ADVERTENTIES. raakt en met groote moeite weer op het droge gekomen. De makers van de befaamde Valther brug in vroegere eeuwen kenden dus dezen gevaar lijken toestand in dezelfde streken blijkbaar reeds zeer goed. Uit het krankzinnigengesticht „Cou- dewatcr" te Rosmalen is een verpleegde ontsnapt, namelijk zekere Jean Baptiste Verbrugge, zich ook noemende Charles Bakker, oud 27 jaren, geboor tig uit Antwerpen, vroeger kunstenmaker van beroep. Uit Charlois meldt men: Indertijd is melding gemaakt van een geschil tusschen bet gemeentebestuur en den eigenaar van zeker pand alhier, over de daaraan grenzende „kaatsbaan". Dat geschil heeft zelfs geleid tot het inroepen van militairen bijstand, daar gemelde eigenaar weigerde op te houden met het afheinen van een pleintje. Deswege bij den rechter aangeklaagd, werd hij veroordeeld tot boetedoch iu hooger beroep ge komen bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, is hij dezer dagen vrijgesproken. Van de sterrenwacht te Adelaide is belangrijk nieuws ontvangen betredende Jupiter. Langt: jaren meende men, afgaande op 't soortelijk gewicht van hare massa, dat deze grootste planeet van ons zonnestelsel moest bestaan uit een veel lichtere slof dan onze aarde. De sterrenkundige Whewell trachtte zelfs te betoogen, dat Jupiter en Saturuus, te koud voor 't leven van schepselen als wij, grootcndeels moesten gevormd zijn uit water. Zóó slechts verklaarde men 't geringe soortelijk gewicht dier bollen dat is, de ver houding tusschen hun feitelijk gewicht en hun vermeenden omvang. Deze hypothese steunde op de stelling, dat al de planeten moesten verkeeren in een gelijken ontwikkelings- of af koelingstoestaud met onze aarde. Men heeft sinds lang deze stel ling laten varen. Het denkbeeld won veld dat er ou der de planeten van ons zonnestelsel oude en jonge zijn: met andere woorden, dat sommige harer reeds 't tijdperk barer rijkste ontwikkeling achter den rug hebben, andere thans in 't midden van dit tijdperk verkeeren, en nog andere pas de jeugd doorloopen van hare vorming. Tot deze laatstbedoelde meende men Jupiter en Saturnus te moeten tellen. Men giste dat die twee, wel verre van koud te zijn, nog verkeerden in den toestaud van gloeiing, dien onze aarde reeds tot haar verleden rekent. En zie, de waarnemingen van den heer Todd aan de sterrenwacht te Adelaide, waar de heldere atmos feer 't werken met den teleskoop bijzonder be gunstigt, hebben opeens deze gissing tot zekerheid gemaakt. Vroeger reeds had men bemerkt, dat de gedaante van Jupiter en Saturnus niet altijd dezellde is; men zag, vooral bij 't overtrekken van satellieten langs de schijven dier planeten, verschijnselen, die een beweeglijken dampkring rondom haar vermoeden deden. De heer Todd heeft dien dampkring feitelijk ontdekt, doordien hij een satelliet zag heeuschijnen door den rand van Jupiters lichtschijf. Hij besluit uit deze waar neming, dat Jupiter omgeven is door een inwendig sterk verlichten, dicht met wolken bezwangerden dampkring, ter diepte van tien- of twaalfduizend Eng. mijlen. Indien nadere waarnemingen deze ontdekking bevestigen, dan is 't raadsel van Ju piters gering soortelijk gewicht mede opgelost. Men rekende, w ijl men de planeet mat naar haar schijnbaren omvang, de ijle atmosfeer bij de vaste kern. Op die wijze verkreeg men eene valsche verhouding tusschen grootte en gewicht. Te St.-Margaretha, een gehucht in België in de nabijheid van Cornell, ontstond, tijdens de afwezigheid der ouders, brand in een huis waarin twee kleine kinderen sliepen. De moeder zag het huis in vlammen staan en vlood naar binnen om hare kinderen te redden, doch tevergeefs, ook zij werd het slachtdier van hare kinderliefde. Zij was even bij een harer buren ingeloopcn, en had zich daar een poosje, nog geen half uur, met kaartspelen bezig gehouden. Toen zij naar hare kinderen wilde gaan omzien, ontdekte zij het ongeluk, dat ook haar in hare overijling het leven kostte. R echtzaken. Valschheid