Frankrijk. Dizitschlancl. BURGERLIJKE STAND TAN LEIDEN, den titel heeft men waarschijnlijk niet te denken aan het werkwoord vechten, maar aan de rivier de Vecht. Sedert eenigen tijd wordt te Deven ter eene dienstbode vermist, die heimelijk haar betrekking heeft verlaten, zonder dat zij hij hare aldaar wonende ouders is teruggekeerd. Men zegt dat zij een wrijfdoek heeft verbrand, en uit vrees voor berisping den dienst heeft verlaten. Zondag zakte teDeventer een jongen op de gracht door het ijs. Hij werd er later voor dood uitgehaald. Toen de heer De Gruyter, leer- aar in de gymnastiek en schermleer aldaar, daar met zijne vrouw vooroijwandelde, brachten zij den knaap naar huis. De heer De G. ging echter mede, liet een paar wollen dekens van zijne wo ning halen, den jongen op bed leggen, waarna hij hem in de dekens rolde en een geruimen tijd over het lichaam wreef, zoodat hij eindelijk het geluk had de levensgeesten bij den drenkeling, die thans buiten levensgevaar verkeert, weder op te wekken. Door den landbouwer A. v. G. teBen- nekom is aan een slager te Arnhem een os ver kocht voor de som van 360. Sedert verleden Vrijdag is het te Petersburg vinnig koud en teekent de thermometer 20° R. beneden vriespunt. Men heeft er sedert tien jaren zulk een strengen winter niet beleefd. "Uit Budapest wordt gemeld, dat het er in de laatste dagen onophoudelijk heeft gesneeuwd, zoo dat het vervoer allerwegen gestremd is. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 12 voet hoog, en in de stad zelve drie tot vijf voet. Alle handel staat stil. Men herinnert zich daar geen tweede voorbeeld van zulk eene verbazende hoeveelheid sneeuw, in zoo kort tijdsverloop. Japan heeft eene groote verandering gebracht in het aantal en de volgorde zijner feest- of rustdagen. Tot dusver waren de dagen, in wier datums het cijfer 1 of 6 was, feestdagen. Zoo rustte men den 1, 6, 11, 16, 21, 26, 31 van elke maand. De „Japan Mail" bericht dat men dit systeem heeft afgeschaft en één feest- of rustdag voor elke week aangenomen. De dood van de gewezen koning van Araucanië, Orelius, als procureur De Tonens ge- heeten, wordt door de „Gironde" weersproken; volgens haar gaat zijn gezondheidstoestand integen deel vooruit, maar bevindt hij zich nog steeds in den grootsten nood, waarom het blad eene in schrijving voor hem geopend heeft. In de syndicale kamer der effecten makelaars te Parijs moet weder een diefstal heb ben plaats gehad en wel van vijftien obliga- tiën dier stad uit de portefeuille van den make laar Lecerf. Men meldt uit Ann a-P aulowna: Bijna eiken middag wordt men hier op een eigenaardig schouwspel vergast. Duizenden spreeuwen hebben zich hier neergezet, maar worden door 2 a 3 valken vervolgd. De spreeuwen vereenigen zich dan in troepen om die valken te ontwijken en maken alsdan de vreemdste figuren, die men voor letters, glazen enz. zou kunnen aanzien. Eenige dagen geleden hadden zij zich tot eene kolom van de aarde af tot zoover men in de lucht zien kon gevormd. Niemand wist eerst wat dit wasenkelen beweerden, dat het een hoos of een ander natuur verschijnsel was; maar eindelijk bleek het niets anders dan spreeuwen te zijn. Rechtzak en. BUITENLAND. Overeenkomstig een onlangs door den minister Waddington genomen besluit is eene commissie bijeengekomen, ten einde de middelen te onder zoeken om, zonder bezwaar voor de schatkist, de voor Prankrijks geschiedenis belangrijke hand schriften, in de openbare verzamelingen bewaard, te photographeeren. Daartoe zal eene centrale werk plaats aan het departement van genoemden bewinds man worden verbonden. Het is vooral te doen om unieke stukken, welke bij brand en andere rampen zouden kunnen verloren gaan, aldus voor de wetenschap te behouden. Gisteren kwam bij de behandeling der rijksbe- grooting nogmaals de quaestie van de oprichting van rijks-ministeries ter sprakeBismarck maakte daarbij de opmerking, dat rijks-ministeries in het stelsel van de thans bestaande inrichting van het rijk niet pasten; de grondwet teekende den weg af dien