is veel belangrijker geworden en telt vooral veel Duitschers onder hare snel toegenomen bevolking. Zooals de gewone Saladeros, bestaat de fabriek uit de groote ver gaderplaatsen van het vee, uit de gangen naar de slachtplaats, de slachtplaats zelf, den droogvloer, de plaats om te koken, de ruimte voor de machines, het laboratorium, de gebouwen voor de bestuurders, het huis van den directeur, de woningen der be ambten, een kroeg (pulperia), een winkel (sienda) eenige arbeiderswoningen en de landingsplaats voor de schepen. De vensters zijn meestal met dunne traliën van ijzerdraad voorzien, daar men zich anders tegen de vliegen niet zou kunnen bergen. De reuk zenuwen worden bijeen bezoek niet geurig aangedaan door de guano, die uit de beenderen bereid wordt. In de dagen dat men onafgebroken doorwerkt, kunnen in de Saladero Pray Ben tos op één dag 1200 stuks vee geslacht worden; meestal worden er evenwel slechts 800 geveld. De werkzaamheid in de fabriek is het grootst van November tot Mei. Hoe talrijk het personeel moet zijn, dat op de fabriek werkzaam is, kan men zich voorstellen. Aan 't hoofd staat een directeur; dan volgen een tweede directeur, een chemicus, een dokter, een ingenieur, twee kassiers en nog vele andere bij beambten. Zij hebben bijna allen aandeel aan de winst, vooreerst dewijl zij hun tantième ontvan gen, ten anderen door de rente der acties, waarin zij meestal hun overgespaard geld beleggen, of schoon deze hoog staan. Totgang tot de fabriek wordt volstrekt niet aan iedereen verleend, ja men verkrijgt niet gemakkelijk verlof om ze te bezich tigen. En dan nog is er veel wat als een geheim van den fabrikant bewaard en in een afzonderlijk gebouw streng aan 't oog van 't oningewijde pu bliek onttrokken wordt. BUI I ENLAND. Frankrijk:. De correctioneele rechtbank heeft Cassagnac tot twee maanden gevangenis en 3000 fr. boete; Puel, den gérant van den „Pays", tot 1000 fr. boete veroordeeld; beiden wegens beleediging der Kamer. De gewezen grootvizier Midhat-pacha is, van drie secretarissen vergezeld, te Marseille aan gekomen, van waar hij zich, zooals men verneemt, naar Barcelona en Madrid en voorts over Bordeaux naar Parijs begeven zal. Zijne reis zal twee maan den duren. De conservatieve „Eran?ais" bericht, dat het besluit van den prefect van politie, waarbij het katholieke comité van PaTijs verboden wordt, wer kelijk genomen is, en wel op den lsten dezer. Het blad onthoudt zich van alle aanmerkingen daaromtrent, aangezien de heer Chesnelong den prefect reeds om opheldering gevraagd heeft; het bepaalt er zich toe, de hoop uit te drukken, dat aan de belangen, waarvan het genoemde senaatslid in deze de vertegenwoordiger is, voldoening ge schieden zal. Met het oog op het bovenbedoelde besluit is het congres der katholieke comité's te Parijs Dinsdag geopend als eene bijeenkomst van katholieken, onder voorzitting van den kardinaal aartsbisschop Guibert. Behalve deze heeft vooral de bekende legitimist Chesnelong het woord ge voerd. Pater Key bracht verslag uit over den staud der werken aan de kerk van het Heilige Hart op den Montmartre, waaruit bleek, dat 2 millioen fr. besteed en omstreeks 1,700,000 fr. in kas zijn. In 1878 zal de onderaardsche krypt voor den dienst gereed zijn. Duitschland. De „Norddeutsche" zegt, dat ten opzichte van het ontslag van den rijkskanselier in de Pruisische dagbladen meer en meer de neiging aan den dag treedt om die zaak, in 't belang van partij of coterie, door het op den vöorgrond stellen van persoonlijke quaestiën duister te maken. Het blad komt, met beroep op de aanwijzing van de „Prov. Corr.", op tegen alle berichten, welke bijzonder heden