LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5251. Dinsdag A°. 1877. 27 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meerB 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEJi. patt;vihi.ade\. De BURGEMEESTER, IioofJ van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patentbladen over het 2de kwartaal dienst 1S76/7, bij het college van zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op ver toon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn dagelijks van een tot drie uren, van 27 tot en met 01 Maart e. k. uitgezonderd de Goede Vrijdag. En wordt deze door plaatsing in de Leidscbe Courant afge kondigd. De Burgemeester voornoemd, V. D. BRANDELER. Leiden, 20 Maart 1S77. LEIDEN, 26 Haart. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ20, ƒ4.30, ƒ2; de laagste 20, ƒ4, ƒ2. De heden aan 's rijks magazijn te Delft gehouden aanbesteding van wollen dekens voor militairen was: J. Zuurdeeg en Zoon, 2000 een mausdekens a 4.75; H. J. Van Wensen, 2000 eenmansdekens a ƒ4.84; J. J. Krantz en Zoon, 1000 eenmansdekens a ƒ4.84; J'. Zaalberg en Zoon, 1000 tweemausdekens a ƒ6.25. De verzending der brievenmalen uit Neder land naar de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika door middel van de uit Southampton en Queenstown vertrekkende Britsche pakketbooten, zal in 't vervolg viermaal in plaats van driemaal per week plaats vinden, namelijkeiken Maandag per trein van 12.45 's avonds, en eiken Dinsdag, "Woensdag en Vrijdag per trein van 6.30 's avonds van Rotterdam naar Antwerpen. De minister van financiën maakt bekend, dat ter benoeming van landmeters van hel kadaster iu de laatste helft der maand Mei, op nader te bepalen dag, te 's-Gravenhage een examen zal worden gehouden. Aanmelding vóór 15 April e. k. Bij request van J. L. Hoos en P. H. Hoos Jz., steenfabrikanten aan den Zijlweg, ouder de gemeente Leiderdorp, wordt gevraagd1". de eigendom van het perceel grond aan het Zijlhek, waarop de pachterswoning en stal is gebouwd; 2°. de eigendom van een strook grond van den Zijldijk, zijnde eene gedempte sloot, langs de steenbakkerij loopende3°. afschrijving der recog nitiën van vier gulden 'sjaars, voor dat. dempen verschuldigd: 4". ontheffing der betaling van ƒ25 'sjaars aan den pachter der tolgelden van het Zijlhek voor de vrije passage van werklieden der steenfabriek door het Zijlhek. Daarentegen wordt door de requestranten aangeboden voor hunne rekening het Zijlhek te verplaatsen, en een geschikt woonhuis met stalling voor vijf paarden te bouwen op een ander gedeelte van den Zijlweg voorbij de eerste brug, volgens overgelegd plan en teekening. De requestranten zouden den eigendom van die gronden verkrijgen tegen 2 de centiare en op dien grond zouden B. en Ws. geen bezwaar maken het nemen eener gunstige beschikking op de ge stelde voorwaarden voor te stellen. De beschikking evenwel kan invloed hebben op de aanstaande verpachting der tolgelden, zoowel wegens de ver plaatsing van het Zijlhek als door de aanmerkelijke verbetering van de pachterswoning en hetgeen verder daartoe behoort, terwijl ook de kosten van onderhoud die ten laste dezer gemeente zijn, voor het vervolg de uitgaven zullen bezwaren en toch de gemeente Leiden vau de meerdere opbrengst der tolgelden geen voordeel kan trekken, daar al hetgeen deze meer dan 700 'sjaars bedraagt, krachtens raadsbesluit van 19 December 1867 en 19 Mei 1S68 aan de gemeente Alkemade moet worden uitgekeerd. B. en Ws. meenen derhalve den gemeenteraad in overweging te moeten geven over dit punt met het gemeentebestuur van Al- i kemade in overleg te treden, ten einde vói5r het houden der verpachting, die 1° Mei 1877 ingaat, alles geregeld worde. j Door het bedanken van den heer E. W. Heinecken is door het kiescollege der Ncd. herv. gemeente te 's-Hertogenbosch uit het twaalftal terstond een drietal opgemaakt, bestaande uit de heerenJ. Eigeman te Delfshaven, dr. F. L. Rut gers te Vlissjugen eu A. W. L. Talma te Yoorst. De hoofdcommissie voor het standbeeld van Spinoza heeft een wedstrijd uitgeschreven voor kunstenaars uit het. buitenlaud en uit Nederland. Zij wenscht een model in pleister van een meter hoogte (het voetstuk inbegrepen) en voorstellende Spinoza in de kleediug der 17de eeuw. De mo dellen moeten uiterlijk 1 October 1877 in het bezit zijn der commissie. De vervaardiger van het model, waarop de keus valt, zal worden belast met het maken in, pleister van eene nauwkeurig gelij kende kopie, tyaarvau de hoogte later zal worden bepaald. Worjlt dit groote model mede goedge keurd, dan qal eene belooning van 2000 aan den vervaardiger wordeu toegekend, lil het tegen overgestelde fleval zal hem eene billijke schade loosstelling, door de commissie te bepalen, worden uitgekeerd. Aan den maker van het model, dat geoordeeld wordt het eerste 't meest nabij te ko men, zal eene premie van 250 toegekend wor den. Het standbeeld zal worden uitgevoerd in brons, het voetstuk in gehouwen steen. De vervaardiger van het bekroonde model zal, zoo hij niet zelf tot de uitvoering van zijn werk wordt geroepen, door de commissie met het toezicht daarover worden belast, De