N°. 5234. Zaterdag A°. 1877. 31 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ST AD8-BERICHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.. 777.."77.77777 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Piommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. 1 Iedere regel meera 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Tweede zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekke lijk de nationale militie Staatsblad n°. 72); Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commis saris in het 3de district der provincie Zuid-Holland; Doen te weten: dat de tweede zitting van den Militie raad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Baadhuis, op Maandag den 9den en Dinsdag den lOden April 1877, op eerstgernelden dag des voormiddags te halftien, tot hel doen van uitspraak omtrent alle in de eerste sitting niet afgedane zaken, op laatstgemel- den dag des voormiddags te elf uren, tot het doen van uitspraak omtrent hen, die als plaatsvervanger of nummerver- wisselaar verlangen op te treden; voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags drie uren, Zon- en feestdagen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, NIET in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nummeroerwisselaar mocht willen voorstellen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 Maart 1877. LEIDEN, 29 Maart. De brieven, per stoomschip „Torrington" naar Ned.-Indië te verzenden, behooren ten post kantore alhier bezorgd te zijn den 31sten dezer te middernacht; drukwerken en monsters te halfvier 's middags. De afdeeling voor wis- en natuurkundige wetenschappen der kon. acad. v. w. zal eene ge wone vergadering houden op a. s. Zaterdag. Het programma der feestelijkheden enz., die tijdens de internationale tentoonstelling van tuin bouw te Amsterdam in de volgende maand zullen gegeven worden, is thans vastgesteld. Het is van den volgenden inhoud: Maandag 9 April worden de leden der jury door den burgemeester en den gemeenteraad te 8 uren 's avonds op het raadhuis ontvangen en verwelkomd. Dinsdag komt de jury te 11 uren in Volksvlijt bijeen. Des avonds wordt een soirée door de ingezetenen aangeboden. Donderdag te 2 uren wordt de tentoonstelling plechtig geopend, in tegenwoordigheid van Z. M. den koning en van leden van het vorstelijk huis. Vrijdag te 11 uren opening van het congres in „Artis". Te 6 uren feestmaal onder voorzitter schap van prins Hendrik, in het Park. Zaterdag: Zittingen van het congres. Zondag 15 April: Be zoek van Z. M. aan „Artis". MaandagUitstapje naar Baarn en Soestdijk, waar prins Hendrik de leden der jury ontvangt. Dinsdag: Uitstapje naar IJmuiden per stoomboot. Er zijn ongeveer 1000 inzendingen van" bloe men, 250 van kunst en nijverheid op tuinbouw toegepast en ruim 100 van producten uit het plantenrijk (katoen, tabak, enz.) toegezegd. De inzending van bijna alle nummers van het uit voerig programma is zóó ruim, dat het moeite kost er plaats voor te vinden. Het aantal leden der jury's is 450, van welke 400 vreemdelingen. Voor de bouquetten is een afzonderlijke jury van dames benoemd. Het stoomschip „Conrad" is 27 dezer van Batavia naar Nieuwediep vertrokken. -Door de staatscommissie voor de genees kundige examens te Amsterdam is gisteren tot tandmeester bevorderd de heer E. A. Becht. Te rekenen van 1 April zullen de vol gende Britsche bezittingen deel uilmaken van de algemeene postvereeniging, namelijk: Ceylon, de Straits Settlements, Laboean, Hongkong, Britsch Guyana, de Bermudas, Jamaica, Trinidad en Mau ritius met onderhoorigheden. Z. M. heeft de benoeming van dr. E. H. Von Baumhauer tot inspecteur van het lager on derwijs in de provincie Noord-Holland ingetrokken en met ingang van 16 Mei benoemd: tot inspec teur van het lager onderwijs in de prov. Noord- Holland dr. W. B. J. V an Eyk, te Deventer, en tot inspecteur van het lager onderwijs in de prov. Zuid-Holland dr. A. T. Van Aken, te 's-Gravenhage; met 1 Mei e. k. benoemd tot leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, W. C. Schimmel, militair paardenarts 2de kl. en leeraar aan de kon. milit. acad. te Breda. Gemengd Nieuws. De Leidsche sneeuwballenhistorie begint nu ook elders de aandacht tot zich te trek ken. De „Arnhemsche Courant" o. a. schrijft daar omtrent het volgende: Te Leiden is een rechts geding aanhangig tegen een paar leerlingen van de hoogere burgerschool, beschuldigd met sneeuw ballen te hebben geworpen. Dat de politie zelf, wanneer voorbijgangers gemolesteerd of eigendom men beschadigd worden, het werpen van sneeuw ballen tegengaat, is prijselijk, maar weken later nog gevolg te geven aan een proces-verbaal en straf op te leggen voor hetgeen alle knapen doen en waarin op zich zelf niets kwaads steekt, kan slechts het publiek de zijde der overtreders doen nemen. Door zulke vervolgingen maakt de overheid zich belachelijk, wat ook voor eene overheid niet wenschelijk is. Dinsdag-namiddag had op den Sche- veningschen weg een treurig