in twee onderhaudsclie geschriften, bedriegelijke oplichting en diefstal door een loon bediende ten nadeele zijns meesters waren de feiten ■waarvoor gisteren in de bank der beschuldigden plaats nam de bleekersknecht D. uit Gouda. Na reeds vroeger tot cellulaire gevangenisstraf van langer dan zes maanden te zijn veroordeeld ge weest, wist hij zich in October van het vorige jaar te Gouda tweemalen een karpet en eens een paar laarzen te doen afgeven op door hem ge bruikte maar aan anderen toebehoorende namen; tweemalen gelukte hem dat door zijn verlangen schriftelijk te doen kennen. Het bemachtigde zette hij ver beneden de waarde bij een uitdrager van de hand en verteerde de opbrengst aan sterken drank. Intusschen te Rotterdam in dienst gekomen bij den kleerbleeker J. aldaar tegen genot van kust, inwoning, f 3 's weeks en f 1 zoogenaamd jenevergeld 's maands, scheen zijn lust naar drin ken niet te kunnen bevredigd worden. Ook daar was de oneerlijke man ondankbaar voor het in hem gesteld vertrouwen, hij bestal de bleek zijns meesters en zou die, zoo het ontvreemde niet te Gouda was opgespoord kunnen worden, eene schade van ongeveer f 20 berokkend hebben. De opbrengst der bleekgoederen die hij in genoemde plaats voor nog geen f 3 verkocht had, vond mede haar weg door het keelgat van den drinkebroer. De door besch. afgelegde bekentenis werd voldoende door de verklaringen van een 9-tal getuigen bevestigd. Adv.-gen. Mr. Van Maanen requireerde eene ver oordeeling tot tuchthuisstraf van 5 tot 13 jaren en 'I maanden en 5 geldboeten, 4 van f 50 en 1 van f 25. De verdediger Mr. Van Royen bracht eenige bezwaren in het midden, zoowel tegen de acte van beschuldiging als tegen het requisitoir van het O. M. Naar zijne meening was de valsch heid niet voldoende bewezen en kon de vroegere veroordeeling uiet als verzwarende omstandigheid worden aangemerkt. Overigens verzocht pleiter den hove verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen. Aan dit verzoek werd door het hof voldaan. Het deed dadelijk na de behandeling uitspraak en veroordeelde den beschuldigde tot 4 jaren gevangenisstraf, benevens de boeten door het O. M. geêischt. BUITENLAND. Duitsehlanct. De „Reichs-Auzeiger" meldt, dat bij het over reiken vau het door de Duitschc vorsten en de vrije steden den keizer aangeboden schilderstuk, voorstellende de proclamatie des keizers te Versailles, de koning van Saksen eene redevoering hield, waarin hij o. a. zeide, dat het stuk een der ge wichtigste monumenten uit de Duitsche geschiedenis en ook uit het aan grootsche gebeurtenissen zoo rijke leven des keizers voorstelt, liet oogenblik namelijk waarop de keizer volgens den wensch der vorsten, der vrije steden en van hel Duitsche volk de tijdens de Fransohe heerschappij verloren keizers kroon weder opnam en op die wijze een uiterlijke wijding gaf aan het succes, dat de Duitsche stammen in een gemeenschappelijken strijd tegen den vijand behaalden. Dit stuk, lang 10 en hoog 6 meters, is ver vaardigd door Anton Von Werner, directeur der kunstacademie. De portretten van alle bij de plechtigheid aanwezige personen zijn volkomen gelijkend. De keizer is afgebeeld staande op eene estrade, omringd door de vorsten. De achtergrond der estrade is gedekt door de aaneengesloten vaan dels en tropeeën, die de deputatiên der voor Parijs gelegerde regimenten te dien einde naar Versailles hadden overgebracht. Ter zijde staat Bismarck in de hand heeft hij de proclamatie aan het volk. Verderop slaat Moltke. De kunstenaar heeft voor zijne voorstelling het oogenblik gekozen, waarop de groothertog van Baden Z. M. den keizer uit roept en de aanwezigen gezamenlijk den kreet ter eere des nieuwen keizers aanbellen. Behalve dit stuk en de verzameling der werken van Frederik den Grooten, hem door den kroonprins aangeboden, zijn den keizer nog een aantal andere geschenken vereerd, niet enkel door hooggeplaatste personen, maar door ingezetenen van alle rangen en standen. De rijksdag heeft gisteren bij derde lezing het wetsontwerp betredende Elzas-Lotharingen goedgekeurd. Rusland. Aan de „Polit. Corresp." wordt uit St.