water-buizen, die zicli door de verschillende coupés slingeren en in verband staan met een ketel, waarin het water door een zacht kolenvuur voort durend op een maximum-warmte van 90 a 100 graden Celsius wordt gehouden. Deze ketel staat van boven in verband met de buitenlucht, zoodat er nooit eenige spanning en dus ook geen gevaar voor ontploften kan ontstaan. Evenzeer is het vuur omgeven door een dubbelen wand, waartnsschen zich water bevindt, zoodat ook het gevaar voor brand geheel is weggenomen. De proeven, welke met dezen toeslel herhaaldelijk door genoemde spoorwegmaatschappij werden genomen, voldeden aanvankelijk vrij wel aan de verwachtingen, aangezien er eene aangename warmte in de ver schillende afdeelingcn van het rijtuig werd gecon stateerd, en niet die ongezonde droge hitte, waartoe heete-luchtapparaten, stoomverwarming of preskolen aanleiding geven. Maandag jl. zijn de proeven her haald, in tegenwoordigheid van de directiën der voornaamste maatschappijen hier te lande, spoorweg ambtenaren en deskundigen, die over het algemeen een gunstig oordeel velden over de verkregen resultaten. Tot aan de knieën in den troebelen poel der Oostersche quaestie, staan John Buil, de keizer van Duitschland, de keizer van Oostenrijk en hun collega's van de twee andere groote mo gendheden. Op de gekromde ruggen dier vijf rust, van oever tot oever, een papieren brug. En de Russische Beer, met helm en snaphaan, aanvaardt behoedzaam den terugtocht over deze brug, die „Protocol" heet. Z66 teekent „Punch" in zijn jongste nummer den huidigen politieken toestand. „Pons asinorum 1" schrijft hij er onder. „Papier", zegt Punch, „biedt den berevoet slechts een zwak ken vloer." Zal de brug 't logge beest kunnen torschen? De toekomst moet 't leeren. Inmiddels maakte „Punch" 't duidelijk, wie, naar zijne meening, de ezels zijn op de afbeelding van deze ezelen-brug. Dezer dagen heeft te Keulen een wijnhandelaar wegens vervalsching terechtgestaan. Hij had aan een restnuratiehouder zes vaatjes wijn geleverd, die bij onderzoek bleek te bestaan uiteen boeveelheid wijn van verschillende soorten, vermengd met acht flesschen sterken drank en zes ilesschen glycerine, alles te zamen aangevuld met water. Hij werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en eenc boete van 300 mark. Daar hij beweerd had dat de vervalsching buiten zijne voorkennis was gepleegd door zijn kelderknecht, had deze eene aanklacht wegens laster tegen hem ingediend en de bewijzen geleverd dat hij op zijns meesters last niet alleen deze, maar ook andere vervalschingen op ruimer schaal had verricht. Dien ten gevolge werd aan de vastgestelde gevangenisstraf nog eene maand toegevoegd. Te Tiffin, in Ohio, is dezer dagen een schrikkelijke moord gepleegd, waarvan de bijzon derheden zijn als volgt: Jacob Metsel, de eigenaar eener bakkerij, schoot zijn kind door het hart, het onmiddellijk doodende. liet kind was slechts 2 jaren oud en sliep, tijdens het akelig tooneel plaats had, in een bed, waar de moeder het neer gelegd had. Nadat hij het kind doodgeschoten had, poogde hij zijn ander kind, een klein meisje, eveneens dood te schieten, doch de moeder plaatste zich tusschen deu vader en het kind, en ontving het schol in haar linkerbeen boven de knie. De wonde wordt niet doodelijk geacht. De moordenaar werd gearresteerd en in de stadsgevangenis gezet, waar hij, met zijn aangezicht op den grond, in een cel ligt en weigert met iemand te spreken. Men heeft gedreigd, om de lynch-wet op hem toe te passen. Reohtzalccn. Correctionneele uitspraak der rechtbank alhier van 23 Maart: Ij. G., R. B., J. v. d. P., allen te Katwijk a/z., wegens het vernielen van een boom, ieder 6 d. eenz. opsl.G. A., te Noordwijk, w. geweld dadigheid jegens bedienende beambten in de waar neming hunner bediening, 6 d. eenz. opsl.; S. V., te Hillegom, w. het laten loopen van vee op den spoorweg zonder daartoe bevoegd te zijn, f 2 boete, subs. 1 d. gev.A. K, te Ouds hoorn, w. ontduiking van plaatselijke bel. op de honden in de gemeente Oudshoorn, f 