LEIDSCH DAGBLAD. N'. 5236. Vrijdag A°. 1877. 9 Maart. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommersB 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: ▼an 16 regels1.05. Iedere regel meerB 0.17f. Grootere letters naar plaatsruimte. S T A 1) S-Ü E KI CHTE5B ZEE -MILITIE. BURGEMEESTER en WErHOUOERS ven LEIDEN, Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 Staatsblad N°. 72); Noodigen de lotelingen dezer gemeente, die verlaDgen bjj de Zeemilitie le dienen, uit zich daartoe aan te melden vóór deu leten April aanstaande, op een der werkdagen, tussehen des voormiddags negen en des namiddags drie oreD, ter Secretarie dezer gemeente. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Lcidsche Courant. Bnrgemeester en Wethoaders voornoemd, v. u. BRAN DELER, Bnrgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Maart 1877. BURGEMEESTER en WETHOUDERS va* LEIDEN, Gezien art. 11, '2de alinea, der Verordening van 4 Mei 1872, op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden Gemeenteblad N°. 10); Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 5deu tot en met den 17den Maart e. k., in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen en aan de Marendorps Ach tergracht, de3 voorraiddags van hal/negen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve op Zaterdag namiddag en den Zondag. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Bargemeester. E. KIST, Secretaris. LeideD, 1 Maart 1877. LEIDEN, 8 Maart. Hedenavond werd door eene commissie uil de leerlingen van het genootschap M. S. G. (waar van één met het vaandel) de bereidwillige en ijverige concierge J. Noest met den dag waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig werd aangesteld gelukgewenscht en, als bewijs hunner deelneming en waardeering, hem eene mahoniehouten salontafel met zilveren inscriptie aangeboden, waarbij gevoegd was een album bevattende de handteekeningen der leerlingen die hiertoe hadden bijgedragen. Gisteren had in het hotel aan de Wijkerbrug nabij Voorburg, ten overstaan van hh. B. en Ws. der gemeenten Delft en Leiden, de openbare ver pachting plaats van de heffing en invordering van het passage- of gabel- en schouwgeld voor het gebruik vau het jaagpad langs den Vliet tussehen Leiden en den Leidschendam voor den tijd van 5 jaren. Als eenige inschrijver is C. Vreeburg, te Zoeterwoude, voor de som van ƒ2316 'sjaars, pachter geworden. Men schrijft ons uit Voorschoten van 3 dezer Gisteravond was een groot aantal ingezetenen uit- genoodigd door onzen predikant den heer D. Beeck- man ten einde eene kunstbeschouwing bij te wonen, die de heer Dudok de Wit gaf over zijne voetreis in Amerika gedurende het vorige jaar. Tal van prachtige en kostbare platen en photographieëu circuleerden onder de aanwezigen, die zeer voldaan scheidden en den heer Beeckman zeer dankbaar waren voor den gcnotvollen avond, terwijl de toe zegging van den heer De Wit om later nogmaals hier te komen met zeer veel genoegen werd ver nomen. Door het R.-K. parochiaal kerkbestuur van den H. Jacobus de Meerdere in Den Haag is gisteren aanbesteed het bouwen van eene pastorie, met bijlevering van alle materialen, volgens de plannen van den architect B. J. H. Cuypers, te Am sterdam. Minste inschrijver de heer L. Knakhorst te Botterdam, voor 37,750. In de maand Februari jl. is aan 's Rijks Munt aan gouden standpenningen aangemunt voor eene waarde van ƒ5,950,000. Sedert de invoering ■der wet van 6 Juni 1875 werd reeds aan gouden standpenningen aangemunt: in 1875 voor eene waarde van ƒ41,100,000, in 1876 van ƒ15,811,060, totaal ƒ62,861,060. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht, gedagteekend Montevideo, 6 Maart jl., is Zr. Ms. schroefstoomschip „Samarang", onder bevel van den luit.-ter-zee 1ste kl. D. J. Weys, te Buenos-Ayres aangekomen. Tweede Kamer. Met verwerping van alle amendementen op art. 1 van het ontwerp re gelende het rechtsgebied van Arnhem is art. 1 onveranderd goedgekeurd. Morgen voortzetting. Gemengd TVieuiws. Gistermiddag omstreeks balfvier kwam op de Oude Nest een koetsier met zijne vigilante in botsing met een bleekerswagen. De boom der vigilante brak, de paarden gingen een eind op hol, terwijl de koetsier van den bok viel en aan het aangezicht gewond werd. Het huis „Terhorst" onder W asse- naar is naar wij vernemen niet gerestaureerd, doch om een oude kamer is een geheel nieuw gebouw opgetrokken; ook zou het plan bestaan er nu weder een vertrek bij te bonwen voor het dienst personeel. De conducteur Jonker, van de Maats, tot expl. van staalssp., dienst doende op den goederentrein tussehen Boxtel en Utrecht, is niet ver van het station Geldermalsen van den trein gevallen, met het noodlottig gevolg, dat zijn beide beenen verbrijzeld zijn. Hij is naar het station Geldermalsen vervoerd en daar onder geneeskun dige behandeling gesteld. Zijn toestand laat voor alsnog niet toe naar de oorzaak van dit droevig ongeval te vernemen. Men