N°. 5ÜH2 Vrijdag A0. 1877. 16 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER AlM'KiM h.M IEN: Van 16 repelsl.Ok. Iedere regel meer0.174 Grootere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 15 Maart. Met. genoegen vestigen we de aandacht op het groot assaut en de tooneelvoorstelling, die morgen avond in de Stadszaal alhier zullen gegeven wor den ten voordeele van het op te richten gedenk- teeken van Leidens ontzet. Het wordt thans inder daad meer dan tijd dat we dit vaderlandsche monument binnen onze veste zien verrijzen. Elke poging die daartoe wordt aangewend, dient dan ook ten volle te worden gewaardeerd, en hoeveel te meer nog wanneer die pogingen uitgaan van elders gevestigde krachten. De werkende leden der scherpschutters-schermvereeniging van 's-Graven- hage, onder bescherming van jhr. W. G. De Jonge van Zwijnsbergen van Dreischor, door wie met medewerking van de meest bekende schermmeesters van 's-Gravenhage en den heer J. B. Wijnslra, gladiator academicus, de uitvoering zal plaats heb ben, mogen daarom met alle reden verwachten dat onze stadgenooten bij deze niet alleen zoo echt natiouale maar vooral zoo bij uitnemendheid Leidsche zaak niet door hunne afwezigheid zullen schitteren, maar dat zij de voldoening mogen smaken zij het dan ook maar een steentje er toe te hebben aangebracht. Over het wetsontwerp tot verhooging van 't hoofdstuk financiën voor 1877 is in de afdeelingen breedvoerig van gedachten gewisseld. In verband met eene vroegere soortgelijke voordracht, was de meerderheid van oordeel dat, moest er eene reor ganisatie van het kadaster als grondslag van ons hypothecair stelsel plaats hebben, dit zou belmo ren te geschieden bij de wet, en dat derhalve de door den minister noodig geachte verbetering zich zou dienen te bepalen tot de dienstregeling en tot de uitvoering der bestaande organieke besluiten. In het vertrouwen, dat de minister aan dat be paald verlangen zal gelieven te voldoen, verklaarde de meerderheid zich bereid om de door de regee ring aangevraagde verhooging toe te staan. De minister van financiën verklaart in zijn memorie van antwoord op het afdeelingsverslag nopens 't ontwerp tot vervanging van de koperen door bronzen pasmunt, dat 't hem aangenaam was dat men over 't algemeen met die voordracht was ingenomen. De voordracht berust op de wensche- lijkheid om de koperen munt door bronzen te vervangen, en de hoofdreden daarvoor is dat het niet doenlijk is zonder die vervanging den omloop van onze kleine pasmunt zuiver te houden van vreemde inmengselen. Voor het geval dat Eran- sche bronzen stukken hier in circulatie zullen komen, vreest de minister niet, daar de onze van de Eransche aanmerkelijk zullen afwijken, niet alleen in beeldenaar, maar ook in omvang en dikte. Dat de boete op aanneming van vreemde munt tegen ambtenaren bedreigd, te zwaar zou wezen, kan de minister niet toegeven, maar de straf bepalingen in 't algemeen, dit is de minister eens, moeten niet verder uitgestrekt worden dan tot bereiking van het doel om den omloop van vreemde koperen, bronzen en nikkelmunt zooveel mogelijk te weren, strikt noodig is. Daarom heeft de minister het verbod, wat particulieren betreft, thans beperkt tot 't in betaling geven, juist ook omdat tegen het verbod van 't in betaling nemen bij de Kamer zoo groot bezwaar bleek te bestaan. Aan het voorloopig verslag over de wet tot herziening van 't lager onderwijs ontleenen wij nog het volgende De stelling dat het meest afdoend middel om geschikt en genoegzaam