behelzen betreffende genomen besluiten wat de hoofdzaak aangaat, betreffende mogelijke ge volgen ten opzichte van personen en zaken, be treffende het tijdstip van Bismarcks vertrek. Vol gens de „Kreuz-Zeitung" zou een beslissing in deze zaak niet genomen worden voordat de kroon prins uit Hannover is teruggekeerd. Grroot- HritanniS. Het kabinetslid voor Ierland, Sir M. Hikes Beach, voerde Woensdag te Glocester het woord over de Oostersche quaestie. Hij veroordeelde in terventie, die, volgens hem, tot een verdelgings oorlog leiden zou. Wanneer het protocol behoorlijk zou zijn toegelicht, dan zou het algemeene goed keuring vinden. Het was een stuk, welks belang rijkheid niet te hoog kon worden geschat. Het was een bewijs van overeenstemming tusschen de mogendheden, en een waarborg voor den vrede. De spreker wees op de gewichtige positie van Engeland. In het lagerhuis zeide gisteren Northcote dat het protocol Zaterdag geteekend is. Het werd aan 't Huis overgelegd met het proces-verbaal en de correspondentie. Alles zou heden worden rond gedeeld. De heer Gladstone heeft in een brief, door hem aan den heer Ashbury geschreven, door wien hij zijdelings beschuldigd was van om geldelijk voordeel brochures te schrijven, o. a. verklaard, dat het gerucht, als zouden zijne jongste brochures hem 10,000 p. st. opgebracht hebben, geheel be zijden de waarheid is. „Veertig jaren lang schrijft hij ben ik auteur geweest, maar ik weet zeker dat mijne winst gedurende al dien tijd die som niet bedragen heeft." De heer Ashbury heeft bij wijze van amende honorable dezen brief in de Londensche bladen doen opnemen. Bij de begrafenis van den eersten minister van Nepaul, sir Jung Bahadoor, wiens overlijden eenigen lijd geleden door de telegraaf werd mede gedeeld, hebben zich, gelijk uit thans ontvangen berichten blijkt, drie zijner vrouwen laten verbran den. Tevergeefs poogde de schoonbroeder van den overledene haar van dat voornemen af te brengen. De vrouwen baadden zich, volbrachten de gebrui kelijke godsdienstige plechtigheden, boden aan de Bramaansche priesters hare geschenken aan, wezen eenige gevangenen aan die vrijgelaten moesten worden, gaven hare voorschriften ten aanzien van de regeering des lands en het behoud van den vrede, en wenken omtrent de richting, waarin de genoemde schoonbroeder, die sir Jung Bahadoors plaats innemen zal, behoort te handelen. Daarna betraden zij rustig, gebeden prevelende, den brandstapel, en lieten zich, de oogen gericht op het gelaat van den overleden gemaal, met zijn lijk verbranden. De „Daily News" en andere Engelsche bladen zijn van oordeel, dat de invloed van Engeland in Nepaul toch groot genoeg is, om de herhaling van zulke tooneelen te voorkomen. JRumenië. De boodschap van den vorst, welke de zitting der kamer van afgevaardigden gesloten verklaart, wenscht de afgevaardigden geluk dat zij den financieelen toestand verbeterden, het evenwicht in de begrooting herstelden en hun vaderlands liefde toonden door te midden der verwikkelingen in het Oosten eene houding aan te nemen, welke Bumenië's prestige naar buiten verhief en de na tionale waardigheid in eere hield. Het officieele orgaan maakt de door al de mi nisters geteekende rapporten over 's vorsten be sluit om den senaat te ontbinden openbaar. Daarna wordt aangetoond, dat de senaat geenszins zijne constitutioneele taak heeft vervuld. Van 150 zit- tingdagen vergaderde dit lichaam er slechts op 62, van welke er 35 werden gewijd aan nutte- looze interpellaties, waarbij alles, zelfs de buiten- landsche politiek, tot wapen moest dienen tegen het ministerie. Het kabinet, geduld oefenende, hoopte dat financieele bemoeiingen