meldt uit Amsterdam: Weder heeft de bouw van het oorlogschip „Tromp" op 's rijks werf alhier een offer geëischt. Een der leerlingen een flinke knaap van 13 jaren, is Dins dag van de stelling gevallen, in deemiswaardigen toestand naar 't gasthuis vervoerd en aldaar des avonds overleden. Een der torens van het Muiderslot is in zijn oorspronkelijken toestand hersteld, zoodat in plaats der afgeknotte borstweringen thans zich de aloude kanteelen der 13de eeuw weder ver- toonen. De stoel van gesneden eikenhout waarop, naar men zegt, Shakespeare zat, toen hij de meeste zijner tooneelstukken schreef, werd dezer dagen te Londen voor 45 pd. st. verkocht. Te Pesth is gerechtelijk beslag ge legd op 44 paarden en 183 rieten stoelen van het circus Oscar Carré, wegens eene schuldvor dering van 5000 florijnen. De bezitters van eigen- doms- of prioriteitsrecht zijn opgeroepen om hunne rechten te doen gelden. Aan ecu commissie uit de natuur kundige afdeeling der Vereeniging tot bevordering der volksgezondheid te Dordrecht werd voor eeni- gen tijd opgedragen een onderzoek in in te stellen naar de deugdelijkheid der daar ter stede verkocht wordende zoete melk. Bij het door haar uitge bracht rapport is een tabel gevoegd, aangevende de namen en woonplaatsen van een 22tal melk- verkoopers, met opgave hoeveel procent te veel water in hunne melk gevonden wordt. Uit die tabel blijkt: 1. dat alleen de melk, door de dienst verrichting verschaft, zonder toegevoegd water verkocht werd2. dat zich één verkooper tevreden stelde met minder dan 10 perc. water bij de melk 3. dat vier melkverkoopers tussehen de 10 en 20 perc. water aan hun melk toevoegden4. dat ne gen van de eerlijke boertjes huuue melk met 20 a 30 perc. Merwede- of wie weet welk ander water verdunden5. dat vier hunner 30 a 40 pCt. toevoeging van water uoodig achtten, om genoegzame grove winst te behalenterwijl 6. drie van de 22 zoogenaamde melkverkoopers bijna evenveel water als melk verkochten, daar hunne als zoetemelk aangeboden waar van 41 tot 47 pCt. water bevatte. Men meldt uit Wemeldinge van 6 dezer: In weerwil van de groote voorzorgen om den oever te behouden met zinkstukken en .-teen- best orting, ontdekte men weder eene verzakking op de kruin van den zeedijk bij M. Eerdiuandus, over eene lengte van p. m. 50 meter, ter diepte van 2 a 3 decim. Een binnendijk zal met spoed aangelegd worden. De geheele lading der stoom boot „Johanna Hendrika" is hier in lichters aange bracht; de boot zit in de haven op de slikken en is daar voor zinken gevrijwaard. De gewezen procureur te Périgueux De Thounens, ex-koning Antonius Aurelius I van Araucanië, is in het hospitaal te Bordeaux over leden. Te St.-Maartensbrug (gemeente Zuid- zijpet ging Dinsdag een paard, voor eene driewielige kar gespannen, op hol. De landbouwer, die op de kar zat, sprong er af, doch viel en verwondde zich zoodanig, dat hij kort daarop overleed. Dinsdag-avond had te 's-Hertogen- bosch het volgende ongeval plaatsTwee voor een geladen fourragewagen gespannen paarden, bereden door een aldaar in garnizoen liggenden huzaar, geraakten op hol, met het ongelukkig gevolg dat de huzaar uit het zadel gelicht werd, onder de wielen van het voertuig geraakte en deerlijk ver minkt naar het hospitaal moest worden vervoerd. Een dame, tot dusver te Metz woon achtig, verliet onlangs die stad, om naar Parijs te verhuizen. Daar het invoerrecht van bijouterieën in Frankrijk zeer aanzienlijk is, vergat zij de opmerkzaamheid der douanen op eene hoeveelheid, kostbaarheden te vestigen, die een gewicht van ongeveer 30 kilogram had en 100,000 fr. waard was. De ambtenaar, die met de visitatie belast was, ontdekte echter den schat en het gevolg was, dat de dame hare kostbaarheden verloor en boven dien een enorme boete te betalen had, terwijl de ambtenaar, volgens de Fransche wet-, aanspraak heeft op een derde van de waarde van het verbeurd verklaarde, en dus een niet onaardig kapitaaltje aan zijn vangst te danken heeft. Een Zwitser, de heer Recordon, heeft een zeer eenvoudige pers uitgevonden, weinig kos tende en voor blinden gemakkelijk te hanteeren, waarmede „en relief" gedrukt wordt en welke eerlang te Genève dienst zal doen tot het uitgeven van een „Dagblad voor blinden". De hoofdredac teur is blind geboren en zijne medewerkers zijn eveneens van het gezicht beroofd. Eene bladzijde van het nieuwe orgaan zal advertentiën en finan- cieele berichten behelzen. In Pruisen schijnt de verantwoorde lijkheid van spoorwegmaatschappijen grooter te zijn dan hier. De koning van België had in Ber lijn een fraai paard gekocht voor 10.000 mark. Het zou per spoortrein naar Brussel worden ge zonden. Toen het paard van het perron iu den wagen gebracht werd, bezweken de planken, die naar den wagen gelegd waren, en het fraaie beest brak de beide voorpooteu. De spoorwegmaatschappij uioet nu de schade vergoeden. De Rijnspoorweg

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 1