vee, met uitzondering van paarden, is verboden in een aantal gemeenten van de provincie Limburg. De divisie, bestemd tot het doen van een oefeningstocht in den Atlantischen Oceaan, onder bevel van den kapitein-ter-zee W. K. Van Gennep, is den 3den dezer te St.-Vincent aangekomen. Tweede Kamer. Ontwerp 2 der rech terlijke wetten is aangenomen, nadat de art. 57 ■waren overgebracht naar ontwerp 9. Na verwer ping met 58 tegen 5 stemmen van de motie- Bredius om het traktementen-ontwerp te behandelen vóór de indeelings-ontwerpen, is de discussie over de indeeling van het hof te 's-Hertogenbosch met 6 amendementen aangenomen. Morgen voortzetting. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks zes uren is alhier in een bovenwoning op de Oranjegracht een begin van brand ontstaan die echter spoedig ge- bluscht werd, zoodat de inmiddels aangerukte spuiten geen dienst behoefden te doen. Op de gisteren te Haarlem gehouden voorjaars-paardenmarkt waren 257 paarden aan gevoerd; alleen het inlandsche ras was vertegen woordigd. De hoogste prijzen die besteed werden zijn f 600 en de laagste f 80. De handel was niet zeer vlug. Een man, die Vrijdag jl. uit de cel lulaire gevangenis te Amsterdam werd ontslagen, waar hij zijn straftijd had doorgebracht, stal den volgenden dag een rood baaien hemd van een uit stalling in de Lange Niezel, alleen met het doel om weer onder dak te komen. Zondag-ochtend is tusschen twee personen, die zich in een logement te Rotterdam bevonden, twist ontstaan, waarbij de een den ander met een mes eene wond in de borst heeft toege bracht. De verwonde persoon is naar het zieken huis gebracht, terwijl de dader zich in handen der politie bevindt. Het blijkt thans, dat het telegra- phisch bericht, volgens hetwelk Moyaux te Ville- juif in verzekerde bewaring is genomen, onjuist is. Men zal zich herinneren, dat Moyaux beschuldigd wordt, van zijn vijfjarig kind in een put geworpen te hebben, waar het ellendig is omgekomen, en dat hij, eenige dagen later te Bagneux verschijnende, een revolver heeft afgeschoten op zijn schoonvader en zijne vrouw en toen opnieuw de vlucht heeft genomen. Ondanks de nasporingen der politie, heeft men hem nog niet kunnen vinden. De jongste stormen en hooge vloeden hebben in de vorige week den zeedijk van West- kapelle zwaar geteisterd. Men is dag en nacht bezig met de in den dijk geslagen gaten te dichten, waarvoor de noodige materialen per spoor uit Noord-Brabant tot Middelburg en verder per as worden aangevoerd. Eene buitengewone drukte heerscht hierdoor in die gemeente, welke Zondag ook door vele belangstellenden van elders werd bezocht. Zaterdag-avond wilde te Haarlemmer meer eene vrouw een brandend lampje met petroleum vullende brander viel en hare kleederen vatten vlam. Zij liep naar buiten en wist met groote moeite het vuur te blusschen, door zich in de sneeuw te wentelen, doch niet dan nadat zij zeer ernstige brandwonden had bekomen. Uit Wemeldinge wordt gemeld dat de stoomboot „Johanna Hendrika" gisteren in de Nlij is vastgeraakt en blijven zitten. Er zijn lichters aanwezig. Te 's-Heerenhoek heeft een arbeider den man, bij wien hij inwoonde, zoodanig met een dissel aan het hoofd gewond, dat men vreest dat de man er het leven bij zal inschieten. De dader is gevankelijk naar Goes getransporteerd. Zaterdag-morgen ongeveer te 5 uren is een nachtwacht, die de ronde deed buiten de Weerd te Utrecht, door een hollende koe in haar volle vaart op de horens genomen en achterover op de straatsteenen geworpen. Het woedende dier keerde tot drie malen terug en stootte hem telkens met hare horens. De man zou voorzeker bezwe ken zijn, indien niet eenige arbeiders op zijn hulpgeroep waren toegeschoten en het dier had den verdreven. Hij is met gekneusde ribben vrij gekomen. Een ploegbaas van werklieden aan de staatsspoorwegen te Tilburg is betrapt, terwijl hij een klomp boter wegnam uit een ter verzending met den spoortrein bezorgde gesloten