LEIDSCH DAGBLAD. N°. 5245. Dinsdag A0. 1877. 20 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Piommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 105. Iedere regel meera 0.17^. Groolere letters naar plaatsruimte. Zaterdag-namiddag zijn te Overscliie aangehouden twee schippers uit Overscliie, die onge veer 25 hectoliter steenkolen van délading ontvreemd hadden, welke hun als schippers was toevertrouwd. Uit N ij kerk wordt van 16 dezer ge- meldGisterochtend is in eene gracht onder deze gemeente verdrouken gevonden een alhier wonend koetsier, die vermoedelijk door de duisternis mis leid en door onbekendheid met het terrein inliet water was geraakt. Bij deze gelegenheid werd men gewaar, dat ook hier bij velen het dwaze denkbeeld bestaat dat men bij het vinden van een drenkeling hem met de voeten in het water moet laten, totdat de politie tegenwoordig is. Toch was in de afgeloopen week de bekende circulaire van de Maatschappij tot redding van drenkelingen in deze gemeente in grooten getale verspreid. Over de grap met het Oera-Linda- boek schrijft dr. Verwijs in den „Spectator:" Eindelijk ondernam ik in November zelf de reis naar Den Helder, omdat ik de zaak tot klaarheid wilde brengen. Daar kwam het heiligdom ter tafel nogmaals vernam ik hoe het in zijne handen was gekomen; nogmaals hoorde ik de woorden van den grootvader, die het jongske op schoot hebbende zeide: „Mannetje, je bent tot leis groots geboren maar dat moog je eerst later weten. Maar denk aan mijn woorden!" En als om de echtheid te staven, werd mij tevens een hs. van Worp van Thabor vertoond. Slim overlegd om met een hs. zoo echt als goud het valsche levens te willen insmokkelen. Maar nu wilden zijn vrouw en hij er wat meer van weten. Ik begon met het begin. De vrouw werd op de knie geklopt, toen die voor moeder Adela daar kwam kijken. En het gezicht van den maker plooide zich zelfs niet tot een glimlach; met het leukste gezicht deed hij mij allerlei vragen, en wou, o zoo graag, spoedig een vertaling. Toen werd mij een deei van het hs. toevertrouwd, waarmede ik den volgenden morgen Den Helder verliet. Als het een genot is, het paradijs waardig, er zijn eveumensch in te laten loopen, dan heeft Cornelis O. d. L. dat zeker dien middag gesmaakt. En daarom breng ik mijne hulde aan den reuzensnaak, die met vermakelijke leukheid en droge humor zijue rol heeft gespeeld op eene wijze den uitstekendsten tooneelspeler waardig. Hoe ook eerst twijfelende aan de echt heid en later ten volle van de onechtheid over tuigd, nooit is het in mijne hersenen opgekomen, dat de origineel want dat was hij die toen tegenover mij zat, ooit de maker konde zijn van zulk een werk, waartoe toch een uitgebreide ken nis noodig was. Moge het gewoonlijk niet aange naam zijn, wanneer men beet wordt, genomen, om dit geval kan ik het mijnen origineel niet kwalijk nemen. Ik vergeef het hem gaarne, want hij wist wat hij deed, en hij deed het alleraardigst. Liever leg ik een krans op het graf van dien verren achterneef van den vader der logenen, dien aarts- guit. Hij heeft er wel plezier van gehad, en zelfs heel veelToen ik den volgenden morgen in den trein nadere kennis maakte met Adela, met neef Teunis en neef Inka, met de oude Eriezen die op kun stoepbanken zaten, kon ik niet nalaten soms vrij hardop te lachen over de onzinnige verhalen. Weinig had ik toen gedacht, dat misschien dc werkplaats van den meesterknecht op 't zelfde oogenblik weergalmde van een luiden schaterlach, dat de man zich misschien nu en dan op den grond omrolde van louter plezier, omdat hij het genot had gehad er mij zoo danig en danig ta laten inloopcn. ST AD S-BE RICHTEN. Vergadering: Tan den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 22 Maart, des namiddags te halfdrie. 1°. Benoeming van een hulponderwijzer of halponderwijzere9 aan de school n°. I voor onvermogcndcu. (-$3) 2°. Verzoek van II. D. Van Ling, om ontslag als hulpon derwijzer aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (34) 3°. Benoeming van een hulponderwijzer aan de school voor noemd. (40) 4°. Voorstel van den heer Mr. P. A. Van der Lith betrekke lijk de plaatsing van dc school ii°. 3 voor minvermogen den. (37 en 43) -5°. Verzoek van Gebrs. Van Hoeken, om de conpnre aan de Haven te verwyden. (41) C°. Idem van P. G. Houthuyzen cu J. Filippo Hz., om een riool to leggen. (42) 7°. Suppletoire bcgrooting van het Werkhuis. (39) S°. Rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 187C. (38) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN her inneren bij deze den belanghebbenden dat, ingevolge de Ver ordening van den 9deu Januari 1868 Gemeenteblad N°. 1), de Beestenmarkt in plaats van Vrijdag den 30sten Maart e. k. zal worden gehouden op Woensdag den 2Ssten Maart te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Bargemecster. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Maart 1S77. LEIDEN, 19 Maart. Heden is aan de boogeschool alhier bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer C. G. Veenenbos, geb. te Sliedreckt, met academisch proefschrift„Over salicylzuur en salicyzure natron •en hare aanwending bij verschillende koortstoe standen." A. s. Woensdag zal liet, naar wij vernemen, veertig jaar zijn, dat de heer dr. J. L. A. Desertine hier Ier stede als heel- en verloskundige werk zaam is. Bovendien was hij geruimen tijd met de hoofdleiding van het bureau van vaccinatie belast «li heeft, als zoodanig duizenden kinderen ingeënt, -cn voorts officier-van-gezondheid hij de schutterij. Wij twijfelen niet, of tal van blijken van belang stelling znllen onzen gewaardeerden stadgenoot dien dag ten deel vallen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 50, 10 en 5 •hectoliters waren de hoogste prijzen 20, ƒ4.80, 2; de laagste ƒ20, ƒ4, f 2. Zaterdag heeft in Den Haag een vergade ring plaats gehad van belangstellenden in de zaak der Noordpool-expeditie, daartoe opgeroepen door de heerenEransen van de Putte, oud-ininister Jansen, lid van den raad v. state; v. Wassenaer lid der Tweede Kamer; jhr. inr. J. IC. J. De Jonge, archivaris, en Ivoolemans Beynen, luit.- ter-zee. Algemeen werd adhaesie betuigd aan het plan om een schip uit te rusten en zoowel op Nova-Zembla als op enkele andere plaatsen ge- denkteekenen op te richten. De bovengenoemde heeren hebben zich thans op verzoek van de ver gadering (die, bij afwezigheid van den heer Van de Putte, door den heer Jansen werd gepresideerd) geconstitueerd tot hoofdcomité en zullen in de verschillende steden belangstellenden uitnoodigen, om plaatselijke coinité's tot bevordering van het bovengenoemde doel te stellen. Aan de uitnoodigiug van liet hoofdbestuur der Ned. Maatsch. van tuinbouw en plantenkunde, om te bespreken op welke wijze de 100ste ver jaring van den sterfdag van Linnaeus op 10 Ja nuari e. k. plechtig zal worden herdacht, hadden Zaterdag tc Amsterdam vele afgevaardigden van geleerde en wetenschappelijke lichamen gevolg gegeven. Men betoonde zich zeer ingenomen met het denkbeeld der plechtige herdenking, die min der het karakter eener feestviering zal dragen, dan wel den stempel eener gedachtenisviering aan een groot man. Eene commissie zal worden be noemd om voorbereidingen te treflen tot uitvoering van het plan. In hoofdtrekken werden als bestand- deelen der viering een tentoonstelling van werken en portretten van Linneaus, een feestrede, uit voering eener cantate, enz. genoemd. Z. K. H. prins Hendrik heeft aan het ko loniaal museum der Nederlandsehe maatschappij ter bevordering van nijverheid op het Paviljoen te Haarlem geschonken een photographisch portret van wijlen jonkvrouw Alexandrine Tinne, de Neder landsehe reizigster in de binnenlanden van Afrika. Dit afbeeldsel is op last van Z. K. II. voor het museum gemaakt door den heer M. Verveer te 's-Gravenhage, naar een photographisch portret (liet eenige van die grootte), dat zich in het be zit van den prins bevindt. Z. M. de koning heeft het beschermheer schap van de Vereeniging het Nederlandsehe rund veestamboek aanvaard. De „Précurseur" deelt mede dat de basis van de nieuwe suiker-conventie tusschen Erankrijk, Engeland, België en Nederland zou zijn het stel sel van raffineeren in entrepot. België zou bijna geheel de rechten op de suiker afschaften en de nieuwe conventie zou met 1 September in wer king treden. Krachtens- machtiging van- Z. M. den ko lling is Henricus Van Dam erkend en toegelaten als vice-consul van Italië te Amsterdam, op den voet van Nederlandsch onderdaan. Gemengd Nieuws. Op hoe onbegrijpelijke wijze soms briefkaarten wegraken, blijkt uit de volgende, die ons heden in handen kwam. Zij is zonder stempel, met het adres: Juvrou Schopman Gelderse Kaade Bij de Buitekand N° 15 te Amsterdam IS Maart 1S77, en van den volgenden inhoud: „Juvrou, Met deeze verzoek ik u vriendelijk om mijn japon die u Al 7 weeke in huis heef ver wagt ik dings- dag te huis zoo niet dan zal ik het met Een Agent van Polisie laate liaale Querido Iverckstraad n° 21." Hedenmorgen omstreeks 10 uren is onder de gemeente Oegslgeest opgehaald het lijk van een manspersoon, dat blijkbaar reeds eenige dagen in 't water had gelegen. Uit. Katwijk wordt gemeld: Ook in deze gemeente zijn twee proces-verbalen opgemaakt tegen de tegenwoordig in zwang zijnde 5cent- loterijhet eene geldt eene firma uit Den Haag, het andere iemand uit Botterdam. De voorwaarden zijn, dat elk deelnemer wekelijks 5 cent betaalt, die opgehaald worden; op het einde van het jaar krijgt men dan een sieraad, minstens die som waard. Nu had zich te Katwijk a. Zee het geval voorgedaan, dat het meerendeel der deelnemers niet tevreden waren met den hun ten deel ge vallen prijs; de woning van den aldaar gevestigdeu bode werd door eenige vischvrouwen belegerd en daardoor kwam de politie op het spoor van het geval. Uit de lijkschouwing van het kind uit de- gemeente Loosduineu is gebleken, dat de dood niet het gevolg is geweest van den door den kweekeliug toegebrachten slag. Eerstdaags wordt het visum repertum ingewacht. Gister nachthad te Rotterdam de h o f- meestcr van het aan de Leuvehaven liggend bark schip „Ara" het ongeluk van de loopplank in het water te vallen. Ofschoon spoedig er uitgehaald, had hij echter reeds den geest gegeven.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1