Lennep" gisteravond in het lokaal Zomerzorg een openbare vergadering. De uitvoering der drama- j tische legende van W. .T. Hofdijk, „De Profccy der Starren", mocht aller goedkeuring wegdragen ook de daaropvolgende drie voordrachten werden zeer toegejuicht, liet nastukje „De nieuwe land heer" bracht menigmaal de lachspieren der toe schouwers in beweging. Indien evenwel de rollen van dit stukje nog iets beter waren bestudeerd, zou dit zeer zeker veel meer tot het succes van den avond hebben bijgedragen Men wachte zich ook in sommige tooneelen voor overdrijving. Daar gewoonlijk de uitvoering door een bal gevolgd werd, en dit bij deze gelegenheid niet plaats had, is t waarschijnlijk daaraan toe te schrijven dat de opkomst van het publick niet zoo groot als bij vorige uitvoeringen was. Men schrijft ons heden uit Voorschoten: Gisteravond werd alhier in eene openbare les de ambachtschool gesloten, welke in het begin van den winter geopend werd met een getal van IS leerlingen, waarvan 10 gratis onderwijs kre gen uit de bijdragen der donateurs. Ofschoon de leerlingen slechts maanden les hadden gehad, waren er onder die reeds aardige teckcningen had den geleverd. De heer Beukman, president der commissie voor de ambachtschool, bedankte met een hartelijk woord de beide onderwijzers, dehee- ren Van de Graaf en Mulder, voor hun onver- moeiden ijver en sprak den wensch uit dat de school in den volgenden winter evenveel bijval mocht vinden als dit jaar, zoowel bij donateurs als hij leerlingen en onderwijzers. Tot afscheid werden den leerlingen eenige versnaperingen aan geboden. In zijn antwoord op hel voorloopig verslag der Tweede Kamer over de voorgestelde nadere herziening der wet regelende de militaire pensioenen verklaart de minister van oorlog de gezindheid der Kamer om tot eene pensioeusverhoogiug mede te werken op hoogen prijs te stellen en hij hoopt dan ook, dat het gemeen overleg voor de officieren, en vooral voor de onderofficieren en mindere mili tairen, tot eene verbetering van vooruitzichten zal leiden die, naar zijne overtuiging, in 's lands be lang niet langer achterwege mag blijven. Wordt hei ontwerp tot wet verheven, dan zal in verband met de voorgedragen verhooging van het pensioen met een vijfde deel wegens twaalf jaren dienst in den rang of graad, als maximum, door een kapi tein een pensioen van f 1440, door een sergeant een vau ƒ360 kunnen genoten worden. Bij den wedstrijd der kapelmeesters van de corpsen infanterie tot "net componeeren van een nieuwen ddlileermarsch voor het leger is die van den kapelmeester P. A. Stenz, te Breda, als de beste bekroond. Z. K. II. prins Hendrik heeft gisteren te Amsterdam eene vergadering bijgewoond van het hoofdbestuur van de internationale tuinbouwten toonstelling en de toebereidselen op het Erederiks- plein in oogcnschouw genomen. Gisteravond had te Amsterdam in het „Odeon" de aangekondigde feestviering plaats ter eere der nagedachtenis van Anton Reinhard Palck. Een vrij talrijk en aanzienlijk auditorium had de zaal bezet. De estrade aan de achterzijde was geheel ingenomen door een aantal dames en heeren, die zich als solisten en koor ter opluistering van den avond hadden vereenigd, alsmede door een goed bezet orkest. De feestviering werd geopend met eene ouverture van den heer G. A. Ileinzc, die zoowel dit werk als wat verder op muzikaal ge bied werd geleverd, dirigeerde. Op deze ouverture volgde een gemengd koor van Mendelssohn. Daarna hield dr. Theod. Jorisseu de feestrede. Hierop volgde de voordracht van een duo voor twee sopranen met koor van Mendelssohn en een, zoo wel door compositie als door den op Hollandsphen toestanden gewijzigden tekst recht aangrijpend koraal van denzelfden componist. Na eene korte pause droeg het orkest een concertstuk voor van Richard Hol, waarna het trio van Verhulst uit den 145stcn Psalm werd gezongen. Tot het afleggen van het voorjaarsexamen ter verkrijging cener akte in een der vakken van het lager onderwijs hebben zich 506 aangemeld, waarvan 221 vr. en 285 mann. candidateu. Voor de hoofdonderwijzersakte hebben zich opgegeven 66, voor de hulponderwijzersakte 