N°. 55 ÏO Woensdag 14 Maart. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. S T AD S-BE UI C II TEN. Heden is aan de hoogeschool alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer H. Bakker, geb. te Deersum, met Stellingen Gedurende de eerste helft der maand Februari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, die wegens onbekendheid der adressen niet bezorgd konden worden: Van der Molen, AmersfoortTrevino, Achthoven P. Zittma, mev. Pottum-Oudshoorn, mej. Betje, K. Van Beek, wed. Van Loon, P. Terjetten, Kruisseboom, F. Wamsteker, Boers, Amsterdam; Muller eu C°.Ginneken; K. Klijberg, Gouda; mej. Klein, Boojen, A. F. A. Staunte, 's-Graven- hage; G. Dolkemade, Omval; W. Delmeer, Rot terdam; Betsy Perk, Velp; De Bruin, Voorbout; D. Ouweleeu, WoudrichemJ. Tromp Meesters, niet vermeld. Briefkaarten: H. Pierson, J. H. Broekman, mej. Helder, P. T. Terpstra, J. D. Van Brummen, J. G. Berlage, S. D. Van Veen, wed. Van Milligen, Amsterdam; P. Klijn, 's-Graven hage; L. Jonker, Nieuwewetering. Bij de uitgevers Blom en Olivierse te Culemborg is onlangs verschenen n°. 2 van de onder leiding van den beer D. C. Nijboff uit komende „Stemmen over staatkundige en maat schappelijke vraagstukken." Dit stuk is getiteld „De minister Heemskerk en het onderwijs", door Dr. W. M. De bedoeling van den schrijver ken merkt zich in deze woorden, nagenoeg aan 't slot der brochure„Aan onze wetten moet zedelijkheid in den hoogsten zin des woords ten grondslag liggen. Zoo niet, dan schaden ze den Staat on vermijdelijk. De wet, die eenmaal ouze tegenwoor dige schoolwet moet vervangen, zal niet alleen aan den vollen eisch van de Grondwet moeten voldoen, zal niet alleen geene gelden mogen sparen, om de ontzettende leemten van het tegenwoordig onderwijs te herstellen; maar ook zal aan het zedelijk-godsdieustig levensbeginsel of m. a. w. aan hst opvoedend element van het onderwijs, daarin een ernstige plaats moeten worden geschon ken. Tot zoo lang blijft elke wijziging dier wet een MeneMeneOndertusscben is het gelukkig, dat onze kinderen buiten dat twistvuur der politieke partijen, toch veeltijds van goede menschen hun onderwijs ontvangen, die vanzelf in hunne harten de goede levensbeginselen aankweeken." De voorgedragen wijziging der wet op het notarisambt behelst slechts partieele veranderingen. Drie hoofdpunten komen daarbij in aanmerking, alsde eischen van benoembaarheid der notarissen, het over hen uit te oefenen disciplinair toezicht, en het vraagstuk der instructie van getuigen. De doctorale graad in de rechten wordt vereischte voor de toelating tot het notarieel staatsexamen en voorwaarde der benoembaarheid. Verscherping van het disciplinair toezicht wordt in de artt. 7 en 8 opgenomen, met handhaving van artt. 50 en 57 der tegenwoordige wet. Aan het openbaar gezag zijn zij- verantwoording schuldig, en het toezicht van openbaar ministerie, gesanctionneerd door disciplinaire rechtsmacht van den onafhanke- lijken rechter, biedt grooter zekerheid aan voor een onbevangen en onpartijdig onderzoek en oerdeel. Volgens art. 23 der bestaande wet, geldt als regel zonder uitzondering, dat de notarieele akten wor den verleden in tegenwoordigheid van twee getui gen. De ondervinding van 34 jaren heeft over dien regel eeue weinig bevredigende uitspraak gedaan. Deze regel wordt nu uitzondering voor enkele gevallen. Het stoffelijk overschot van Dr. M. P. Lindo werd heden op de begraafplaats Eik-en-duinen ter aarde besteld in tegenwoordigheid van eene menigte corporatiën en bijzondere personenook de school jeugd had eeu plekje bij de groeve bezet. Een zijner oudste vrienden, Dr. Mulder, sprak een treffend woord, waarna, onder het zingen van Lindpaintner's graflied door het onderwijzersge zelschap „Euphonia", de kist in het graf werd neergelaten. Door Burg. en Weth. van Den Haag zijn gisteren ten raadhuize de ontvangen inschrijvingen geopend voor de verpachting van de restauratie, de table d'hote, enz. in het gemeente-badhuis te Scheveningen, van 1 Mei 1877 tot 31 December 1881. Ingeschreven hadden de heerenC. J. A. Human, G. B. Van Schalkwijk en C. J. Manne- bach, te Utrecht, voor ƒ3250W. Van Dormelen te 's-Hage voor ƒ5000 en J. C. Houtmeyers, mede aldaar, voor ƒ6000 per jaar. De negerzangers zijn met bijzondere onder scheiding door Z. M. den Koning op het Loo ontvangen. Z. M. heeft hun een aanzienlijk ge schenk in geld voor hun doel vereerd, benevens een persoonlijk huldeblijk aan een der negerzan geressen en zangers. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat in het koninklijk kabinet van schilderijen (Mauritshuis) op 14 dezer eene nieuwe zaal, bevattende historische portretten, voor het publiek opengesteld zal worden. Zr. Ms. schroefstoomschip „Prinses Maria", onder bevel van den kapt.-luit.-ter-zee C. J. Smith, is den llden dezer te Pera aangekomen. De „Staatscourant" bevat de volgende ver betering In het overzicht van de opbrengst der middelen over de maand Februari 1876, voorko mende in het bijvoegsel der „Staatscourant" van 11 en 12 Maart 1877, n°. 