LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5250 Maandag A°. 1877. 26 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersm 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEB ADVERTENTIE!*: ▼an 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17i Grootere letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. STAD S-B E BI CH TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Ver ordening van den Oden Januari 1868 (Gemeenteblad N°. 1), de Beestenmarkt in plaats van Vrijdag den 30sten Maart e. k. zal worden gehouden op "Woensdag den 28sten Maart te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BHANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LeideD, 19 Maart 1877. LEIDEN, 24 Maart. Heden ziju aan de boogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heerenJ. W. G. Boreel, geb. te Velzen, en C. C. Paehlig, geb. te Groningen, beiden na verdediging van Stellingen. Gisteravond hield de afd. Leiden en omstr. der Holl. Maatschappij van landbouw eene open bare vergadering op Zoinerzorg. Aan den lieer H. G. Van der Waals alhier werd onder een toe passelijke aanspraak van den heer G. Van Geer, voorzitter der afd., namens het hoofdbestuur uit gereikt eene som van f 50 en getuigschrift, voor voldoend afgelegd examen in de landbouwkunde. Daarna hield de heer W. Sluis, van Beemster, daartoe door het hoofdbestuur aangewezen, eene boeieude voordracht over de wiustgevende dieren in den landbouw welke door meer dan 120 personen werd bijgewoond en door ieder gemakkelijk was te volgen. De spreker wees er op van hoeveel belang de landbouwkunde is en hoe de bron onzer volkswel vaart ieders belangstelling in de hoogste mate verdient; hij behandelde de werktuigen, die bij het bereiden van boter en kaas behooreu te worden gebruikt; den warmtegraad dien de dieren op stal behoeven; bet voedsel en de wijze waarop het moet worden toegediend; de veredeling van het vee door het aanschaffen van goede fokdieren dat de scheikunde en de plantenkunde onafscheidelijk verbonden zijn aan de landbouwkunde; hoedanig de voedergewassen voor vee en ook voor den mensch kunnen worden veredeld, hoedanig de meststoffen moeten worden aangewend naar de soort van grond. Eindelijk werd ook de melkspiegel van het rundvee behandeld en een en ander door teekening opgehelderd. De spreker eindigde met den wensch dat alle landbouwers zich mochten opgewekt gevoelen om steeds naar vooruitgang te streven, en vooral hun kinderen het noodige onderwijs te doen geven in die wetenschappen die in den tegeuwoordigen lijd voor een goed landbouwer noodzakelijke ver- eischten zijn. Na afloop der voordracht stelde de spreker zich beschikbaar om de tot hem gerichte vragen tot den landbouw betrekking hebbende te beantwoor den, waaraan door sommigen gevolg werd gegeven en die tot groot genoegen van de aanwezigen met kennis van zaken werden opgelost. De vergadering heeft zeker in den wensch van den voorzitter gedeeld, dat de heer Sluis nogmaals zijne talenten ten nutte dezer afdeeling zal beschik baar stellen. Ten behoeve van de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Soerabaia wordt ver langd een leeraar bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs in de Engelsche taal, en tevens in de Eransche of Hoogduitsche taal, dan wel in het bezit van eene akte van bekwaamheid voor meer uitgebreid lager onderwijs in eene der beide laatstgenoemde talen. Zij die genegen zijn om zich in de bedoelde betrekking aan 's lands dienst in Ned.-Indië te verbinden, kunnen zich, ter mededinging, uiterlijk tot en met 15 April a. s. bij een op zegel geschreven request tot het de partement van koloniën wenden onder overlegging van de vereischte stukken. Den kapitein W. C. E. Van der Bias van het garnizoen alhier, directeur der op te richten pupillenschool, is de missie opgedragen om de te Aalst (België) gevestigde „Ecole des enfants de troupe" te bezoekeu. Hij is daartoe reeds naar België vertrokken. De 2de luit. C. L. Vinkhuizen van het 4do reg. inf. zal den cursus te Delft volgen ter opleiding om als officier bij de art. van hetO. I. leger te worden gedetacheerd. De minister van financiën maakt bekend dat, ter benoeming van landmeters van het ka daster, in de laatste helft der maand Mei e. k., op nader te bepalen dag, te 's-Gravenhage een examen zal worden gehouden. Die tot het examen wenscht te worden toegelaten kan zich vóór 15 April e. k. tot den minister wenden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7390 volwas sen personen en van 2537 kinderen. Donderdag overleed te's-Hertogenbosch jhr. U. J. K. Ridder Van Rappard, kolonel-comman dant van het 2de regiment huzaren, ridder van de Eikenkroon. De overledene was reeds ongesteld, toen hij in Januari 11. het bevel over het regiment aanvaardde, zijn toestand verergerde meer en meer, zoodat hij nooit als regiments-commandant kon optreden. Ridder van Rappard werd in 1843 aan gesteld tot 2den luitenant en telde dus ruim 33 dienstjaren als