N°. 52i7. A0. 1877. Donderdag 22 Maart. TRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon por 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke IS'ommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsl.Ofc Iedere regel meer0.17^ Grootere lettors naar plaaisroiinte. LEMDEX, 21 Maart. Maandag werd voor een buitengemeen talrijk gehoor de laatste bijeenkomst in dit seizoen door de commissie voor de volksvoorlezingen gehouden. Als spreker trad daarin op de met verlof zich alhier bevindende O.-I. onderwijzer de lieer Van der Lof. liet aangekondigd onderwerpNaar en in Oost-lndië werd door den spreker op aangename en onderhoudende wijze behandeld. Alvorens de voorzitter deze bijeenkomst sloot, deelde bij mede dat nog gedurende 8 dagen bij den secretaris der subcommissie, den heer Obreen, Noordeindsplein 2a, gelegenheid bestaat om voor werpen voor de a. s. tentoonstelling op te geven. Hij wensclit dat nog velen van deze gelegenheid zouden gebruik maken, eveneens als hij hoopte, ■dat, wanneer in een volgend seizoen de deuren ■der zaal zich opnieuw zouden opeuen, de bezoe kers niet minder talrijk zouden zijn als, tot groot genoegen der commissie, dezen winter liet geval was geweest. Bij liet verlaten der zaal werden weder aan vele belangstellenden toegangskaarten voor de op a. s. Zondag te houden wandeltentoon- stellingen uitgereikt. Gedurende de tweede helft der maand Februari zijn aan liet postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet besteld konden worden: H. D. Sleyser, mcj. Humel-IIeldoorn, J. F. Carrabain, Cramerus, Amsterdam; J. F. Van Arooren, Bniiiljermassing; A. II. Spruvt, Bent huizen L. Louwman, DordrechtJ. A. T. Fillz, 's-Gravenliage; mev. Cock-Steeuhuysen, Gronin gen mev. Bakker, HeemstedeM. Bost, Hofwegen Walcheren van Leur, NoordwijkW. Van Vark, Nienwveen; E. Lelling, Botterdam; A. Liner, SclienkelbcrgA. Eichelroth, Weencu; C. Van Haarbegb, niet vermeld. Briefkaarten: mej. G. Ten Catc, Amsterdam; 11. Kok,'s-Gravenliage. Heden werd alhier de gewone algemeene vergadering der vennoolen in de Leidsche brood fabriek gehouden. Uit het verslag van den com missaris-voorzitter bleek dat liet debiet over 1S76 dat van 1875 ruim 92000 kilogr. te boven ging, en in totaal bedroeg 1,946,967 kilogr. De gemiddelde broodprijzen over 1876 warengebuild brood 19,81 et., ongebuild brood 13,60 ct. per kilogr. en roggebrood 14 ct. per 1kilogr. Maandag-avond overleed de lieer P. J. Andriessen, de vriend der jeugd, do geliefde schrij ver bij oud en jong, op 61-jarigen leeftijd. Den 17den December IS 15 te 's-IIage geboren, be kleedde hij vau 1843 lot 1872 de betrekking van hoofdonderwijzer te Amsterdam en wijdde zich gedurende de laatste zes jaren geheel aan letterkundigen arbeid. Lang is de lijst der ge schriften, die hij van 1S43 tot 1877 het licht heeft doen zien en zelden ondervond een auteur zooveel succes van ziju letterarbeid. Inzoudcrheid mochten zijne werkjes voor kinderen op 't gebied der vaderlaudsclie historie cenc buitengewone po pulariteit erlangen de uitgevers betwistten elkander een nieuw geschrift van zijne hand en in de boeken kasten der debitanten vonden de werkjes van Andriessen steeds eene eercplnats. Nog tot op het laatst van zijn leven besteedde bij meest al zijn tijd en krachten aan de belangen van de jeugd; aan liet tijdschrift „Voor 't jonge Volkje" liiug geheel zijn hart en duizenden kinderen maakte hij er gelukkig mede. De heer J. Des Amorie van der Hoeven, in de kracht zijns levens te Utrecht overleden, was indertijd consul-generaal in China, in welke betrekking hij het land uitstekende diensten be wees, zoodat Z. M. de koning hem vereerde met liet cerckruis der orde van deu Ned. Leeuw en later met dat van de Eikekroon. Te Utrecht met zijn gezin gevestigd, nadat hij uit liet Oosten wederkeerde, bleef hij in onderscheiden opzichten nuttig werkzaam; o. a. was hij jaren lang secre- I taris van liet centraal comité van den weerbaar- lieidsbond en regeut van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen. Aan liet verslag der Noord- en Zuidliol- landsche Beddingmaatscliappij over 1876 is liet volgende ontleend: AYcderom mochten in 1876 de wakkere redders iu bun pogen slagen en 88 personen verlossen, die in levensgevaar verkeer den, zoodat liet totaal geredden sedert de oprich ting der maatschappij 2367 bedraagt. In den loop vau het jaar werd een nieuw station iu gebruik gesteld te IJmuiden aan dc N. Z. van het Ka naal. De Kanaalmaatschappij heeft met de meeste welwillendheid den benoodigden grond daartoe afgestaan, terwijl de kosten van het bootliuis, boot en wagen bestreden werden uit het saldo van de aanzienlijke gift vau den heer Van Vloten te Brussel. Door wijlen den heer Ij. A. Buma, in 1S76 te Makkum overleden, werd aan de Maat schappij de aanzienlijke som van f 12,000 ver- maakt, onder voorwaarde daarvoor een station op te richten en te onderhouden op de vaste kust vau Friesland ter plaatse waar een dergelijk sta tion het meeste nut kan doen. Hoewel dc Maat schappij indertijd opgericht werd om reddingmid delen te plaatsen aan de kusten der provinciën Noord- en Zuid-Holland, en dus Friesland buiten