Latijnsche school; dr. J. W. üe Groot, leeraar aan de hoogere burgerschool; J. G. Hissink, ge meente-secretaris; W. F. Leemans, ingenieur van rijks waterstaat; P. J. L Linckers, kantonrechter en lid van den gemeenteraaddr. D. Lubach, ingenieur van het geneeskundig staatstoezicht dr. B. Meilink, directeur der hoogere burger school; II. II. Nieuwenhuis, pastoor der R.-K. gemeenteA. Pompe, majoor-commandant van het instructie-bataljon; W. G. Top Jz., lid van den gemeenteraadmr. S. H. De la Sablonière, burgemeester; mr. J. Nanninga Uitterdijk, archi varis, eu J. Beckering "Vinkers, leeraar aan de hoogere burgerschool. Aan de „Weser Zt." wordt gemeld, dat op de internationale tentoonstelling voor zuivelberei ding te Hamburg in de afdeeling kaas, de Hol- landsche Maatschappij van landbouw onvoorwaar delijk de grootste overwinning heeft behaald. Van de door haar ingezonden 10 soorten van kaas we zen de prijsrechters aan 6 het predikaat „zeer fijn", aan 2 dat van „fijn" en aan 2 dat van „goed" toe, wat te meer beteekent, als men bedenkt, dat de eerstgenoemde onderscheiding slechts zeer zeld zaam is toegewezen. „Een twintigjarige Keddingsboot." Onder dien titel gaf de heer J. Herman De Ridder dezer dagen een boekje uit bevattende een schets van het ontstaan en de ontwikkeling der kweek school voor de zeevaart te Leiden. Zelf lid der VGravenhaagsche subcommissie dezer nuttige in richting, zegt het „Vaderland", is de heer De Ridder zeker het best in de gelegenheid ons een blik te gunnen op de resultaten, welke de oplei ding van knapen voor den zeedienst te Leiden heeft geschonken, en hij doet dit met een voor liefde, die warmte en gloed geeft aan de weinige bladzijden. „De Reddingsboot", dat is het oude vaartuig voor de oefening der knapen gebezigd, is die eerenaam zeker waard, want ruim 1200 werden daar stoffelijk en zedelijk gered. Het boekje van den heer De Ridder is niet in den handel, doch zij die iets daarvoor willen afstaan, kunnen het voor minstens 25 cents bij den schrij ver bekomenelke gift is voor een fatsoenlijke weduwe bestemd, zoodat hier een tweeledig doel is beoogd. De gemeenteraad van Zwammerdam heeft aan de weduwe van wijlen den heer Wientjes, die 18 jaren aldaar als hoofdonderwijzer werk zaam geweest is en zes onverzorgde kinderen heeft achtergelaten, een pensioen toegekend van f 200 gedurende de eerstvolgende vijf, en van /"150 ge durende de daarna volgende vijf jaren. Blijkens inlichtingen van den minister van financiën aan de Tweede Kamer op het adres van Van Rijk en Co. te Eindhoven, om de toepassing der wet op het briefport met betrekking tot het verzenden van geautographeerde stukken, zal voort aan de postwet te dien aanzien in den meest vrij- gevigen zin worden toegepast en alzoo de verzen ding van geautographeerde stukken, tegen het bij de wet bepaalde verminderde port, worden toegelaten. Aan het aanvullings-examen voor de be trekking van oflicier-van-gezondheid der 2de klasse hij den geneeskundigen dienst van het leger in Oost-Indië, heeft voldaan de militaire student-arts J. Visser, geboren te Stellendam. De Eerste Kamer is tot hervatting harer werk zaamheden opgeroepen op Maandag 19 Maart e. k. Tweede Kamer. Heden is ingekomen het wetsontwerp tot wijziging der wet op het notarisambt. Art. 2 van het ontwerp regelende het rechtsgebied van 's-Gravenhage is goedgekeurd, nadat men onder anderen bij regeling de ge meenten Noordwijkerhout, Noordwijk, Voorhout en Sassenheim gevoegd had bij het kanton Haar lemmermeer (zijnde die gemeente in plaats van Lisse als hoofdplaats van het kanton aangenomen). Het geheele ontwerp is aangenomen met 48 tegen 22 stemmen. Morgen is het rechtsgebied van Amsterdam aan de orde. Z. M. heeft aan C. S. Gorsira, administrateur van financiën in de kolonie Curasao, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de door hem gedurende meer dan vijftig jaren bewezen diensten. Gemengd IVieuws. Naar men verneemt heeft Zaterdag- I morgen in het gasthuis in Den Haag de lijk schouwing plaats