N°. 5259. Zaterdag A°. 1877. 7 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.0S. Iedere regel meer0 Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 6 April. In eene Woensdag te Middelburg gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen zijn benoemd tot leden de heeren: ds. H. A. De Jongh, dr. W. Kapteyn en H. L. E. Pisuisse, te Middelburg; N. M. La Pontijn, te Vlissingenjhr. P. J. Bachiene, te 's-GravenhageA. Yan Eek, te Hoorn dr. C. K. Hoffman, te Leiden; mr. J. G. Kist, mr. E. B. Coninck Liefsting, jhr. mr. W. E. Van Panhuys en mr. J. Telling, te's-Gravenhage H. De Veer, W. F. Versteeg en G. E. Westerman, te Amsterdam; dr. C. Darwin, te Down, in het graafschap Kent; dr. E. Van der Haeghen, te Gent; Henri Havard, te Parijs, en dr. P. C. Plugge, te Jeddo. Door de staatscommissie voor het geneeskun dig examen is gisteren tot arts bevorderd de heer A. P. Van Boojen, med. doctorandus, en het ge tuigschrift voor het eerste gedeelte uitgereikt aan den heer J. H. Smit, med. doctorandus. Voor de akle in de wiskunde werd gisteren in Den Haag met goed gevolg examen afgelegd door de heeren B. K. Van Bendegom uit Zwarte- waal, W. Korteweg en B. J. Kortmulder uit Botterdam. Voor de hoofdonderwijzersakte werden van de 16 candid aten toegelaten de heeren J. Van der Boom, W. J. Dormaar en A. G. Van Dijk, uit 's-Gravenhage. Tot secretaris der Amsterdamsche Kanaal maatschappij is benoemd mr. M. P. De Monchy, advocaat en plaatsvervangend rechter in het 3de kanton te Amsterdam. Langs den Hollandschen IJzeren-Spoorweg (lijn AmsterdamBotterdamHelderZaandam) zijn gedurende de maand Maart 169,461 rei zigers vervoerd; opbrengst ƒ141,464.99 en aan goederen 47,443.02';,; diverse ontvangsten 533.79; totaal ƒ189,441.801/». Van 25 Februari tot 24 Maart zijn, blijkens ingekomen ambtsberichten, door longziekte aange tast: in Zuid-Holland 104, Noord-Holland 1, Friesland 16, totaal 121 runderen. Eerste Kamer. Na uitvoerige discussiën, waarbij de minister van justitie de nieuwe rech terlijke wetten verdedigde als een eerste stap tot een spoedig in te dienen nieuwe rechterlijke orga nisatie, is het algemeen debat heden gesloten. Morgen komen de ontwerpen aan de orde. Z. M. heeft aan W. N. M. A. Nijst, can- didaat-notaris, en J. J. H. Henssen, landbouwer en gemeenteraadslid, beiden te Wittein, als blijk van goedk. en tevr. wegens de redding eener bij den brand van het klooster der Bedemptoristinnen aldaar op 25 Januari jl. in levensgevaar verkee- rende kloosterzuster, toegekend voor ieder de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift; den kapt. A. P. F. Prince, van het 7de reg. inf., op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; benoemd bij de cavalerie: bij den staf van het wapen, tot ritm. 2de k]., den lsten luit. E. C. W. Juckema van Burmania baron Bengers, van dien staf, adjudant van den inspecteur van het wapenbij het 1ste reg. huzaren, tot luit.-kolonel, den majoor L. De Perponcher, van het corps; tot majoor, den rit meester jhr. P. E. Van de Merwede Quarles van Ufford, van het 4de reg. huzaren; bij het 2de reg. huzaren, tot kolonel en commandant van het corps, den luit.-kolonel M. G. Matthes, van het lste reg. huzaren; tot lsten luit. den 2den luit. jhr. C. J. Strick van Linschoten, van het corps; bij bet 4de reg. huzaren, tot ritm. 2de kl., den lsten luit.-adj. D. Dutry van Haeften. Nadat sedert eenige weken de deuren van den schouwburg alhier waren gesloten gebleven, werden ze gisteravond weder geopend en trad Duitschlands begaafde actrice, Marie Seebach, op, eerst in het oudduitsche blijspel „Das heisz Eisen", van Hans Sachs, en daarna als Griseldis in het drama van dien naam van Eriedrich Halm. Eenstemmig was het oordeeL over de hoogst verdienstelijke wijze, waarop door de kunstenares de bij uitstek moeielijke en afmattende hoofdrol werd vervuld, en een bijzonder groot talent was noodig om den minder gunstigen indruk te overheerscheu, dien de inhoud van dit tooneelstuk bij den toeschouwer teweegbrengt. Veel is er reeds over de letterkun dige waarde en over die als tooneelwerk van dit gedicht geschreven. „Griseldis" werd daarbij niet ten onrechte een dramatisch gedicht genoemd. Van boeiende verwikkeling of handeling is in het stuk geen sprake. Nu eens treedt een lyrisch, dan weder een episch, zelden een dramatisch element op den voorgrond. Het tweede bedrijf is, aldus leest men in een beoordeeling over de opvoering van eer gisteren in de residentie, en dit is ook volkomen van toepassing op de voorstelling van gisteravond hier ter stede, in het laatste opzicht het rijkst en werkte ook het diepst op het gemoed der toe schouwers. De legende of geschiedenis van Griseldis is vooral bekend door de laatste vertelling van Boc- cacio's Decameron, „Griselidis ou la femme éprouvée" en Chaucers „Clerkes Tale", een der beroemde Canterbury Tales. Ook Petrarca behan delde haar. De oorsprong is, zooals bij vele sagen, nog wel verder na te sporen. Niet