vergoeding der reiskosten en van het tijdverzuim zal door de commissie worden geregeld. Te 's-Gravenhage is een plaatselijk comité gevormd tot uitvoering van het plan eener expe ditie naar de Poolstreken. In een Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst van advocaten onder presidium van den deken der orde, mr. A. De Pinto, hebben zich 13 stemmen tegen en 5 voor de opheffiug van het procuraal verklaard. Zaterdag werd op de algemeene begraafplaats te Diemerbrug ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den gevierden kinderschrijver P. J. Andriessen. Nadat het lijk, na aankomst aan de begraafplaats, naar het graf was gedragen door eenige leden van het Nederlandsch onderwijzers genootschap, gevolgd door tal van vrienden en oud-leerlingen, werd door den heer Delfos, namens de afdeeling Amsterdam van genoemd genootschap, hulde gebracht aan den overledene als onderwijzer en kindervriend. Vervolgens herdacht de heer W. J. Hofdijk in korte, doch welsprekende woorden de vriendschap, die tusschen hem en den overledene bestond. Nadat ook nog door onderscheidene sprekers aan de nagedachtenis van den heer Andriessen hulde was gebracht, onder anderen door den heer Mölrnan, die eenige schoone dichtregelen voordroeg, en nadat door den oudsten broeder van den over ledene voor de zoo algemeene belangstelling har telijk dank was betuigd, werd de kist, overdekt met kransen, in den grafkuil nedergelaten. Naar men verneemt bestaat bij eenige oud-leerlingen het voornemen om op het graf een gedenkteeken te plaatsen. Met 1 Mei e. k. zal het weekblad „de Liberaal" zijn naam veranderen in „Eiland IJsel- monde" en in kleiner formaat verschijnen, terwijl de hoofdredacteur de heer Mr. P. Brooshooft i nadat het nieuwe weekblad op touw is gezet af- treedt, wijl hij in Augustus a. s. uaar Java vertrekt als hoofdredacteur vau de „Samarangsche Courant". De „Cercle Albert Grisar", te Antwerpen, heeft thans het programma rondgezonden van den zangerswedstrijd aldaar tijdens de Rubensfeesten den 19den en 20sten Aug. e. k. te houden. Voor de buitenlandsche liedertafels zijn 3 afdeelingen bestemdeen Duitsche, een Fransche en een Ne- derlandsche, elk voor vereenigingen van minstens 40 leden. Ieder zingt een koor, dat opgegeven wordt, en een naar vrije keus. Voor elk zijn drie prijzen uitgeloofd: 1°. gouden penningen 1200 frs., 2». penning en 600 frs., 3". penning en 300 frs. Verder zijn een medaille en een kunstvoorwerp uitgeloofd voor een wedstrijd tusschen de lieder tafels, die in de verschillende afdeelingen de eerste prijzen hebben behaald en ten slotte 2 prijzen (1°. de koninklijke medaille en 2500 fr. en 2". een medaille en een kunstvoorwerp) voor een „eere-afdeeling", tusschen liedertafels, die vroeger eerste prijzen hebben verworven. De directeur der liedertafel die bij dezen laatsten wedstrijd over- wiut, krijgt 500 frs. Aanmelding vóór 20 Mei bij den heer A. Godding, pont de Meir, Antwerpen. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in hel hoofdkiesdistrict Amsterdam (ter vervanging van Mr. G. Dc Vries Az.) en die in liet hoofdkiesdistrict Tiel (ter vervanging van Mr. D. J. baron Mackay van Ophemert) zullen geschieden op Dinsdag 17 April e. k.en dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dinsdag 1 Mei. De „Staatscourant" bevat de volgende kon. besluiten1°. Het vaandel van bet 3de bataljon van het N.-I. leger wordt versierd met de Atjeh- medaille. Dit bataljon heeft deelgenomen aan de lste expeditie tegen Atjeh in April 1S73, be hoorde tot de troepenmacht der 2de expeditie en verkeerd» sinds Dec. 1873 onafgebroken in haar geheel op het ooiKg?(err»in. 2°. Het vaandel van het 3de veldbataljon van het N.-I leger wordt versierd met liet teeken der Militaire Willems orde. Dit bataljon nam een buitengewoon roemrijk aandeel aan vele gevechten op Atjehschen bodem, blonk bijzonder uit bij de vermeestering van kampong Lemboeh, den 25sten Dec. 1873, was na dien datum geheel of gedeeltelijk tegenwoordig bij schier alle belangrijke ontmoetingen met den vijand en blonk gedurende de operation tegen de IV, IX, en XXH Moekim, vau 16 Januari tot 7 Maart IS76, opnieuw uit. 3". Het vaandel van het 9de veldbataljon wordt versierd met de Atjeh- medaille. Dit bataljon heeft mede behoord tot de troepenmacht der 2de expeditie en verkeerde sinds Dec. 1873 onafgebroken in haar geheel op het oorlogsterrein. De „Staatscourant" behelst een aantal be noemingen tot ridders van de Militaire Willems orde ter zake van de krijgsverrichtingen in Atjeh, waaronder tot 3de kl. de luit.-kol. der inf. F. T. Engel en II. F. Meyer en de majoor der inf. L. G. Diepeuheim. Eerste Kamer. In de zitting van heden zijn na discussie aangenomeu een achttal ontwerpen, waaronder de overeenkomst van Duit-schland omtrent het verbindingskanaal, de overeenkomst met de Maatschappij van landaanwinning aan de l'riescbe Wadden en tot wering der besmetting van zee schepen. Morgen voortzetting. Voorts is bepaald dat de Kamer na Paschen op 4 April zal terug komen ter behandeling van de accijnswet en de rechterlijke wetten.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1