mand. Te Labischiu in de Pruisische pro vincie Posen is onlangs Johann Budzinski, een veteraan der Poolsche armee, in den ouderdom van 112 jaren overleden. De Hongaarsche luitenant Zubovits, welbekend door zijn rit van Weenen naar Parijs, heeft eene soort van zwemgordel voor paarden uitgevonden, die het den ruiter mogelijk moet maken om zelfs de snelvlietendste rivieren over te steken. Hij is met dien toestel den Donau bij Pesth in 81/, minuut te paard overgezwommen en zal die proefneming te Weenen herhalen, in tegenwoordigheid van eene commissie uit het de partement van oorlog. De Franschman Thounens, meer be kend onder den naam van Aurelius Antonius I, koning van Araucanië, wiens leven eene aaneen schakeling van avonturen was, bevindt zich op dit oogenblik in een deerniswaardigen toestand in het hospitaal te Bordeaux. Voor omstreeks twee jaren is hij weer dem Atlantischen Oceaan overgestoken, om zijn koninkrijk te heroveren. Die reis dompelde hem in allerlei ellende. In de Argentijnsche republiek gekomen, werd hij er in de gevangenis geworpen. Toen hij eindelijk zijn vrijheid terugkreeg, overviel hem, ontbloot van alle hulpmiddelen naar het schijnt, is hij van het geld, dat hij bij zich had, beroofd eene zware ziekte, ten gevolge waarvan hij een onderkomen moest zoeken in het Fransche hospitaal te Buenos-Ayres. Daar onderging hij eene smartelijke operatie. Er werden toen door openbare inschrijvingen in La Plata eenige gelden voor hem bijeengebracht. Met behulp hiervan vertrok hij, hoewel nog niet hersteld, aan boord van de „Parana'1 naar Frankrijk, en zoo kwam hij in het laatst der vorige maand te Bordeaux, waar hij nu verder in het gasthuis geneeskundig behandeld wordt. Bechtzakei). Door den hoogen raad (strafkamer) is gisteren behandeld de cassatie-voorziening van den loge menthouder Thuis uit Zevenaar, die door het gerechtshof te Arnhem tot levenslange tuchthuis straf is veroordeeld ter zake van de vergiftiging zijner huisvrouw in 1874. Tot toelichting van het beroep werden door jhr. rar. E. N. De Brauw een drietal middelen ontwikkeld. Het eerste middel schending van de artt. 162 en 163 in verband met art. 180 wetb. van strafvord., had betrekking op het voorschrift dat alle stukken van het proces voor de verdediging ter inzage op de griffie wor den gelegd en dat hieraan niet is voldaan ten aanzien van recepten en brieven van den besch. die eerst op de terechtzitting zijn overgelegd. Het tweede middel: schending van art. 183 al. 4van het zelfde wetboek, betrof eene in strijd met dat artikel afgelegde verklaring niet mondeling maar door voorlezing van een geschreven opstelterwijl vol gens het derde middel schending der artt. 427 en 443 wetb. van strafvord. het arrest zelf be treflende, was rechtgedaan op aanwijzingen welke weder door andere aanwijzingen zouden zijn be wezen verklaard, o. a. was de gevolgtrekking dat beschuldigde zelf het vergift had toegediend, afge leid uil de omstandigheid dat hij in het bezit daarvan is geweest. Pleiter zag ten slotte eene gunstige uitspraak tegemoet. A. s. Maandag zal het O. M. zijne conclusie voordragen. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed gisteren uitspraak in de jl. Dinsdag behandelde appèllen. Het heeft o. a. vernietigd het vonnis der Rotter- damsche rechtbank gewezen in de zaak van den directeur der verdeelingsvereenigingen „de Con current" en „Eendracht maakt macht" en hen onder aanneming van verzachtende omstandigheden, wegens het houden van verboden loterijen ver oordeeld in twee boeten van 100. Ten aanzien van eene patentquaestie tusschen de administratie en de sociëteit „Amicitia" te Brielle heeft het hof de vordering der administratie toegewezen en de leden van het bestuur der socië teit ieder in een boete van f 25 veroordeeld. De arrondissements-rechtbank te Breda heeft gisteren Cornelis Laurens Schoorl in zake op lichterij veroordeeld tot één jaar cellulaire gevan genisstraf. BUITENLAND. Frankrij