N°. 3241. A0. 1877. Donderdag 15 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. STADS-BERICHTEN. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.171 Groolere letters naar plaatsruimte. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, Gezien dc Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Hollandd.d. 6 Maart 1877, An®. 7 26L (2e afJ.), ten geleide van een afdruk eener beschikking van Zijue Excellentie den Minister van Oorlog, in dato 10 Februari 11., n°. 52 F, houdende een aantal gunstige bepalingen voor hen die te dezen jare bij de militie optreden Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens bedoelde beschikking, aan de persoonlijke vervulling der militieplichten beduidende voorrechten zij u verbonden, waarvan de kennisneming voor lotelingen zeer is aan te bevelen, alvorens maatregelen worden genomen om hen in den dienst te doen vervangen, daar velen zich daardoor wellicht tot persoonlijke dienstvervulling zullen gedrongen zien; dat die miuisteriëele beschikking voor belangstellenden op de gemeeote -secretarie ter lezing is nedergelegd dagelijks, zon en feestdagen uitgezonderd, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidscbe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. u. BRANDELER, Burgemeester. E. K.IST, Secretaris. Leiden, 14 Maart 1877. LEIDEN, IA Maart. De gemeenteraad van Katwijk heeft in hare zitting van gisteren benoemdtot hoofdonderwij zeres aan de bewaarschool te Katwijk a. d. Rijn, mej. A. M. Hijbeek uit Dordrecht en als zoo danig aan de bewaarschool te Katwijk a. Zee mej. Toorens uit Leiden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat de zaal C3 van 's rijks museum van schilderijen in het Trippenhuis te Amsterdam, waarin de schilderij der Staalmeesters hangt, te beginnen met 18 dezer, gedurende drie weken voor het publiek gesloten zal zijn. Op Maandag 19 dezer zal te Amsterdam de feestviering ter herinnering van Ealck plaats hebben. Gedurende de aanstaande internationale tuin- bouwtentoonstelling te Amsterdam zal aldaar in de Hollandsclie en Eransche talen verschijnen een dagblad uitsluitend aan de tentoonstelling gewijd. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft gis teren de verordening op de plaatselijke directe belasting, geheven naar het inkomen, in haar geheel aangenomen met 29 tegen 3 stemmen. De klassen zullen van een inkomen van 2000 tot een van f 90,000 met 20 pet. klimmen, daarboven van 90,000 tot f 160,000 met 15 pet. en daar boven met 10 pet. Yoor de inkomens beneden de 2000 zullen er 6 klassen zijn met reductie, in dier voege dat van het telken jare vast te stellen percentage de belasting in de eerste en tweede klasse voor 1 /4, in de derde en vierde voor llj, in de vijfde en zesde voor 3/4 zal verschul digd zijn. De eerste klasse vangt aan met een inkomen van f 600. Bij eene voorstelling onlangs door de leer lingen der tweede klasse van de tooneelschool te Amsterdam voor een aantal genoodigden gegeven, werden de vorderingen dezer aankomende kunste naars algemeen geprezen. Eene jongejuffrouw Sa- blairolles toonde in het voordragen van een der Teien uit Yondels Gijsbrecht van Amstel zich de waardige leerlinge van hare talentvolle leermees teres, mevrouw Kleine. Eene andere, de jonge juffrouw Poolman, onderscheidde zich als Dorine uit den „Tarlufl'e"; in eene dramatische schets van den heer De Yos „Alles om moeder" werd de rol van de moeder zeer goed vervuld door de jongejuffrouw Holman, die ook in „Tartufie" de rol van Marianne vervulde. Mevrouw Kleine en de heer Rennenberg werden, als bewijs van waardee ring van hun arbeid, door het publiek ten tooneele geroepen. In de Maandag gehouden vergadering van de taal- en letterkundige afdeeling der kon. aca demie van wetenschappen is verslag uitgebracht door de commissie ter beoordeeling van Latijnsche verzen, ingekomen als antwoord op de prijsvraag legaat Hoeufl't. Tien dichters met twintig verzen waren in het strijdperk getreden. Van zes inzenders werden de dichtstukken geheel afgekeurd, van vier hunner kwamen de werken voor de bekroning in aanmerking. Een gedicht „Ornithoginia" werd zeer geprezen en zal voor den druk worden bestemd, als het blijkt, dat geen plagiaat is gepleegd aan een voor een veertigtal jaren geleden uitgegeven gedicht van Gaetano Ganza onder denzelfden titel. Twee anderen werden waardig gekeurd te worden gedrukt, als de schrijvers hunne namen bekend willen maken. Bekroond werd het gedicht „Bonus pastor", een elegie. Het verzegeld naambriefje, bij het gedicht behoorende, werd ter vergadering door den secretaris geopend. De schrijver bleek te zijn Esseiva, te Ereiburg in Zwitserland, wien reeds in de jaren 1870, 1872, 1873, 1871 en 1875 de bekroning ten deel is gevallen. Het ministerie van oorlog heeft aan de corp sen bij aanschrijving het verlangen van Z. M. den koning kenbaar gemaakt, dat er bij iedere com pagnie van het leger behalve den commandant minstens één dienstdoende officier zij. In verband hiermede hebben de commandeerende officieren de order ontvangen, hierop bij detacheeringen en