N°. 5244. Maandag 19 Maart. A°. 4877. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. ST ADS-BEillCHTEN. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Zij die zich met 1 April a. s. op het Leidsch Dagblad wensehen te abouneeren, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers gratis. Yan het kwartaal MaartMei worden dan alleen de beide laatste maanden, tegen 74 cents, in reke ning gebracht. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden, Gezien de artt. 10, 34 en 35 der Wet van 4 Juli 1850 {Staatsblad n°. 37); Doen te weten, dat de lijsten der personen, die tot het ver kiezen der leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad bevoegd z|jn, op heden vastgesteld en gedurende de eerstkomende veertien dagen voor een ieder ter lezing nedergelegd zijn op de plaatselijke Secre tarie, terwijl een exemplaar van ieder is aangeplakt op de kleine Pers van het Raadhuis, voorts dat van die lijsten zijn afgelaten de navolgende personen, die een of meer der voor het kiesrecht gevorderde vereischten verloren hebben of overleden zijn, als: C. J. M. Den Bezemer, K. Capteyn, C. C. Van der Hoek, D. Key, M. Loeber, Jhr. E. Van Rappard, C. Rodenburg, A. P. Snijers, P. E. Springer, H. A. De SwaaD, J. D. Blanken, L. G. Van Dissel, P. L. De Gaay Fortman, A. A. Kiel, J. Maat, W. C. De Mol, W. F. L. baron Van Reede van Oudtshoorn, N. J. Sanders, W. C. Smit, D. Sol, J. C. Van Teylingen, T. Van der Togt, H. J. Verhoeven, M. Van Weeren en P. I. Wijnbeek, die overleden zijn; M. Bonte, J. J. A. Franchimon, N. H. De Graaf, J. J. Knotter, N. J. Korbee, H. J. Moonen en J. C. Van der Zeeuw, die een hunner burgerschapsrechten verloren hebben; Dr. H. Brongersma, W. Doyer, M. Hartog, J. J. Reidinger, G. G. A. Schwartz, J. Seelig, N. J. W. Sluiter, J. Verbrugge, A. Vromesteyn, 11. K. Beuzemaker, N. J. H. Van den Bosch, C. L. Van Doorn, J. J. Fransman, M. Heyboer. C. Keereweer, Dr. H. Lührmann, J. A. Van der Made, C. W. Meyers, L. B. A. Molkenhoer, H. Romp, D. Van Rijn, J. Slok, C. L. W. Starrenburg, Dr. C. C. J. Teerlink, J. Verbeek, H. Fitz Ver- ploegh, C. De Waal, J. C. Wijsman en J. C. Zaalberg Pz., die in den loop des jaars de gemeente hebben verlaten J. J. Van Amerom, P. Van Beek, P. Van Beek Jr., J. Blan- sjaar, A. De Bolster, S. Daams, J. H. Van den Hoek, M. P. Van Hooidonk, S. Van der Kamp, J. J. De Koning, W. F. Laman, E. Los, A. A. Van Schie, J. Stevenhagen, G. Van der Veer, H. Vos, N. Van Wijk, J. J. Abspoel, F. Beens, J. Blok, J. Cbrispijn, H. Colla, M. Van den Ende, J. G. Hakkenberg, A. Van Heuzen, J. J. Hoogeboom, J. J. De Kier, M. J. KropfT Jr., G. Lugtigheid, H. C. Van Leeuwen, P. C. Maas, A. Raar, G. Richter, W. Roodenburg, N. Van Rossen Jr., J. J. Schilham, J. Schoondergang, F. W. Vcrvooren, J. De Vos en G. Van de Wetering, die niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden voor den Gemeenteraad-, R. L. De Beer, N. Boekkooi, C. Borgerding, J. Brevee, D. Eggink, W. A. Elshoff, J. W. Floryn, R. Fnyk, J. Gijsman, C. I. Van Izenbnrg, H. Kooreman, J. J. C. Kruis, J. Van der Meer, L. J. Oostveen, S. Oppelaar, J. C. A. Pabst, T. J. T. Paddenburg, J. Petri, E. J. Van Rijkom, J. T. Schut, J. Sleeuw, J. M. Sonders, B. Van der Steen, D. Veilbrief en P. Van der Velden, die niet tot den bepaalden census zijn aangeslagen voor de keuze van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal en der Provinciale Staten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afge kondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 Maart 1877. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN herinnert bij deze den geestelijken en studenten in de godgeleerdheid, die reeds bij de Nationale Militie zijn ingelijfd, alsmede hun die daartoe kunnen worden opgeroepen, dat zij tot het bekomen der ontheffing van den werkelijkeu dienst, bedoeld bij de lste zin snede van art. 127 der wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72), verplicht zijn tusschen den 20sten blaart en den lsten April dezes jaars, hunne aanvrage, met het daarbij behoorend bewijsstuk, bij hem Burgemeester in te dienen. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 17 Maart 1877. LEIDEN, 17 Maart, Gisteravond gaven eenige werkende leden der Haagsche scherpschutters-schermvereeniging met medewerking van -eenige schermmeesters van 's-Gravenhage en den gladiator academicus J. B. "Wijnstra in de Stadszaal het aangekondigde assaut. De zaal en de galerij waren vrij goed bezet, hoe wel het toch nog beter had kunnen zijn. De mede werkenden mochten herhaaldelijk met de verschil lende toeren, vooral bij de forsche en die met aller hande wapenen, den bijval der aanwezigen onder vinden. Na de pauze werd een tooneelstukje opgevoerd„Een bankbiljet van duizend gulden", oorspronkelijk blijspel met zang in twee bedrijven door A. Ruysch, waarin de vertooners zich niet onaardig van hunne taak kwetenvoor dilettanten kon het spel van sommigen zelfs heel verdienste lijk genoemd worden. Er wordt echter in het stukje wel wat veel van het geduld der toeschou wers gevergd, terwijl het bovendien eer het was afgespeeld al vrij laat kwart over twaalven geworden wasvandaar dan ook waarschijnlijk dat het publiek gaandeweg was verminderd. In de pauze richtte de heer prof. De Vries, voorzitter der commissie van het gedenkteeken van Leidens ontzet, tot hen die hunne krachten aan deze schoone zaak wenschten dienstbaar te maken, in welsprekende taal een warm woord van hulde en dank. Moge het goede voorbeeld, door deze Hage naars gegeven, een prikkel zijn om hun voetspoor te volgen, niet zoozeer door het eveneens geven van uitvoeringen, waaraan altijd onvermijdelijk met het oog op 't doel te groote kosten verbon den zijn, maar door het beschikbaar stellen van onmiddellijke bijdragen. Mogen onze stadgenooten er zich door opgewekt gevoelen om, de handen ineenslaande, de commissie in staat te stellen zoo spoedig mogelijk aan het schoone plan algeheele uitvoering te geven. Met des te meer voldoening zullen ze dan het monument, dat een sieraad onzer stad zal kunnen genoemd worden, als het eenmaal zal verrezen zijn, kunnen aanschouwen. Eendracht maakt macht! Deze oud-vaderlandsche spreuk toone men ook nu nog niet vergeten te zijn. Naar men verneemt is de heer Maju voor nemens binnenkort in de Stadszaal alhier nogmaals een séance te geven, bestaande o. a. in merkwaar dige verschijnselen van het gepolariseerde licht en meer andere wetenschappelijke onderwerpen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7590 volwas sen personen en van 2244 kinderen. Uit Zoeterwoude wordt gemeldIn verband met de ontworpen spoorweglij n LeidenWoerden, worden in deze gemeente, en wel in de nabijheid van Leiden, even buiten de voormalige Wittepoort, op het terrein door de spoorwegcommissie van den heer Pape aangekocht, reeds aanstalten gemaakt tot het graven van een kanaal, hetwelk van uit den Rijn (aldaar Galgewater genoemd) zal loopen door den straatweg en schijnt te moeten dienen tot aanvoer van grond, materialen en andere goederen, met de exploitatie in verband staande. Naar men zegt zal in den rijksweg eene draaibrug worden gemaakt. Het stoomschip „Drenthe", kapitein W. S. Kramers, is 15 dezer te Batavia aangekomen. De feestelijke opening van den spoorweg door Rotterdam is bepaald op 28 April. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de letteren de heer A. Hal- berstadt, van Amsterdam, na verdediging eener „Disputatio historico critica de imperatoris Domi- tiani moribus et rebus". Gisteren overleed te Arnhem, na kortston dige ziekte, in den ouderdom van 82 jaren, mr. G. J. C. Schneither, oud vice-president van het voormalig gerechtshof van Gelderland. Na zijne rechterlijke loopbaan als substituut-griffier bij de rechtbank te Zierikzee te zijn begonnen, werd hij vervolgens, na eerst particulier secretaris van den gouverneur-generaal Yan der Capellen te zijn ge weest, lid van het hooggerechtshof in Ned.-Indië. In 1836 naar het vaderland teruggekeerd, bekwam hij in 1838, bij de invoering der rechterlijke organisatie, eene aanstelling als raadsheer bij het gerechtshof van Gelderland, welke betrekking hij daarna met die van vice-president bij dit college verwisselde, als hoedanig hij voor eenige jaren, op zijn verzoek, wegens zijn hoogen leeftijd, op de meest eervolle wijze werd ontslagen. Behalve met de Leeuwenorde was zijne borst nog versierd met de Militaire Willemsorde, die hij zich op jeugdigen leeftijd, als vrijwilliger naar de slagvelden van Waterloo gesneld, wist te verwerven. De kapitein-directeur der kon. kapel van het reg. grenadiers en jagers E. Dunkier, de kapt. G. E. W. Borel van het 2de reg. veld-artillerie en de lste luit.-adjudant E. D. II. Mac Leod van het reg. grenadiers en jagers zijn benoemd tot leden der commissie van beoordeeling der door de kapelmeesters van de muziekcorpsen der infanterie-regimenteningezonden militaire marschen. Z. M. heeft aan den kapitein Grönn, van het Noorsche brikschip „Carl", als blijk van goedk. en tevr. wegens redding der bemanning van het Nederl. brikschip „Kosmopoliet II", den 26sten November 1876 op eenigen afstand van Lister (Noorweegsche kust) vergaan, toegekend de zilveren medaille, alsmede een loffelijk getuig schrift; aan J. Eoekens, te Harlingen, vergund het aannemen en dragen der versierselen van rid der lste klasse der huis- en verdienstenorde van hertog Peter Frederik Lodewijk, hem door den groothertog van Oldenburg geschonkenJ. Contant, commies-verificateur te Scheveningen, benoemd tot ontvanger dezelfde middelen te 's-Heerenberg; J. Manden, ontv. der dir. bel. en acc. te Zwijudrecht, benoemd tot ontv. te Roosendaal; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat J. P. Mühlenbrock, van het kolon. werfdepot, vergund het dragen van de Duitsche medaille, ter herinne ring aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. In den loop van deze week zijn te Katwijk 38 schuiten aangekomen die besomden f 105 en ƒ265 in 5 a 10 dagen reis. De viscli- prijzen zijn nog zeer hoog, daar de meeste ver zending naar het buitenland bestemd is. Wegens aanhoudend stormachtig weder en veel noordwes tenwind gaat de visscherij niet voordeelig. 48 schuiten liggen verscheidene dagen aan het strand. De Amsterdamsche Omnibus-maat schappij keert over het afgeloopen jaar 7 pCt. uit. Zij vervoerde niet minder dan 3,081,840 persoden in 260,000 ritten. Haar kapitaal bedraagt thans ƒ600.000. Morgen is de dag waarop het 200 jaren is geleden dat het stoffelijk overschot van Neerlands grootsten vlootvoogd Michiel De Ruyter te Amsterdam met buitengewone pracht in het koor der Nieuwekerk werd ter aarde besteld. Uit Beverwijk wordt van 16 dezer ge meld Hedenmiddag heeft aan de Noordzeehaven- werken een droevig ongeluk plaats gehad. Een der locomotieven, die wagens met betonblokken aan bracht, is op de noordpier gederailleerd en in zee gestort. Yier zich op de locomotief bevindende personen, een machinist, een stoker, een wissel jongen en een duiker, zijn daarbij omgekomen. Woensdag is op Tessel uit Engeland iemand aangekomen met een duikertoestel, teneinde, zoodra 't weer het toelaat, te beproeven, of er nog iets geborgen kan worden uit het in December des

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1