men te bewandelen had, en zoolang hij rijkskanselier was zou hij daarvan niet afwijken. Een terugblik op het verleden van het nog zoo jonge Duitsche rijk toonde aan, dat het rijk in zijne organisatie slechts langzaam voort kon schrij den, dat men tot dus verre evenwel in 't rechte spoor liep en practische vorderingen maakte. Terwijl er tegenwoordig maandelijks 1 a 2 groote extra-treinen geladen met buskruit uit de fabrieken in het Siegdal (in Westfalen en de Rijnprovincie), naar Rusland worden verzonden, is thans bij de spoorwegstations aanzegging ont vangen van eene buitengewone bezending, bestaande in een trein van tien dubbele waggons, geladen met prismatisch kruit, uit diezelfde fabrieken insge lijks naar Rusland. Te Iserlohn is eene bende valsche munters, bestaande uit zes personen, in hechtenis genomen. Men vond bij hen niet slechts eene hoeveelheid valsche munt, maar ook een aantal valsche „Cas- senscheine". Turkije. Tegen twee punten der Montenegrijnsche eischen verzet de Porte zich in 't bijzonder, namelijk tegen den afstand van het district Niksic en tegen uitbreiding van grondgebied naar de zijde van Albanië. De Porte beschouwt deze eischen nog aannemelijker dan den eisch tot afstand van een haven. Niettemin schijnen de Montenegrijnen aan al hunne eischen te willen vasthouden. Eg-ypte- Eene financieele commissie, samengesteld uit den minister van financiën, benevens Engelsche en Pransche ambtenaren, heeft de voorstellen van den heer De Lesseps over de voltooiing van een kanaal van Ismailia naar Cairo aangenomen. De heer De Lesseps stelt als voorwaarde, dat van de schepen, die van dit kanaal gebruik maken, een recht zal geheven worden. Het kanaal zou reeds vroeger zijn voltooid, indien gebrek aan geldmid delen den voortgang der werkzaamheden niet had belet. Een Egyptisch oorlogschip, van Suez ver trokken voor het opsporen en aanhouden van slavenhalers, is op zee verbrand. Er waren 420 personen aan boord, onder welke verscheidene Engelschen. Op 20 na, zijn allen door de „Agra" gered. Telegrammen. regeering interpelleeren over hare politiek in de nieuwe phase der Oostersche quaestie en over de beginselen waarnaar zij zich zal gedragen in de oneenigheid tusschen de kabinetten van Londen en Petersburg. WASHINGTON, 13 Maart. De' secretarissen van buitenlandsche en binnenlandsche zaken maken ontwerpen voor de reorganisatie dezer departemen ten gereed. Het democratisch wetgevend lichaam van Loui siana heeft besloten de politiek, door Hayes in zijne redevoering bij zijne installatie blootgelegd, te zullen steunen. Cameron heeft zijn ontslag genomen als lid van den senaat. BUCHAREST, 13 Maart. De Kamer nam het budget voor 1877 in eindstemming aan, terwijl prins Karei het onmiddellijk bekrachtigde. Het wijst 81 millioen in ontvangst en S7'/i millioen in uitgaaf aan. KAïRO, 12 Maart. De ambtenaren der regee ring ontvingen heden van het ministerie van finan ciën al hunne achterstallige traktementen. BRUSSEL, 13 Maart. De Parijsche correspon dent der „Indép. beige" meldt, dat hij een onder houd heeft gehad met generaal Ignatieff. Uit den loop van het gesprek blijkt o. a. het volgende. Igna tieff hoopt op eene gunstige beslissing van Engeland. Daar deze mogendheid den oorlog met Servië heeft uitgelokt door de verwerping van het Berlijnsche memorandum, zal zij geene nieuwe verantwoordelijk heid op zich willen laden, door hare rechtstreeksche bekrachtiging (sanctie) te weigeren aan den arbeid der conferentie. Ignatieff verklaarde weinig gewicht te hechten aan den vorm, waarin die bekrachti ging zal vervat zijn, mits zij slechts uitvoerbaar zij. van den Ssten tot en met den 14den Maart. BEVALLEN. J. W. Pander geb. Molet Z. I. Hoek gcb. Los I). A. Hoefnagel geb. Van Bergen en Henegouwen Z. A. M. Alofs geb. Kerkvliet Z. C. Van Dissel geb. Pont Z. C. H. De Nie geb. Van Heuzen D. E. L. Deyn geb. Flaman Z. J. De Vrind geb. Van der Walle Z. C. J. Westrik geb. Van Monrik D. J. J. Deggeller geb. Deggeller Z. C. Van Stralen geb. Van Delft Z. W. S. Steenbancr