N°. 5253. A°. 1877. Donderdag 29 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.06. Iedere regel meer0.17$ Groolere letters naar plaatsruimte. Uithoofde van den Goeden Vrijdag /.al deze Courant dien dag niet worden uit gegeven. LEIDEN, 38 Maart. Zooals indertijd gemeld werd zal aan de kust hij Vlissingeu tegen den aanstaanden zomer het zoölogisch station worden opgericht van de dierkundige vereenigiug, dat in 't afgeloopen jaar bij Den Helder was gevestigd. Dr. De Man, con servator aan 's rijks museum alhier, zal mede aan deze werkzaamheden deelnemen. De heeren dr. Horst van Utrecht en dr. Hoek van Leiden be zochten Zaterdag Ylissingen, ten einde een ge schikt punt aan de kust op te sporen. In de laatste wintervergadering van het nutsdeparlement Oude Wetering c. a., Leimuiden Rijnsaterwoude en Langeraar is met algemeene stemmen besloten uit zijn midden eene commissie te benoemen, die gezamenlijk voor die gemeenten als plaatselijk comité werkzaam zal zijn in zake de beraamde Nederlandsche Noordpooï-expeditie. Uit elk der genoemde gemeenten werden twee ingezetenen tot leden dier commissie benoemd, die zich onmiddellijk daarop als comité vestigde. In het eindverslag over het wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den accijns en het invoerrecht op gedistilleerd, wordt door den minister gezegd, dat blijkens de aan de Tweede Kamer overgelegde stukken, de verminde ring der opbrengst van het tarief, ten gevolge van de door de regeering voorgestelde verande ringen, berekend naar de gemiddelde opbrengst der betrokken posten in 1874 en 1875, gesteld wordt op ƒ1,003,098 'sjaars. Ten gevolge van -de veranderingen in het ontwerp gebracht, zal de vermindering der opbrengst ongeveer een ton hooger worden en dus in 't geheel ongeveer 11 ton bedragen. Deze som is overigens niet nauw keuriger te berekenen. De minister is nog steeds van gevoelen, dat de eischen der schat kist niet toelaten de voorgestelde wijziging van bet tarief en de afschaffing der leges en emolumenten der in- en uitgaande rechten en accijnzen, hoe wenscbelijk zij ook zijn moge, tot stand te brengen, zonder dat reeds dadelijk een voldoend equivalent aanwezig is. Ofschoon het zeer moeielijk zijn zou de grens aan te wijzen waar ten opzichte van het gedistilleerd overbelasting zou beginnen, zoodat men er voor zou hebben te vreezen, dat de be lasting hare eigen opbrengst tegenwerkt, zoo mag men toch veilig aannemen, dat van de verhooging van f 4 per hectoliter de aangegeven beden kelijke gevolgen nog niet zijn te verwachten. Als belangrijke verscherping van den prikkel tot fraude of drankvervalsching, is dit verschil niet groot genoeg en te gering om er eene beteekenende vermindering van drankverbruik van te verwachten, waarbij men niet uit bet oog moet verliezen dat een zeer groot gedeelte van het gedistilleerd, dat veraccijnsd wordt, door de meergegoeden wordt gebruikt. De minister van binnenlandsche zaken en van justitie zijn in overleg getreden over verbetering der wetgeving omtrent de vervalsching van levensmiddelen in het algemeen. Het voorloopig verslag van de Tweede Ka mer over het ontwerp tot intrekking en vervan ging der wet van Juli 1869 tot regeling van het onderwijs bij de militaire academie, bevat eerst eene uitvoerige beschouwing omtrent de strekking der voordracht, voorts vele voorafgaande opmer kingen en een uitvoerig betoog over de opportu niteit der wetsvoordracht. Daarna wordt overgegaan tot eene beoordeeling van de regeeringsvoordracht zelve. Door de voorstanders wordt beweerd dat de wet van 1869 niet aan de verwachting heeft be antwoord en dat 't daarom noodzakelijk is tot het vroegere stelsel van opleiding aan de militaire academie terug te keeren, welk stelsel van 1836 tot 1856 en later uitstekende resultaten heeftop- geleverd. Algemeen was men 't voorts van deze zijden met den minister eens, dat de aansluiting van het onderwijs aan de academie aan dat van de hoogere burgerschool niet de gunstige verwach tingen die men er over had heeft bevestigd. De overige leden bleven van gevoelen, dat de beoogde verandering in de inrichting der academie tot bedenkelijke gevolgen zal leiden, voornamelijk om de groote kosten aan de verandering verbonden, den nadeeligen invloed dien zij uit het oog punt der opvoeding en de paedagogie zou uitoe fenen en den teruggang in wetenschappelijke ontwikkeling der aanstaande officieren. Die drie gezichtspunten der tegenstanders zijn in 't verslag uitvoerig ontwikkeld. Wat de verdere bijzonderheden betreft kon men zich nagenoeg algemeen vereenigen met het denk beeld om door de officieren nog een nader exa men te doen afleggen, in elk stelsel uoodig. Over de verbetering van den bestaanden toestand lie pen de gevoelens niet slechts uiteen, maar ging men ook van een verschillend standpunt uit onderscheidene denkbeelden nopens de reorgani satie werden bepleit door sommigen, meerderen, anderen, enkelen enz. De Haagsche gemeenteraad was gisteren bijeengekomen o. a. tot toewijzing van de geld- leening van ƒ500,000, waarvoor de opening der inschrijvingsbiljetten plaats had, waaruit is gebleken dat voor een totaal van ƒ1,113,000 was inge schreven. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. heeft de raad besloten de leening niet lager te gunnen dan tegen 951/8 pet., waarvoor is inge schreven tot een bedrag van ƒ466,000, en B. en Ws. gemachtigd eene nieuwe inschrijving open te stellen voor de nog ontbrekende ƒ34,000 en de aandeelen bij loting tusschen de inschrijvers te verdeelen. Het internationaal congres, dat tijdens de tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam zal worden gehouden, wordt geopend op 13 April, des mor gens te elf uren, in een der gebouwen van „Natura Artis Magistra". Tal van specialiteiten uit het buitenland zullen aan de beraadslagingen deelnemen. Hunne namen, benevens de punten, waarover de discussiën zullen loopen, zijn opgenomen in het voorloopig programma, dat thans in de Fransche taal is verschenen. Naar men verneemt is bij de Nederlandsche regeering vanwege den minister van justitie in Egypte een verzoek ingekomen, om hem voor de betrekking van lid van eene der gemengde inter nationale rechtbanken, welke door het ontslag van mr. Haakman is opengevallen, eene aanbeveling te doen van daartoe geschikte personen. De heer Emile de Laveleye, hoogleeraar te Luik, is door Z. M. den koning-groothertog tot commandeur van de Eikenkroon benoemd. Het ministerie van oorlog heeft aan de postcomm andanten voor de veeziekte toegestaan voor rekening van het rijk laarzen aan te koopen ten behoeve hunner onderhebbende manschappen. De Nederlandsche Bank had op 26 Maart bij een munt- en muntmateriaal van ƒ152,226,207.95 voor eene som van 169,880,398.35 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 67,952,159.34 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Door den agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandria is aan E. Mahorcich op zijn verzoek eervol ontslag verleend als vice- consul der Nederlanden te Suez. De waarneming van zijn post is door genoemden agent en consul- generaal voorloopig opgedragen aan den consul van Oostenrijk-Hongarije te Suez. De heer Mr. A. E. L. Bichon van Ysel- monde, te Delft, sedert 26 jaren lid der provinciale staten van Zuid-Holland van het hoofdkiesdistrict Zoetermeer, heeft verzocht bij de aanstaande periodieke verkiezing niet meer in aanmerking te komen. De Vereeniging van en voor Nederlandsche industrieelen heeft in een adres (met nota van bedenkingen) aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal eene reeks van bezwaren ontwikkeld tegen het karakter, tegen den vorm en tegen de strekking van het onlangs in de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp houdende nadere bepa lingen omtrent het tarief van in-en uitvoerrechten. Op grond daarvan wordt aan de Eerste Kamer verzocht, het thans bij haar aanhangige wetsontwerp te verwerpen. Z. M. heeft E. J. Erdmann erkend en toe gelaten als consul van het Duitsche rijk te Batavia de 2de luit.-kwartierm. E. H, Vemer, van het 3de, en P. A. Struyvenberg, van het 8ste reg. infanterie, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het personeel der militaire administratie in Ned.-Indië, en den lslen luit.-kwartierm. D. C. Offenberg, van het 6de reg. inf., voor den tijd van vijf jaren bij dat leger gedetacheerdbij het personeel van den veterinairen dienst der land macht in Ned.-Indië benoemd tot paardenarts 3de kl. L. J. Hoogkamer, rijksveearts. Gemengd Nieuws. Te Woubrugge zijn Maandag vijf runderen, lijdende bevonden aan de besmettelijke longziekte en behoord hebbende aan den veehouder D. P. Ramp, onteigend en geslacht. Sedert 31 Augustus 1875 deed zich in die gemeente geen longziekte voor. Maandag had te Posterholt, onder Roermond, een treurig geval plaats. Een huzaar, aldaar geposteerd om te waken tegen invoer van vee, nam zijn karabijn op en mikte schertsender wijze op een meisje van 23 jaren. Ongelukkig ging het wapen af en binnen weinige oogenblikken was het meisje een lijk. De huzaar had verzuimd zijn karabijn 's avonds te ontladen. Een werkman aan het Oosterspoor is gisteren ter hoogte van Diemerbrug door een zandtrein overreden, waardoor het linkerbeen zoodanig werd verbrijzeld dat het moest worden afgezet. De „Daily Telegraph" van Maandag bevat den beloofden brief van Stanley, gedagtee- kend Ujiji, 7 Augustus 1876. De reiziger beschrijft daarin hoe hij 't Tanganika-meer geheel omgevaren en in kaart gebracht heeft. Dit meer scheen hem toe van betrekkelijk jonge vorming te wezen, en ontstaan te zijn door eene verzakking van 't vul- canisch terrein. De waterspiegel van den plas rijst voortdurend, omdat 't meer nog geen uitwatering I heeft. Weldra echter zal het die gevonden hebben. De Lukuga, die Cameron er voor hield, is tot dusver nog slechts eene kreek, maar zal, bij liet stijgen der wateren, binnenkort een afvoerkanaal

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1