personeel voor den onder wijzersstand te verkrijgen in het verleenen eener behoorlijke bezoldiging gelegen is, werd door nie mand weersproken. Velen vereenigden zich in het gevoelen om het minimum van den hoofdonder wijzer te bepalen op ƒ800, van den hulponder wijzer met hoofdonderwijzersakte op 700 en van den hulponderwijzer zonder die akte op 500. Misschien ware dit laatste cijfer tot f 450 of 400 te verlagen. Tegen het vaststellen van een algemeen minimum van 800 kwamen echter eenige leden met kracht op. De meerderheid achtte het aanbevelenswaardig dat aan een hulponder wijzer met hoofdonderwijzersakte een hoogere jaar wedde werd verzekerd dan aan hem, die slechts het eerste examen heeft afgelegd. Maar dan moest ook de verplichting in de wet worden opgenomen om aan scholen, die een zeker aantal leerlingen tellen, een dergelijk hulponderwijzer te verbinden. Deed men dit niet, de gemeentebesturen zouden hier en daar uit karigheid de voorkeur geven aan den hulponderwijzer, die, hoewel niet zoo bekwaam, tot lageren prijs te verkrijgen is. Vrij algemeen werd het wenschelijk geoordeeld dat het pensioen der onderwijzers van de o. 1. s. uitsluitend van rijkswege werd betaald, zoodat de vergoeding van een derde gedeelte van het bedrag door de gemeente (art. 33 wetsontwerp) en de daardoor wel eens veroorzaakte tegenzin tegen benoeming van hoofd onderwijzers van zekeren leeftijd verviel. Bij 't bespreken der vraag of het lager onder wijs uitsluitend gemeentezaak, rijkszaak of gemengd behoort te zijn, werd door verscheidene leden be weerd, dat men hier te lande en elders dit onder wijs nooit anders had beschouwd dan als gemeen tezaak. Op dit terrein moest men de autonomie der gemeente eerbiedigen. Hoogstens kon de Staat, waar de financieele krachten der gemeente faalden, de helpende hand toereiken. Men gaf van andere zijde te kennen, dat als men het 1. o. uitsluitend als rijkszaak regelen wilde, dit eene omkeering in de bestaande toestanden zou veroorzaken, waarvoor de gemoederen nog niet rijp zijn. Het werkt gun stig op de openbare school, vooral als verdedigings middel tegen de aanvallen en verdachtmaking, waaraan zij blootstaat, dat. de gemeentenaren haar beschouwen als hunne instelling, tot welker onder houd zij in den vorm van gemeentelast bijdragen. Het verhoogt het vertrouwen in den hoofdonder wijzer, dat zijne benoeming geschitdt door den ge meenteraad, waarin de ouders der schoolkindereu zitting hebben en waarin, blijft hij vele jaren in functie, de eigen leerlingen van den hoofdonder wijzer zitting krijgen. De belangstelling zou ver minderen werd alles rijkszaak, en om die reden konden velen er zich mede vereenigen, dat het lager onderwijs, vooral ook Avat de kosten betreft, als gemengd belang werd beschouwd. Afscheiding van meer uitgebreid en gewoon lager onderwijs en toevoeging van het eerste aan het middelbaar onderwijs werd, althans op de wijze waarop zij wordt voorgesteld, nagenoeg algemeen bestreden. Voorstanders van 't bijzonder onderwijs zagen er de strekking in, om de con currentie voor 't geen zij lief hadden nog moeilijker zoo niet onmogelijk te maken en tevens om aan het m. o., met welks richting zij hier te lande weinig ingenomen waren, nog meer overwicht te doen verkrijgen. Van eene andere zijde meende men, dat de afscheiding in vele, vooral plattelands gemeenten, waar aan meer uitgebreid lager onder wijs behoefte is en echter aan eene middelbare school niet kan worden gedacht, groote ongelegen heid zou veroorzaken. Vrij algemeen was