haar werkkring lag, vonden bestuurders geene vrijheid door cene weigering aau deze noordelijke provincie zulk eeue nuttige inrichting te onthouden. Het legaat werd onder de gestelde voorwaarde aanvaard en ontvangen, en terstond de zaak gron dig onderzocht. Er is besloten bet station te ves tigen in de buurt van 't Moddergat bij Nes. Be vuurpijlen zijn weder door de goedgunstige be schikking van den minister van oorlog als ge woonlijk uit Delft ontvangen. De pijlen hebben in vertrouwbaarheid veel gewonnen, mits zij steeds door de gebruikers met zorg eu voorzichtigheid behandeld worden, en de gestelde volgregelen nauwkeurig worden opgevolgd. Bestuurders hebben dezer dagen besloten liet aantal lijukisten voor deze pijltoestellen bij ieder station met eene te vermeerderen, oin aan den wenscb van eenigc plaatselijke commission tc voldoen, die bij de strandingen bezwaren hadden tegen het opschieten der gebruikte lijnen in de kisten, omdat hiervoor veel tijd vereiseht wordt en soms eene kans tot redding mocht verloren gaan. De werkzaamheden voor de internationale tuinbouw-tentoonstelling op het Prederiksplein te Amsterdam zijn in vollen gang. In het midden staat reeds het geraamte van de groole serre, die tot eersten prijs zal strekken iu de loterij, die aan de tentoonstelling is verbonden. De twee bruggen, die het Frederiksplein met de oost- en westzijde (de twee bijzalen) van het paleis voor volksvlijt zullen verbinden, zijn nagenoeg gereed. Trams, omnibussen en voetgangers vinden hun weg onder de bruggen; de bezoekers van de tentoonstelling, die door den hoofdingang van liet plein vóór de Ulreclitschcstraat binnenkomen, zuilen over dc bruggen gaan om in het paleis te geraken. Be- i halve de buitendeuren der bijzalen zullen ook 1 twee der ijzeren muurvakkeu worden weggenomen, zoodat liet verkeer gemakkelijk zal kunnen ge schieden, vooral als een brug voor de komenden, een andere voor de gaanden wordt bestemd. Onderscheidene groote tenten worden op het plein opgeslagen (waaronder cenige der tentooustelliugs- tenten van dc llollandscbe Maatschappij van land bouw) en reeds is een inzender uit Dedemsvaart bezig in een aardhcuvcl de wapens van Nederland en van andere mogendheden met planten te vormen. Een aantal feesten wordt voorbereid, en men mag verwachten, dat het den velen vreemdelingen, die daar in de volgende maand zullen vertoeven, zoo aangenaam mogelijk zal worden gemaakt. De Nederlandsclie hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling te Parijs, overwegende dat verschillende geachte firma's nog niet zijn toegetreden tot de tentoonstelling en lien in de gelegenheid willende stellen hunne gewaardeerde medewerking nog te schenken, heeft besloten den termijn van inzending der inschrijvingsbiljetten tc verlengen tot 7 April a. s. Prof. E. II. Vou Baumliaucr beeft voor zijne benoeming tot inspecteur van het lager on derwijs in Noord-Holland bedankt. Aan de Utrechtsche lioogeschool is gisteren op stellingen bevorderd tot doctor in de rechten de lieer J. AV. Colson Aberson, geb. te Zutfen. De verpachting van het gemeentebadhuis te Scheveningen is in gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad met groole meerderheid van stemmen gegund aau don heer AV. Aran Dormolen, kok in liet badhuis, voor de door liem aangeboden som van f 5000 'sjaars. De lieer .1. Van Bijn van Alkemade, eerste militaire apotheker, in de vorige vergadering be noemd tot lid der commissie van toezicht op de middelbare scholen, beeft kennis gegeven de be trekking niet te kunnen aaDiiemcn wegens bezwa ren van den minister van oorlog. De Nederlandsche Bank had op 19 Maart bij een munt- en munlmateriaal van f 151,322,875.511/» voor eene som van f 167,017,302.84'/, minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmatcriaal op zijne beurt f 66,806,923.94 meer bedraagt, dan iu verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking uoodig zou wezen. -Tot consul der Nederlanden te Marburg, buiten bezwaar vau 's rijks schatkist, is benoemd G. II. AAracliter, consul-generaal der Nederlanden te Hamburg en consul der Nederlanden te Altona. Men meldt ous uit Den Haag dat, naar men verneemt, dc raad van state het nieuwe ont werp kiestabel berustende op liet stelsel van enkele kiesdistricten, aan de regecring heeft teruggezonden, doch dat deze besloten heeft liet ontwerp niet naar de Tweede Kamer te zenden. In dc zitting der Eerste Kamer is met 19 tegen 10 stemmen besloten om de rech terlijke" wetten heden in de afdeclingcn te onder zoeken. Tweede Kamer. In de zitting van lieden zijn aangenomen verschillende ontwerpen tot ruiling of verkoop van grond en voorts het ontwerp tot vervanging van koperen door bronzen pasmunt, dat betreffende nadere bepalingen over het Indisch muntwezen, cn dat tot wijziging der spoorwegbe- grooling. Gemengd Nieuws. De patrouille, welke sedert eenigc weken op traktementsdag met de drie hier iu garnizoen liggende wapens zeer belangrijk is ver sterkt, dan 's avonds de stad in alle richtingen doorkruist en in den beginne niet weinig de. ver bazing der rustige poorters opwekte, heeft gisterr

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1