alleen blinde onderwerping van de liefhebbende vrouw aan haar echtgenoot wordt er in verheerlijkt, maar het oude verhaal heeft ook een symbolieke beteekenisde onderwerping van den kortzichtigen mensch aan den wil van God. Halm heeft de gebeurtenis uit Italië verplaatst naar Engeland en haar verwerkt in een Arthur-legende. Vooral als tegenstelling met de boeleerende Genevra, de vrouw van koning Arthur, had Halm, zoo hij gewild en gekund had, ruimschoots gelegenheid om prachtige drama tische toestanden te scheppen, maar hij heeft die ongebruikt gelaten. Alleen het slot, waar Griseldis plotseling haar man uit een ander oog ziet, omdat hij het heiligste, dat zij bezat, op een proef stelde die slechts spel was, is recht dichterlijk en schoon opgevat. Haar vrijwillige terugkeer naar de wildernis en het droevig slot vindt men noch bij Chaucer noch bij Boccacio; wellicht maakt het deel uit van den ouderen vorm der legende. Dat Seebach, ter wille van de figuur welke zij vertegenwoordigt en van den hartstocht dien zij uitdrukt, de onmogelijkheid van de gedachte waarop het tooneelstuk is gebouwd, bijkans geheel vergeten doet, is wel de grootste overwinning, die de kunst vermag te behalen. Groot waren dan ook de toejuichingen die zij bij herhaling uitlokte, en volkomen gerechtvaardigd was de aanbieding der beide bouquetten, het eene bij haar eerste optreden in het voorstukje, het andere na het tweede bedrijf in Griseldis. Het is natuurlijk niet te verwonderen dat naast een actrice, die de reine, maar niettemin echt menschelijke liefde van vrouw tot man, de liefde van moeder tot kind, van dochter tot vader, „zoo heerlijk schoon en bezielend vermocht te schilderen in gelaatsuit drukking, gebaren en stem", de krachten der an dere vertooners tekortschoten om volkomen tot hun recht te komen. Zij stonden haar echter over 't algemeen goed ter zijde, in 't bijzonder de hee ren Kaf ka en Schaumburg als Griseldis1 echtge noot en vader. Het schouwburglokaal was thans geenszins zoo goed bezet als toen Seebach eenige jaren geleden hier optrad en toen zoovele lauweren oogstte. Vooral was dit met het parterre het geval. Alleen de baignoires maakten ditmaal een gunstige uit zondering. Gemengd INieuws. Hedenmiddag is een tachtigjarige bewoner van het hofje in de Pieterskerkstraat, in de Paardensteeg met de wielen van een rijtuig in aanraking gekomen, ten gevolge waarvan hij belangrijke kwetsuren bekwam en hem het verder gaan niet mogelijk was. In een brancard van het Ziekenhuis werd hij onder toezicht van de politie naar zijne woning vervoerd. Ten gevolge van een zelfde ongeval bekwam om streeks twaalf uren een jongen op de Vischbrug eenige wonden aan hoofd en beenen. Na voorloo- pig behandeld te zijn, werd ook hij naar zijne woning gebracht. Een 77-jarig man werd Dinsdag avond in eene der buitenwijkeu van Zwolle door twee vrouwspersonen aangehouden, die hem eene portemonnaie met 2 rijksdaalders ontnamen. De beide vrouwen zijn in het bezit van het geld ge arresteerd en ter beschikking der justitie gesteld. Woensdag-avond is te Moordrecht een knaapje van 4 a 5 jaar in het water gevallen en verdronken. In de Noordstraat te Hontenisse werd Woensdag door het hollen der paarden een vierjarig kind overreden, dat aan de bekomen verwondingen is bezweken. Te Etterbeek (N.- Brabant) zijn twee kinderen van vier en twee jaren in een ketel met kokend water gevallen en bezweken kort daarop onder een hevig lijden. Daar men dit ongeluk aan de onvoorzichtigheid .der ouders toeschrijft, heeft de politie een onderzoek ingesteld. De boekdrukkers Göltz en Bühling, in Stuttgart, zijn de veel benijde drukkers der obligatiën van de Wurtembergsche Staatsleening. Hunne concurrenten behoeven echter niet jaloersch meer te zijn. Bij de overeenkomst met het Bijk werd bepaald, dat zij voor ieder ontbrekend vel van het hun verstrekte papier 200 mark moesten betalen. Nu zijn er 89 vel verdweuen, zoodat zij den Staat een boete moeten betalen van 17,800 mark. De Slaat loopt nu gevaar, dat er valsche stukken in omloop worden gebracht. Door den heer Lajoux, apotheker te Parijs, zijn proeven genomen, hoeveel salycilzuur er noodig was om de verschillende siropen goed te houden en voor gisting te behoeden gedurende den zomer. De proeven werden genomen op een temperatuur van 17 graden, en een duizendste van de suiker, die zij bevatten, bleek genoegzaam te zijn, om het gisten te voorkomen. Aalbessensap, volgens de wijze van Appert gemaakt, had niet meer dan een tienduizendste salycilzuur noodig om goed te blijven. Wegens de resultaten omtrent het gebruik van erwtenworst bij het Duitsche leger in 1870, heeft men ook beproefd andere mengsels te vinden, die in een kleine ruimte een groote voedingswaarde vertegenwoordigen en niet aan spoedig bederf onderhevig zijn. De beschuit van Mandet is zulk een samenstelling en bestaat per 100 deelen uit: tarwemeel 45, osse-of kalfsvleesch

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1