6 boete, subs. 1 d. gev.; A. O., te Oudshoorn. w. id., f 6 boete, subs. 1 d. gev.J. C. II. M., te Oudshoorn, w. id., f 5 boete, subs. 1 d. gev. A. C., te Oudshoorn, w. id., f 5 boete, subs. 1 d. gev. W. v. A., een knaap van 9 jaren en P. V., oud 20 jaren, hadden zich gisteren voor het gerechts hof te 's-Gravenhage te verantwoorden wegens het plegen vau twee diefstallen te Gorcum bij nacht, door meer dan eeu persoon en in bewoonde huizen. De kleinste jongen hij kwam even boven de bank der beschuldigden uit bekende, dat hij in de maand November op twee avonden, terwijl zijn oudere makker op den uitkijk stond, op handen en voeten een wiukel te Gorcum is binnengeslopen en nadat hij den eersten avond den sleutel der toonbanklade had weten meester te worden, den anderen avond met dien sleutel de lade geopend en ontvreemd heeft een bakje met f 6 aan zilvergeld, zoomede, dat hij in den avond van 14 Jan. op gelijke wijze een anderen winkel is binnengegaan en toen eenige wollen doeken heeft tot zich genomen, bij welke gelegen heid de oudere ook weder als wachter fuugeerde. Het gestolene werd te zamen gedeeld. De oudste jongen beleed mede volledig zijne schuld. Adv.-gen. Mr. Van Maanen eischte voor v. A., dien hij geloofde dat met oordeel des ouderscheids had gehandeld, opsluiting in een verbeterhuis en voor V. gevangenisstraf van 20 maanden tot 5 jaren. De verdediger Mr. Pbilipse meende wat den eersten diefstal betreft, dat eene vrijspraak moest volgen, daar de bekentenis niet voldoende was bevestigd door de verklaringen der getuigen en ten aanzien van het tweede feit, dat er verzachtende omstan digheden aanwezig waren waardoor het opleggen eener lichte straf zou mogelijk zijn. Heden is de negenjarige tot opsluiting in een verbeterhuis gedurende 20 maanden, de twintigjarige tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Den 19den April a. s. zullen voor het ge rechtshof te 's-Gravenhage terechtstaan Pastor, Van Wees en Haasevcldt, wegens den diefstal met iuklimming en inbraak, in den vorigen zomer gepleegd in het tijdelijk onbewoonde huis van mevrouw de douairière Van Rappard, in de Ma liebaan tc Utrecht. Een groot aantal getuigen in die zaak zijn reeds gedagvaard. Dr. P. S., leeraar aan de hoogere burger school te Zierikzee, is wegens mishandeling van zijn hondje tol f 15 boete of 2 dogen gevange nisstraf veroordeeld. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren Willemsen, den gewezen huisknecht van den lieer Hallo, veroordeeld tot 9 maanden cellulaire ge vangenisstraf. HUI'! ENLAND. Frankrijk. De commissie, belast met het onderzoek van het wetsontwerp der lieeren Laisaut c. s„ strek kende om den diensttijd der militairen te vermin deren tot drie jaren eu het systeem van vrijwil ligers voor één jaar af te schallen, heeft na her haalde zittingen met zes stemmen tegen drie zich voor het behoud van bedoelde vrijwilligers ver klaard. Dit besluit is vooral ook daarom van be- teekenis, omdat het voorstel door meer dan 200 afgevaardigden is onderteekend. De rechtbank te Parijs heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak der erfgenamen van De Mon- talembert tegen Hyacinthe Loyson. De rechtbank heeft den ex-pater in 't ongelijk gesteld, hem het recht ontzegd het geschrift van de Montalernbert „l'Espagne et la Liberté" door den druk open baar te maken, en den uitgevers de voortzetting van den verkoop van het werk verboden. Het vonnis zal op kosten van de verliezende partij in vijf nieuwsbladen bekend gemaakt worden. Duitscliland. Blijkens opgaaf van den fabriek-inspecteur te Berlijn is in 1376 aldaar het aantal fabrieken met 31 (namelijk van 2150 tot op 2119) en dat der werklieden met 9,458 (waaronder 3,976 alleen bij de machine-fabricatie) verminderd. Volgens de „Post" heeft de keizer aan prins Bismarck de zeker hoogst gewichtige maar onvertaalbare betrekking verleend van „Erb-Ober- landjiigermeister van het hertogdom Pommeren." Generaal Von Stosch keert heden van zijn ver lof terug en zal een antwoord op het rapport van den rijkskanselier