bij de inf. van het leger in Ned.-Tudië, den 2dcn luit. E. C. Houbolt, van het lstc, en den lsten luit. 1'. J. Schipperheyn, van het 6de reg. inf. den scheepsklerk A. A. Kleynhens, op zijn ver zoek, m'ct den laatsten dezer, eervol uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen, en benoemd tot 2deu luit.- kwartienn. bij het leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws. Een persoon, die reeds 19 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, is Maandag-nacht te Amsterdam door de nacbtwachts op heeterdaad betrapt, terwijl hij poogde in te breken bij den kastelein Korendijk, buiten de Leidschepoort. Hij is naar de cel gezonden. Uit een ingesteld onderzoek is, naar men verneemt, gebleken dat het ongeluk, den conducteur Jonker te Geldermalseu overkomen, is toe te schrijven aan eigen onvoorzichtigheid. Hij wilde zich, terwijl de trein in beweging was, van den eenen wagen naar den anderen begeven, greep daarbij eerst mis, klemde zich vervolgens aan een der wagens vast, liep een eind mede, doch struikelde toen, met het noodlottig gevolg dat zijne beide beenen verbrijzeld werden en de hersenen een hevige beleediging bekwamen. Het trein- en locomoticfpersoneel heeft van het ongeval niets bemerkt, terwijl de hoofdconducteur bij aan komst te Utrecht in de meening verkeerde dat Jonker bij den rem in een der wagens geplaatst was. Uit Rh eden wordt van 14 dezer ge meld Heden hebben de rechter-commissaris, de substituut-officier van justitie en de griffier van Arnhem alhier een onderzoek ingesteld naar den dood van een man, die volgens geruchten zou gestorven zijn ten gevolge van een steenworp, hem weinige dagen vóór zijn overlijden toegebracht. De lijkschouwing bewees echter dat geen uitwen dige beleediging de oorzaak was van den dood, maar de man gestorven was aan delirium tremens, zooals ook de geneesheer, die hem behandeld had, had verklaard. De persoon die zich te Utrecht aan valschheid in geschriften op belastingbiljetten heeft schuldig gemaakt, is Dinsdag te Amsterdam aan gehouden en gevankelijk naar Utrecht overgebracht. In het laatst van het vorigejaar werd gelijk men weet te Londen een van de kost baarste meesterstukken van Gainsborough gestolen, voorstellende de beeltenis der hertogin van Devons hire In het Trippenhuis te Amsterdam is thans aangeplakt eene te Dresden vervaardigde photo- graphie, blijkbaar genomen naar eene staalgravure, indertijd naar het prachtige doek van Gainsborough vervaardigd. Daarbij staan in het Duitsch de noo- dige aanwijzingen, o. a. dat de kleeding der her togin op dit doek van verblindend schoone witte en blauwe zijde is, en voorts dat ieder, die cenige aanwijzing omtrent het stuk doet, f 12,000 beloo ning zal ontvangen. In den naeht van 12 op 13 dezer is de toren der Protestanlsche kerk te Ilelvoirtdoor den bliksem getroffen. Daardoor ontstond brand, die echter gelukkig spoedig werd opgemerkt door een ingezetene, die bij zijn varkens moest waken en terstond hulp ging inroepen. Binnen enkele uren was 't vuur gebluscht en daardoor verder onheil voorkomen. De aangerichte schade is van weinig beteekenis. Te Pont-Authou (departement Eure) heeft men een jonge vrouw in een kelder gevon den, waar zij 19 jaar door haar ouders was opge sloten en met afval werd gevoed. De nagels van handen en voeten waren in het vleesch gegroeid de ongelukkige verkeerde in een deerniswaardigen toestand en kon niet spreken. Er is een onder zoek ingesteld. buitenland. Groot-Britnnnië. Het stoomschip „Loanda" is te Liverpool aan gekomen met berichten van Afrika's AVestkust. De koning van Dahomey had aan commodore Hewett 50 puncheons palmolie als oorlogschatting aangeboden, maar de commodore bleef volharden bij den eisch van 500 puncheons, zoodat de blok kade der havens werd voortgezet. Bij den vreeselijken brand, welke te Lagos heeft gewoed en waardoor een derde gedeelte dier stad vernield is, waren 7 personen omgekomen. De brand was nog niet gebluscht