59, zijn de volgende drukfouten ingeslopenVoor het totaal der raming van de accijnzen staat: 23,510,000,00; lees: ƒ33,510,000.00. Voor het totaal van hetder raming van de accijnzen staat: 2,792,999.97; lees: 2,792,499.97. Voor de opbrengst over de maand Februari 1877 der rijkstelegrafen staat: 24,528.69'/,; lees: 54,5236.69'/,. (Blijkbaar is dit cijfer weder foutief). Id de splitsing van de opbrengst der directe belastingen over de twee eerste maanden van 1877 staat als een der dienst jaren 1886; lees: 1876. Tweede Kamer. Maandag is de inter pellatie van den heer Haffmans over de pauselijke consulaten aan de orde gesteld. Verworpen is een voorstel vaD den heer Oorver Hooft om vóór het Paaschreces de kieswet in de afdeelingen te onder zoeken. De discussie over het ontwerp betreffende het hof te Amsterdam is voortgezet. Een sub amendement van den heer Van der Kaay tot opheffing van Haarlem is verworpen met 47 tegen 15 stemmen; over een amendement van den heer De Jong tot behoud van Hoorn, opheffing van Alkmaar, staakten de stemmen, 36 tegen 36. Mor gen herstemming. Z. M. heeft tot burgem. der gem. Maar tensdijk herbenoemd H. Hagedoorn Bantjes; met 16 April aan F. J. Heeris, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Leeuwardenaan den O.-I. amb tenaar jhr. T. G. V. Boreel, laatstelijk adsistent- resident van Tebing-Tingi, thans met verlof hier te lande, vergund het aannemen der onderschei dingsteekenen van commandeur der kon. milit. orde van Christustot belooning dergenen, die zich onderscheidden bij de krijgsverrichtingen tegen Atjeh, en dat wel in 't bijzonder gedurende het tijdvak van 1 Januari 1875 tot ultimo Mei 1876, benoemd tot ridder 4de kl. der milit. Willemsorde: van de kon. Ned. marine: de luit.-Ier-zee 2de kl. H. F. Verheggen en F. M. A. Mathonden bootmansmaat B. Kamermans, den matroos 1ste kl. J. G. Dingemans en den vuurstoker 2de kl. A. Linde; van het corps mariniersden korporaal A. Van der Stroom en den marinier 1ste kl. A. Boersbij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol doen vermeldenvan de kon. Ned. marine: den luit.-ter-zee 1ste kl. A. J. Dumont, den luit.-ter-zee 2de kl. A. Seret, den bootmansmaat G. J. Evers, den kwartierm. B. Koorn, de matrozen 1ste kl. J. C. L. Van der Salm, A. J. Ketz, W. R. Smit, J. F. Dellius, P. Ponse en P. A. Van Dongen, den matroos 2de kl. C. H. Spaan en den matroos 3de kl. J. Mellemavan het corps mariniersden marinier 2de kl. B. F. Muurlink; van de gouvernements marine den lsten stuurman D. Van Batenburg. Gisteravond te ruim halftieu is op Zomerzorg een schoorsteenbrand ontdekt, die zich reeds aan het houtwerk had medegedeeld, doch spoedig met emmers water en door behulp van de spuit van het station is gebluscht. De heer Van Ree, wonende op de Haarlemmerstraat, en de heer H. G. O. Kettlitz, geattacheerd aan de Holl. IJz.-spoorwegmaatschappij, zoomede de in en buiten dienst zijnde beambten aan den spoor weg verdienen allen lof, want door hun tusschen- komst werd grooter onheil voorkomen; de adj.- directeur van het brandwezen alhier; de lieer Giezen, en de brandmeesters de heeren Verhoog en Rietbergen mogen in deze wegens hunne hulp vaardigheid mede niet onvermeld blijven. Toen gisteravond te halfacht een agent van politie in Den Haag, die in de Paulus Potterstraat op post stond, een beschonken man, dien hij ontmoette, naar huis wilde geleiden, schoten plotseling drie hem oubekeude manspersonen op hem toe en wierpen hem, na hem zijn arrestant ontrukt te hebben, in een sloot. De ongelukkige agent zou waarschijnlijk zijn omgekomen, daar hij in den modder dreigde te stikken, indien niet toevallig een vrouw, die hem opmerkte, hem te hulp waren gekomen. Meer dood dan levend werd de politiebeambte door haar toedoen huiswaarts gebracht. Een onderzoek naar de daders wordt ingesteld. Volgens opgave is in het begin van Januari jl. uit Den Haag per firma Van Gend en Loos in een pakje naar Culemborg verzonden, doch aldaar niet ontvangeneen bankbiljet van ƒ100, waarop in dosso een onleesbare afdruk van een stempel met het bijschrift „22015 Tilburg." De officier van justitie te 's-Gravenhage verzoekt opsporing en bericht. Door de stoomboot „het IJ" is gis teren onder de gemeente Krimpen aan den IJsel i de beurtschipper van Capelle aan den CJse) aan- gevaren. De schuit is onmiddellijk gezonken. Gistervoormiddag brak een vrij hevige brand te Doesburg uit, die in weinig tijds twee huizen vernielde. De oorzaak is nog onbekend. LBIDSCH PRIJS 1)EZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 repels J1.06. Iedere regel meer0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 15 Maart, des namiddags te halfvier. Voordracht lot indieniDg van een adres aan de Eerste Kamer der Stateo-Generaal naar aanleiding van het door de Tweede Kamer aaugenomen wetsontwerp tot vaststelling van het rechts gebied en de zetels der arrondisscments-rechtbanken en kanton gerechten binnen het ressort van het Gerechtshof te 's-Gravenhage. (SpocdelschentT) LEIDEN, 13 Maart. Gemengd Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1