-Peters- burg gemeld, dat de te Londen gevoerde onder handelingen over het protocol zoo goed als mis lukt te achten zijn. De Russische regeering zal nimmer met bepalingen in het protocol tot demobi- liseeren der Russische armee genoegen nemen. De daarop betrekking hebbende toespeling van Enge- lands zijde werd kortweg verworpen. Blijft Engeland bij zijne vordering dienaangaande volharden, dan worden verdere onderhandelingen doelloos. De houding van Engeland doet opnieuw het verbond tusschen de drie keizers op den voorgrond treden en men mag verwachten binnenkort daaromtrent onderhandelingen te zien aunknoopeu. Turkije. Uit ltustschuk wordt gemeld dat de terugroe ping van Midhat-pacha weldra ophanden is. Per sonen, die met de Turksche regeering in rccht- streeksch verband staan, verzekeren, dat de daartoe strekkende bevelen te Konstantinopel reeds in het geheim gegeven zijn. Allerlei berichten omtrent demonstration ten gunste van den verbannen grootvizier, van de zijde der softa's, cadetten enz. worden dagelijks in omloop gebracht. Telegrammen. ROME, 23 Maart. De kamer heeft, na rede voeringen van Depretis, Mezzacapo en Nicotera voor het ontwerp en van Sella en Ricotti daar tegen, met 178 tegen 65 stemmen in geheime stemming een buitengewoon krediet van 15 mi hoen voor militaire doeleinden toegestaan. BRUSSEL, 23 Maart. De centrale sectie heeft eenstemmig het ontwerp tot hervorming der kies wet goedgekeurd, gelijk het gewijzigd is ten ge- noege der liberale partij. RAGUSA, 23 Maart. Een duizendtal Turken hebben de bevolking van Acijevo vermoord, doch werden later met groot verlies door de opstandeling gen verjaagd. PARIJS, 23 Maart. Het hof van assises heeft den abt Baujant en den vicaris Groscaillou tot 15 jaren dwangarbeid veroordeeld. LONDEN, 24 Maart. Heden is in het lager huis door den heer Fawcett eene motie ingediend, ten doel hebbende eene pressie op Turkije te oefenen. De heer Hartington, hoewel het voorstel ondersteunende, meeut toch dat het ontijdig is. De heer Gladstone vraagt van de regeering eene ver klaring over hare tegenwoordige politiek en het doel der onderhandelingen. Sir Stafford Northcote zegt dat de staatkundige gedragslijn der regee ring niet veranderd is, maar dat bet oogenblik tot het geven van ophelderingen nog niet is ge komen. Het debat is daarop verdaagd. Ter markt te Lelden aangevoerd. 33 en 21 Haart. Wintertarwe 18 hectoliter f 11.50 a 12. Zomer* tarwe 18 hectol. 9.00 a 10. Winterrogge 19 heet, f 7.00 a 7.50. Zomerrogge 19 hectol./ 6 2i a 6."5. Zomergerst 23 hectol. 6.25 a 6.75. Chevalier-gerst 23 hectol. 7.00 a f 7.50. Zware Haver 24 heclol. f 5.00 a 5.50. Lichte Haver 24 hectol. ƒ3.75 a 4.no. Dui- venboonen 8 hectol. 8.00 a ƒ8.50 - Paardenboonen 10' hectol. 8.00 a ƒ8.25. Ossen stuks a Stieren, stuks /"—.0 a 0 Kalfkoeien 80 stuks 1 185.00 a 250.00. Varekoeien 130 stuks 115.00 a f 190.00. Vette koeien 50 stuks f 215.00 a 300.00. - Kalveren (vette) 30 stuks 35.00 a 72. Kalveren magere) 124 stuks 2.00 a 4.50. Hamels (magere) 325 stuks 24 00 a 32.50. Hamels (vette) stuks, a Varkens (magere) 60 stuks ƒ30. a f 50.Varkens (biggen) 260 stuks 8.a 16. Grasboler 6790 kilogr., 1ste qualit. vat 64.00 a/68.00. Schei- 2de qualit. vat 54.00 a 58.00Grasboler 1ste qual. per kilogr. 1.60 a f 1.70, Schei- 2de qualiteit per kilogr. 1.35 a 1.45. Ter markt aangebracht 263 runderen, 154 kalveren en 340 schapen. Bevallen van eene Dochter J. G. BLAN KENBERG Couyée. Leiden, 24 Maart 1877. Bevallen van eene Dochter JOHANNA CATHARINA KLEBERG, geliefde Echt- genoote van J. H. H. BORGERDING. Leiden, 24 Maart 1877. Voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte van onzen Zoon ondervonden, betuigen wij onzen oprechten dank. H. PANDER. Leiden, J* W. PANDER, 24 Maart 1877. Molet.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2