en vaderlands liefde zouden triompheeren over deze stelselma tige oppositie. Doch die hoop was ijdel. Na de jongste financieele interpellatie, die het ministerie bevestigde, heeft de senaat zich nooit in voldoen den getale vereenigd, met oogmerk om het op orde brengen der begrooting vóór de sluiting der zitting te belemmeren. Bijgevolg besloot het ministerie een beroep te doen op de natie, vooral wijl talrijke wetsontwerpen, de organisatie des lands ten nauwste betreflende, op behandeling wachten. Servië» Een brief uit Belgrado meldt dat de scholen, die gedurende den oorlog gesloten waren, aller wegen heropend zijn, hoewel er hier en daar eenig gebrek aan onderwijzers bestaat. De meeste onder wijzers toch waren mede ten strijde getogen en vele zijn gesneuveld of voor hun werk ongeschikt geworden. Onder de heropende scholen behoort ook de militaire ambachtsschool te Kragujevatz, waaromtrent de berichtgever het volgende schrijft „Eigenlijk begint deze instelling nu pas te werken, want zij was eerst eenige maanden vóór het uitbreken van den oorlog geopend en de om standigheden verhinderden toen hare goede orga nisatie. Dat deze school nu weder geopend is, kan ten bewijze strekken, dat men in Servië niet voor eeuwig vrede verkregen meent te hebben, maar reeds nu, in de dagen der grootste uitputting, aan de mogelijkheid van nieuwe krijgsoperatiën denkt. Het doel der school van Kragujevatz is, bekwame arbeiders voor de arsenalen te vormen; de ontwikkeling van den gewonen handwerksstand is slechts bijzaak. Als kweekelingen worden jongens van 13 tot 17 jaren, in Servië geboren of voor goed gevestigd, aangenomen. De cursus duurt vijf jaren, waarvan de eerste drie voor de kweekelingen der eerste, de twee overige voor die der tweede klasse bestemd zijn. In de eerste klasse worden de jongens als „leerlingen", in de tweede als „gezellen" behandeld; zij ontvangen van staatswege gratis woning, voeding en kleeding; bovendien ontvangt elke leerling 2, elk gezel 10 a 20 franken zakgeld per maand. Heeft een kweekeling deu geheelen cursus doorloopen en het eindexamen met goed gevolg afgelegd, dan is hij verplicht, nog één jaar tegen behoorlijk loon in de militaire werkplaatsen der regeering te arbeiden. Natuurlijk ontvangen zij gedurende den cursus niet alleen theoretisch, maar ook practisch onderricht. Daarom is de school ook te Kragujevatz gevestigd, waar zich alle arsenalen des lauds bevinden. De school staat onder het oppertoezicht van den minister van oorlog." De antipathie tusschen de Serviërs en de Bussen, die hen in den oorlog zijn komen helpen, is nog niet geheel geweken. Onder de achtergebleven Bussen behoort o. a. graaf Maikow, die als be richtgever van het Bussische blad „Moskowkie Wjedomosti" te Belgrado vertoeft. Zijne brieven echter hadden de Servische regeering genoopt hem te verzoeken om het vorstendom te verlaten. Graaf Maikow protesteerde tegen die behandeling en stelde zich onder bescherming van den Bussischen consul- generaal. Men gelooft, zegt de berichtgever, dat het geschil met toegeven door de Servische regee ring eindigen zal. Turlii j e» Gisteren had weder een samenkomst plaats tusschen Safvet-pacha en de Montenegrijnsche ge zanten. Deze bleven staan op de laatstelijk door hen gestelde eischen, in 't bijzonder van den af stand van de districten Niksik, Koutchi en Kolt- chin. Zij vroegen een categorisch antwoordtoe stemming of weigering, en verklaarden dat zij in de volgende week zouden vertrekken ingeval zij een stellige weigering ontvingen. Safvet-pacha antwoordde, dat hij nog geen beslissend antwoord geven kon.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2