72, voor die als hoofdonderwijzeres 12, als hulpondcrwijzeres 49. Naar men verneemt heeft de heer v. Bauin- hauer, onlangs benoemd als inspecteur van het lager onderwijs in Noord-Holland, geen vergun ning kunuen krijgen, om deze betrekking tegelijk met die van secretaris van Hollandsche Maat schappij van wetenschappen te Haarlem te beklee- den. Zaterdag 11. werd hem die vergunning door directeuren geweigerd. Daar men vermoedt dat de heer v. Baumhauer het. secretariaat boven het inspecteurschap verkiezen zal, zou er dan een nieuwe inspecteur benoemd moeten worden. Een particuliere brief van een marine officier, gestationeerd op de kust van Atjeh in de nabijheid van Simpang-Olim, 6 Eebruari jl., behelst o. a. het volgende: „Het is hier anders op Atjeh zeer gezond; althans aan boord van de schepen heeft men veel minder zieken dan op Batavia of Soerabaya. Als de boel hier maar eerst een beetje op orde is, geloof ik dat Atjeh ons wel voordeel zal opbrengen, en zoolang zal het nu ook wel niet meer duren, wat sommigen ook jammeren. Als die lui zeiven eens een kijkje kon den komen nemen op Oleh-leh, Bras, Edi, Pedir, zouden ze geloof ik heel raar opkijken dat het hier in dien korten tijd al zoo vooruitgegaan is. In Oleh-leh en den kraton is het werkelijk alsof je in eene gewone provincie-stad komt." Blijkens het verslag over het 28ste boek jaar van de Engelsclie Maatschappij van Levens verzekering „The Gresham", werden van 1 Juli 1S75 tot 30 Juni 1876 bij haar ingediend 4027 voorstellen tot verzekering van ƒ20,819,037, waar van werden aangenomen 3389, verzekerende 17,203,020, en daarvoor polissen uitgereikt. De gedurende dat jaar aangegane lijfrenten vertegen woordigen een totaal bedrag van 54,305. De inkomsten, uit premiën voortvloeiende, bedragen na aftrek van het voor herverzekering betaalde de som van 4,606,811, waaronder begrepen is ƒ593,150 aan premiën voor het eerste jaar van verzekering. Het saldo der interest-rekening heeft bedragen 1,156,390, hetwelk, met voormeld premiebedrag, het jaarlijksch inkomen der Maat schappij doet stijgen tot ƒ5,763,201. Ieder ver zekerde ontvangt van de directie een exemplaar van het verslag. Andere belangstellenden kunnen het ter inzage bekomen bij den agent in Den Haag den heer S. Wolfson, Veenlaan N°. 34. Prof. E. H. Von Baumhauer te Haarlem is benoemd tot lid van de „American Philoso phical Society", opgericht in het jaar 1769. In de gisteravond gehouden zitting der Eerste Kamer zijn naar de commissie van verzoekschriften verzonden eenige adressen o. a. van de gemeente raden van Leiden, Eindhoven en Goes, houdende bezwaren tegen de wetsontwerpen betreffende de rechtbanken. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is het negende en laatste ontwerp op de rechter lijke wetten aangenomen met 39 tegen 26 stemmen. Z. M. heeft agreatie verleend der door het kapittel der Duitsche orde, balije van Utrecht, gedane admissie van 11. baron Van Heeckeren van Brandsenburg tot ridder-expectant der Duitsche orde, gerechtigd tot het dragen van het kleine ordenskruismet ingang van 16 April e. k., benoemd tot leeraar aan de rijks hoogcre bur gerschool te Leeuwarden, H. Koppcnol, te's-Gra- venhage. Gemengd Nieuws. De politic te 's-Hage is geslaagd in het opsporen der vijf personen, verdacht van ver leden week Maandag in de Paulus-Potterstraat een agent, van politie moedwillig te hebben mis handeld en in een sloot geworpen. De laatste trein van Groningen is Zondag-avond bij Beilen (Drente) wegens het ontsporen van den tender blijven steken. De reizigers zijn, naar men meldt, aan groot gevaar ontkomen, daar het is gebleken dat de voorwielen van den tender reeds een groot eind wegs door het zand waren getrokken en de tender op de achterwielen o. a. een lange brug was gepasseerd. Er moest uit Groningen een hulplocomotief ont boden worden en deze bracht gisterochtend om streeks halftwee den trein te Zwolle aande passagiers zijn met den schrik vrijgekomen. Men meldt uit GroniugemNadat men in den Eemsdijk bij Weener, in het daar op 31 Januari jl. geslagen groote gat, dezer dagen een scheepshol had laten zinken en