indienen, waarna eene beslissing genomen zal worden. Prins Karei, broeder van den groothertog- van Hessen-Barmstadt geboren 23 April 1809, tot dusver vermoedelijk troonopvolger, sedert 22 Oct. 1836 gehuwd met de prinses Elisabeth van Pruisen), is Dinsdag-avond overleden. De vermoe delijke troonopvolger is nu zijn oudste zoon, prins Lodetvijk van Hessen, geboren 12 Sept. 1837, koninklijk Pruisisch luitenant-generaal en bevel hebber der groothertogelijk Hessische(25ste) divisie,, sedert 1 Juli 1862 gehuwd met prinses Alice van Groot-Britanniê en Ierland. De verjaardag des keizers is gisteren te Berlijn feestelijker gevierd dan misschien ooit het geval was. De meeste Duitsche vorsteu met de leden hunner familie waren aanwezig. Oostenrijk, Rusland, Engeland en Frankrijk werden door bij zondere gevolmachtigden vertegenwoordigd. De stad was tot op de afgelegeuste voorsteden rijk met vlaggen en decoration versierd. In de straten bij het keizerlijk paleis was reeds des ochtends vroeg een menigte menschen bijeen. In den voor middag bad in de meeste kerken eene godsdienst oefening plaats. In de katholieke kathedraal werd een Te-Deum gezongen. In alle scholen, hospitalen weeshuizen en andere liefdadige gestichten werden de kinderen en verpleegden onthaald. Te halftien begaf zich de kroonprins eu familie op weg om den keizer geluk te tvenschen. De vreemde vorsten, de gezanten, de ministers, de leden van den rijks dag, van den bondsraad en van den gemeenteraad volgden hierna. Te halfvier overhandigden de Duilsche vorsten den keizer het voor hem be stemde beeld. Hierna had er een groot banket plaats bij den kroonprins. Des avonds was er in 't palcis van den keizer soirée, waartoe meer dau 1090 personen uitgenoodigd waren. Voor de illu minatie waren allerwegen toebereidselen gemaakt. Na een langdurig debat is Woensdag door den rijksdag de quaestie omtrent den zetel van het rijks-gerechtshof fen gunsle van Leipzig beslist. Bij de stemming deed zich het incident voor, dat de Elzasser afgevaardigde Germain bij het op roepen van zijn naam „Non" antwoordde. De voorzitter verklaarde dat hij dat antwoord niet kon laten geldenin den Duitschen rijksdag werd alleen Duilsch gesproken. De heer Germain stemde toen „Nein". Grroot-Hritnnniö. In het hoogerhuis zeide gisteren lord Derby in zijn antwoord aan lord Dudley, dat de tekst 'van het protocol en de voorwaarden, waaronder het, ingeval het onderteekend ware geworden, onder teekend zou zijn, nog steeds door de regeering overwogen worden. In het lagerhuis deelde de heer Bourke mede dat de khedive Gordon gemachtigd heeft vrede met Abyssinic te sluiten. Sir Staftord Northcote zeide, ter beantwoording van de vraag van sir G. Campbell, dat de amnestie in Turkije geen betrekking heeft op hen die zich in Bulgarije aan wreedheden schuldig maakten. De heer Bourke beantwoordde den heer Pawcctt en zeide dat de berichten over ongeregeldheden in de omstreken van Adrianopel overdreven zijn geworden, maar dat den consul last gegeven was persoonlijk de zaak in loco te onderzoeken. Oostenr - Hong. IVIonarcbie. In de kamer van afgevaardigden is door den minister van financiën machtiging gevraagd tot het sluiten eener 6 pCt. leening in goud, ten einde tot de conversie der vlottende schuld, ten bedrage van 76'/j millioen, te kunnen overgaan. De minister gelooft, dat de weldra te verwachten verandering in den politieken toestand vangunstigen invloed op deze operatie zijn zal. Husland. Uit Jassy verneemt de Wcener „Presse" van 20 dezer: „De opperbevelhebber, grootvorst Ni- colaas, zal morgen Odessa verlaten en zich ter inspectie der troepen naar Elisabethgrad begeven- De geruchten omtrent demobilisatie hebben in het Zuider-leger een slechten indruk gemaakt." Een telegram aan de „Köln. Zeitung" meldt, dat de Russische generaal Novoselofl', vroe ger commandant van het Servische leger aan de Ibar, den 20slen in het Maximiliaan-hospitaal te St.-Pctersburg aan de gevolgen zijner wonden gestorven is.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2