geb. Stokhoyzen Z. C. Tengbergen gcb. Van Warmelo D. S. J. Neuteboom geb. Kallenberg Z. J. M. Van Staden geb. Van der Linden Z. L. J. Crama geb. Sloos Z. E. Brakel geb. Ilnisman D. C. M. Dickhoff geb. De Bolster D. L. F. J. M. Kettlitz geb. Van der Mark D. A. Van Setten geb. Hollcman D. J. E. Schroef geb. Stik- kelornm Z. J. Coert geb. Montague D. J. Jaspersen geb. Van Loe Z. P. C. Den Hoed geb. Dubbeldeman Z. M. A. Zuurdeeg geb. HeckiDg D. F. M. Boekkooi geb. De Vries D. J. Van der Poel geb. Dolle Z. C. Dagelet geb. Diek D. C. A. S. Lens geb. Van Hest Z. J. F. M. Aniba geb. Vos Z. M. T. Van der Ven geb. Van Beek Z. A. Keyst geb. Lejeone Z. J. C. Bos geb. Vlaanderen D. J. C. Biesot geb. Van Leeuwen Z. E. Sloos geb. Scheen D. A. Smit geb. Van Es Z. C. Singerling geb. Vavier D. O. De Nie geb. Verwer Z. C. Eikerbout geb. Cornet D. S. W. C. Rogge geb. Honsbeek Z. J. C. Van Bogget geb. Clavan Z. M. M. Meerburg geb. Schouten Z. GEHUWD. H. W. F. Tramburg jm. en J. G. Aalbersberg jd. H. Ligtvoet jm. en C. Frankhuizen jd. - G. Nievaart jm. en A. Crama jd. T. La Feber jm. en C. Frankhuizen jd. OVERLEDEN. D. Van der Mey D. 22 j. P. S. De La Rie geb. De Tombe 27 j. J. Franchimon Z. 22 j. M. Giezen Z. 6 m. E. Koeken D. 15 j. B. E. Deggeller Z. 1 d. A. J. A. Van der Linden Z. 14 m. L. Fontijn 76 j. S. Breycr Z. 9 m. J. G. Van Charldorp 58 j. J. Brugman 69 j. - J. M. Hudepool D. 18 m. A. Van Polanen Z. 6 d. N. Van Eyk Z. 6 d. W. Harte 52 j. C. Van Zaancn geb. Lambooy 49 j. J. S. Favier 57 j. C. J. Verboom Z. 1 m. A. H. Halberstadt Z. 2 m. Mr. C. G. Van Sandick 66 j. J. L. C. Van den Bosch, wed. Mr. W. F. Baron Van Reede van Oodtsboorn 71 j. J. Van Rossen 30 j. J. J. De Wilde Z. 22 j. G. H. Van der Nat D. 11 m. INGEZONDEN. Zoo nu en dan leest men wel eens in de cou rant dat een brief of briefkaart, den op de post tegedaan, niet aan zijn adres bezorgd is geworden, ja zelfs in 't geheel niet terechtkomt. De post wordt beschuldigd van deze zoek gemaakt te hebben, maar is 't altijd wel de schuld van 't postkantoor? Ik geloof van neen. Hedenmorgen passeerde ik te halfzeven de Breestraat en vond een brief met het volgende adres, dien ik terstond aan 't postkantoor bezorgd heb, opdat hij zijne bestemming zou volgen„Monsieur Géruzet, pho- tographe, Rue de 1' Écuyer, Bruxelles". 't Spreekt van zelf dat de persoon met het wegbrengen belast den brief verloren heeft, doch was hij in baldadige handen gekomen, hij zou zeker ook zoek geraakt zijn en wie kreeg de schuld „Het postkantoor". Dit is reeds de derde maal Het houden van verboden loterijen zal zeker weldra tot het verledene behooren. Wederom werden gisteren twee vervolgingen tegen directeuren van zoogenaamde verdeelingsvereenigingen, J. L. en P. A. R., beiden te Kralingen, ter zake van het oprichten en houden van zoodanige loterijen, door het gerechtshof te 's-Gravenhage in hooger beroep behandeld. De rechtbank te Rotterdam heeft beiden ƒ300 boete opgelegd, en het O. M. bij het hof was van oordeel, dat de vonnissen moesten worden bevestigd. Ook hier hing het toekennen van voor werpen geheel van de willekeur der directeuren af, waardoor zij meenden buiten het bereik der wet te vallen, die het houden van onderhandsche loterijen verbiedt. A. s. Maandag zal het hof uitspraak doen. LONDEN, 13 Maart. In het lagerhuis zegt Sir Stafford Northcote, in antwoord op de vraag door den heer Hartington aan de regeering gericht, dat de regeering de Russische circulaire tegen woordig in ernstige overweging neemt. De heer Bourke zegt, in antwoord aan den heer Lewis, dat hij geen enkel bericht ontvangen heeft omtrent een eisch van Bismarck, dat Erank- rijk het maken van versterkingen aan de grenzen zou staken. Reuters Agentschap meldt dat de vrede tusschen de Tranvaalsche republiek en Secocoeni is gesloten. Deze laatste heeft de Transvaalsche souvereiniteit erkend en zich verbonden tot het leve ren eener vergoeding, bestaande in 2000 stuks vee. ROME, 13 Maart. De heer Petrucelli zal de

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2