Tweede Blad. Dinsdag 3 April. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17-|. Grootere letters naar plaatsruimte. Dit Nommer bestaat uit T "W EE Bladen. Groot- Britannië. De „Daily Telegraph" bevat een schrijven van Stanley, uit TJjiji, van 10 Augustus. Daarbij is gevoegd een kaartje van de landstreek tusschen de meren Victoria en Albert, en van een nieuwen, door Stanley ontdekten voeder van den Nijl, Alexandra-rivier gedoopt. Men weet, dat de samen hang tusschen den Nijl en 't Victoria-meer thans eene zekerheid is. Deze Alexandra-rivier nu (of Kagera, zooals de inlanders haar noemen), ontlast j zich in 't Victoria-meer, komende uit 't Zuid westen, en schijnt van de uiterste zuidelijke voe ders van den Nijlstroom wel de voornaamste te wezen. Stanley volgde haren loop opwaarts meer dan 300 Eng. mijlen. Hij ontdekte daarbij een ander zoetwaterreservoir, door deze rivier ge vormd het Alexandrameer. Verder den oorsprong der rivier na te sporen, werd hem door de vijan dige houders der inlanders belet. Denemarken De socialistische partij heeft onverwachts twee harer voornaamste kampvechters, de heeren Pio en Geleff, verloren. Reeds sinds eenigen tijd lagen zij bij de werklieden onder verdenking van mis bruik der hun toevertrouwde gelden voor het centraal socialistisch orgaan. Dientengevolge werd eene commissie belast met een onderzoek omtrent de administratie van het blad. Pio en Geleff heb ben met die commissie eene bijeenkomst gehad, waarin zij beloofden, binnen acht dagen volledige rekening en verantwoording te doen. Daags na de belofte schenen zij het evenwel raadzaam te achten, de zaak op eene gemakkelijker wijze af te doenalthans zij zijn dadelijk met de noorder zon verhuisd. Men vermoedt dat zij voor onbe- paalden tijd een uitstapje naar Amerika doen. Intusschen heeft de commissie haar onderzoek voortgezet en bevonden dat de gelden, waarover de beide heeren zoowel ten dienste van het orgaan als van andere zaken der socialistische partij het beheer voerden, verdwenen waren en de voort- vluchtigen bovendien aanzienlijke wisselschulden hadden achtergelaten. Onder anderen heeft de Zweedsche barones Liliëncranz, die bij de Deensche socialisten reeds sinds lang eene rol speelde, eene som van 3000 kronen er bij verloren. Turkije. In de Kamer voerden Donderdag verscheidene afgevaardigden het woord tegen eiken afstand van grondgebied aan Montenegro, als strijdig met de belangen en de waardigheid van het land. Eene zinsnede, welke die meening uitdrukt, is in het adres opgenomen. Ook de verwerping van de voorstellen der conferentie wordt goedgekeurd in het adres, dat bijna eenstemmig is aangenomen. Een bijzondere uitgave van de „Globe" be- helft eene dépêche uit Konstantinopel van den 24sten dezer. Daarin wordt gezegd dat de Porte een dépêche heeft ontvangen van een harer voor naamste gezantschappen, waarin zij wordt gewaar schuwd zich onmiddellijk tot den oorlog gereed te maken. Bijgevolg is de gepantserde vloot terug geroepen naar de zee van Marmora en bevolen dat zij zich plaatse aan den mond der Zwarte Zee. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 30 Maart. Naar de „Agence Russe" verneemt, wordt het protocol morgen te Londen geteekend. Alhier verschijnende bladen melden dat te Di- arbekir (Aziat. Turkije) een opstand is uitgebroken, wijl de bevolking zich verzet tegen de rekruteering. PARIJS, 30 Maart. Particuliere berichten beves tigen, dat de vrede verzekerd is, zoo Turkije toe stemt in den afstand van Niksic en in gelijktijdige ontwapening. LONDEN, 30 Maart. De „Morning Post" meldt dat het protocol weldra zal geteekend worden, en dat volmaakte overeenstemming bereikt is op den grondslag van gelijktijdige ontwapening. Reuters office ontvangt bericht uit Kaapstad van den 13den dat de publieke opinie in de Transvaalsche republiek gunstiger gestemd wordt voor eene vereeniging met Engeland, die men als onvermijdelijk beschouwt. Het 13de regiment in fanterie is gestationeerd bij de grenzen van de Transvaal en het land der Zulus. ROME, 30 Maart. Naar aanleiding van de polemiek, uitgelokt door de pauselijke allocutie, is er besloten aan de nuntiussen eene memorie te zenden met ophelderingen over den toestand van den Heiligen Stoel. LONDEN, 31 Maart. De dagbladen blijven den toestand als zeer vredelievend beschouwen en verwachten de onmiddellijke onderteekening van het protocol. De „Times" hoopt, dat de heer Layard de Porte zal beletten om iets te doen, waardoor het protocol zou worden vernietigd. B e chtzakeu. Het kantongerecht alhier heeft heden de beide leerlingen der hoogere burgerschool C. Heynsius en A. A. Schilfgaarde, beschuldigd van het wer pen met sneeuwballen, vrijgesproken, op grond, dat de eerste als hebbende den leeftijd van nog geen zestien jaren bereikt, moet geacht wor den te hebben gehandeld zonder oordeel des onder scheids, en aangaande den tweeden dat, na de verklaringen van de 3 getuigen en