toen de „Loanda" op 31 Januari de kust verliet. De schade wordt op 10,000 p. st. geschat. De brand is ontstaan door het on voorzichtig lossen van vuurwapenen door de inboor lingen, gedurende een hunner plechtigheden. In het begin van Januari was het Britsche oorlogschip „Avon" de Congo opgestevend, om de inboorlingen te straffen, die de gestrande Ameri- kaansche bark „Thomas Nicholson" hadden ge plunderd en 30 ton koffie uit de lading naar het binnenland vervoerd. Na het vernielen van zeven dorpen en het dooden van drie man, was de „Avon" naar de ankerplaats teruggekeerd. Een telegram uit Londen van gisteren aan het „Journal des Dëbats" meldt uit goede bron dat het Engelsche kabinet in beginsel het denk beeld goedkeurde omtrent het teekeuen van een protocol door de zes groote mogendheden. Derby en Schouwaloff beraadslaagden over de redactie van het stuk. Oostenr.- Hong. Monarchie. In de zitting der Kamer heeft de minister president, Koloman Tisza, gisteren de interpellatie beantwoord van den Slavischen afgevaardige Polit over de plaats gebad hebbende Turkschgezinde demonstraties en over de politiek der monarchie met betrekking tot de Oostersche quaestie. De minister betoogde dat demonstraties van studenten evenmin ongunstigen invloed konden hebben op de politiek der regeering tegenover het buitenland als de gevoelens der Slavische burgers van den Hongaarschen staat kouden beleedigeude minis ter van buitenlandsche zaken, met wien de Ifon- gaarsche regeering 't volkomen eens was, hand haafde met herrekking tot de Oostersche quaestie de beginselen, welke hij tot dusverre steeds ge huldigd had en bleef 't als zijn plicht beschouwen om te streven naar het behoud des vredes en naar de verbetering van het lot der Christenen in Turkije, met handhaving tevens van de belangen der mo narchie, onder alle omstandigheden en tegenover allen, wie 't ook wezen mocht. Na herhaalde toe juichingen verklaarde de Kamer zich met dit ant woord voldaan. l'elegrammen. BERLIJN, 14 Maart. Het bericht dat de chef der admiraliteit, generaal Aron Stosch, zijn ontslag zou hebben gevraagd, wordt van goed ingelichte zijde bevestigd. PARIJS, 14 Maart. Generaal Ignatiefl' ge bruikte heden het middagmaal bij den Engelschen ambassadeur. LONDEN, 14 Maart. Reuters Office meldt dat de Griekschc Kamer Dinsdag-avond eene motie van vertrouwen in het nieuwe kabinet heeft aan- genomeu met 75 tegen 72 stemmen. BUCHAREST, 14 Maart. Het officieele blad maakt een besluit van prins Karei openbaar, waarbij de vorming van twee nieuwe artillerie-regimenten bevolen wordt. NIEUW-A.ORK, 14 Maart. In Nieuw-Hamp- shire is de republikeinsche candidaat met groote meerderheid tot gouverneur gekozen. Het wet gevend lichaam van dien staat en de twee afge- varrdigden op het congres zijn ook republikeinen. Te AVashington loopt het gerucht dat president Hayes de tegenwoordige Amerikaansche gezanten te Londen en Madrid zou terugroepen. LONDEN, 15 Maart. De ministerraad, tegen heden belegd, is gisteravond laat afgezegd, wegens de noodzakelijkheid om vooraf van gedachten te wisselen tusschen de kabinetten van Londen en Petersburg. KONSTANTINOPEL, 15 Maart. De generaal Ahmet Haindy-pacha, bevelhebber te Silistria, is benoemd tot minister van politie, ter vervanging van Omer Feizy pacha, die zijn ontslag heeft bekomen. De sultan heeft het lokaal bezocht, waar het parlement zijne zittingen zal houden. Gemeenteraad. In de hedenmiddag te halfvier gehouden bui tengewone gemeenteraadszitting, uitgeschreven naar aanleiding van het door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerp tot vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der arrondissements rechtbanken en kantongerechten binnen het res sort van het gerechtshof te 's-Graventiagc, achtte de voorzitter het onnoodig de redenen die tot deze zitting hadden geleid nader uiteen te zetten. Bij dit wetsontwerp toch is de opheffing van de Leidschc rechtbank aangenomen, niettegenstaande