k. Zaterdag zijn de minister Jules Simon en de vice-minister Méline gehoord geworden door de commissie, belast met het overwegen van de vraag, of de machtiging om den Bonapartist De Cassag. nac wegens zijne voor de Kamer beleedigende artikelen in de „Pays" te vervolgen al dan niet be hoort te worden verleend. De heer Simon vet klaarde, dat hij zijne bekende gevoelens ten gunst van de vrijheid der drukpers nog altijd was toe gedaanmaar zeide hij, het was thans te doen om de vervolging, niet van een drukpers-delict, maar van een onder Ijpi gryneene recht vallend misdrijf, door middel van de pers begaan. Belee- diging en laster, het aanhitsen tot een coup d' état en den burgeroorlog stonden zijns inziens met opstand tegen de wetten des lands gelijk. Het Bonapartisme, vervolgde de minister, zou in al zijne verschansingen worden aangevallenzijne aanhangers onder de ambtenaren waren reeè voor een deel verwijderd en hiermede zou vastbiJ raden, maar met de noodige gematigdheid worde) voortgegaan. Deze verklaringen werden door dei vice-minister van justitie bevestigd. Duitschland. Uit Berlijn wordt gemeldGeneraal Ignatié confereerde Zondag herhaalde malen met da Russischen ambassadeur Oubril, ging 's namiddaj) te 4 uren naar Bismarck, bij wien hij met ziji secretaris, prins Tzerlelew, meer dan een uur vei toefde, gebruikte te 6 uren het middagmaal bi Bismarck en bleef 's avonds nog geruimen tiji met Oubril samen. Voor zoover thans bepaald is vertrekt Ignatiefl' Woensdag naar Parijs. De keize heeft Zondag en Maandag eene conferentie mi prins Bismarck gehad en zou gisteren te 4 ure generaal Ignatieff ontvangen, die vervolgens oc bij de keizerin zou worden toegelaten. Eindelijk is er een terrein voor een rijk: parlementsgebouw gevonden, zelfs reeds voi 7 millioen mark gekocht, namelijk het gebou der drukkerij van Decker met daartoe behoorend erve, in de Wilhelmstraat, naast het paleis rar prins Bismarck. Reeds vroeger was er over 4a terrein onderhandeld, doch de eigenaar wilde hi in geen geval verkoopen. Onlangs is hij overledr en verklaarden de erfgenamen zich dadelijk b reid, het in koop af te staan. De koopsom won intusschen algemeen als veel te hoog beschouw: Or root- 'ritn nnië. In het lagerhuis heeft gisteren de heer Hare verklaard, dat kapitein Burnaly tijdens den veldtocl in China uit Midden-Azië niet is teruggeroepen c verzoek van Rusland, maar om eene reden va algemeene politiek, namelijk ter voorkoming vs alle verdenking omtrent zijne zending. Vahan Efl'endi, Turksch agent, met eei speciale zending te Parijs en Londen belast, gisteren door lord Derby ten gehoore ontvangei Rusland. Officieuze berichten uit Petersburg bevestige het gerucht, dat de Engelsche regeering aan Ru: land heeft voorgesteld om aan de Porte eene tij< ruimte van een jaar te laten voor het ten uitvoi leggen van het program der conferentie. Maa voegt het Russische telegraphische agentschap er as toe, Rusland kan niet gedurende een jaar ond< de wapenen blijven, noch demobiliseeren, zondi dat het de overtuiging heeft gekregen van de een: gezindheid der mogendheden voor het geval, d: de Porte na verloop van dat jaar hare belofl niet heeft nagekomen. Deze laatste bijvoegiD schijnt zijne bevestiging te vinden in de reis va generaal Ignatieff, om te onderzoeken, of d mogendheden geneigd zijn om zich gezamenlij borg te stellen voor de invoering van de bedoeld Turksche hervormingen. Rusland schijnt de wap< nen niet neder te willen leggen voordat het d zekerheid verkregen heeft, dat de mogendhede bereid zijn om de Porte des uoods tot die hei vormingen te dwingen, indien zij na een ja: onmachtig blijkt om hare beloften gestand te doei Engelands voornaamste bedenking tegen zulk ee borgstelling moet deze zijn, dat de Panslaviste het ten allen tijde in hunne macht hebben on door het verwekken van nieuwe opstanden i Turkije, de voorgenomen hervormingen te vei

Leidsch Dagblad | 1877 | | pagina 2