daarop krachtig was voortgegaan met het dichten van het gat (zoo dat men dacht, dat de spoorweg van de Nieuwe- schans naar Ihrhove binnen eenige dagen weer bruikbaar zou zijn), heeft de storm van 12 Maart, alles weer in 't oiigerecde gebracht, en is men genoodzaakt, opnieuw te beginnen, 't Spoorweg verkeer zal dus nog vooreerst gestremd blijven. (Door den aandrang van het water zijn op 12 Maart weer groote stukken uit den spoorweg weg geslagen en werd de pas gelegde noodbrug over het Weencrdiep grootendeels vernield.) Men schrijft aan de „N. R. Ct.": Velen herinneren zich waarschijnlijk nog den naam van het achtjarig meisje, dat in 1861 te Leeuwen na de doorbraak acht dagen op de golven rondzwalkte, gezeten op een stukje dak der ouderlijke woning, gedekt door den ouden jas van haar vader, haar in de ure des gevaars nog tijdig toegeworpen. Bij de wed. Wermeskerken te Tiel kwam die dagen een boekje uit, geschreven door ds. II. C. Ribbius, predikant te Druten: „Johanna Van Beek, won derdadig gered", met het portret der geredde. Velen zal het waarschijnlijk aangenaam zijn te vernemen, wat er van haar geworden is. Wij zijn in staat daaromtrent te berichten, dat. de gaven der liefde, voor haar afgezonderd, goed zijn besteed. In een pensionaat ontving zij eene goede opvoe ding. Zij werd verloofd aan een caudidaat-notaris en nu dezer dagen werd haar verloofde tot notaris benoemd. Ter plaatse, waar zooveel leed het kind trof, zal de vrouw zich voortaan vreugde bereid vinden. liet „prachtig, levend p a a r d", V r ij d a g- avond bij gelegenheid van de sluiting van den Milaneeschen circus te Amsterdam door de direc teuren Priami en Pierantoni onder het publiek verloot, is getrokken door den houder van n°. 213, een jong matroos van de kon. Ned. marine. Uit Lemsterland wordt van 2S dezer gemeldIn deze gemeente staat het water thans zoo hoog, dat de meeste landerijen bijna geheel overstroomd zijn en over enkele stukken met bootjes wordt gevaren, om de gemeenschap met den opeubaren weg te onderhouden. In den na- burigen Haskerveenpolder liep de aangelegde droog making gevaar te worden overstroomd. Om dit zoo mogelijk te voorkomen, is door het polderbestuur aan de Welle een locomobile van 10 paarden krachten geplaatst, ten einde de molens in den afvoer van het overtollige water tijdelijk behulp zaam te zijn. De resultaten zijn reeds bevredigend. Het Belgische stoomschip „Rusland",, kapt. Prowse, van Antwerpen naar Nieuw-York, is gisternacht hij Longhranch gestrand. Alle passagiers en de geheele equipage zijn met de reddingboot aan land gebracht. Het schip liep snel vol water en scheen reddeloos verloren. Het zou mogelijk zijn de lading te bergen als het weer bedaarder werd. Te Antwerpen maakt de politie sedert eenige dagen jacht op de melkverkoopers. Er zijn reeds meer dan 200 liters vervalschte melk aangeslagen en naar het bureau van welda digheid gebracht. Vrijdag-morgen had op de Graan markt het. volgende geval plaatsEen jong rnelk- boerinneke werd door een agent van politie ge volgd; het meisje was blijkbaar niet gerust elk oogeublik wendde zij het hoofd om, en toen zij gewaar werd dat de politieman kort op hare hielen was, liet zij hare melkkan op straat leegloopen en nam de vlucht. De poliiieman zette het ins gelijks op een loopen, doch bij struikelde en tui melde hals over kop in de melk. Dat er gelachen werd laat zich begrijpende buitenlieden welke met graan op de markt stonden, klapten in de handen en riepen „bravo". De splinternieuwe frak van den agent was in de melk geverfd; de man had zich daarenboven min of meer bezeerd en kou zijne opsporing niet voortzetten. Twee agenten hebben het melkboerinnekc aangehouden en naar het politiebureau gebracht; er is proces-verbaal tegen haar gemaakt wegens het bevuilen der straat Aan het „Braunschw. Tagbl." wordt uit Ganderslieim geschreven Een daglooner werd door zijne vrouw op heeterdaad betrapt, terwijl hij trachtte zich op te hangen. De kloeke vrouw haalde een bezemsteel en kastijdde hem zoolang daarmee, dat hij de belofte aflegde, nooit weer

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2