verplaatsingen te letten. De 2de luit. Eraterman, van het 2de reg. inf. te Maastricht, is overgeplaatst bij het 4de reg. inf. te Gouda. De Nederlondsche Bank had op 12 Maart bij een munt- en muntmateriaal van 148,687,865.93'/j voor eene som van f 159,810,392.14 minder aan bankbiljetten in omloop dan waartoe zij gerech tigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 63,924,156.85 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Men schrijft uit Wageningen: De vraag is gedaan of bij inzending van een monster zaaizaad aan het proefstation alhier, volgens vroeger bekend gemaakte voorwaarden, de herkomst moet worden opgegeven. Sommigen zijn van meening dat, wanneer de naam van den zaadhandelaar of van de firma, die het te onderzoeken zaad geleverd heeft, dadelijk bij de toezending gevraagd wordt, er weinig landbouwers van zullen gebruik maken er zijn er nl. die de vrees niet van zich kunnen weren, dat de directeur van het station dan minder onpartijdig in zijn onderzoek zou zijn, dan het belang der zaak vordert. Naar aanleiding daarvan heeft Adolf Mayer o. a. het volgende bekend gemaakt: „Het voordeel der controle is niet voor de landbouwers alleen dit beloonde geenszins de groote moeite het moet zich zoover mogelijk uitstrekkenniet alleen moeten de verkregen resultaten worden bekend gemaakt, maar ook de namen der leveranciers." Overigens verklaart de directeur van het proefstation thans, dat men ook bereid is zaden, zonder voorafgaande bekendheid met de firma, te onderzoeken, mits in het begelei dende schrijven de verzekering voorkomt, dat, onmiddellijk na de mededeeling van het onder zoekingsresultaat, de bedoelde firma door den inzen der aan het proefstation zal worden opgegeven. Tweede Kamer. Heden is met verwer ping van alle amendementen het ontwerp regelende het rechtsgebied van Leeuwarden aangenomen met 53 tegen 20 stemmen en dat regelende het rechts gebied van Amsterdam met 54 tegen 19, na ver werping van het amendement van den heer De Jong tot behoud van Hoorn met 39 tegen 34. Z. M. heeft aan J. A. II. Walter, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. kantonr. te Grave; aan J. C. Van der Heyden, op zijn verzoek, met ingang van 1 April, eervol ontslag verleend als notaris te Mijdrecht; het aan W. Velthuysen, burgem. van Laren (Noord-Hol land), op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gem., goedgekeurd; L. E. Backer Overbeek, ontv. der dir. bel. enz. te Koudum, benoemd tot ontv. der dir. bel., in- en uitgaande rechten en acc. te Workum; tot betaalmeester te Utrecht jhr. R. Schuurbeque Boeye, thans betaalm. te Zutfen; aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat E. Trockenbrodt, van het kolon. werfdepot, vergund het dragen van de Duitscher medaille ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Op een stal in de gemeente Voor schoten heeft zich bij 2 koeien de longziekte geopenbaard. Dientengevolge moeten er 42 worden afgemaakt, die eerstdaags publiek verkocht zullen worden. Door de politie te Utrecht is eene vervolging ingesteld tegen een klerk op het kantoor der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnzen aldaar, die valsche handtee- keningen had geplaatst op biljetten der personeele belasting. De dader is voortvluchtig. Een tweede persoon, die gelijk feit op een biljet voor de grond belasting had gepleegd, is aangehouden, ter be schikking der justitie gesteld en naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Van Over ij seis zeekust meldt men, dat een geweldige sneeuwstorm uit het zuid westen het water sedert 't jongste etmaal wederom zóó sterk deed rijzen, dat de landerijen opnieuw over eene uitgestrektheid van uren gaans blank staan. Onder Zwartsluis, Genemuiden, enz. liggen een massa vaartuigen, met turf voor de steenbak kerijen aan Maas en Waal beladen, op geschikt weer te wachten. Veer- en vrachtschepen, stoom- booten en beurtlieden kunnen niet doorschutten, wegens 't groot waterverval aan de zeesluizen. Uit Nijmegen wordt van 12 dezer gemeld: Gisteravond werd een milicien van het garnizoen alhier door een burger onthaald en daarop in beschonken toestand naar de kazerne begeleid. Uit dankbaarheid ontfutselde de milicien den burger zijn horloge, voor welk feit hij voor den krijgsraad zal terechtstaan. InhetgrootrijkshospitaalteUtrecht zijn Maandag, onder geleide, aangekomen 2 trans portwagens met manschappen, lijdende aan lichte oogziekte, en allen behoorende tot het regiment rijdende artillerie, in garnizoen te Amersfoort. Maandag-morgen te 8 uren is een bovenlandsch schip, geladen met buskruit, tegen een der pijlers van de in aanbouw zijnde spoor wegbrug te Nijmegen aangevaren en heeft zich op de palen onder het water vastgezet. Men deed spoedig pogingen om het schip vlot te krijgen. Voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Naar men verneemt is het kruit te Keulen geladen en bestemd voor België. Te Br.eukelenverschijntmet21Maart bij den heer J. Den Boer een nieuw weekblad: „De Vechtbode", nieuws- en advertentieblad. Bij

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1