gehad van een kind uit eene naburige gemeente, dat door een onderwijzer zou zijn geslagen. Tijdens de vernieuwing van de Loos- duinsche brug in Den Haag is over den singel aldaar een losse houten brug gelegd, die opgehaald wordt, als er schuiten moeten doorvaren. Bij 't ophalen daar van brak Zaterdag-namiddag de ketting en met groot geweld stortte de brug naar beneden. Twee jon gelingen en een jeugdige knaap werden daarbij zoodanig bezeerd, dat twee hunner voor dood naar het naastbijzijnde politie-wachthuis en de werk plaats werden gedragen; de derde was minder ernstig getroffen. Te Bergen-op-Zoom is een zeer op passend milicien van het aldaar in garnizoen liggend lste bat. 6de reg. iuf. Vrijdag-avond, terwijl hij in de cantine bij de kachel zat, in elkander gezakt en onmiddellijk overleden. Een zonderling avontuur is, volgens de „Précurseur", aan het Engelsche schip Jane", op reis van Duinkerken naar Antwerpen, overko men. Op de reede van Vlissingen zag de equipage een mensch drijven. Een boot werd spoedig uitge zet, en men vischte een matroos op, met een bundel kleeren om den hals vastgebonden, die bijna geheel uitgeput was. Zoodra hij spreken kon, vertelde hij dat hij Duitscher was, dienst genomen had op een Engelsch koopvaardijschip, doch door den kapitein zoo slecht behandeld was geworden, dat hij liever een bijna onmogelijke vlucht wilde wagen, dan langer aan boord te blijven. Hij had twee uren, bij afschuwelijk onstuimig en koud weer, in 't water doorgebracht. Dezer dagen vertrok een sneltrein uit Aken naar Keulen omstreeks halfdrie op klaar lichten dag. Nauwelijks had men Duren achter den rug, of er ontstond brand in een der coupés. De zich daarin bevindende reizigers zochten naar een koord of ander middel om de aandacht van het dienstdoend personeel op het gevaar te vestigen, waarin zij verkeerden. Er was niets van dien aard. Toen klom een der reizigers uit het rijtuig en begaf zich over de loopplank naar den beambte, die zich het dichtst bij hem bevond. Deze maakte het noodsignaal en de trein werd spoedig tot staan gebracht. Het was hoog tijd, want de vlammen hadden zich op verscheidene plaatsen reeds een weg gebaand. Door middel van sneeuw bluschte men den brand. Men meldt uit Reeuw ij kDe jongste (waarschijnlijk niet de allerlaatste) voorspelling van het vergaan der wereld heeft een hier wonend, werkzaam, doch verstandelijk weinig ontwikkeld huisvader aan het malen gebracht. Hij las het onheilspellend bericht in een der dagbladen, en trok zich de zaak zóó aan, dat hij in twee dagen niet gewerkt heeft en voortdurend weende. Zijn toestand is van dien aard, dat men vreest dat hij krankzinnig zal worden. Uit Maastricht meldt men dat de justitie zich naar Broeksittard begeven heeft, om een onderzoek in te stellen naar den dood van een meisje, dat door haar broeder mishandeld en dientengevolge overleden zou zijn. In den nacht van Woensdag op Don derdag jl. is op de heide bij Velzeu brand ontstaan in een houten keet met pannen gedekt. Een knaapje van 3 of 4 jaren is daarbij in de vlammen om gekomen; alle pogingen om het kind te redden waren vruchteloos. Volgens de „Kieler Zeitung" heeft op last der admiraliteit te Wilhelmshaven de toe passing plaats gehad van eene nieuwe uitvinding van scheepsbekleeding. Een Engelschman, de heer Thomson, heeft n. 1. het middel bedacht om glas en ijzer zoodanig saam te smelten, dat daaruit ontstaat een glasachtige massa, door hem genoemd „vitreous ships streating". De op die wijze ge vormde scheepsbekleeding heeft de hardheid van ijzer en de gladheid van glas, zoodat schelpdieren en planten zich niet aan de huid der schepen vasthechten. Ten einde spoedig en met zekerheid de waarde dezer uitvinding te kunnen beoordeelen, is een gedeelte van de kiel van de „Boreas" op die wijze bekleed. Moyaux, de moordenaar van zijnvijf- jarig kind, is te Parijs gevat, gelijk reeds gemeld werd. Zekere Dever, houder van een wijuhuis, zag in de Rue Saint-Paul iemand zijne woning voorbijgaan, in wien hij