men het eens dat de openbare school, juist omdat zij geen onderwijs in den godsdienst geeft, de gelegenheid voor de leerlingen om zoodanig onderwijs te genieten, moet bevorderen. Nagenoeg algemeen was men van meening dat één onderwijzer op 40 leerlingen geen overdreven eisch was. In beginsel werd de leerplicht niet bestreden, maar de groote meerderheid begreep dat het oogenblik van invoering nog niet gekomen was. De meeste leden wenschten bezoldigde school opzieners. Algemeen was men tegen uitbreiding van het aantal inspecteurs. De meerderheid wenschte de vergelijkende examens te behouden. De faculta tieve schoolgeldhefïïng werd door de meeste leden wenschelijk gekeurd. Z. M. heeft benoemd tot lid van den raad van state in plaats van den heer Mutsaers, op zijn verzoek eervol ontslagen, Mr. G. De Vries Azn., thans lid van de Tweede Kamer voor het hoofd kiesdistrict Amsterdam. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht brengt ter kennis dat aan 's rijks vee-artsenijschool te Utrecht, na afgelegd examen, kunnen worden geplaatst twee kweekelingen om voor rekening van het departement van oorlog te worden opgeleid tot paardenarts bij het leger hier te lande, en twee kweekelingen om voor rekening van het departement van koloniën opgeleid te worden voor den militairen veteriuairen dienst in Oost-Indië. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen voor die opleiding in aanmerking komen, kunnen zich tot uiterlijk vóór 15 Augustus aanmelden bij den inspecteur, onder overlegging der vereischte bescheiden. Tot gewone leden van het Historisch Ge nootschap zijn benoemd en hebben die benoeming aangenomen de heerenmr. W. II. Elias te Am sterdam, C. J. Gonnet te Haarlem, dr. W. L. Van Heiten te Rotterdam, mr. H. graaf Van Ho- gendorp te 's-IIage, S. S. De Koe te Utrecht, F. baron Van Lijnden van Hemmen te Hemmen, J. C. Van der Muelen te 's-Hage, dr. A. Pierson te Utrecht, mr. N. G. Pierson te Amsterdam, N. W. Posthumus te Amsterdam, J Reitsma te Kooten, mr. W. A. Reiger te Groningen, dr. M. A. N. Rovers te Kedichem, F. J. C. baron Schim- melpenninck te Renkum, mr. H. Verloren van The- maat te Utrecht, en W. K. M. Vrolik te Utrecht. Tot honoraire leden de heeren Henry Havard te Parijs, Edmondo de Amicis te Turijn, Luigi Cossa te Pavia en J. Duff'us Hardy te Londen. De luit.-ter-zee 1ste kl. H. Van Broekhuyzen wordt met den lsten April geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingschip „Admiraal Van Was- senaer", ter waarneming der betr. van lsten officier; de officier van administratie 3de kl. J. H. De Sauvage wordt met dien datum geplaatst in de rol van genoomd opleidingschip, ten einde gedet. te worden aan boord van Zr. Ms. instructievaar tuig „Ternate". Tweede Kamer. In de zitting van he den is aangenomen met 66 tegen 2 stemmen het ontwerp regelende de traktementen aan de recht banken en kantongerechten, met deze wijzigingen dat de traktementen der subst.-griffiers 2de kl. verhoogd zijn met 100, die van alle griffiers aan de kantongerechten met 300, dat de kan tons 4de kl. zijn gevoegd bij de 3de kl.dat de kantons Eindhoven, Gorcum, Brielle, Hoorn, Sneek en Appingadam zijn gevoegd bij 2de kl., Leiden bij 1ste kl. Z. M. heeft tot rector-magnificus aan de hoogeschool te Utrecht voor het academiejaar 1877/78 benoemd den hoogleeraar dr. Th. \V. Engelmanntot schoolopz. in bet tweede school district van Noord-Holland C. P. Metelerkamp, te Amsterdamvoor den tijd van vijf jaren gedeG

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1