officier. Geboren in 1825, bereikte hij slechts deu ouderdom van 51 jaren. Blijkens het voorloopig verslag der commis sie van rapporteurs over het nader gewijzigd ont werp van wet houdende nadere bepalingen omtrent het tarief van in- en uitvoerrechten en omtrent de leges en emolumenten der in- en uitgaande rechten en accijnzen, verklaarde men zich vrij al gemeen ten gunste daarvan, voor zooverre daarin gezien werd een streven om voort te gaan op den door Nederland ingeslagen weg op het gebied van handelswetgeving. Intusschen was er ook een groot getal leden, dat zich door deze tariefsherziening niet bevredigd gevoelde. Onderscheidene leden be treurden het, dat weder hij deze tariefsherziening tot grondslag was behouden eene verdeeling der artikelen in grondstoffen, geheele of halve fabri katen, evenals in de tariefwet van 1862, een grond slag, de ondervinding had het geleerd, die niet consequent is toe te passen. Ook in dit wets voorstel heeft men daarvan telkens moeten afwijken. Als voorbeeld wees men op de stoomwerktuigen en de drukkatoenen, beide voltooide fabrikaten, die echter vrij worden ingevoerd; de stoomwerk tuigen in het belang van nijverheid en landbouw, de drukkatoenen op grond dat dit fabrikaat tot grondstof dient aan de katoeudrukkerijen. Uit een zeer vertrouwbare bron verneemt het „Handelsblad" dat volgens een te Amsterdam ontvangen telegraphisch bericht, de bladziekte, welke op Ceylon zooveel schade aan de koffieboo- men heeft toegebracht, zich thans ter Sumatra's Westkust heeft vertoond. Volgens dat bericht zou die ziekte reeds aanmerkelijke vorderingen hebben gemaakt, en zich over alle koffie-districten, behalve Bainan, Aycrbangies en Mandhéling hebben uit gestrekt.. De aanstaande Maart-veiling, die oor spronkelijk op 25,000 a 30,000 picols werd ge schat, zou dientengevolge slechts 18,000 picols kunnen bedrageo. Maakt dit bericht zich aan geen overdrijving schuldig, dan staat het te vreezen, dat die ziekte ook naar Java zal overslaan. De gouvernements-koffiecultuur zou daarvan schro melijke gevolgen kunnen ondervinden. Het stoomschip „Friesland", van Rotterdam naar Batavia, is den 22sten dezer 's avonds te Port Said aangekomenhet stoomschip „Celebes" arriveerde den Sisten te Batavia. In de met Mei a. s. plaats hebbende garni zoensveranderingen is de volgende wijziging ge bracht 1°. de 4de batterij van het reg. rijdende artillerie zal niet van garnizoen veranderen2°. de 5de batterij van het 2de reg. veld-artillerie zal in plaats van naar Roermond naar Deventer worden verplaatst. Eerste Kamer. Tegen Maandag zijn nog aan de orde gesteld zestien wetsontwerpen, waar onder dat betreflende de koperen munt en dat. over het muntwezen in Ned.-Indië. Z. M. heeft benoemd met ingang van 1 April tot advocaat-generaal bij den hoogen raad mr. G. E. Th. Van Maanen, advocaat-generaal bij het hof te 's-Gravenhage. Z. M. heeft den 2den luit. J. A. P. Grevers, van het 1ste reg. inf., in rang en ancienneteit overgeplaatst bij de inf. in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks halfzes zijn er bij den horlogemaker P. alhier vier zilveren horloges ontvreemd. Hedenmiddag te ruim een uur is in de Beestenmarkt bij de brug over de Oude Vest een schippersknecht in het water gevallen. Door spoedige hulp van eenige schippers werd hij weldra op het droge gebracht. Gisteren zijn aan Z. M. den koning de eerste kievitseieren aangeboden door den hof leverancier Schaap, te Delft. Te Amsterdam is gisterochtend een man door een jeneverberoerte getroffen. Hij bezweek onmiddellijk. Te Horsten in Groningen hadeenige weken geleden tusschen eenige personen een twist over zekere punteu van hun kerkgeloof plaats. De twist liep zoo hoog, dat men handgemeen werd en de messen trok. Drie der vechtenden werden zoo erg toegetakeld, dat de wonden in hun aangezicht moesten dichtgenaaid worden. De politie heeft zich met de zaak bemoeid, met dit gevolg, dat één persoon tot 9 maanden en een ander tot 4 jaar zitten veroordeeld werden. Uit Roermond wordt gem el d: Een paar dagen geleden heeft op de grenzen onder de gemeente Echt eene vijandelijke ontmoeting plaats gehad tusschen de aldaar gestationeerde militairen tot wering van den invoer van vee en een troep bewoners van over de grenzen, die partij kwamen trekken voor een boer, die met zijne kar, door een os bespannen, op Nederlandsch grondgebied in het bosch waarschijnlijk strooisel wilde komen halen, maar die op de aannadering der militairen zijn beest had uitgespannen en teruggedreveu, de kar in de steek latende, die in beslag genomen werd. Naar wij vernemen, hebben de huzaren van de wapenen gebruik moeten maken. Van de strijd lustige vreemdelingen is er evenwel geen gevat. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Uit Vlachtwedde wordt gemeld dat daar eene patrouille militairen, met het. bewaken der grenzen tegen den invoer van vee uit Duitsch- land belast, in een moeras geheel verzakt is ge-

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1