Moyaux, met wien hij vroeger in dezelfde werkplaats had gewerkt, meende te herkennen. Hij zocht hierop haastig een politie agent op, wien hij zijne ontdekking mededeelde. De verdachte persoon was inmiddels een eind weg voortgegaanmaar de politie-agent was hem op de hielen gevolgd. Toen hij den persoon binnen zijn bereik had, greep hij zijne armen van achter en zeide hem„Volg mij." „Ik ben het niet, dien gij zoekt", was het antwoord. „Ik vraag u niet wie gij zijt", hernam de politie-agent, „volg mij". Moyaux begon nu over al zijne leden te beven en moest wel volgen. De politie-agent toch hield hem stijf omklemd. Bovendien had hij een anderen agent, dien hij zag komen, gewenkt om een handje te helpen. Moyaux werd nu naar den naasten wachtpost gebracht en van daar naar de prefectuur van politie, waar hij spoedig bekende de moordenaar van zijn kind te zijn. Het lijk van zijn dochtertje, dat men gebalsemd had, werd te voorschijn gehaald,, en op het gezicht daarvan had hij een oogenblik van ontsteltenis. Hij verklaarde toen het kind van kant gemaakt te hebben, omdat hij de moeder haatte. Toen Moyaux gear resteerd werd, had hij een geladen revolver en eenige stukjes rauw, zoo goed als bedorven vleesch in den zak. Hij zag er bleek en ontdaan uit (zijne bakkebaarden had hij laten afscheren) en het scheen alsof hij eenige nachten zonder leger stede was geweest. Het geladen pistool moest, naar zijne verklaring, dienen om dengeen, die hem wilde arresteeren, dood te schieten; doch bij nader nadenken was hij tot het besef gekomen, dat dit hem weinig zou geholpen hebben. Dat hij op het oogenblik, dat hij gevat werd, de hand in den zak had, is zeker, en hij wilde de hand ook niet vrijlaten, toen hem dat door den politie agent gelast werdmaar ten slotte moest hij wel toege ven. Hii verklaarde te Parijs gebleven te zijn, om ook zijne vrouw te dooden. Daarna zou hij zich zelf een kogel door het hoofd gejaagd hebben. Men weet dat Moyaux een paar dagen na den moord van ziju kind werkelijk het huis zijner vrouw te Bagneux was binnengeslopen, om haar van kant te maken. Zij wist toen te ontkomenmaar haar vader, dien Moyaux tevens in huis had ge vonden en op wien hij schoot, kreeg een kogel in den schouder. Door den hoogen raad (strafkamer) is heden arrest gewezen omtrent het cassatieberoep van M. M. Adolfs te Amsterdam, die door het gerechtshof te Amsterdam tot 45 dagen celstraf is veroordeeld wegens wegvoering eener minderjarige. De raad heeft beslist dat het hof terecht geoordeeld heeft dat de ten laste gelegde feiten geacht zijn te vallen onder de bepalingen van art. 354 van het wetboek van strafrecht en heeft de voorziening verworpen. Door den adv.-gen. Mr. Smits werd daarna conclusie genomen in de zaak van den logement houder Thuis, die wegens vergiftiging zijner huis vrouw door het hof te Arnhem tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld. Die conclusie strekt tot verwerping der voorziening. De uitspraak is bepaald op 9 April. BUITENLAND. Frankrijk. In de suiker-conferentie is eene overeenstemming bereikt, en de gemachtigden der vier Staten heb ben in de zitting van Donderdag een ontwerp- conventie geteekend, die, gelijk de Parijsche cor respondent van de „Times" bericht, geacht wordt weinig af te wijken van de overeenkomst, die in 1875 te Brussel was gesloten. De eenige veran dering betreft die punten, welke voor de Tweede Kamer in Nederland aanleiding waren tot het verwerpen der overeenkomst. Bij de nieuwe schik king zullen Frankrijk en Nederland de zooge naamde „exercise" op hunne raffinaderijen toe passen, daar het Fransche systeem de „drawback" bij den uitvoer niet meer in zich sluit. Nederland kan naar goedvinden de suikerbelasting afschaffen, en België geeft hetzelfde equivalent als bepaald was in de overeenkomst van 1875, terwijl het verder eenige concessiën daaraan heeft toegevoegd. De overeenkomst zal den lsten September van dit jaar in werking treden. O I Rechtzaken.

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2