voorval plaats. Een koetsier van de buitenplaats „Zorgvliet" wilde de paarden inspannen, doch kreeg van een der dieren zulk een hevigen trap, dat hij ternederstortte het paard trapte hem nogmaals op de borst, met het treurig gevolg dat den man drie ribben wer den gebroken. Onmiddellijk werd hem geneeskun dige hulp van Scheveningen verleend, waarna hij naar het stedelijk gasthuis te 's-Hage is over gebracht. Het paard van den molenaarWeenink te Aalten is 11. Zondag op den Geelendijk, bij Dinxperlo, door een paar boeren opgevangen en tot staan gebracht, terwijl het in hollende vaart naar laatstgenoemd dorp rende. Het lijk van zijn geleider werd, geheel met bloed bespat, op korten afstand van daar op den grond gevonden. Te Ameide heeft eene gerechtelijke schouwing plaats gehad van het lijk der vrouw, die aldaar onlangs, na het gebruik van soep, die men vermoedt te zijn vergiftigd geweest, is overleden. De „American Chemist" geeft een nieuwe lactometer van Horsley, waardoor men in een kwartier het gehalte van melk kan bepalen. De te beproeven melk wordt in een verdeelde buis gebracht en met metylaether vermengd, waardoor zich het vet afscheidt, en de caseïne geprecipiteerd wordt. Door de verdeelingen af te lezen verkrijgt men de hoeveelheid room, door de caseïne te filtreeren de hoeveelheid kaasstof, en door het overblijvende uit te dampen, de suiker en zouten. Is dus de normaal bepaald, dan kan gemakkelijk gezien worden hoeveel water is bijgevoegd. Uit Spalatro, een stadje in Dalmatië aan de kust der Adriatische Zee, wordt van 21 dezer de volgende ongehoorde gebeurtenis gemeld Zekere Tomic, die den 20sten 's avonds in woede zijne vrouw dusdanig mishandeld had dat zij spoedig overleed, stak den volgenden ochtend zijn vader, die hem tot bedaren trachtte te brengen, overhoop. Niettemin werd hij niet gearresteerd en toen de politie eindelijk begreep, dat zij zich van hem meester behoorde te maken, had hij zich zoodanig in zijne woning verschanst, dat niemand zonder levensgevaar kon naderen. Een 20-jarig jongeling, die van den veldarbeid terugkeerde en zich onbewust te dicht bij de woning waagde, schoot hij neer, terwijl eene vrouw, die in de nabijheid kwam, door een schot in de onderkaak gewond werd. Des avonds lag het lijk van den ongelukkigen jongeling nog op de straat, daar niemand 't waagde te naderen. Wel zette de politie daarop de straat af, maar geen enkele poging werd door haar in 't werk gesteld om den krankzinnige te vatten. Een vreeslijk schouwspel bood eenige uren daarna de straat, daar de waan zinnige zijn tweejarig kind, dat hij gedood en in stukken had gehouwen, stuk voor stuk uit 't venster wierp. Nog bleef de politie werkeloos, terwijl de justitie de hulp der gendarmerie weigerde, omdat Tomic krankzinnig en dus geen misdadiger was Men moest, zeide de „Bezirkshauptmann" Kuschig, den krankzinnige maar niet naderen, dan schoot hij ook nietIntusschen liet men toe dat een waanzinnige gedurende 30 uren achtereen het leven zijner medeburgers bedreigdeTomic, die vroeger herhaaldelijk aan aanvallen van woede leed, had volgens 't zeggen zijns broeders 2 geweren en een revolver en ruimschoots ammunitie in huis. Toen de correspondent het bericht schreef, was alles nog in statu quo en, zoo geen doeltreffende maat regelen genomen werden, de autoriteit verbood het gebruik van vuurwapenen tegen den krank zinnige was 't te vreezen dat die toestand nog lang zou duren, daar de kleine burgerstand, waar toe Tomic behoort, in dezen tijd van 't jaar ge woonlijk nog voor een paar maanden mondvoorraad, namelijk gezouten schapenvleesch, olie en wijn in huis heeft. Zulk een feit, zegt de „Neue freie Presse", werpt een merkwaardig licht op de toe standen in Dalmatië. De soldaten van het garnizoen, Tyroolsche jagers, vroegen om strijd als een gunst den waanzinnige te mogen „vangen", doch 't werd hun geweigerd. Een inwoner verlangde van den pastoor, dat hij met de heilige hostie in de hand zich naar Tomic begeven zou, maar de pastoor vroeg: waartoe zou het dienen? De suisse der kerk Santa-Crose, welke tegenover de woning van Tomic ligt, zit sedert het Ave-Maria van den vorigen dag in de kerk, en roept van den toren om voedsel, omdat hij 't niet waagt naar buiten te komen. Zoo houdt één waanzinnige de geheele bevolking eener stad in een omtrek van 500 schreden rondom zijne woning in ontzag. De gezagvoerder van het schip,,Royal Oak", te Queenstown aangekomen, rapporteert den 17den Maart op 50° NBr. en 34° WL. een verdacht uitziend schip gepraaid te hebben, het welk geheel verkeerde seinen opheesch en waar de grootste verwarring onder de equipage scheen te bestaan. De gezagvoerder of officieren waren op het dek niet te zien en toen hij praaide werd hem toegeroepen zich met zijn eigen zaken te be moeien. Een der matrozen scheen de zon waar te nemen te 10 uren in plaats van tegen den middag. De naam van het schip was „Mary K. Campbell" van Weymouth.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1