in een vroeger vastgesteld en aan de Tweede Kamer ingediend adres door den gemeenteraad ten krachtigste is geprotesteerd. Op het gemeen tebestuur rustte nu de dure plicht alle hem ten dienste staande middelen aan te wenden, ten einde den slag die Leiden dreigt te treilen zoo mogelijk nog af te wenden en te voorkomen, dat aan deze gemeente hare tot dusverre ingenomen plaats onder de aanzienlijkste gemeenten van ons vaderland worde ontnomen. De voorzitter deed daartoe voorlezing van het volgende aan de Eerste Kamer gerichte concept-adres „De Gemeenteraad van Leiden neemt eerbiedig de vrijheid tot uwe vergadering het verzoek te richten, uwe goedkeuring te willen onthouden aan het onlangs door de Tweede Kamer der Staten- Generaal aangenomen wetsontwerp tot vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der arrondisse- ments-rechtbankeu en kantongerechten binnen het ressort van het Gerechtshof te 's-Gravenhage, waarin de opheffing van de Leidsclie rechtbank is vastgesteld. Onverwijld nadat het wetsontwerp was inge diend, heeft de Gemeenteraad zich tot de Tweede Kamer gewend met het verzoek om haren steun niet te verleenen aan de voorgestelde opheffing van de alhier gevestigde rechtbank. Van dat adres wordt hiernevens een afschrift aangeboden, en daaruit zal uwe vergadering kun nen ontwaren welke gewichtige redenen voor het behoud van de rechtbank pleiten. Het schijnt overbodig de daarin aangevoerde grondtn nog nader te ontwikkelen, te meer nu bij de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer de geachte voorsteller van het amendement, strekkende tot handhaving van de rechtbank al hier, in bijzonderheden heeft aangetoond dat de opheffing in het algemeen belang niet wordt ge vorderd, en de daaraan verbonden bezwaren in het licht heeft gesteld. AVij vestigen daarbij, onder meerderen, uwe aan dacht op de in de toelichting van bet amendement opgenomen statistiek der bij de rechtbank in 1S76 behandelde zaken, die eene niet onbelangrijke ver meerdering aantoont, alsmede op het daarin aan gehaald adres der Ilaagsche rechtbank, waarbij thans reeds met het oog op de belangrijke uit breiding van werkzaamheden bij aanneming van de voorgestelde ontwerpen, eene vermeerdering van personeel wordt aangevraagd, waaruit terecht wordt afgeleid dat de financieele voordeelen, aan de reorganisatie verbonden, voorzeker niet van over wegend belang kunnen worden geacht. De Gemeenteraad zulks blijkt ten duidelijkste uit het aan den anderen tak der vertegenwoordiging ingediend adres plaatst zich ten deze niet hoofdzakelijk op het standpunt van het bijzonder belang der gemeente Leiden, ten volle overtuigd dat, aangenomen dat eene vermindering van het aantal rechtscollegiën in het algemeen belang wordt gevorderd, het daaruit voor enkele gemeenten voortvloeiend nadeel de uitvoering van de ge- wenschte reorganisatie in geenen deele mag be lemmeren of verhinderen. De overtuiging dat het algemeen belang allerminst zal worden gebaat dooi de opheffiug van deze rechtbank is integendeel de voorname drijfveer opgrond waarvan op het behoud wordt aangedrongen. Vandaar dan ook dat een beroep is gedaan op de aanzienlijke bevolking, op de bij uitstek welvarende omstreken, op het toe nemend handelsverkeer, het steeds vermeerderend marktbezoek, de bloeiende fabrieksnijverheid en in de laatste en voornaamste plaats op de betee kenis en het aanzien van de gemeente als oudste en eerste academiestad. Door de voorstanders van de opheffing der recht bank schijnt, naar wij vermeenen te moeten onder stellen, de vrees niet te worden gedeeld, dat die opheffing een nadeeligen invloed op de hoogeschool zal uitoefenen. Die vrees echter is, -naar het ons voorkomt, wel degelijk gegrond. Immers houdt Leiden op de zetel te wezen van eene rechtbank in tegenstelling van alle overige academiesteden, dan zal het meer en meer in de algemcene opinie gerangschikt worden onder de

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2