van den agent Yan Rijk, die besch. eveneens niet met sneeuw ballen had zien gooien, het hem ten laste gelegde feit niet voldoende bewezen isde kosten van het geding te dragen door den Staat. Negen diefstallen van vee uit de weide en een eenvoudige diefstal, gepleegd na vroegere veroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van langer dan zes maanden, was de beschuldiging waarvoor heden voor het gerechtshof te 's-Gra- venhage terechtstond de 34jarige boerenwerkman T. Maat, te Leiden woonachtig. Niettegenstaande deze beschuldigde in den afgeloopen zomer in vier weken tijds 51 verdiende en later niet bui ten verdienste was, maakte hij zich in de maan den September, October en November jl. aan de hem geïmputeerde misdaden schuldig. Gedurende die maanden ontvreemdde hij in verschillende nachten uit weiden, gelegen onder de gemeenten Leiden, Oegstgeest, Hazerswoude en Zoeter- woude, een negental schapen, die hij of te Gouda, of te Haarlem, of op eene andere plaats ver beneden de waarde verkocht. De dief stallen brachten hem 142 in den zak, ofschoon de gestolen beesten gezamenlijk eene waarde van ƒ250 vertegenwoordigden. Het laatste feit betrof het ontvreemden van een schuitje. Beschuldigde, die steeds door middel van vaartuigjes de weiden wist te bereiken, bediende zich daartoe telkens van schuitjes, die hij hier of daar vond liggen, en had hij zijn tocht volbracht, dan liet hij ze in den steek; dat was ten laatste niet het geval, toen verkocht hij ook het schuitje voor ƒ13, maar daarvan genoot hij slechts ƒ1. De kooper had plan het overige later te voldoen, maar eer dat had plaats gevonden, was de politie in de zaak gemengd. Snikkende bekende beschuldigde de feiten te heb ben gepleegd, maar dit voor vrouw en kinderen te hebben gedaan. Met het oog op de vroegere veroor deeling was de eisch van het Openb. Min. 6 jaren tuchthuisstraf. Jhr. Mr. De Brauw, als verdedi ger optredende, was van meening, dat elke diefstal op zich zelf beschouwd, als van geringen aard kon worden aangemerkt en hoopte dat er omstandig heden zouden worden inachtgenomen die aanlei ding konden geven om in 't belang van vrouw en kinderen van besch., hem een mindere straf op te leggen. Aan het einde der zitting deed het hof uitspraak en veroordeelde den beschuldigde tot 5 jaren tuchthuisstraf. Donderdag stond voor het hof te Arnhem terecht J. v. Elk, uit Hees, wegens poging tot moord op zijne wettige huisvrouw. De beschuldigde, een vierenzestigjarig man, verkeerde in den waan dat zijne vrouw, die twintig jaar jonger is, anderen bewijzen van genegenheid gaf, een vermoeden dat, blijkens alle getuigen, geheel in zijne verbeelding bestond. Hij was daarmede zoozeer vervuld, dat hij nog den vorigen avond, toen zijne vrouw naar de deel was gegaan omdat de varkens onrustig waren, de deur was uitgeloopeii, om den pastoor kennis te geven dat het in zijne woning niet pluis was. Uit de wijze waarop hij zich toen gedroeg, bleek genoeg, dat de man niet wel bij het hoofd was. Den anderen morgen riep hij zijne vrouw in eene achterkamer en bracht haar daar met een tabaksmesje eene diepe wonde toe aan den hals, die waarschijnlijk haar dood zou hebben teweeggebracht, wanneer niet spoedig zeer doel matige heelkundige hulp was verleend. De ver schillende omstandigheden in aanmerking genomen, eischte de advocaat-generaal slechts een gevange nisstraf van drie jaren. Dè verdediger van den beschuldigde, mr. Brants, meende dat de daad niet toerekenbaar was, als in een toestand van zinsverbijstering gepleegd. De beschuldigde, vroeger weduwnaar, was slechts anderhalf jaar met zijne tegenwoordige vrouw gehuwdhij erkende dat zij altijd zeer goed voor hem was. Ook thans was zij de eerste die hem bij het verlaten der gerechts zaal de hand bood, terwijl zij hem brood en kaas gaf. Ter markt te Lelden aangevoerd. 30 en 31 Maart. Wintertarwe 16 hectoliter 11.50 a/12. Zomer- tarwe 16 hectol. 9.00 a 10. Winterrogge 17 heet. 7.00 a 7.50. Zomerrogge 17 hectol./ 6.25 a/6.75. Zomergerst 21 hectol. 6.25 a 6.75. Chevalier-gerst 21 hectol. 7.00 a 7.50. Zware Haver 20 hectol. 5.00 a 5.50. Lichte Haver 20 hectol. ƒ3.75 a/4.00. Dui- venboonen 10 hectol. 8.00 a 8.50 - Paardenboonen 12 hectol. t 8.00 a ƒ8.25. Ossen stuks a Stieren, stuks f .00 a 0 Kalfkoeien 25 stuks t 180.00 a 340.00. Varekoeien 50 stuks 130.00 a 190.00. Vette koeien 19 stuks ƒ200.00 a 290.00. Kalveren (vette) 18 stuks 35.00 a 68. Kalveren magere) 102 stuks 3.00 a 7.00. Hamels (magere) 160 stuks 24.00 a 26.00. Hamels (vette) stuks, a 1 Varkens (magere) 12 stuks ƒ28. a 1 42.Varkens (biggen) 40 stuks 9.a 15. Grasboter 6790 kilogr., 1ste qualit. vat/56.00 a/60.00. Schei- 2de qualit. -J vat i 50.00 a f 54.00; Grasboter lste qual. per kilogr. 1.40 a ƒ1.50, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.25 a 1.35. Ter markt aangebracht 94 runderen, 120 kalveren en 16b schapen.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1